Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 D90 - ръчни обективи.
Автор: duronman   
Дата:   15-05-12 03:21

Здравейте колеги, това ще ми е първата тема във форума. Искам да задам няколко въпроса. От скоро имам DSLR - Nikon D3000 със следните обективи: 18-55 VR, 55-200 VR, 50mm 1.8 - ръчен, Vivitar 100mm 2.8 1:1 Macro - ръчен. Както и очаквах тялото буквално ми отесня за няколко седмици :) В момента съм в търсене на D90, като си мислех за D7000, но ми идва твърде скъпо. Нямам проблеми с ръчният фокус и с това, че дори D90 не мери с ръчни обективи, но се чудя някой може ли да ми даде и други идеи за тяло, което би паснало на следните изисквание:

Да снима прилично до ИСО 1600, повечето настройки да сса изведени на бутони, качествен viewfinder с пентапризма, Live View (някой ще каже, че е безполезно, но снимам много макро с ръчнофокусния Vivitar от статив и определено ще ми улесни живота и фокуса) ? Като цяло държа и да е със CMOS матрица, защото цветопредаването ми допада повече.

Имах идеи да сменям "вярата" с Pentax K-7 / K-r, но първо не ми харесва, че ще трябва да сменям всички обективи, второ не ми харесва разнообразието от предлагани "стъкла". Все пак още имам едно на ум, че пентакса се справя доста добре с ръчни обективи и мерене и потвърждаване на фокус с тях. Това, което не ми харесва при него е ергономията, менютата и някакво особено, необяснима познавателност на снимките (ако видя 5 и от тях 2 са с пентакса 80% ще ги позная). Може и да си внушавам, но това е субективното ми вътрешно усещане.

За канон не съм и мислил пак заради проблема със смяната на обективите + това, че работата с Никона ми хареса. За да не стават недоразумения - не искам темата да се превръща в Nikon vs Canon vs Pentax, като марки, защото тези теми не стигат до никъде.

Ще съм благодарен за всякакви насоки и идеи.

Благодаря предварително !

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: amplified   
Дата:   15-05-12 04:04

Тялото трудно ще ти отеснее с ръчни и китови обективи. Разкарай китаците един по-един и ги смени с по-добра оптика. Според мен вложи в обективи преди да се мяташ на друго тяло [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: jarjar_   
Дата:   15-05-12 05:45

Аз мисля, че трябва да потърсиш някой Никон Д300, ше отговаря на всичките ти изисквания. Успех !!!

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: deathzone   
Дата:   15-05-12 08:35

Д90.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: kvakioh   
Дата:   15-05-12 09:04

ЗА съжаление винаги така става с евтинките тела- още от д40, д60 и последващите 3000/3100, 5000/5100, особено като нямат мотор и се снима доста, така стават нещата.
Може да се види Д90, Д300, дори Д200, това са, ако няма много средства. А тия 18-55 и 55-200, аз също подкрепям за тяхната смяна.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: simbon4o   
Дата:   15-05-12 09:09

Д90 потвърждава ли фокус с ръчни и поне мерене има ли? Щото за първото мисля че не го прави, второто не се сещам. Иначе ако ще купуваш Д300 за да го ползваш с тези държи евтинджоси... ти не си за никон а за пентакс :).
Принципно и с Д3000 можеш да си цъкаш, просто инвестирай в АФ стъкла, поне при никон има и евтини колкото искаш че са и хубави.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: kapitancho   
Дата:   15-05-12 09:34

Ако се кефиш на ръчни, недей да се набутваш с Д90.
Ти си мислиш, че е ок, но си е блаженство да имаш приоритет на бленда. Пък и светкавицата да мери с ръчните обективи. При Д90 имаш само потвърждение на фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: mitku   
Дата:   15-05-12 09:52

D90 си потвърждава фокуса с всякакви обективи (и с капачка с дупка ще го потвърди [smilie5] ), но мерене няма да има с ръчнофокусни обективи - няма как да разбере на каква бленда са. Апаратите, които ще улеснят живота на човека са D200, D300, D300s и D7000... в този ред. [smilie7]
С D200 няма да има използваемо ISO1600, значи следва, че изборът остава между D300, D300s и D7000. За който и да е от тях, за който събере пари - няма да сгреши. Логично, че най-евтиният на старо от тях е D300 ще е оптималното, което ще може да се вземе за по-нисък бюджет. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: didesignbg   
Дата:   15-05-12 09:53

18-55 VR е обективът с най-добро съотношение качество/цена в цялата продуктова гама на Никон.
За да ти отеснее апарата за един месец, или си някакъв природен талант, или прекалено много четеш форуми.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: duronman   
Дата:   15-05-12 10:14

Благодаря на всички за мненията - ще се опитам да отговоря.

Защо ми отесня D3000 - 1. снимах продуктова фотография, като задача свързана с работата ми (графичен дизайнер съм). За съжаление дори при добро студийно осветление и дълги експозиции от трипод снимките имаха нужда от малко повече резолюция и малко по-малко шум (дори и при 200 исо).

По отношение, на това, че: "За да ти отеснее апарата за един месец, или си някакъв природен талант" - не съм съгласен, защото неизползваемото 1600 исо, липсата на външни контроли за много неща, липсата на Live View (както казах би ми била нужна при макро фотография с ръчен обектив от трипод, за по-фино нагласяне на фокуса - при 1:1 макро и бленда 2.8 фокусът е много деликатно понятие!) т.н. мисля, че са достатъчен повод да ми "отеснее".

По отношение за потвърждаването на ръчния фокус при D90 - то е като при мен - една залена точица долу вляво, на се доверявам повече на окото си. Все пак наличието на пентапризна и "по-широк" viewfinder няма как да не е предимство при ръчен фокус.

За обективите - не виждам какво им е лошото - мисля, че точно от тях има още много какво да науча, но например 18-55 VR е учудващо добър за парите си, 50mm 1.8 смятам, че е класика и върши чудесна работа (е за кроп по-добре 35mm), макрото ми върши чудесна работа и го хвалят, като един от най-добрите макро обективи, само 55-200 е лек компромис за мен, но в крайна сметка става за снимахе на хора в парка :) Ясно е, че искам и 85 / 1.4 и 35 / 1.4 и т.н. но всяко нещо с времето си.

Искаше ми се по-скоро насока от човек, които е използвал D90 по-дълго време и D300 / D7000 например да каже с няколко думи СУБЕКТИВНОТО му мнение за + и -

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: duronman   
Дата:   15-05-12 10:43

Искам да поясня, че не съм от хората, които се заблуждават, че купувайки си по-хубаво тяло ще започнат да правят по-добри снимки ! Просто съм наясно със себе си, че това ще ме улесни малко или много и ще ми даде малко по-голям толеранс. Толкова макрото съм направил на по-отворена бленда от колкото ми се е искало, защото над 200 Исо не ми харесва как изглеждат. и се е налагало да правя компромис с това, защото под 1/125 при такова приближение всяко трепване омазва снимката... в профила ми има качени малко кадри, но от няколко седмици не съм качвал, защото нещо системата за ъплоуд на сайта ми е малко странна с това ограничение за 350КБ на снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: mitku   
Дата:   15-05-12 11:14

duronman написа:

> ... Искаше ми се по-скоро насока от
> човек, които е използвал D90
> по-дълго време и D300 / D7000 например
> да каже с няколко думи
> СУБЕКТИВНОТО му мнение за + и -

E, трудно е някой да опише всичко. Аз съм имал около 2 години D90, сега имам около година D7000.

A. Ето сравнение между D7000 и D90 (самоцитирам се от друга подобна тема).
* Главните предимства на D7000 са:
- по-добра работа при високо ISO... 1-1.5 f-стопа по мое мнение, въпреки повечето мегапиксели;
- по-голяма дълбочина на цветопредаването;
- по-голяма динамика (да кажем около 1-1.5 Ev);
- 14-битов RAW;
- по-голяма максимална скорост на затвора (1/8000);
- много по-удобен за работа с ръчни обективи - работещо мерене, много по-точен ръчен фокус с потвърждение с тройна светодиодна индикация във визьора;
- по-добър визьор (100% покритие);
- по-добро мерене и фокусиране с новия Multi-CAM 4800DX модул с 39 AF фокусни точки (9 кръстосани);
- фина настройка на AF;
- 2 слота за карти-памет;
- 2 режима за запаметяване на настройки;
- по-бързи серийни снимки - със 6 fps;
- малко по-големи възможности при работа със светкавицата - 1/250 sec flash sync и 1/320 sec flash fill;
- почти двойно по-дълга работа с едно зареждане на батерията;
- тяло с магнезиева рамка (съответно и по-здраво);
- защита против влага и прах;
- много по-добър режим за видео с FullHD и работещ АФ през цялото време + вход за допълнителен външен микрофон и H264 кодиране;
- затвор с рейтинг/тестван до 150000 щракания
- някой сигурно би счел за предимство и 16-те мегапиксела, пред 12-те (за мен лично точно туй няма значение)
- и т.н. и т.н.
* Единственото предимство на D90 e цената.

B. Сравнение между D7000 и Д300s:
* Предимства на D300s:
- повече AF точки: 51, срещу 39;
- повече кръстосани AF точки: 15, срещу 9;
- повече кадри в секунда: 7, срещу 6;
- по-здраво тяло с повече магнезиеви части - т.е. по-добра защита срещу удар/влага/прах.
Реално нито едно от тези неща за мен няма значение.
* Предимства на D7000:
- по-добра работа при високо ISO... 1-1.5 f-стопа по мое мнение, въпреки повечето мегапиксели;
- по-голяма дълбочина на цветопредаването;
- по-голяма динамика (да кажем около 1-1.5 Ev);
- почти двойно по-дълга работа с едно зареждане на батерията;
- много по-добър режим за видео с FullHD и работещ АФ през цялото време + вход за допълнителен външен микрофон и H264 кодиране, докато при D300s е 720p без АФ по време на записа и записва с доста по-смотана компресия в MOV формат;
- някой сигурно би счел за предимство и 16-те мегапиксела, пред 12-те (за мен лично точно туй няма значение)
- и т.н. и т.н.

C. Сравнение с D300... ще добавя само с още какво D300s е по-добър от D300 (останалото се подразбира, като се сравнява с D7000 от предишното сравнение):
- има възможност да снима 720p видео, докато D300 - изобщо няма;
- 2 слота за карти-памет при Д300с, срещу 1 слот при Д300;
- повече кадри в секунда: 7, срещу 6.

По мое мнение D7000 е просто най-добрата кропка (DX камера) за миналата година, а и за тази (поне до сега). Просто Д7000 е по-добър почти по всичко, освен с цената естествено. И най-важното е, че няма нито едно нещо, по което да е по-слаб от D90. Ако можеш да си го позволиш - действай смело - определено си заслужава кинтите отгоре. Честно казано откакто взех D7000, почти не бях пипнал D90-то и стоя уж за бекъп почти година преди да се наканя да го продам, но така и не го пипнах повече. Избрах го пред D300/D300s най-вече заради по-добрата работа на високо ISO и много по-добрата работа при LiveView и най-вече при снимане на клипове (сравнено с D300s, че D300 изобщо няма клипове).
Но при твоите изисквания - най-евтиното, което ги покрива е D300. [smilie7]



Публикацията е редактирана (15-05-12 11:19)

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: satyno   
Дата:   15-05-12 11:31

Снимам с Д90 и ръчнофокусни обективи. С евтин китайски фокусиращ екран съм / матово стъкло /. За продуктова фотография вероятно ще ти свърши по-добра работа, отколкото Д3000. В по-динамична среда е трудно с ръчнофокусните обективи.С Live View е мъка през деня поради отблясъците. Вечер картинката на екрана пък е зле поради ниската осветеност. Изключително бавно и дразнещо. Имам и чип за потвърждение на фокуса, но не съм го сложил поради необходимостта за престъргване на байонетите на всеки един от ръчните ми обективи. Ограничена функционалност при работа със светкавици и ръчнофокусни обективи.
Колкото и еретично да звучи, сега може би бих взел Канон 600Д, като бих се примирил с по-лощото високо ИСО, липсата на изнесени бутони заради по-евтините стари светкавици, по-добрата работа с евтини китайски тригери и чупещият се екран, с който бих снимал малкият си син по-лесно от необичайни ъгли. А и дъщеря ми снима с 40Д с моите обективи с преходници.

На твое място бих запазил Д3000 и бих инвестирал в осветление. И ще го изхвъля веднага щом падне добра оферта за Д7000 на старо.


Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: duronman   
Дата:   15-05-12 11:41

Осветление ми подариха и съм страшно благодарен за което. Студийната фотография ще ми е просто начин да си изплащам част от хобито, но това което наистина ме вълнува са макротата и естествено портрети пейзажи и т.н., но там дори и D3000 е ОК за моите възможности. Много благодаря на mitku и satyno. Ще се радвам да ми каже какви са тези чипове, защото за пръв път чувам за тях. В крайна сметка ще направя следното: или ще чакам D90 на наистина добра цена, която да си струва смяната, или ще почакам година и ще си купя направо D7000, когато стане 1200лв втора ръка например.

Много благодаря на всички отзовали се, съветите бяха много ценни !

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: satyno   
Дата:   15-05-12 11:53

EURO AF Confirm Metering Emulator Chip for Nikon


Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: didesignbg   
Дата:   15-05-12 12:54

duronman написа:


> По отношение, на това, че: "За да ти
> отеснее апарата за един месец, или
> си някакъв природен талант" - не
> съм съгласен, защото
> неизползваемото 1600 исо, липсата на
> външни контроли за много неща,
> липсата на Live View (както казах би ми
> била нужна при макро фотография с
> ръчен обектив от трипод, за по-фино
> нагласяне на фокуса - при 1:1 макро и
> бленда 2.8 фокусът е много
> деликатно понятие!) т.н. мисля, че
> са достатъчен повод да ми
> "отеснее".


Няма да те убеждавам в разликата между д3000 и д90, има ги и можеш да ги провериш във всеки сайт. Разлика в исото, колко да е, 1 стоп? Ще реши ли нещо? Лайф вю - д90 не е перфектният апарат за такива игри. 1:1 и диафрагма 2,8 не се сещам за приложение на подобни настройки. Просто за да вземеш д90 ще се натикаш с още пари, а не съм убеден, че ще останеш доволен. Опознаването на техниката ще ти донесе много повече от един стоп използваемо исо. Ако питаш принципно, какъв клас техника да си купуваш, за мен отговора е семи-про, там където беше д300. За съжаление никон решиха да не развиват за момента този клас.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: duronman   
Дата:   16-05-12 14:07

Започвам да имам и еретични мисли за D5100 - да нисък клас, но качеството на самото изображение ме впечатли (Сензора на D7000) ! При моя това най-много ме притеснява - колкото и да си играя в RAW и след това, винаги имам усещането, че най-ярките светове се губят. Ще помисля и накрая може и с моя да си остана.

Все пак не съм съгласен, че 1:1 към 2.8 няма къде да се ползва - виж снимките в профила ми - половината макрота са правени на такава настройка. Знам, че не е правилно, и е по-добре на по-затворени бленди, но когато ми трябва по-висока скорост за някое спонтанно макро от ръка, а вдигането на исото вдига шума драматично нямам друг избор. Точно тук мисля, че ще ми помогне по-нова и качествена CMOS матрица.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: turntablism   
Дата:   16-05-12 14:11

Леко извънтематично: някой забелязвал ли е, когато свържа д90сятката с NKremote всъщност в едно малко поленце пише колко стопа + или - е свтлината в границите +3 -3 .. това с ръчен обектив м42 с преходник[smile] .. Кара ме да мисля, че може да мери ама нещо..

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: hemilio   
Дата:   16-05-12 14:17

Д90 или Д300 -това са твоите тела,всичко останало е хубави стъкла и много практика,успех [smilie24] [smilie24] [smilie24]
Ракарай китаците,снимай с твърди-разликата в качеството е осезаема!

-35/1,8г
-50/1,8г

Все хубави стъкла на добри цени!
В това отношение Никон превъзхождат всички-цена качество! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: satyno   
Дата:   16-05-12 14:33

off topic
@turntablism
Пусни един screen shot да го видим това мерене в NKremote. И колко дълъг кабел ползваш, има ли ограничения?

@hemilio
"-35/1,8г ;-50/1,8г
Все хубави стъкла на добри цени!
В това отношение Никон превъзхождат всички-цена качество!"
Не е съвсем вярно. Погледни Сони Алфа 580 и съответните ( и заради тялото стабилизирани) обективи, в тоя ценови клас балабар с твърдите, ИСО-то, работа със светкавици, видео, бързина на live-view....

@duronman
"еретични мисли за D5100"
Ако Д90 е орязан откъм ръчни обективи и работа със светкавици, то при Д3000, Д3100, Д5000, Д5100 маркетинговият отдел се е развихрил със секирата...


Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: duronman   
Дата:   16-05-12 14:41

Имам 2 твърди и съм страшно доволен от тях. Китаците ги държа по 2 причини - 55-200 VR предлага добро варио ЗА ЦЕНАТА СИ (всех го за 150лв), 18-55 го държа само заради 18-те милиметра, ако снимам пейзажи иначе ползвам двата твърди ръчнофокусни.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: duronman   
Дата:   16-05-12 14:43

@satyno

Всъщност и при двете тела "меренето" се свежда до зелената точка, която УЖ потвърждава фокус. И при D90 няма възможност да му кажеш какъв обектив си качил и пак снимаш само в режим M. Ако има нещо, което пропускам ще се радвам да го науча. Май само D300 и D7000 мерят с напълно ръчни обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: mitku   
Дата:   16-05-12 14:56

Доста други тела също имат работещо мерене. Както съм казал и по-горе: Д200, Д300, Д300с, Д7000... и всички фулфрейм-ове.
Освен това - на Д90 "зелената точка" не потвърждава само "УЖ" (за разлика от по-ниския клас тела [smilie3] ). Потвърждението на фокуса при Д90 си работи точно както си му е редът и може да се разчита на него точно колкото и с всеки друг обектив. Отделно и визьорът при Д90 е доста по-добър от този в по-ниския клас. Така че - има доста голям смисъл дори и в ъпгрейд към Д90. Но е факт, че най-добре е да отиде на Д300, Д300с или Д7000... заради нещата, които съм писал по-горе. [smilie24]
Просто Д3000 е едно от най-големите дървета, които са излизали от Никон. Реално Д3000 представлява леко ъпгрейднат Д60 (с АФ модул от Д80)... а също така може да се приеме и като яко орязан Д80 (без мотор, със смотан/тъмен/малък визьор, без допълнителен дисплей, с окастрена ергономия и т.н.). [smilie5]



Публикацията е редактирана (16-05-12 14:59)

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: duronman   
Дата:   16-05-12 15:00

Напълно съм съгласен, 300, 7000 и 7000 и т.н. не ги коментирах просто защото не са ми по джоба а и много ми се иска някой ден да се сдобия с 35мм 1.4, бил той и ръчен.

Отговори на това съобщение
 Re: D90 - ръчни обективи.
Автор: satyno   
Дата:   16-05-12 15:16

Ако ще сменяш с "дървото" с друг Никон, то най-евтиният отговарящ на изискванията ти е Д7000.
Ако имаш сумата за закупуване на Д5100, то много по-удачен избор от него според мен са Канон 600Д и Сони Алфа 580.
Канон - спокойно си бачка с ръчнофокусните, които имаш
Сони - ИСО ( почти ) като на Д7000 и евтини твърдаци
- и двата апарата - пълноценна работа със светкавици, канонските оригинални по-евтини от никонските, виж за Сони не зная


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »