Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Canon не дава гаранция за аксесоарите си
Автор: volenE   
Дата:   28-10-11 19:14

Колеги,
Предполагам знаете, че Canon не дава гаранция за аксесоарите си. Става дума за батерийни грипове и др. Бях много учуден да разбера, че дори китайските аналози Photix дават едногодишна гаранция.
Да не говорим че изработката на грипа за 5д мк2 е под всякаква критика, пък струва 500лв. Nicе ah!

Отговори на това съобщение
 Re: Canon не дава гаранция за аксесоарите си
Автор: sen_shui   
Дата:   28-10-11 19:25

Преди години когато купувах 350Д с грип, тялото си беше 2 години гаранция, а грипа беше с една година. Странно е да са си променили политиката https://photo-forum.net/joro/emoticons/A70.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Canon не дава гаранция за аксесоарите си
Автор: pefoto01   
Дата:   28-10-11 20:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon не дава гаранция за аксесоарите си
Автор: asahi   
Дата:   29-10-11 11:39

Въпросът с гаранциите е уреден в ЗЗП. Гаранцията се дава от търговеца, не от производителя. Търговецът може да ти даде и 100 години гаранция ако реши.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon не дава гаранция за аксесоарите си
Автор: vladimir666   
Дата:   29-10-11 11:45

Phottix са с 2 години гаранция

Отговори на това съобщение
 Re: Canon не дава гаранция за аксесоарите си
Автор: tziko   
Дата:   29-10-11 12:06

Asahi, по принцип си прав, но на практика никой търговец не се набутва да дава повече гаранция от тази на производителя. Има и такива но са рядкост.

Ако производителя дава една година гаранция, а търговеца 2, всяка развалена стока през втората година от гаранцията е за сметка на търговеца, съответно последния няма изгода да дава повече гаранция от заводската освен в някои случаи*. А ако производителя дава 5 години гаранция и търговеца 5 на последния не му пука за дефектиралата стока, защото винаги е за сметка на производителя.

*В някои случаи търговеца дава повече гаранция от производителя с цел привличане на клиенти, но никой търговец няма аванта от това да не дава гаранция, ако от производителя дават.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon не дава гаранция за аксесоарите си
Автор: mitku   
Дата:   29-10-11 12:26

Не знам колко е гаранцията да речем за Никон-ски грип МБ-Д11 за Д7000 (който е с подобна цена), но иначе за останашите аксесоари си е "според зависи". Например батерията ЕН-ЕЛ15 за Никон Д7000 поне в България се продава БЕЗ гаранция. Дори и ако се купи в комплект с тялото. Водят я за "консуматив". А и за доста друга техника (телефони и лаптопи), батериите ги минават по същия параграф. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon не дава гаранция за аксесоарите си
Автор: asahi   
Дата:   29-10-11 13:51

Тцико, производителят не дава гаранция. Ако не е търговецът ще е вносителят, но не и производителят. В много редки случаи производителят продава директно на крайния клиент и това е В2В сделка по съвсем други условия. В днешно време даже има разлика между производител и марка.

Най-често корпорацията организира сервизно обслужване и дава сервизни отстъпки на вносителя/представителството, за да може да провежда гаранционната и сервизна политика.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon не дава гаранция за аксесоарите си
Автор: tziko   
Дата:   29-10-11 14:29

Добре де, казах производител за най-общо, така или иначе търговецът на дребно дава гаранция колкото му дава доставчика(производител, вносител, по-едър търговец). Не знам как е при Канон, но си мисля, че ако от завода дадът няква гаранция, по веригата до крайния потребител не би трябвало тази гаранция да изчезне. Мое мнение! Не съм запознат с канонските вносители и търговци.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon не дава гаранция за аксесоарите си
Автор: volenE   
Дата:   04-11-11 22:03

Добре, какво излиза? Значи вината е на вносителя - Канон България? Какво казва закона за защита на потребителя? Нали всяка стока трябва да има гаранция? За оригиналните батерии дават ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Canon не дава гаранция за аксесоарите си
Автор: mitku   
Дата:   05-11-11 01:06

volenE написа:

> ... гаранция? За оригиналните батерии дават ли?

Както казах и по-горе: в повечето случаи - НЕ (и то не само при фотоапаратите). Например аз си купих преди известно време допълнителна, оригинална батерия Nikon EN-EL15 (за Nikon D7000) от известна верига фотонагъзини (една от "двете" - няма нужда да уточнявам коя, защото няма значение). Специално ги попитах при покупката - колко е гаранцията. Отговориха ми, че за батерии няма гаранция, дори и ако се купи в комплект с ново тяло. БроЯт ги за "консуматив". Доста кофти звучи особено при цените на оригиналните батерии... и да се оказва, че нямаш избор освен да си купиш "котка в торба" и да се надяваш на късмета си. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon не дава гаранция за аксесоарите си
Автор: asahi   
Дата:   05-11-11 09:53

Специално за батерията срокът и на безпроблемна работа зависи от експлотацията. Ако беше вградена в устройството и обслужвана от автоматиката му, а не от потребителя, можеше да има гаранция.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon не дава гаранция за аксесоарите си
Автор: volenE   
Дата:   05-11-11 10:37

С батерии не съм имал проблем. Празниш докрая, пълниш догоре (как звучи само). Ами след като нямат гаранция поне да бяха на щатските цени. По-добре да си купуваме неща от щатите при това положение.
Благодаря на всички.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon не дава гаранция за аксесоарите си
Автор: mitku   
Дата:   05-11-11 12:38

Конкретно батерията в моя случай обаче, тук в БГ се оказа по-евтина, отколкото в Европа (Ebay, Amazon и т.н., където проверих предварително, естествено)... и на мен също ми беше малко странно, но - факт. Но то си е известно, че Никон-БГ по принцип имат прилични цени (за разлика от някои други марки). Затова батерията си я взех направо тук, от нагъзина... иначе щях да си я поръчам от вън, твърдо. Например тялото си го поръчах от Англия и ми стъпи с около 15% по-тънко отколкото цената (с промоция) тук в нагъзина. Отделно, че и Европейската гаранция (за нещята, които са с гаранция) си важи в България. [cool]
НО от Щатите е доста по-зле положението по принцип (донякъде с изключение на случаят, когато стоката се носи от човек, на ръка). Не гледай само цената по сайтовете - защото ако все пак успееш да поръчаш от Щатите (доста сайтове НЕ доставят до тук), към цената там обикновено се добавят да речем около 7% за щатски данък в повечето щати (нещо подобно на нашето ДДС), след туй да кажем $50-ина за доставка до тук, после евентуално мито тук (да речем още 6%) и разни митнически такси, след туй за капак и ДДС-то е задължително (а то се начислява върху цялата цена заедно с всички данъци и такси И заедно с доставката)... а се добавят и около половин ден нерви и разправии по митниците (разбира се и някоя и друга седмица или месец за цялата процедура с доставката). Т.е. средно при поръчка от Щатите най-ориентировъчно казано, се добавят още към 50-ина процента за всякакви такси, данъци и т.н. (дори е по-далавера да се поръча през някоя фирма за доставка от Щатите, с твърда 30% комисионна). И към туй се добавя и фактът, че Щатската гаранция НЕ важи в България. Още ли мислиш, че е добра идея да се поръча от Щатите? [smilie3]
Т.е. всичко си е "според зависи"... няма общовалиден "най-добър" начин. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »