Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: muxlio_11   
Дата:   12-04-12 12:30

Привет!

Темата е провокирана от разликата в тълкуванието на законите в България и страните от Европейския съюз!

Считано от 2007 година , България ,вече като членка на ЕС прие , така наречената директива за гаранция на техниката в рамките на съюза. На кратко тя гласи ,че в границите на съюза , продавачите предоставят на купувачите гаранция не по-малка от 2 години!

Все още в България има магазини ,които обесняват как Канон дава 1 година гаранция и те видиш ли са толкова добри с нас,че ни предоставят още една изцяло на техните разноски!

Ето още един пример. В Германия можеш да върнеш всяка стока, за която имате съмнения ,че не работи съобразно рекламираните харктеристики на производителя!

Пример:

Ако си закупите обектив , във високия ценови клас на Сони, и в рекламната брошура пише безупречен фокус , бърз , акуратен и т.н , всяко разминаване от изтъкнатите му предимства могат да бъдат основание за връщане, и почти никога няма да срещнете съпротива. даже бих казал ,че ще срещнете съдействие за разрешаване на проблема.

От доста време имам усещането ,че в България се изпращат бройки със съмниелно качество. От темите във форума ,чета за какви ли не неволи както с тела така и с обективи на най-утвърдените в сегмента марки .

За да разбрее разликата ще дам пример който не е свързан с фото техника:

С поръчката ми on-line от Tchibo , получих карта за рекламация,която при желание мога да използвам.Част от причините бяха като опции ,а мога и аз да допиша такава ,ако моята не е сред споменатите

Цитирам:

1. За парите си очаквах повече.
2. На снимката изглеждаше различно.
3. Качеството не отговаря на цената и т.н.

Причини за ,които тук никой няма и да си помисли да се жалва!


Да не говорим какво се случва тук ако трябва да си потърсите правата тук.

Като собтвеник на D300S имах проблем с видеото, което напълно отказа, както и с прекалено големият брой изгорели пиксели. Няма да ви кажа ,какво трябваше да изтърпя. Слава богу ,че се забавиха с ремонта повече от месец и в крайна сметка го смениха с нов. Иначе, вероятно щяха да замажат проблема до колкото е възможно. Мисля ,че при толкова прецизизна техника , последствия от изгорялото видео няма как да няма. И според мен каквото и да се направи , не мисля ,че техниката ще работи коректно.

Интересно ми е да чуя вашата гледна точка за гаранцията в България! Има ли тя реализация у Нас или ,както беше по времето на Тодор Живков щом работи значи проблеми няма!

Мхм да ама за оптична техника от професионален клас нещата не стоят точно така!

Дали ако 2 те фирми упражняващи олигопол на пазара на фото техника имаха реален конкурент, щяха да се държат така с Клиентите си..

Какво мислите за качеството на фирмените сервизи на фото техника в България!

P.S.

Моля не превръщайте темата във валханалия, кажете вашата позиция, ако сте имали проблем споделете, как го разрешихте, ако имате мнение как бихте искали да бъде споделете го, и не на последно място ако има юристи, нека ни кажат до колко нормативната база може да е пазител на Правата на потребтеля

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: muxlio_11   
Дата:   12-04-12 12:35

Знам ,че е Четвъртък , но все пак утре е почивен ден... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: sirkhann   
Дата:   12-04-12 13:00

В голяма част съм съгласен. За парите, които струва фототехниката, обслужването от фирмите с най-голям дял е просто абсурд. Не зная до възможности или желания са нещата, но лично аз не съм впечатлен от прецизността поне що касае Канон и Никон в Бг. Поне Канон имат сервиз с по-добри възможности, при Никон е пародия [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: tziko   
Дата:   12-04-12 13:07

То си имаше дълга тема за магазини Технонещоси как се еб@в@т като си потърсиш правата. Тук на всички им е ясно положението, борим се за по-добро и те така...

В най-общ случай, всеки се моли да няма проблеми, че мъката е голяма с гаранциите.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: muxlio_11   
Дата:   12-04-12 13:26

Технонещоси даже не предоставят и превод на БГ! За това нарушение се предвижда дори преустановяване на дейност. Е да де ама нали сме в Бългрия. Всяко чудо за 3 дни, в България ден , ден и половина. Какъв ли политически чадър трябва да има. Правителства се сменят за тях проблеми няма....

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: Seifi   
Дата:   12-04-12 13:34

Moga samo da ti kaja che na bratovched mi na Kompljutara ne ostana chast kojato ne e smenjana (samo kutijata i zapisvachkata ne sa smenjani).
W Balgarija njakoi targovci kupuvat varnata i otremontirana tehnika kojato e vsimat mnogo po tanko i posle se prodava za nova zastoto sled remonta vsichko e originalno opakovano.

Za obektivite polzvam samo Minolti ot 1985-1987 i ne sa mradnali no nisto ne e kupuvano ot Balgarija.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: asahi   
Дата:   12-04-12 13:50

С една кирилица ли не можеш да се справиш? [smilie9]

На въпросът "Има ли гаранция..." отговорът се търси в документите за покупката. Най-често, а по закон винаги, гаранцията се дава от търговеца, не от производителя. Поради тази причина за стока, купена в България, най-правилно е гаранционните претенции да се предявяват в магазина, откъдето е закупена стоката. Действа се спорд разпоредбите на ЗЗП, който сме коментирали неведнъж.

Когато европейски търговец дава европейска илио световна гаранция той предоставя списък със сервизни центрове или партньорски фирми, които помагат за осъществяване на дейностите по гаранционната поддръжка. При покупката на изделието трябва да се запознаете с този списък и да видите дали ви устройва.

Малко фирми, при това от най-големите, се грижат да създадат и поддържат гаранционни центрове в цял свят. За пример мога да посоча ИБМ, Дел и Еппъл, донякъде Сони. Те поемат и търговсакта гаранция от търговеца. Не са задължени и не можем да очакваме всички да го правят.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: muxlio_11   
Дата:   12-04-12 14:05

Asahi! Тук си напълно прав! Сервиза се произнася ,че нещо работи съгласно някакви си техни характеристики и допуски. Ти установяваш ,че представянето му не те задоволява и е далеч под очакваното спрямо характеристиката му по придружаващи документи и рекламни материали или сравнено с аналогичен артикул(същата марка и модел).

В края на краищата, част от механизма за привличане на Клиенти е рекламата. Тя има изискването да не бъде подвеждаща и да отговаря на реалната полза на стоката.


Ако Аз предложа препарат за отслабване и обявя,че за 20 дни ще свалите 30 кг. В момента в ,който това не се случи логичната развръзка би била някой да се жалва и да върне препарата, ако откажа, КЗП и споразумение.



Тука вземат техниката, казвам ти едни тестове на високо ниво, и на финала при хиляди рекламации Клиентите явно са се побъркали. За тях всичко си е ок! Марк 2 на по 4-5 месеца се ремонтират по 2-3 седмици ,което се обзалагам ,че не е лек ремонт. Марк е само пример, с всички марки е така май. В България да докажеш ,че нещо не работи ,както трябва е "кауза пердута" и май ако ще се поврежда нещо по-добре направо да спре . Дон Кихот пасти да яде .......

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: sirkhann   
Дата:   12-04-12 14:37

Марк? Говориш за Пиксма Про 9000/9500 Марк 2 или какво? Не става ясно...

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: Seifi   
Дата:   12-04-12 14:58

Moga no njamam prava na slujebnija komp za tova [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: ararat   
Дата:   12-04-12 15:56

Това с двете години гаранция по ЗЗП не е вярно, защото има разлика между право на рекламация и гаранция (търговска гаранция). Тук е обяснено:

http://mobility.bg/за-2-годишната-гаранция-по-ззп-и-правата

Линка не излиза, ако някой може нека го оправи.


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: asahi   
Дата:   12-04-12 17:12

За 2-годишната гаранция по ЗЗП и правата на потребителя


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: avasilev   
Дата:   13-04-12 05:59

Интересна тема! Почна ли да пиша по нея няма да има край! Според мен гаранция на фототехниката в България НЯМА! Тук няма разлика дали фототехниката работи както трябва или не! Ако една техника от един и същи модел се представя пъти по-добре от моята и го докажа нагледно и неоспоримо, това основание ли е за връщане или замяна на продукта?

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: asahi   
Дата:   13-04-12 10:45

Не е. Причина за рекламацията може да е несъответствие. Чети ЗЗП.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: tvk75   
Дата:   14-04-12 00:37

глупости

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: metodiev_martin   
Дата:   14-04-12 01:36

:D:D:D Айде стига бе. Преди време един познат се изръси 1000 пари за нов EF-S 17-85. След 2 дни забеляза, че между лещите има шупла. Отнесе го в любимия павилион, след "обстоен" преглед, "компетентно" заявиха, че това е или парче лепило (от къде лепило не зная)или шупла от ръба на някоя леща.
Щракнаха 4-5 снимки на f4-5.6 - "Ааа, ама то не пречи на снимките - нищо му няма. Ако искаш остави го, има едно момче дето ги разглобява и почиства, след месец ела да до прибереш." [smilie10]
От f11 нагоре, на всяка снимка, тази шупла стои като петно с големината на монета от 20 стотинки, ама то не пречи [smilie18]. "Ама имаме едно момче, той ги разглобява и чисти" [smilie18]

ЕПИК ФЕЙЛ [smilie18]

Погледнато реално, колко от хората тук са си купили нова техника от павилиона или синтеза скоро време? Огромна част купуват от базара, други от e-bay, трети направо си ги внасят от всяка точка на планетата.
Наистина този бизнес е тясно специализиран и екзотичен (поне за България, предвид цените на техниката и средните работни заплати), но едва ли се прави по - този начин.
https://photo-forum.net/joro/emoticons/luk.gif



Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: creativelux   
Дата:   14-04-12 09:02

Гаранция в истинския смисъл на думата в България май няма! Бях Клиент на Никон, но с този сервиз (неграмотен) ме загубиха като Клиент завинаги.

По мое мнение , най-важното за една марка е сервизното обслужване. Не може да произведеш технологично съвършенство и да назначиш необучени техници да се учат в движение върху него.

Супер забавни ми бяха фразите, "Аз не съм фотограф,аз гледам еди какво си и там всичко е наред", това по повод на разликата от това, какво те виждат според някакви си данни и ,какво се случва в снимките реално! Така и приключих с Никон, след D300, минах на Марк 2 .


Ако една компания иска да се развива и да си гарантира някакво бъдеще, тя първо се вслушва в желанията и проучва нуждите на Клиентите си. За Никон България в лицето на Профайлд това е непонятна материя.

Представям си какво ще стане сега с излизането на D4 и D800. Ако имате проблеми по-добре търсете други сервизи. В никакъв случай този в България.

Поправете ме ако бъркам, но както пишеше в една друга тема няма доволен от сервиза на Никон у Нас.....

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: bunny1   
Дата:   14-04-12 09:04

Ако всеки си каже каквото има по темата и в частност се назовават конкретни фирми ! Админа ще затвори темата!


За сервиза на Никон [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: asahi   
Дата:   14-04-12 11:11

Павилионци, ако са казали такова нещо, звучи тъпо. Могат да кажат на човека "Направете рекламация, оставете обектива и в срок от един месец ще го приведем в съответствие в нашия сервиз и ще ви го върнем. Ако стане по-рано ще ви звъннем".

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли гаранция на фототехниката в България!
Автор: avasilev   
Дата:   17-04-12 19:14

Към днешна дата мога да кажа! НЯМА!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »