Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: d_ave   
Дата:   20-03-12 23:25

Търся помощ относно калибрация на принтер Canon IP4500. Монитора ми е калибриран, със Spider2. Купих си и калибратор за принтер, DataColor colorimeter 1005, работи с PrintFIX 1.1.1.
Направих калибрация, като резултата беше перфектно напечатано тестово изображение с много точни цветове. Да, но където и другаде да печатам, цветовете не са точни. преди бяха със силен зелен отенък, сега са със силен червен. пробвах печат през photoshop cs5, acdsee, програмата към принтера, нормалния windows печат - има леки вариации, но като цяло резултатът е еднакво червенеещ. Къде какво трябва да задам, видял съм се в чудо. През photoshop задавам photoshop manage colors и избирам създадения профил. Принтера е сложен на Auto, но и на Manual color settings пак няма промяна. При отваряне на файла photoshop пита дали да използва embedded profile, но и там каквото и да избера не се променя особено. Кажете къде какво да задам, цяла вечер се мъча, изхабих сигурно по половин мастилница от цвят за тестове. Защо тестовото изображение е правилно отпечатано, а след това другите не са?

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: gmir   
Дата:   20-03-12 23:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: BozO   
Дата:   20-03-12 23:44

gmir,
що не се явиш в "България търси талант"?

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: sirkhann   
Дата:   20-03-12 23:54

Правиш двойно профилиране. Влез си в драйвера на принтера и изключи управлението на цветовете от драйвера. После, като печаташ, си избираш Photoshop Manages Colours.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: d_ave   
Дата:   21-03-12 00:03

sirkhan, драйвера е много смотан, има auto и manual, като на manual има driver matching, icm profiles и none. на всяка настройка дава много подобни резултати

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: asahi   
Дата:   21-03-12 01:13

Вероятно колегата говори за принт менюто на фотошопа.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: d_ave   
Дата:   21-03-12 01:31

в принт менюто давам photoshop manages colors. а има ли значение отвореното изображение с какъв профил е?

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: MarinY   
Дата:   21-03-12 02:48

В PRINT прозореца на Фотошопа:

1. програмата да управлява цвета.
2. Избираш ICC профила, който си направил за принтера.
3. Rendering intent - Perceptual
4. Photoshop Manages Colors.
Black point compensation - чекнато
Match Print Colors, Gamut Warning and Show paper White - нечекнати.

В setup на Принтера избери:
1. Program Manages Colors
2. Заводската Glossy Paper, или тази на която е бил настроен, когато си правил ICC profila.

Файлът ти трябва да е с вграден профил на Adobe RGB 1998. sRGB е само за web и монитор.
Успех!

П.П. Не забравяй, че принтерският профил важи само за конкретна хартия и конкретни мастила. Смениш ли нещо - нов профил. [beer]



Публикацията е редактирана (21-03-12 04:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: didesignbg   
Дата:   21-03-12 08:16

Не те знам как си правил профилирането на принтера, но задължително докато го правиш, принтера трябва да е с изключено управление на цвета.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: ivodam   
Дата:   21-03-12 10:29

Здрасти, Дейв.

на мен не ми стана съвсем ясна ситуацията. Калибрирал и профилирал си вкъщи, тестовото изображение, доколкото разбирам, излиза ОК. Какво точно значи това обаче:

Да, но където и другаде да печатам, цветовете не са точни.


Къде е това другаде, във фотоателие, в печатница ли, за какво всъщност иде реч? [smilie8]


Иначе по принцип правиш ли проверка на цветовете във фотошопа, с Proof Colors? Там, в меню View можеш чрез къстъм да зададеш какво устройство да се опита да симулира Шопът и там можеш да зададеш профила на принтера, който ти се е получил от калибрирането/профилирането.


[smilie7]



Публикацията е редактирана (21-03-12 11:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: d_ave   
Дата:   21-03-12 10:49

ivodam, какво не разбра, обяснил съм точно - тестовото изображение от софтуера към калибратора излиза с точни цветове. когато печатам с фотошоп, acdsee, нормалния принт през vista-та цветовете са грешни.
играх си с proof colors - в зависимост от профилите, които избирам избива или на зелено, както беше преди калибрацията, или на червено когато задам калибрирания профил.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: n1x0n   
Дата:   21-03-12 11:02

Всъщност почти нищо от важните неща не си обяснил.

Започни с това какво си направил с така грижливо направените профили? Защото ако си ги напляскал като работно цветно пространство във Фотошоп... [smilie3]

Това ме наведе на подобна мисъл:
При отваряне на файла photoshop пита дали да използва embedded profile, но и там каквото и да избера не се променя особено.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: ivodam   
Дата:   21-03-12 11:23

d_ave: Не разбрах какво точно се има предвид под израза

където и другаде да печатам

Това го разбрах в първия момент пространствено, печтане на различни места. Сега разбирам, че имаш предвид под "къде" различни програми на твоя си комп. При това положение, разбира се, веднага изниква въпросът доколко тези програми, освен Шопа, поддържат управление на цветовете, разчитане на профили и т.н.

Не е лошо, наистина, да се тръгне от началото по стъпките на процеса, както казва Никсъна. В какво пространство наистина ги работиш изображенията? сРГБ най-вероятно? Ма за този принтер може би е по-добре ЦМИК? В упътването му няма ли някаква препоръка?


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: d_ave   
Дата:   21-03-12 11:24

Ок, ще напиша стъпка по стъпка какво съм направил.
Първо – OS e Vista, Монитора е калибриран със Spyder2, калибратора за принтера е Datacolor Colorimeter 1005, софтуера е оригиналния 1.1.1.

Принтера е Canon IP4500, мастилото е неоригинално. Пробвал съм преди и с оригинални мастилници - няма особена разлика, печата със зелен отенък.

Преди калибрацията принтера печата със силен зелен оттенък, независимо какви настройки и профили (във Photoshop) избирам.
Драйвера на принтера предлага само Auto и Manual настройки, като под Manual може да се избере Driver Matching, ICM Windows Profiles и None. Под ICM Windows Profiles седи само и единствено Adobe RGB 1998.

Тестовата снимка е снимана на RAW, обработена е в ACR, към нея е прикачен профила на монитора. При отваряне на тестовата снимка Photoshop дава 3 опции – Don’t color manage, use embedded profile, convert to working space. Working space по спомен е RGB, но не помня точно кое, мога да проверя по-късно. Със сигурност не е Adobe RGB 1998. Независимо обаче кой профил задам на снимката изходното напечатано изображение изглежда по един и същи начин.
При калибрацията принтера е сложен на Auto. Калибрирам към обикновена хартия, тъй като искам първо да открия къде бъркам преди да калибрирам към фотохартията която имам. При печатане на тестовото изображение във софтуера на калибратора отново всичко е със зелен оттенък. След калибрацията отпечатаното тестово изображение отново от същия софтуер е с перфектни цветове.
При печатане през Photoshop задавам Photoshop manage colors, избирам запазения профил на принтера след калибрацията, задавам Perceptual, отмятам Black Point Compensation, настройките за Match Print Colors, Gamut Warning and Show paper White не са отметнати. Драйвера на принтера отново е Auto. Отпечатаното изображение е със силен червен оттенък. Оттук нататък следват следните вариации:

- Независимо какво избера при отваряне на снимката, отпечатаното изображение е еднакво.
- Независимо какво избера – Perceptual, Saturation и т.н. вариациите са много леки, но пак отпечатаното изображение е с червен оттенък.
- Независимо какво избера от драйвера на принтера получавам същият резултат. Също така опитах да дам и Printer manage colors и да си поиграя с настройките, които ми дата драйвера – няма промяна.

Опитах да печатам директно през десен бутон->Print – отново същия резултат.

Поиграх си с принтера в офиса – лазерен HP. Калибрирах по същия начин. Нямам Photoshop, печатам директно с Print от десен бутон. Променям профила на принтера от Color management-a на Vista и определено има промяна – като използвам направения от мен за този HP принтер калибриран профил изображението е с точни цветове. При същите условия с принтера вкъщи не става.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: n1x0n   
Дата:   21-03-12 11:34

Под ICM Windows Profiles седи само и единствено Adobe RGB 1998

Грешка номер 1. Там би трябвало да ти стои мониторският профил /ако говорим за общите настройки/

Тестовата снимка е снимана на RAW, обработена е в ACR, към нея е прикачен профила на монитора.

Грешка номер 2. Към снимки не се закачат профили на устройства, а цветни пространства. Избери си sRGB, Adobe RGB... каквото там решиш, само не принтерски и мониторски профили.

При калибрацията принтера е сложен на Auto

Потенциален проблем. При калибрации - колкото по-малко "ауто" имаш включено, толкова по-вероятно е да получиш добри и повтаряеми резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: GenaDP   
Дата:   21-03-12 11:36

Тестовата снимка е снимана на RAW, обработена е в ACR, към нея е прикачен профила на монитора.

Оф, аман!

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: d_ave   
Дата:   21-03-12 11:43

Под ICM Windows Profiles седи само и единствено Adobe RGB 1998

тук не мога да избера друго, предполагам ако копирам където трябва файла с калибрирания профил ще се появи и там.

За прикачения профил на монитора към тестовата снимка - дори да го конвертирам в RGB през шопа, напечатаното изображение е пак червено. пробвах и с директен JPG на апарата, същото излиза.

GenaDP, както ми писа снощи, сутринта напечатах цветна таблица с принтера сложен на Manual->Color Management: None, оставих я да изсъхне както трябва и ще пробвам пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: rorus   
Дата:   21-03-12 11:44

Дотук дължиш на Никсъна към 120 лева. [smile]

Дайте на човека един линк, където да прочете какво трябва да направи.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: Rebellious   
Дата:   21-03-12 11:49

Гена,
Защо все с лошо? Опитва се човекът да се научи, пита учтиво и търпеливо. Ники и останалите в темата му обясняват без грам високомерие! Нима някой от тях или пък ти самия се е родил научен, а? Не е добре така, все с рогите... За никого, най-вече за теб![beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: d_ave   
Дата:   21-03-12 11:50

добре, само не разбрах, защо след като калибрирах принтера в офиса всичко стана идеално от първия път. единственото, което направих там е да задам калибрирания профил в windows color management и веднага даде отражение. като опитах същото вкъщи нямаше резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: d_ave   
Дата:   21-03-12 11:54

Rebellious, снощи му писах на GenaDP лично и обясни човека много търпеливо, за което му благодаря. все още не съм пробвал с нов чарт както ми каза, но по-скоро продължавам да се чудя какво бъркам в задаването на профилите във фотошопа и във вистата. имам усещането, че от цялата система нещо драйвера не се държи както трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: didesignbg   
Дата:   21-03-12 11:56




Книги:

Real world color management - Bruce Fraser, Chris Murphy, Fred Bunting


Digital Photographers guide to colour management


Heidelberg guide to color management


Martin Evening за цветовия мениджмънт във фотошоп


Jan-Peter Homann - Digital Color Management

Намират се сравнително лесно в pdf



Интернет ресурси:
Английски
Color Confidence Learning center


Norman Koren за цветовия мениджмънт


Tom Niemann за калибрацията на мониторите


GARY BALLARD за цветовия мениджмънт


Cambridge in colour за цветовия мениджмънт


Руски език:
Библиотека за цвета


Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: GenaDP   
Дата:   21-03-12 11:58

Гена,
Защо все с лошо? Опитва се човекът да се научи, пита учтиво и търпеливо.


Всичките тези неща са дъвкани из форума до безкрайност. А предполагам, че в ръководството на въпросния колориметър съвсем ясно, стъпка по стъпка, е написано как се правят и ползват принтерските профили.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: d_ave   
Дата:   21-03-12 12:04

към колориметъра имам само нещо като листовка с 5-6 стъпки какво да се прави - приключва с принт тест имидж и след това поздравления, готови сте:)
в ръководството на принтера има само как да се сложи Adobe RGB 1998 - тегли се от нета exe файл и това е. и двете устройства не идват с особено пълни обяснения.

didesignbg, благодаря за линковете, отивам да разгледам:) до сега с търсене попаднах на малко откъслечна информация, но нищо особено пълно.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете, видял съм се в чудо - калибрация на монитор и принтер
Автор: GenaDP   
Дата:   21-03-12 12:10

към колориметъра имам само нещо като листовка с 5-6 стъпки какво да се прави

То повече не е нужно. Предполагам, че едната от написаните стъпки е да изключиш color management-а на драйвера, преди да отпечаташ цветната таблица.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »