Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 калибриране на MacBook pro
Автор: kamiabg   
Дата:   23-12-11 05:21

Момчета, взех преди няколко седмици macbook (2009). За останалото съм доволен или по-точно още свиквам, но контраста ми се струва много засилен. Кажете някакъв начин, за намалянето му или за цялостно калибриране. Не ми се барникат цветовете, защото изглеждат ок, но ако трябва ще го калибрирам изцяло.

Благодаря !

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: kiromn   
Дата:   23-12-11 08:36

калибрира се чудесно с хардуерен калибратор (i1 или spyder3).
Според калибратора покрива почти пълно SRGB

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: asahi   
Дата:   23-12-11 10:08

Ако не е с OS 10.7 и е в София мога да го калибрирам.

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: kamiabg   
Дата:   24-12-11 02:15

Asahi, не съм в София иначе с удоволствие бих ти го дал за калибриране. Ще пробвам с Спайдъра. Много ли е сложно ?

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: asahi   
Дата:   24-12-11 02:28

Инсталираш софта, четеш упътването, изпълняваш го и квото стане.

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: kamiabg   
Дата:   24-12-11 02:29

мерси [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: kiromn   
Дата:   24-12-11 07:44

бих ти препоръчал да калибрираш при интензитен на подсветката -5 (тоет увеличаваш до край и после намаляваш 5 стъпки.

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: smile_g   
Дата:   24-12-11 09:25

ако ползваш Spyder 2; 3 или iOne най-добър резултат дава с подсветка -2; -3 ;)
След това картинката е един път : )

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: asahi   
Дата:   24-12-11 10:31

Подсветката на макс и не се бара повече. Това е все едно да се теглиш н акантар докато някой те дърпа за косата нагоре.

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: tzl   
Дата:   24-12-11 12:15

@asahi,

Ти сериозно ли говориш за това да е на макс? Предполагам заради това на повечето Мак притежатели, снимките им на бял фон са сиви на моя монитор. Това, че яркостта намонитора им е сложена на макс ги лъже, че снимките им са на бял фон и снимката е правилно експонирана.

Подсветката зависи колко е нов монитора. При нов монитор, специално за MBP, около -5, както каза @kirom.



Публикацията е редактирана (24-12-11 12:16)

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: hose   
Дата:   24-12-11 12:35

и аз се борих с това наскоро, след 3-4 пъти калибриране с вградените в мак-а настройки стана доста добре, но още не ми е напълно... ок

ето с това - http://www.youtube.com/watch?v=gzmRMFdCOO0

колко струват тези хардуерни калибратори и дали скоро ще стават за лъв-а?

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: asahi   
Дата:   24-12-11 12:37

За повечето мак притежатели не знам. Говоря за тези Макбук, които съм калибрирал. Ако някой си е настройвал или калибрирал монитора с некоректна стойност за гамата това е съвсем отделен въпрос, но няма нищо общо с подсветката на Макбук Про.

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: tzl   
Дата:   24-12-11 12:40

hose,

Имай предвид, че хардуерният калибратор пипа точно "вградените в мак-а настройки" и ако си достатъчно сръчен, можеш да докараш долу горе да изглежда добре. Хардуерният, просто ги заковава. Ако бюджетът е проблем и няма да пускаш снимките си за печат и публикация в медиите, софтуерното калибриране е приемлив вариант.

Хардуерните струват приблизително от около 300 и нагоре. Не знам дали стават за лъв-а, т.е. дали има софтуерните драйвери за Lion.

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: asahi   
Дата:   24-12-11 12:46

Lion-ът ми е проблем. За айуан 2 дисплей не мога да намеря софтуер засега.

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: hose   
Дата:   24-12-11 14:27

аз точно това се чудех - дали "наслагва" друг софт или използва вградените на мак-а, и дали после по същия начин си запазваш профил който можеш да си ползваш винаги

tzl - а намират ли се и кои са добри



Публикацията е редактирана (24-12-11 14:28)

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: tzl   
Дата:   24-12-11 15:13

Инсталира се софтуер, който е за въпросния хардуер и софтуерът играе роля на "троянски кон", който генерира настройките за монитора, според това, което хардуерът му каже и после се записва като файлче. OS X-ът идва с няколко предефинирани такива файлчета, които за обща употреба вършат работа, но ако искаш да ти е точно всичко, хардуерният калибратор ще ти генерира файлчето с най-подходящите настройки за текущото състояние на монитора.

Аз не разбирам от това кои хардуерни калибратори са добри. Предполагам @asahi знае повече и може да ти каже. Аз само знам, че iOne, ColorMunki и Spyder са едни от най-известните, с които можеш да си свършиш работата. Първите две са на една и съща фирма. Намират се и в България. Всичките са добри, но имат различни модели, с които да си вършиш съответната работа.

Ако ще отпечатваш сам и искаш да си профилираш принтера, ще трябва да дадеш повече пари за хардуерно устройство. Ако само искаш коректни цветове на монитора, тогава ти трябва един от по-евтините модели и ще ти свърши идеална работа.

Другият вариант е да си платиш малка цена и да ти калибрира монитора някой друг. Калибрирането се прави на известен период от време, тъй като мониторът се "хаби". Този период зависи от монитора и от начина и интензитета на използването му. За любителска работа, два пъти в годината мисля, че е повече от достатъчно.

Но за повече подробности, питай хора, които по-знаят детайлите.



Публикацията е редактирана (24-12-11 16:40)

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: hose   
Дата:   24-12-11 16:27

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: bubbator   
Дата:   24-12-11 16:52

1. Monaco Optix XR
2. Eye One Display 2
3. Spyder 3
4. Spyder 2

Така бих класирал по места в низходящ ред калибраторите. За маймуната имам по-особено мнение и не я коментирам!

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: kamiabg   
Дата:   24-12-11 20:26

ОК, имам вече spyder 3, сега, ако намеря откъде да намаля контраста ще стане чудно :)) Последно , на колко да е чркостта преди да почна калибрирането?

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: tzl   
Дата:   24-12-11 20:45

То би трябвало само всичко да ти нагласи, включително и да те пита за интензитета на монитора как да го сложи. В началото няма голямо значение колко е всичко, поне доколкото знам. Просто да е както си е било. Нали идеята е хардуерът да се справи с монитора, за който се предполага, че е изключително off- от перфектните настройки.

Някой който е работил със Spyder трябва да ти каже повече детайли.

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: asahi   
Дата:   24-12-11 22:49

Ками, не е ли по-добре да прочетеш процедурата - там си е написано какво се прави.

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: CyberGene   
Дата:   24-12-11 23:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: asahi   
Дата:   24-12-11 23:56

Това и без бира мога да ти го кажа. Питаш как е? Може да се даде субективен и обективен отговор. Вторият е по-верен. Взима се инзи "фабричния" профил и се сравнява с такъв, направен с калибрация. Разликата между двата е отговорът.

Няма нужда да ти казвам, че имаш нужда от калибрация, за да го разбереш. То е като да си акордираш пианото.

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: alfa_45   
Дата:   25-12-11 00:00

А някой от Вас да ползва Sony Vaio vpc F12 или подобен... интересува ме дали имате проблеми с базовите настройки на цветовете и по-конкретно с нюансите на червеното.

Отговори на това съобщение
 Re: калибриране на MacBook pro
Автор: netizen   
Дата:   25-12-11 12:33

asahi, пиши ми на ЛС къде да ти пратя софтуер, който работи на 10.7.х

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »