Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...
Автор: PampersXXL   
Дата:   19-05-12 23:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...(pd участвай активно)
Автор: victory13   
Дата:   19-05-12 23:39

кропска история... пък и като слагате тия криви, сложете една и от ес5, да си маркирате целите [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...(pd участвай активно)
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-05-12 23:54

Не съм толкова навътре с техническата част аз коментирам нещата от практиката и размишлявам логично.

Тук и слепеца ще види първо ,че д7000 е в режим "Нормален" ,а К-5 е в режим "Включено". Канон 7д е в режим "Включено и изключени".

Тоест как да сравня д7000 и к-5 с 7д като при д7000 и к-5 има включен процесинг докато при 7д има опция "Изключен".


И все пак щом искаш да коментирам започвам... [smilie21]

Да започнем от кривата на д7000 в режим "Нормал" наподобява тази на 7д в режим "Включен" ,което ще рече ,че Никон по дефаултни настройки явно разбират това.
После нека се съсредоточим в/у кривата на д7000 която в горната си част е близо да права.Което ще рече доста нисък общ контраст във средните и хайлайта.
Та показателите на д7000 напомнят за тестване на един файл с относително доста нисък общ контраст.
Вижда се и малко повечето информация в сенките типично за Никон.

Както забелязваш к-5 и 7д във всички режими дори нямат такава крива като Никон д7000. Сети се сам защо [smilie8].
Канон 7д в режим "Изключени" показва крива с преобладаваща "S"-образна форма ,което напомня един много добър контраст.
Не случайно допълнителните манипулации ,които правим за подобряване на контраста е именно по дефаулт увеличаването на характерната S-образна крива. Съответно в хайлайта и сенките.

Канон 7д в режим "Включено" има същия динамичен обхват като д7000 във хайлайта видимо от двете графики. Но за разлика от д7000 Канон 7д отново показва по-добър общ контраст.
Кривата на д7000 напомня на процеснат кадър във АЦР със издърпан плъзгач в крайно дясно ,който дори в край на сметка вкарва сиво в бялото за да предотврати прегаряне. Но от тази манипулация страда изключително общия контраст на изображението.

К-5 се шири някъде посредата.
За съжаление трябваше да пуснеш всички тела в режим "Изключен" и можем пак да коментираме.

Д7000 има тука изключително смешна крива и при тая крива никога не би ме интересувало къв динамичен обхват ще изкара.
Аз в АЦР мога да ти го докарам това с всяко тяло.
То цаката е да имаш контраст и висока динамика ,а не едното за сметка на другото.
[smilie10] Нещо ,което само Канон може. [smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...(pd участвай активно)
Автор: chukov   
Дата:   20-05-12 00:02

Не знам доколко е коректно вече да се коментират и резултатите от Роу файловете. Те вече не са чисти роу файлове. Има и процесване преди да се запише файла, което подвежда.

Всъщност в крайна сметка е важен резултатът краен, тоест това, което може да се "изцеди" от роу файла

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...(pd участвай активно)
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-05-12 00:05

Канон си останаха с най-чистия роу файл.
Като че ли забелязвам намеса във файловете на 5д3 но няма как пазара го изисква. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...(pd участвай активно)
Автор: PampersXXL   
Дата:   20-05-12 00:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...(pd участвай активно)
Автор: tantris   
Дата:   20-05-12 00:22

Pd, и на мен са ми такива наблюденията. Мисля, че и на Сони кривите трябва да са като канонските, ако и не по-добри.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...(pd участвай активно)
Автор: PampersXXL   
Дата:   20-05-12 00:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...(pd участвай активно)
Автор: tantris   
Дата:   20-05-12 00:40

Олимпус жълтеят като никоните.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...(pd участвай активно)
Автор: PampersXXL   
Дата:   20-05-12 00:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...(pd участвай активно)
Автор: hotsnail   
Дата:   20-05-12 00:43

Памперс не вярвам много на тия тестове в жипег. Теста на ДПревю единствено ти казва как се държат кривите в апарата на настройки по подразбиране т.е. нищо. Защото с тия апарати ако гониш добър резултат не ползваш в JPEG.

Простия пример е НЕКС-7 и НЕКС-5n. Според ДПревю 7-цата има по-малък обхват от 5н. Да ама не - според другите тестове по мрежата е тъкмо обратно, когато сравняват сензорите в РОУ.

Пак ако продължим с некс-7 - щото това ползвам ако смениш жипег настройките хоп и динамичния обхват според ДПРевю скача с 2-3 стопа...смех

Тестове за динамика от ДПРевю [smilie23]



Публикацията е редактирана (20-05-12 00:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...(pd участвай активно)
Автор: Alex-dan   
Дата:   20-05-12 00:47

Важно е да се уточни сега с еднакви сензори как Сони са били най-добре, а Никон даже не си заслужава да ги коментира човек [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...(pd участвай активно)
Автор: hotsnail   
Дата:   20-05-12 00:49

Алекс казвам го за Сони щото това ме интересува.

Д7000 е със сензор подобен на 5н, но е от малко по-ранно поколение. Обратното при некс-7 и Д3200 - д3200 очаквам да е по-добре нагласен.

Ама тия сравнения са смешка. То Олимпус според ДПревю никога не са имали проблем с динамиката....да де ама я вземи един Е-ПЛ1 и снимай на исо 800 или не дай боже 1600 - 5 стопа динамика я има я не.

ДПРевю на много места правят супер аматьорски тестове....просто чети какво тестват - JPEG. А ти снимаш ли жипег ако искаш да пипаш снимките ... ми не!



Публикацията е редактирана (20-05-12 00:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...(pd участвай активно)
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-05-12 01:03

Jpeg ли е тва ....ко ма занимавате тогава. [smilie18]
Ма те на никон нефовете кат джипези барнати така че....

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...(pd участвай активно)
Автор: PampersXXL   
Дата:   20-05-12 01:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...
Автор: PampersXXL   
Дата:   20-05-12 01:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...
Автор: dave   
Дата:   20-05-12 10:14

Веско, продължават да се ебават с теб и ти да им се връзваш.

В една друга тема ти казах да не търсиш тонални криви в RAW файлове. Кривата си я рисуваш такава, каквато ти е кеф в конвертора. бОли те какви са дефолтните за варене на JPEG в тялото. Освен ако не си про репортер, дето нема време да преобразува RAW-ове, разбира се.

Повярвай ми, не ти е силата в техническите анализи. По-добре снимай. Там показваш напредък [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...
Автор: simbon4o   
Дата:   20-05-12 10:51

Нито знаете какви обективи са ползвани при теста, нито какви настройки... 7Д канона има най-лошия роу файл от изброените, за ОМ-Д не знам понеже съм нямал досег с такъв. Казвам го от опит на човек който прави ретуш на снимки от всякакви апарати.

Първо, теста за да е показателен трябва всички да са снимани с независима марка обектив, но един и същ примерно сигма 50 1.4... а те не са. Пентакса вероятно е сниман със 50 1.4 пентакс, канона с канонския и никона с никонския - само от тук контрасти и динамики е безмислено да се сравняват понеже 3-те обектива се държат безкрайно различно по тези показатели и съответно суровия материал ще е различен. Ако някой не вярва, нека пробва. Имам 4-5 50мм обектива и с всеки получавам различен динамичен обхват със различна разработка на сенки, цветове и т.н.

От всичко което съм пипал като файлове до момента от изброените камери мога да кажа че на 7Д все още червеното се експонира по-светло типично по канонски и след прилагане на профила на камерата се пооправя. Като динамичен обхват за мен е по-зле понеже нито от светлите области може да се извади материал нито от сенките, фактически сенките на канона са най-зле. Наблюденията ми са чисто субективни по усещане от моя страна, примерно отварям файл и гледам сенките имат лееека разработка, решавам да я извадя да я видя и хоп парцали шум. От друга страна сони матрицата изненадва с материал в сенките, има шумоподтискане при сериозни издевателства се вижда, но има и доволно детайли не само монохромни но и цветови.

Да обсъждаме кой апарат жълтеел и т.н. това са глупости понеже пак е снимано с различни обективи които дават голяма разлика в общия каст на изображението(никоните не жълтеят ако сложиш стар цайс отпред ;) ), безмислено е и защото тези неща зависят от заводските настройки на апаратите или софтуера с който се отварят суровите файлове. Цветовете са изцяло проблем на ЗАУ-то понеже човек който снима на JPEG за мен или не желае да получи максимума от техниката си в дадения момент или е неграмотен и очаква техникада да му свърши работата. Всички съвременни матрици улавят по-голямо разнообразие от цветове от по-старите модели такива. Въпроса е после дали снимащия ще може да се възползва от материала.


ПС искам дебело да подертая че всички изброени стават за снимане и ако снимките не стават проблема е изцяло във снимащия [smilie24]



Публикацията е редактирана (20-05-12 11:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...
Автор: PampersXXL   
Дата:   20-05-12 11:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...
Автор: Alex-dan   
Дата:   20-05-12 11:31

http://dl.dropbox.com/u/18957516/dr.jpg


Ето тази таблица е по-интересна за коментиране [smilie24]
И като споменах горе Никон и Сони, оказва се, че явно според техните измервания, винаги Никон успяват от един и същи сензор да извадят повече Range vs. Quality [smilie3] Разбира се, разликите са някакви милимуди и често няма дори смисъл да се споменават... Като се има предвид и различните версии на ACR пак си има някаква доза относителност, но за всеки случай звучат доста по-реалистично от тези на DPreview... Да не говорим, че в практиката резултатите за динамика не могат да стоят отделно от тези за ИСО/детайл(резолюция/обектив), поне така ми се струва логично, така че факторите са един куп[smilie8]



Публикацията е редактирана (20-05-12 12:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...
Автор: m_d   
Дата:   20-05-12 16:14

Всички тия картинки показват някаква конкретно избрана трансфер функция (от настройката за picture profile), а не динамичния диапазон на камерата.

8-битовите jpeg и видео са предназначени за визуализация на юзърски телевизии (8 битови, а често и 6 битови с дитър). Затова има нужда да се пренесе част от диапазона, за да се запази контраста на изображението близък до контраста на възпроизвеждащото устройство. Това обикновено се прави като се компресира бялото (конкретната точка, в която става това, се нарича knee по видео камерите), а често и сенките се бутат надолу, че шумът да не надига глава. Ето тука едно добро четиво за Canon picture styles с акцент върху видеото, но всичко казано там важи за изпечените картинки тоже.
В 8 бита е противопоказно да се кодира твърде голям диапазон, защото се губи разделителна способност откъм тоналност. Затова не е много за хвалене, че тая или оная камера си пекла джейпезите с 10 стопа динамика, видите ли.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-05-12 16:27

dave братле грешиш. Кривата не е такава каквато си я направиш.
Верно ,че можеш да я коригираш но това е съвсем друго нещо води със себе си съответните последствия.

А дали мога да правя анализи и къде ми е силата най-малко решаваш ти :) [smilie7] Понеже нито си ми еталон за фотограф нито за нещо друго. [smilie21] Сещаш се какво искам да ти кажа предполагам.
Ще те вкарам в клуба на Коцаков. Клуба се казва "Блокирани потребители" барем ще си спестявам коментарите ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...
Автор: dave   
Дата:   20-05-12 18:12

И така момчето ме размаза с налъма на стената.
Татко Карло е баннат отдавна.
Как ли ще продължи приказката ....


Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...
Автор: PampersXXL   
Дата:   20-05-12 18:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Динамичен обхват, Тонален обхват и прочие...
Автор: Georgi_Kocakov   
Дата:   20-05-12 19:06

Какъв е този мой клуб Веси!?Защо не искаш обективни коментари щом точно за това качваш снимки тук или "лимитираш" пространството около себе си? Така ще се изнежиш прекалено и ще залинееш творчески...[smilie5] Я виж юнаци от села и паланки с "допотопна" техника как къртят патките, докато се "дзвериш" в контрастната крива. Остави го Канона, той е специялист и това е видно във всеки негов пост, просто човека си знае нещата и толкоз.Ти не си като него, като пораснеш може и да станеш, но още не си.Та дръж си патките , там те искаме, щото афишираш хъс, можене и знания кое как се прави и казваш , че там ти е мерака и силата. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »