Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: bpavlov   
Дата:   17-03-12 22:36


Инспириран от една съседна тема, се замислих по въпроса за това доколко "известния" фотограф трябва сам да извършва цялата поредица от дейности, съпътстваща една цяла фотосесия, чак до готовия краен продукт.
Тъй като аз не съм известен фотограф и нямам амбиции да ставам, искам да предложа на всички Известни фотографи уникална услуга.

Ако Вие сте известен фограф и сте си надвили на масрафа, в деня на фотсесията аз мога да дойда до вас, да ви взема с кола, да приготвя предварително и натоваря цялата техника, да ви закарам на локацията, да ви настаня удобно на стол с бира в ръка, да разпъна цялата постановка - тела, кабели, стативи, компютър, да наглася муделките, да ви подавам фотоапарата, за да може да натискате шутър-релийза, да разпъждам от Вас досадните дизайнерки и бранд-мениджърки, за да не ви пречат на творческия процес, след това да събера всчко в обратния ред, докато си допивате коктейла, да ви закарам до вас, да разтоваря техниката, да отнеса с мен Роу файловете и да ви ги предам във вид удобен за логаритмуване.
Вие само ще ги занесете на клиента и ще фактурирате, а за мен ще има скромен процент от цената.

Бързайте, докато не ми се е препълнил графика [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: sirkhann   
Дата:   17-03-12 22:39

Аз пък мога да ви разтоваря муделките след тежкия ден. Ако са харабии, въобще не искам процент. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: Miro__Slav   
Дата:   17-03-12 22:48

[smilie24] [cool] [beer] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: Gecata   
Дата:   17-03-12 22:51

Ето разправяха , че интернетът детронирал величията...?! Прави са! Днес всеки дришльо си мисли , че им е равен само защото може да пие от извора, сиреч да размени няколко думи с тях. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: ando   
Дата:   17-03-12 22:53

Взимам те! Не съм известен, още по-малко пък съм фотограф [smilie18] ама на тази оферта няма как да откажа [smilie5] Шутър-релийза ще го натисна някак си [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: shama   
Дата:   17-03-12 22:56

bpavlov, цена на ден ? [smilie3]

Известен или не няма никакво значение, ако ти е по-изгодно да даваш част от работата на подизпълнител/асистент/ретуш и т.н. не виждам, защо да не го правиш.

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: bpavlov   
Дата:   17-03-12 23:04


Напълно сериозен съм, темата не петъчна.
Не мога да дам цена на ден, защото дните са различни.
На всеки мога да дам индивидуална оферта.

Геца, не съм сигурен, че те разбрах

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: ecobo   
Дата:   17-03-12 23:06

Gecata написа:

> Ето разправяха , че интернетът
> детронирал величията...?! Прави са!
> Днес всеки дришльо си мисли , че им
> е равен само защото може да пие от
> извора, сиреч да размени няколко
> думи с тях. [smilie5]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: antoan   
Дата:   17-03-12 23:30

Напоследък все по-често се замислям за варианта някой да обработва фаиловете ми срещу заплащане! Не че не ми се прави това сам а защото очите ми изневеряват а и имам доста ангажименти това означава 4-5000 кадъра на месец поне........[smilie3] Но ако можеше Боян Павлов да го прави това...хонорара му сигурно е мнооого висок

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: tzl   
Дата:   17-03-12 23:36

В същата предна тема някой беше направил сравнение фотограф (1) и този, който му прави ретуша (2) с това някой художник да направи скица (1) и после да даде китайците да му я нарисуват (2).

Това сравнение ми говори ясно какво разбиране има за фотографията, а именно — снимането е "фасулската работа", която да се върши некадърно, а ретушът е това, което прави великите шедьоври от кадри, които на пръв поглед са за боклука.

А това изобщо не е така. Който има такъв начин на работа трудно ще изгради стабилен бизнес като фотограф, особено при повече поръчки. Но може да изгради добър бизнес като "ретушист" (или както му се вика на български).



Публикацията е редактирана (17-03-12 23:37)

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: next_time   
Дата:   17-03-12 23:55

Нито величията са величия като величия, нито дрисльовците са дрисльовци като дрисльовци.
Въобще цялата работа е "величествено одрискана".

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: vikitovikito   
Дата:   17-03-12 23:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-03-12 08:09

Хахаха [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: мара   
Дата:   18-03-12 09:53

[smilie18] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: мътно   
Дата:   18-03-12 10:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: vikitovikito   
Дата:   18-03-12 10:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: steeens   
Дата:   18-03-12 14:12

[smilie18] [smilie18] [smilie18] напоследък, петъка продължава до понеделник[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: next_time   
Дата:   18-03-12 21:19

Машина ти пишеш за творчески живот, а темата в случая е за друго - за величията и дрисльовците.

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: vikitovikito   
Дата:   18-03-12 21:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: n1x0n   
Дата:   18-03-12 23:56

Ако можеш да ръководиш снимачен екип, да наредиш осветление, да натъкмиш всичко до момента на натискане на спусъка, да ретушираш... и всичко това на нивото, на което може да го направи един добър фотограф и екипът му - остава само въпроса "Ти един клиент ли не можеш да си намериш?!" [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: juliyan   
Дата:   19-03-12 00:21

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: bpavlov   
Дата:   19-03-12 01:13


Никсъне, в самия ти въпрос се крие отговор - намирането на клиенти, особено когато си неизвестен и пазара е наситен с "имена", намирането на единия клиент е много трудно. В България хората робуват на имена и величия, макар и набедени в някои случаи. Особено в сферата на рекламната и модна фотография е точно така и ти много добре го знаеш това.
Освен това никъде не съм казал, че "извстния" фотограф, докато си пие биричката, няма да ми дава наставления какво да правя.
По въпроса за клиентите - ще си намирам и ще продължавам да си намирам все повече, въпросът е, че става бавно и постепенно, а предпочитам да имам повече работа и същевременно да се самообучавам през това време.
Освен това предпочитам схемата някой друг да комуникира с клиентитите, той да си носи отговорността и той да взима повечето пари и славата, а за мен да остане спокойствието и по-малкото пари.

Темата е петъчна, но всъщност е сериозна. Има много фотографи, които имат ресурс и потенциал да поемат работа като подизпълнители, помощници, асистенти или втори фотографи и не виждам защо тук в тази тема, всеки който си мисли, че може да направи нещо на някакво високо ниво, да си предложи услугите, а фотографите, които имат работа, да "шерват" част от работата със свои колеги.

Сега ще кажете - че кой ще си даде работата? Ами според мен има резон някой да прехвърли работа, защото когато си нагрухан до козирката продължително и нямаш почивни дни, в един момент ти се иска просто да вършиш двойно по-малко работа и да вземеш примерно едни 25% по-малко, стига да си сигурен, че някой ще върши работата на твоето ниво. Аз например с радост бих се разделил с 30% от хонорара си за сватбена фотография, ако някой върши половината от работата ми на моето ниво, но хората които могат да го направят така или иначе си имат достатъно свои ангажименти.
Тази година обаче съм твърдо решен да намеря един или двама човека, които да ги обуча (или да са вече научени) и следващата година ще работя на тази схема.

Така че, има почва в тази идея, просто е трудно сработването.
Именно българския синдром обаче много силно ни пречи за това, а така също и безпочвените на някои хора страхове, че един вид някой ще им вземе хляба и работата. Аз вярвам обаче, че има достатъчно фотографи, които не страдат от този синдром, а и същевременно не горят от желание да работят като магарета.

Именно това предлагам аз - да свърша цялата черна работа, а за фотографа да остане само творческата част и ръководенето на операцията.
Също така предлагам сътрудничество на фотографи, които са пред дилема за поемане на голяма поръчка с несигурност за физическо справяне с работата или пък просто ако някой иска да наеме техника с асистент под наем - аз ще съм две в едно.

Нека всеки, който предлага подобни услуги, да го напише в тази тема, аз самия понякога имам нужда от втори човек и нямам време да реагирам, сигурен съм, че и други колеги са оставали в подобен вакуум.

И сега, накрая, но не на последно място, да ударя една промося - ако някой ме покани за работа по фотосесия модна или рекламна и преценя, че има какво да науча от този човек, а такива хора със сигурност има, ще работя известно време без пари, само заради това, че ще науча нещо полезно и незаменимо

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: bpavlov   
Дата:   19-03-12 01:26


А и Никсъне, никъде не съм казвал, че мога и ще ръководя екип, титуляра фотограф си ръководи екипа, а аз ще съм част от този екип. Това разбира се не пречи да му нося апарата до стола, за да натиска копчето

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: antoan   
Дата:   19-03-12 01:39

bpavlov [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За известните фотографи и подизпълнителите
Автор: borissov   
Дата:   19-03-12 02:02

[cool] яката работа

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »