Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Осветление: марково срещу китайско
Автор: ecobo   
Дата:   07-05-12 22:41

Нека да видим какви са предимствата и недостатъците на марковото студийно осветление и китайските аналози.
Под "марково" имам предвид утвърдени сред професионалните фотографи в цял свят марки като BOWENS, ELINCHROM, PROFOTO, BRONCOLOR, MULTIBLITZ, HENSEL, PAUL BUFF и други подобни (реда на изброяване няма нищо общо с качествата и пазарния дял на марките).
Под "китайски аналози" имам предвид всички онези евтини алтернативи, които не влизат в горната категория и които купуваме (вкл. и аз) по-скоро заради цената, отколкото заради някакви чисто технически достойнства.

Дайде да видим защо сте предпочели светките на марка ХХХ, вместо тези от марка УУУ? Как се държи вашето осветление спрямо това на колегата? Доколко повтаряеми и предсказуеми са резултатите, които постигате със сегашните си светки? Защо харесвате или не харесвате дадена марка (на база на опита ви с нея)? Заслужава ли си да се дават повече пари за скъпо марково осветление, или може същото да се направи и с далеч по-евтините китайски еквиваленти? И други от този ред...

Ще ми се в темата да няма изказвания от рода "аз чух че...", а мнениеят да се базират на опит със съответната марка. Хубаво ще е, ако се изказват потребители, които имат опит с повече от един вид/марка осветление. Нека да направим една наистина полезна тема, с много полезна информация и конструктивни мнения.

Моля (поне в тази тема) да няма лични нападки и просташко-селски изказвания и заяждания. Това е фото-форум, идеята на който е да се обменят опит и знания, а не да показваме кой колко псувни знае. Ако имате нещо съществено да кажете, кажете го. Ако ли не, четете и не мърсете. Благодаря ви!

Вие сте! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: Danhill   
Дата:   07-05-12 22:51

да видим ,кой е тествал всичко!!![cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: GenaDP   
Дата:   07-05-12 23:01

Има неща, които китайците (поне засега) не предлагат - компютърен интерфейс, къси импулси при големи мощности, управление на цветната температура (или мн. малки отклонения в цв. температурата при всички мощности). Ако тези екстри са ти важни - няма как, отиваш на марково.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: n1x0n   
Дата:   07-05-12 23:04

В България да се снима със скъпо оборудване е безумно. Няма вносители като хората, няма сервиз като хората, няма рентал като хората и т.н. Още по-голям проблем е ниският стандарт на живот и абсурдните хонорари за фотография.

Аз лично - отдавна се отказах да поддържам "марково" оборудване, със всичките трудности за мен, произтичащи от това решение. Предпочитам да спя спокойно и да не мисля постоянно за банкови кредити, заеми от близки и т.н.

Погледнато принципно - всеки лев във повече, платен за дадено оборудване отваря нови възможности, нови нива на контрол, прецизност, повтаряемост на резултатите и т.н.

От там нататък всеки си търси баланса между цена на оборудването, лични изисквания към възможностите му и очакваните финансови резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: Danhill   
Дата:   07-05-12 23:16

Всички се надяваме някой да каже че е тества и едното и другото и разлика няма [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: GenaDP   
Дата:   07-05-12 23:52

Тествал съм и едните, и другите. Разлики има. По-горе съм написал съществените.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: ecobo   
Дата:   08-05-12 00:15

За мен лично, проблема с непостоянния импулс при някои евтини китайски тела е ужасно дразнещ. Нещо, което реномираните производители не допускат, дори и в ниския клас тела.
В момента съм с едни доста грозни на външен вид китайчета, които обаче се оказаха много добри откъм постоянство на импулса и цветната температура, за разлика от едни други китайчета, които ползвах до скоро. Нарочно не споменавам марки и модели, поне в началото от темата, която засега върви доста обещаващо. Целта не е да оплюем едни марки за сметка на други, а да споделяме практикическия си опит.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: n1x0n   
Дата:   08-05-12 00:18

Всички се надяваме някой да каже че е тества и едното и другото и разлика няма

Мога да ти кажа между кои няма - между моноблоковете на Visatec и Bowens от 2003-2008 и "ранните китайци" - нито като здравина, нито като параметри на функциониране /т.е. вариации на мощността, цветната температура, бързината на импулса/.
Причината е, че и дизайн и карантии бяха крадени 1:1.

В момента сравнявам Profoto D1 с "китайците" - еми много по-добро е Профотото, ама цената е петорна: над 2200 лева за гол моноблок... същото важи и за Брон-ския Minicom 80.
Цените на аксесоарите - дори няма да започна да ги коментирам [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: bpavlov   
Дата:   08-05-12 00:48


Кобо, според мен търсиш потвърждение на отговора, който вече си си дал. Style RX са твоите тела. Аз си взех такива и ми се плаче от радост. Повтаряемостта в резултатите и константната цветна температура, включително в целия диапазон на мощност са впечатляващи. Разлика от китайците има от земята до небето, това е моето лично мнение. За модификаторите пък въобще даже не може да става дума за сравнение

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: ecobo   
Дата:   08-05-12 09:26

bpavlov, ще бъде много полезно за четящите темата да дадеш малко повече подробности от опита си с китайските тела и с тези на Елин. Какви бяха предишните ти тела и защо реши да ги смениш? Явно за теб има смисъл да се дадат повече $$$ за висок клас маркови тела. Сподели какво получаваш в повече срещу повечето инвестирани пари.

Не съм пуснал темата заради себе си. Аз съм горе-долу наясно ;-)
Говорехме си на едно друго място с един от известните български фотографи по повод темата, в която сто човека ми обясняваха, че Мак не става и дадоха доста "аргументи" и малко аргументи по въпроса. И стана дума, че ще е добре, ако има подобна тема и за осветление.
Пък и да направин една културна и полезна тема най-накрая, без простотии [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: Lighter   
Дата:   08-05-12 09:54

Съгласен съм с повечето неща изброени по-горе. Особено изчерпателно се е изказал GenaDP. Но никой не споменава едно от най-важните неща - как светят различните тела. С други думи - какво е светлинното петно което се получава. Качеството на светлинното петно зависи от вида (формата) на импулсната лампа, качеството на предпазната чашка, ако има такава и качеството на използвания аксесоар. Аз имам Minikom 80, Elinchrom 600RX, Elfo Quant 600PRO, Visatec LOGOS 800. От изброените осветителни тела най-безобразни са Visatec. Виждал съм само едно китайско тяло, за съжаление не помня кой модел, да свети по-зле. Светлинното петно е крайно нехомогенно, а да не говорим, че от решетката на охлаждането излиза светлина, която при отражението си може да прави бели. С лампите на другите фирми нямам такива проблеми. Като недостатък на ELFO мога да посоча единствено това, че регулирането на интензитета не е особено точно. Дава ми разлики до 3 десети и трябва повторно да го регулирам. Като качество на светлината - нямам забележки.
Моята лична класация на фирмите производителки на студийно осветление е следната:
1. Profoto
2. Broncolor
... и ... всички останали, като на първо място в тази категория поставям Elinchrom.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: Canon   
Дата:   08-05-12 10:48

Още:
Време за зареждане/дозареждане при пълна или частична мощност (опция за серийно снимане).
Необходимост или не от разреждане при намаляване на мощността.
Форма на светлинния импулс и мощност - за t = 0.5, 0.1.
Дължина (време) на опашката на импулса за свръхкратка синхронизация (до 1/8000) и остатъчна мощност / цветна температура.
Времезакъснение спрямо синхронни скорости при кабелно, ИР, радио синхронизиране (сумарно със синхронизиращия елемент).


Вторични:
Прегряване, самопроизволно палене, ток по корпуса, механично изпълнение - стареене на материалите/пластмасите/кондензаторите.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: джъмбо   
Дата:   08-05-12 14:39

никсъна го е написал...

и аз искам да работя с профото.... ама....[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: bobonai   
Дата:   08-05-12 17:12

То е много ясно желанието за професионално оборудване пред това за достъпно такова. С тази тема ме връщате във времето на 1992 г. когато на есенния панаир в Пловдив имаше фото щанд в една от палатите на ВИП "ТРЕЙДИНГ" /доколкото си спомням се казваше вносителят тогава/. Доста се радвах на студийните "бижута", ама като сметнах бегло и набързо колко ми излизаше едно студийно оборудване - равностойно на 660 сватби МЪЧИТЕЛНО ГАСНЕХ, а лихвите бяха някъде 45%. Затова днес е по-добре с китайското пред нищото или помните ли съветските ФИЛ -ове?
От мен толкова по въпроса, а да знаете и аз завиждах на "часовите репортери" само по причината, че за моето оборудване в ръцете си делях от потно дупе пари[smilie5]

Към днешна дата мечтая за Компютърен контрол на осветлението в студиото и с едно цъкане на вече готови светлинни шаблони да си пея в работата.


Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: vaskoni   
Дата:   08-05-12 17:28

В тази наша родина, не зная какъв трябва да си за да си позволиш лукса да имаш качествена техника? Депутат, мутра, бандит...или професионалист? До там са ни докарали уважаемите господа политици, че скоро и китайските ще ни се виждат лукс.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: photostoykov   
Дата:   08-05-12 18:09

1. При първоначално оборудване на полупрофесионално фото студио или студио за обучение, при снимки с цифрови фотокамери, при ограничен бюджет и/или площ, най-разумният избор са по-евтините (разбирай също по-маломощни) уреди, които имат по-ограничени функционални възможности.
2. При реализиране на по-големи проекти или при по-постоянни приходи, времето за изплащане на инвестицията се съкращава монгократно.
3. С натрупването на опит и усложняване на поетите задачи, непременно се появява нуждата от нови уреди и принадлежности, които на първо време може да се наемат, а след това при необходимост да се придобият.
4. Закупените като начало по-маламощни моноблокове могат да послужат в последствие при дооборудване или преоборудване, като се използват за по-неотговорни видове осветление – контрово и/или фоново. В повечето случаи могат да се използват и като лесно преносими комплекти за снимки извън студиото.
5. Етапният подход при закупуването и експлоатацията на системи за студийно осветление е най-логичния и най-безопасен от финансова гледна точка начин да се инвестира в подобна техника.
6. Изборът на топ-професионалистите се заключава в това да закупят или да наемат скъпоструваща и надеждна техника на реномираните търговски марки (по азбучен ред): BALCAR, BRONCOLOR, ELINCHROM, HENSEL, MULTIBLITZ PROFOTO и др., които издържат на големи натоварвания, предлагат редица „глезотии”, улесняващи и рационализиращи работата с тях, притежават безкомпромисно качество и надежден международен сервиз.
Накрая, изграждането на големи професионални фото- или видеостудия е мултидисциплинарно занимание, изискващо познанията на архитекти, строители, специалисти по електротехника и електромеханика, по осветителна техника и разбира се професионалните знанията на водещи фотографи и оператори.



Публикацията е редактирана (08-05-12 18:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: shama   
Дата:   08-05-12 18:49

n1x0n , GenaDP [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Аз моя избор го направих далеч преди да се запозная с реалностите на пазара в България - Profoto. В 90 % от случайте обаче в момента такова осветление не ми трябва.
Разликата обаче се вижда много ясно когато трябва да се снима нещо по-тежко. Примерно каталог от 150+ дрехи ти дава над 3000 кадъра за един снимачен ден , непрекъсното движение на модела , кадър след кадър и никъв отказ или видима разлика нито в цветна темп. нито в нищо.

За определен тип работа марковото осветление е наложително.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: Canon   
Дата:   08-05-12 20:30

Маркови моноблокове, 3 х 300J + 3 рефлектора, 3 пити, 2 бокса, 2 чадъра, клапи, гелове, ИР синхрон, синх кабел 5 метра, 3 статива, транспортен куфар
Година на производство: 1991
Състояние в момента 9/10, пукнатини по някои включващи копчета, разпадане на 3 силиконови шайби.

Амортизационни 20лв/месечно (за 20 години)
Ремонти: 2 светкавични (от падане на тялото) лампи + 7-8 пилотни лампи; 3 нови малки кондензатора
- общо около 10% от амортизационните.



Синхронизиране в серия, при 1/4 мощност - светва на всичките 16 кадъра на 5Д2 (3,9 кадъра/сек) преди запълване на буфера.
Неповторяемост на мощността в дълга серия, грешка: 2кад >1.5EV, 1кад >0.5 EV. Обща загyба на мощност = 2/3 ЕV

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: ecobo   
Дата:   09-05-12 08:55

Не знам защо толкова много хора смятат, че марковото е скъпо. Да, Профото е скъпо, но има и други утвърдени марки, с не по-лоши характерисики.
В момента комплект от 2 тела х 250Вс висок клас на Елин с 2 софтбокса и синхрон е под 2000 лева с ДДС. Същия комплект но с 500Вс-ови тела е малко над 2000 лева. Това на фона на 5Дмк2-ките и белите обективи, с които снимате, си е евтино. Да, по-скъпо е от китайското, но и като качество е много по-добро.
Лично за мен, когато става дума за студио, осветлението е далеч по-важно от камерата.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: tzl   
Дата:   09-05-12 09:13

...и не само за студио, тъй като "студийното" (т.е. моноблоковете, които искат 220V) е по-евтино от преносимото.



Публикацията е редактирана (09-05-12 09:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: джъмбо   
Дата:   09-05-12 09:16

като се замисля, че някои "маркови" ги правят в китай... други в индия, но си пишат че са мейд ин свис [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: tzl   
Дата:   09-05-12 09:28

Някои по-ниски класове модели на Elinchrom наистина ги правят в Китай, но по-високите са си швейцарски. То в днешни дни има и разлика между китайско и китайско и тя се намира в контрола на качеството. И Mac-овете ги правят в Китай, но има разлика между тях и други направени може би в същия завод (в цеха по-надолу) или съседния завод.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: shama   
Дата:   09-05-12 09:37

ecobo напълно съм съгласен с теб аз си взех това осветление защото ми трябваше да работи на 120 и 220V а и съм ползвал доста добро намаление за студенти , иначе ако трябва сега да купувам взимам едни Elinchrom-ки без да се замисля.

Според мен, ако човек мисли да се занимава дълго време с фотография (особено като бизнес) си струва да се сложат повече пари в осветление .

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: tzl   
Дата:   09-05-12 09:42

Като се замисля как хората дават по 1000лв за малки светкавички (и аз съм го правил), а вместо това могат да купят по-мощно и преносимо, дори осветление.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление: марково срещу китайско
Автор: photostoykov   
Дата:   09-05-12 09:47

Серията D-Lite 2/4 на elinchrom се произвеждат в Индия и това е написано върху уредите.
Серията SOLO на VISATEC се произвежда в Китай, но това не е отразено върху уредите.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »