Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: KRISTI   
Дата:   30-03-12 04:54

Проявих неблагоразумието да отида на плажа да правя снимки по време на урагана ''Ирен'' миналото лято! Наистина беше много красиво, аз като видя големи вълни направо откачам..
И..накрая не само че не станаха хубави снимки, понеже вятъра беше прекалено силен, но и целия ми обектив беше напръскан с дребни капчици солена вода от океана. Или поне аз си мислех, че е вода! След като се опитах да го почистя с кърпичка, и търках доста старателно, разбрах, че може би не е само вода, а се е набил и пясък и..така и не успя да се изчисти и останаха дребни точици.
Мислите ли че има шанс да ги почистя по някакъв начин или това вече е наранило самото стъкло? Аз до сега си мислех че няма как и не съм се занимавала, но скоро изчетох всички теми за почистване на обективи и разбрах, че има специални препарати за почистване!

Въпросът ми е в моя случай кое точно да взема: Ленспен, разтвор или нещо друго? Точките не мръдват с микрофибърна кърпичка? Ленспен-а какво точно представлява и как се ползва? Благодаря!


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: Dekov   
Дата:   30-03-12 07:45

Притесняват ме думичките: "миналото лято" !
Оптиката не се чисти на сухо, защото твърди частици могат да повредят покритието а винаги първо с помоща на течност, а после със суха кърпичка. В магазините за оптика се предлагат достатъчно подобни неща, препоръчвам първия път да се потъси помощ от специалист, а след това "направи сам" .


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: simbon4o   
Дата:   30-03-12 07:48

За такива ситуации се слага филтър и сега щеше да хвърлиш филтър за 40-50лв и да си купиш нов. Сега ще хвърляш обектив ... ето до къде води великата идея че филтрите не са нужни...

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: tzl   
Дата:   30-03-12 08:58

Доколкото знам челната леща на обектива е най-евтиното стъкло от обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: tziko   
Дата:   30-03-12 09:34

Кофти е, че престоял толкова време, солената вода разяжда покритието по лещите и за това точките от капчиците нямат махане.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: asahi   
Дата:   30-03-12 10:28

Кофти е, че не е почистен веднага.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: victory13   
Дата:   30-03-12 10:36

Много време е минало, най-вероятно следите са необратими.
При всички случаи се взима течност за почистване на обективи, обикновено спрей, мокри се, и леко се зачиства.
Ако пак се снима в тези условия, изчаква се да изсъхне обектива и с много мека четка се зачиства лещата, после се почиства мокро със спрея. Останалата част от обектива с по-груба четка, и така...

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: красис   
Дата:   30-03-12 10:51

Напълно съгласен със Simbon4o ама тук няколко човека все се опитват да разубеждават този който е решил да си вземе филтър,ето в такива ситуации да се ползва пак е кяр няма да хвърляш обектив а филтър.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: asahi   
Дата:   30-03-12 11:42

"... ето до къде води великата идея че филтрите не са нужни... "
Симо, верно ли има точно такава идея?

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: KRISTI   
Дата:   30-03-12 18:33

Благодаря на всички! Аз съм го прежалила вече, не защото ми е много лесно, а просто защото цяло лято съм била постоянно заета и нямах време нито да чета, нито да търся специалисти! А и като нямах всичката тази информация си мислех, че няма начин да се почисти! [smilie11] и просто сега имах повече свободно време и чак сега се поразрових за съжаление! Но наистина ви благодаря за вниманието и съветите! Все пак ще пробвам и ако стане - стане! Ако не, това ще ми остане ДОБЪР УРОК!
А относно филтъра, изобщо няма как да съм против тази идея, дори напротив - за следващия обектив веднага ще си взема, и то някакъв по-скъп, поне да знам, че повече няма да ми се случи същата грешка! Но нали знаете...човек докато не се опари не му идва на акъла да направи нещо разумно, за да се предпази...или поне с мен е така [smilie8] Благодаря ви!

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: Tenebrus   
Дата:   30-03-12 18:45

Не ти трябва скъп даже. Вземи си един най-обикновен UV филтър и да ти е мирна главата.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: neuromancer   
Дата:   30-03-12 18:52

Тия точки не влияят на снимките по никакъв начин, в повечето случаи ... ако разтърсиш, имаше снимки със счупен обектив, и на снимките не личи. Проблем ще имаш само ако продаваш обектива

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: Prakticar   
Дата:   30-03-12 21:12

Случилото се е във висша степен неприятно, но станалото-станало.
Усещаш ли влошено качество или не?
Урока вече си го научила.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   30-03-12 22:09

В този случай, колкото може по-бързо намираш човек, който е технически запознат или още по-добре - сервиз за подобна (оптична) техника. Приготвят се колко пари искат и нещата до някъде се оправят.
А в домашни условия, най-добрия приятел е прахосмукачката. След това вече следва по-фината работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: asahi   
Дата:   30-03-12 22:18

Ако повърхностния слой е на дупки от капките нищо не може да го оправи. Или нова предна леща, или свикваш с положението.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   30-03-12 22:29

Шефа се смее, що съм си бил слагал евтин филтър от десет лева на скъпия обектив.
Ама, ако шефа си види предните лещи на неговите скъпи обективи на какво мязат, понеже евтиния филтър развалял снимката[smilie18]Ама той да слага и да не слага филтър, снимките му пак нямат разлика.
Затова винаги, когато си на плажа, на вън, има вятър, вали или просто обстановката е по-прашна, винаги слагай филтър на обектива. А, след това в домашна обстановка, с помощта на прахосмукачката - почистваш всеки един сантиметър от обектива и тялото. И по-внимателно при чистенето на лещите.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: simbon4o   
Дата:   30-03-12 23:15

Тези петна се виждат в снимките, снимай срещу слънце или друга светлина и ще ги видиш. Нарушенията по коутинга са по-лоши от липсата му при някои обективи. Пробвай с чистене, ако не стане - сменяй.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: Canon   
Дата:   30-03-12 23:28

Съвети за почистване

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на обектив след снимки на ураган
Автор: KRISTI   
Дата:   31-03-12 02:11

БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ, ЧЕ ОТДЕЛИХТЕ ВРЕМЕ ДА МИ ДАДЕТЕ МАЛКО АКЪЛ :) Жалко, че не бях малко по-предпазлива и да чета предварително тези неща, сега щях да избегна тази глупост, но няма и как да върна времето! Точките не ми пречат на качеството на снимките или поне аз не съм забелязала! Виждат се единствено когато снимам срещу слънцето. За новия ще се грижа със сигурност много по-добре, както за обективите така и за тялото! Живот и здраве съм се ''засилила'' да скачам на Canon D5 Mark III , ще се похваля :)
Благодаря ви отново!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »