Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 репортаж-правила
Автор: vaskoto1   
Дата:   03-04-12 20:24

колеги, моля за помощ. не намирам нищо по въпроса...
искам да прочета нещо, свързано с репортажната фотография. какви са основните правила, които се съблюдават при репортаж? чух за 8 въпроса и 8 крупни плана, но много бегло, и сега не мога да открия инфо.
помагайте.
п.с. сериозен съм, моля не почвайте с глупостите!

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: bOzo   
Дата:   03-04-12 20:33

чух за 8 въпроса и 8 крупни плана....

Това къде го чу?

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: bpavlov   
Дата:   03-04-12 20:34


То няма правила много много... А малкото, които има, повечето репортери не ги спазват.

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: dream_catcher   
Дата:   03-04-12 20:45

ето гледната точка на Reuters: http://handbook.reuters.com/index.php/A_Brief_Guide_to_Standards%2C_Photoshop_and_Captions

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: vaskoto1   
Дата:   03-04-12 20:50

е не говориме, все пак, за поголовно щракане и после я нещо станало, я напротив...
все пак има някакви гайд лайнс, нещо, което да се обмисли когато имаш репортаж за снимане...
част от 8те въпроса бяха: кой, къде, какво, как, колко... и дотам помня...
един вид-как да построиш структурата на събитието в главата си, преди да започнеш да снимаш, за да си наясно какви кадри са ти нужни. и оттам да търчиш да ги заснемеш...
[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   03-04-12 21:19

Потърси си The Associated Press Photo-Journalism Stylebook на Брайън Хортън [smilie24] Много ми хареса поне на мен [smilie24] Но разбира се, във всяка отделна общност си има и специфични правила.

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: bpavlov   
Дата:   03-04-12 21:33


Няма гайдлайни, трябва да си добър фотограф преди всичко, за да станеш репортер. Когато си добър фотограф, не ти трябват правила и гайдлайни, просто като си на мястото, вече знаеш в реално време как да уловиш момента и къде да заприпкаш, за да го уловиш.
Като не си добър фотограф - просто ставаш един щракач на мястото на събитието, а дали снимаш по "правила" и гайдлайни - все тая.

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: vaskoto1   
Дата:   03-04-12 22:01

бпавлов, това е плоско... не всички са добри-някои се учат. аз се уча.
не знам дали ще съм добър някога-никой не знае. не питам за клиширани аксиоми-питам конкретно нещо.
нямам нужда от умозаключения, а от помощ. ако можеш да помогнеш-благодаря сърдечно, но така не помагаш...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: k_p   
Дата:   03-04-12 22:48

Стой на събитието до края,ако работиш в медия няма да стане,щото там се снима като за медия И си има правила.и късмета да е на твоя страна.иначе общ,среден и близък план[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: vaskoto1   
Дата:   03-04-12 22:56

k_p

... И си има правила...

тъй, тъй, за тях питам...[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: atrifonov   
Дата:   03-04-12 23:31

за мен най-важното правило при репортажите е- " Хубавите кадри стават от близо"[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: J0R0   
Дата:   03-04-12 23:34

Има едно основно правило - "преди всички останали" - да си информиран, да си там на събитието, да знаеш за него и да не го проспиш.

Репортерството е "преди всички", а не правила за снимане.
Ако попаднеш случайно на интересно събитие и направиш добра снимка, това не те прави репортер.

Като бачках във вестника, имаше един колега от фотоотдела, слушалките му бяха забучени денонощно в ушите, слушаше радио, където и да се намира, и щом разбереше че някъде нещо извънредно се случва, начаса беше там.

Та репортерството не е "добри" снимки от банални събития, а по-скоро какви да е снимки, ама от уникални събития.
(Виж Уърлдпрес фото)

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: prism   
Дата:   03-04-12 23:36

vaskoto1, важни са няколко основни неща:

1. Трябва да имаш око за композицията, да разбираш добре светлината и да си познаваш много добре техниката. Когато снимаш някакво динамично събитие, нямаш "време за мислене и отговор", често имаш по една възможност за готиния кадър. Това се учи, въпрос на практика е, а сега всяка седмица някой има повод да се разхожда от Пилоните до Коня. Възползвай се [shtrak]

2. Репортажна фотография ще рече разказваща история, съобщаваща за събитие. Има едни основни въпроси в журналистиката: кой, какво, къде, кога, как и защо. В идеалния случай с една снимка отговаряш на повечето. Много е тъпо да се слагат нещата в рамки, но най-често като отидеш на събитие имаш общ план (примерно всичките протестиращи пред учреждението Хъ), среден план (действащите лица са достатъчно "близо", за да се видят действията им, но и достатъчно "далеч", за да може да се види отношението им с фона, околното пространство) и близък план (детайли, лица), а освен това и винаги си търсиш "различната" снимка, която дава нов поглед към предполагаемо тъпото събитие.

3. Снимай много, а когато не снимаш - гледай чужди снимки. Аз харесвам как снимат в БГНЕС (малки снимки) и Дневник (големи снимки). В другите медии също от време на време има готини снимки. Не е грях да взаимстваш нечия идея за кадриране или от сорта.

Съжалявам, ако звучи тъпо цялото това по-горе, не ме бива много в този тип обяснения. Във форума има страхотно добри фоторепортери като flipbeat или special_k, но по обясними причини не са много активни.

Аз снимам чат-пат репортаж, но не е нищо особено

За финал: [shtrak]



Публикацията е редактирана (03-04-12 23:52)

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: prism   
Дата:   03-04-12 23:54

J0R0 много вярно дума за hard news частта от репортерството, хич да не говорим и за подслушването на полицейски честоти и подобните екшън елементи.

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: k_p   
Дата:   04-04-12 00:10

в Нощен Труд се занимаваха с подслушване,докато не закриха вестника де[smilie5]
"преди всички останали"=късмет
Цецо Томчев това правеше докото работеше там[cool]
а тъпите правила в медийте са -имам място за висока снимка,не ме интересува че широката е по яка.ако искаш я отрежи-не знам какво е това композиция?направи ми я висока,като толкова ти харесва![smilie18]
та по тоя повод
Виктор Гилтяй,първият носител на Черноризец Храбър за фотография ми разказа
Като млад фотограф,гледам снимки на ройтерс и виждам снимани политици по диагонал,като единят не е на фокус.Впечатлен от това аз отивам на събитие и снимам събитие,госува известен политик .Та единят на фона на другия не на фокус.И ги занасям на началството.Те ги гледат и ми казват,що се снимал така?Нямаш ли някоя в която и двамата да са на фокус?Той лекинко ядосан им казва да видят как снимат в Ройтерс!Отговорът-и тия в Ройтерс са некадърници като теб![smilie5] [smilie5]



Публикацията е редактирана (04-04-12 00:18)

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: prism   
Дата:   04-04-12 00:20

Това е другата страна на медала, да. [smilie8] За съжаление, в повечето вестници все още има отговорни лица с тоя акъл...

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: mondragon   
Дата:   04-04-12 01:07

"...чух за 8 въпроса..." - вероятно имаш предвид 5-те "К"-та:
Кой, Кога, Какво, Как и Защо. Те са 4 реално, но така е известно правилото на 5-те "К"-та. В България, няма репортажна фотография, а само документална. Документираш, кой, къде, с кого е бил и какво е направил.И да снимаш нещо така както го снимат Ройтерс, АП и т.н. ще ти обяснят, че "не се снима така" и ще убият всякакъв ентусиазъм в теб...Поинтересувай се от курсовете на агенция "Булфото", там има доста какво да научиш!

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: k_p   
Дата:   04-04-12 01:11





Публикацията е редактирана (04-04-12 01:12)

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: k_p   
Дата:   04-04-12 01:14

Това е другата страна на медала, да. За съжаление, в повечето вестници все още има отговорни лица с тоя акъл...

в този на Гилтяй са се оправили [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: 2metraninja   
Дата:   05-04-12 12:13

Аз единственото нещо, близко до правило, което са ми казвали за снимки на събития е да не снимаш само гърбове - завърти се така че да снимаш хората отпред - малка хитрина, но от сърце ти я казвам. :)

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: k_p   
Дата:   05-04-12 16:17

и ако е за вестник,снимай каквото и да е събитието-да има там човек.
тоест ако е годишнина от някакво гадно събитие и отидеш на паметника да го снимаш,помоли шофьора да се наведе над паметника и го снимай[smilie24]

да допълня предишното мнение[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: fotorafi   
Дата:   07-04-12 12:40

Фоторепортаж са ми преподавали Васил Кацев, Борис Юскеселиев и Божан Тодоров. Има си правила и закони, още ги помня....
Много се бърка фоторепортажа с репортажния метод на работа и другите жанрове...
-Основни првила:
За да е фоторепортаж, трябва да има събитие
Никакви постановки,подреждания, режисури,намеси
и т.н.
Има си един учебник: УВОД В ОБРАЗНАТА ЖУРНАЛИСТИКА
доц.Георги Лозанов също чете лекции
[smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: staskl   
Дата:   07-04-12 22:49

Всичко е много ,много относително...на 11 август 1999 БНТ предаваше директен РЕПОРТАЖ от пълното слънчево затъмнение...и нищо не се видя...какви правила ,какви дяволи...една тумба хора"професионалисти"...учили,та учили правилата за репортаж/макар и телевизионен/се "ЗАТЪМНИХА".
И малко световни "репортажи"...22 ноември 1963...Далас...при наличието на 3 национални медии и 12 профи фотографи от няколко агенции...снимки и видео има от ...дузина любителски камери и фотоапарати...

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: Vassilk   
Дата:   08-04-12 00:53

Явно ти не си бил там, за да им покажеш, как се прави.По времето на Иван Костов всичко можеше да се случи.Егати говнюто.

Отговори на това съобщение
 Re: репортаж-правила
Автор: fotorafi   
Дата:   08-04-12 10:09

Иван Костов няма нищо общо с фоторепртажа.. Имаше един виц, какво ни пречело ? Четри годишни времена, ционизма и американския империализъм...
Гледам по една голяма телевизия: Репортер и оператор посетили една баба на село,тя си крета по двора, сади си нещо,питат я за това-онова. И озаглавили най-елементария очерк- РЕПОРТАЖ.
Просто за да е РЕПОРТАЖ, бабата трябва да има празник-събитие,рожден ден 90 г. Или да са и откраднали телето, да е застреляла крадлив циганин и т.н. ТРЯБВА ДА ИМА СЪБИТИЕ, отговарящо на въпросите: КЪДЕ, КОГА, КАКВО И КОЙ...
Видове ФОТОРЕПОРТАЖ; битов, културен, военен политически,спортен и т.н.
от 3 до 6-7 снимки
само 1 снимка от фоторепортаж..ФОТОИНФОРМАЦИЯ
Няколко фотоинформации......ФОТОХРОНИКА



Публикацията е редактирана (08-04-12 10:17)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »