Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Как да се гледат "снимки"?
Автор: Jankoff   
Дата:   23-10-11 01:03

Нарочно поставих в заглавието думата снимки в кавички, защото дълги десетилетия и допреди само няколко години под снимка се разбираше най-вече образ върху хартия. Днес може да се каже, че снимките върху хартия са отживелица: използват се само от бабите в дълбоките провинции, които нямат компютри, или не искат да имат. [smilie5] (Има и такива, дето могат, но не искат да имат .... [smilie9] - познание от собствен опит.) [smilie9]
Аз лично изобщо не помня да съм се хващал да гледам снимки върху хартия през последните 6 години.
Не разбирам онези професионални фотографи, които пишат книги за фотография или ревюта в Интернет и непрекъснато обясняват там как снимките от еди-кой си апарат на ISO еди-колко си щели били да стават за ... small prints. Абе, алоу, господа, кой днес - извън бабите в дълбоките провинции - ще тръгне да гледа small prints? [smilie9] [smilie9] [smilie9]
Допреди 5-6 години гледахме снимки на 15-инчови монитори. Днес гледаме на 24-27-инчови. Намирам, обаче, че няма нищо по-добро от това, снимки да се гледат на колкото е възможно по-голям екран, особено на плазма с дълбоко черно. В друго съобщение днес отбелязах колко страхотно изглеждат "снимките" ми отпреди 5-6 години на 50-инчова Пана-плазма, направени от прадядо Панасоник FZ5. Не бях ги гледал никога на този телевизор, а само на монитори - и останах просто потресен от въздействието и от това, каква красота е възможно да се извади от една вече древна сапунерка с 5 мегапиксела.
[cool]
Преди 5-6 години дигитални снимки на 50 инча hi-res? Забрави! Ами преди 10 години? Тогава телевизор 29 инча с vga резолюция струваше от 3000 лева нагоре! Ами преди 20 г.? ... Бреей, дори и в тая скапана държава тук, не само, че комунизмът си отиде, ами можем даже да се възползваме от невероятни постижения на техниката!!! [smilie24]
Та въпросът ми е: как обикновено гледатe снимки? За мен отговорът как трябва да става това е ясен - вече го дадох по-горе. Мониторите - тъй като са прекалено малки, могат да служат само за предварително преглеждане. (Изключвам тук безумно скъпите професионални монитори - те са за шепа хора.) Истинско удоволствие от снимките според мен може да се получи само на голям FullHD телевизор. Едно уточнение - това практически е възможно най-вече с мултимедиен плейър (с вграден 2TB хард-диск излиза около 350 лв.), защото така имаш достъп до всичките си снимки и видеоклипове, а не само до онези текущи, които подаваш на телевизора чрез SD-card slot или през USB.
Помислете каква невероятна революция стана само за няколко години, грубо след 2004-2005 г.: от аналогова фотография към дигитална, от 14-15-инчови монитори към 24-28-инчови, и сега вече през последните 2-3 години към огромни FullHD дисплеи.
Какво ли ще е след още 5 или 10 години? [smilie11] Най-вероятно - живот и здраве - ще разпъваме огромни LCD-килими с огромни разделителни способности, които ще се продават на Илиянци за стотинки, върху целите си стени и ще прожектираме върху тях от нещо като USB стикове ....
И ако така е речено да стане, кво? Не възразяваме, нъл тъй? [smilie5]
[shtrak] [thankyou] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: apeev1   
Дата:   23-10-11 01:21

Аз ги гледам с отворени клепачи и са красиви!!!

След 5 или 10 години кой знай може да не гледаме а да ги чувстваме по някакъв начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: kaminet   
Дата:   23-10-11 01:27

На дисплейчето на лаптопа... 1366х768 нито нерви, нито желание за издребняване... Напълно ми е достатъяно.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: Jankoff   
Дата:   23-10-11 01:33

В отговор на apeev1
Абе, то ако ги чувстваме, пак ще е добре ... [smilie18]
Иначе - съгласен, че красотата на дадена снимка (когато я има) се вижда и малка да е, и т.н. Но все пак големият екран си е друго.

В отговор на kaminet.
Ясно, човек има лаптоп, гледа си там снимките, и аз го правя. Но на 27 инча е по-друго, по-хубаво, а на 50-70 инча още по-добре, бе, мамка му. Казвам мамка му, щото пари струва .... [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: nacho1   
Дата:   23-10-11 01:39

звучиш като трето поколение заклет потребител ... аз намирам очарованието от живота не само в най-.. най- последните недостижими преди 10-20г хай-тек постижения. Понякога се кефа и на колелото си, което рядко карам независимо, че през по-голяма част от времето се радвам на колата. [beer]
Да не говоря, че майка ми не е пускала нито веднъж през годините DVD-то да гледа снимките на внучката си, а постоянно ме тормози да изкарвам на хартия снимки (иначе се оправя с техниката)


Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: navy   
Дата:   23-10-11 01:41

Много често се печата на хартия... просто не си забелязал или много често си стоиш у дома [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: guesswho   
Дата:   23-10-11 01:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: n1x0n   
Дата:   23-10-11 02:26

Истинско удоволствие от снимките според мен може да се получи само на голям FullHD телевизор.

За да гледаш 2 мегапиксела разпънати на 1 метър по диагонала?! Не, мерси.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: swan_   
Дата:   23-10-11 03:53

Jankoff, идея си нямаш колко си се объркал :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат
Автор: Jankoff   
Дата:   23-10-11 08:21

Благодаря за духовитите отговори - може и да съм се объркал и прочие, обаче е факт, че има страхотни джаджи, които кефят всеки, който ги има и иска да ги има.
Вярно, че съм много горд, че имам голяма плазма, обаче майтапът е, че всъщност не обичам да гледам телевизия ... [smilie5] - особено ме дразнят българските телевизионни простащини. А те са масови и ежеминутни. По Бг-телевизиите гледам само времето и понякога първите 3 минути от новините - да не би да се е случило нещо важно. Иначе т.н. новини са политико-просташка и криминална хроника. [smilie23]
Всъщност купих плазмата за жена ми - която много гледа телевизия. Обаче тя, като я видя, каза, че това било огромно чудовище и не го иска [smilie11] [smilie11] [smilie11], искаше да го връщам и сменям за по-малък. Беше драма голяма - мислех, че ще я зарадвам, а то ... Сега посвикна.
Много обичам да гледам Travel Channel - 3-4 пъти закъснях за работа, не мога да се отлепя. И най-вече обичам да си гледам снимките и клипчетата - вече са 720GB и наистина само медийният плейър е спасение.
И така телевизорът в Бг днес не е телевизор (поне за мен), а е мултимедийно (фото, видео) забавление. Да благодарим на киберреволюцията и на Запада, че го измислиха, и на далечния Изток, че го правят и доставят!
[shtrak] [thankyou]

Edit. Една добавка по повод разсъждението "да гледаш 2 мегапиксела разпънати на 1 метър по диагонала?! Не, мерси."
Колега, хич, ама хич не си прав. Аз гледам чудовището от 2 метра - и от там не можеш да видиш пиксел (освен, ако не е под лупа [smilie5]) А освен това при добрата плазма на 600 Hz образът дори на standard definition е такъв, че от 2.5-3 метра не можеш да кажеш това HD ли е или 640×480. [cool]



Публикацията е редактирана (23-10-11 08:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: guesswho   
Дата:   23-10-11 08:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: Belge   
Дата:   23-10-11 10:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: to6e   
Дата:   23-10-11 10:08

И преди 25г. и сега ги гледам - на хартия и на 4м. екран. За съжаление сега са някакви мижави си 2мегапиксела.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: tvk75   
Дата:   23-10-11 10:14

да,,,,кажете сега къде може да си гледаме 12,16,24МП снимки

Ясно е че дисплея на ТВ-то не става с неговите 2МП :)

Ясно е че на iMAC-a също е смотано, с неговите 2560х1440 (почти 4МП) пак се виждат към 17% от размера на снимката,,,,,,

И тогава какво,на хартия, с размери 4 на 5 метра може би ?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: crownmaker   
Дата:   23-10-11 10:26

Jankoff,би ли препоръчал по-конкретен player?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: Dani0000   
Дата:   23-10-11 10:27

За мен снимката е впечатление.
Няма значение на какво я гледаш стига да предава правилното послание.
Някои снимки си ги изкарвам на хартия. На фото.
Там може да изкараш до 30х40. При 300 дпи - мисля че ще можещ да видиш всеки пискел който камерата е хванала. Разбира се ако твоята оптика го позволява... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: nsirakov   
Дата:   23-10-11 10:59

гледал съм едно и също на телевизор и на хартия... няма място за сравнение - на хартия нещата са страхотни!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: asahi   
Дата:   23-10-11 11:02

Горд бил, че има плазма [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: Navy   
Дата:   23-10-11 11:05

Фотография на айпад 2, как мислите че се вижда, ааааа?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: J0R0   
Дата:   23-10-11 11:25

Автор: tvk75
да,,,,кажете сега къде може да си гледаме 12,16,24МП снимки


На изложбите.
Примерно пред Театъра, на моста и т.н.
Аз само през последните месеци изгледах стотици фотографии на стотици автори там.
Не само изложбите на Фото Форум, ами и останалите.
Последната която свалиха преди два дни беше на списание 8. В нея разпознах снимки на доста хора от тук (имаше и две мои). Бяха отпечатани на два по един метър.
Преди нея беше форумската.
Преди това на една галерия, в която пак половината участници ми бяха познати от тук.
Преди това първата форумска...

Изобщо - отпечатъци в голям размер стига да да искаш можеш да гледаш.
(Пропуснах принтовете на Голо тяло на "Фактор" в изложението в Експото)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: мара   
Дата:   23-10-11 11:35

повечето т. нар. снимки е най-добре хич да не ги виждаш...хеле па в голям формат - боже опази! [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: mihajlov2   
Дата:   23-10-11 11:55

Естествено, че принтовете са си принтове.... А сега за гледането на снимки на дисплеи - струва ли си изобщо да се прави сравнение между телевизор и хубав калибриран монитор? За мен е безмислено.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат
Автор: Jankoff   
Дата:   23-10-11 12:01

Хе-хе, радвам се, че темата се посреща добре. Явно все още има интерес към снимките на хартия (у мен не), но сигурно никой няма да възрази, ако се каже, че днес има големи технически възможности за гледане на снимки и че големият телевизор е основна сред тях.
Да, вероятно има някакъв проблем с това, че няма къде да си гледаме 10-16-20-мегапикселовите снимки, но не мога да се съглася с крайното твърдение, че 50 или повече инча не вършат работа, защото са само 1080p. Големината има значение според мен, повтарям, че от 2 метра пиксел не се вижда на 50 инча 1080p, въздействието е огромно, да не кажа потресаващо. Кога би било въможно на хартия да гледаш снимките си 50 инча? Никога на практика! Дори да направиш ипотека на жилището си, за да си направиш 50 инча снимки на хартия, как се поставя на бюро или стена такава снимка и как се премества и замества с друга, а? [smilie18] [smilie18] [smilie18] А на екрана можеш да сменяш за секунда. Освен това мултимедийният плейър предлага и много ефекти като специални преходи, зумиране и т.н.

На въпроса на crownmaker. Нямам никакъв опит с мултимедийни плейъри освен с моя собствен - Asus O!Play HD2 . Много съм доволен! Преди гледах снимките и клипчетата главно на монитори до 26-инча (нормално се вижда, но на плазмата е мноооооого по-голям кеф) и инцидентно чрез SD-card slot-а на телевизора. Но явно вградените в телевизорите плейъри са играчки в сравнение с мултимедийните плейъри, особено при HD клипчета - при SD slot-а има трептене, накъсване .... (леко, ама все пак ....) Иначе на Asus O!Play HD2 каквото и да му подхвърлиш, го взема и го изяжда - има си всякакви формати, кодеци-модеци и пр. (Е, не познава умрелия формат HD DVD, жалко [smilie9]). В setup-а има най-горна опция 1080p 60Hz. Като се сложи на нея, снимките са перфектни (няма и помен от трептене), видеоклипчетата стават убийци! [cool] Не съм предполагал колко хубаво могат да се възпроизвеждат - дори в самите камери, на които са направени, не вървят така добре. Моля да се има предвид, че говоря за плазма от висок клас. Не мога да знам какъв би бил резултатът на по-нисък клас плазма или на LCD-TV.
Накратко: започнах да оценявам много по-високо продукция дори от стари сапунерки, за DSLR да не говорим, също и от различни HD камери - имам клипове от поне 5-6 камери, страхотно вървят всичките!
Преди да се купи мултимедиен плейър обаче, трябва според мен непременно да се изчтетат вниматално съответни ревюта - да се види какво отделните уреди не могат или не правят добре и т.н. Ревюта в Мрежата има много. На мен много ми харесват ревютата в сайтовете trustedreviews и techradar, има и други добри, разбира се.

Edit - добавка заради текущо съобщение. Да, разбира се, изложбите с огромни снимки са много хубаво нещо. Но кой и как може да си го позволи вкъщи, а? Друго, важно. На изложба виждаш 50 снимки ..., нека да са 100. Вкъщи, легнал на дивана, виждаш хиляди ... [cool]



Публикацията е редактирана (23-10-11 12:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: Navy   
Дата:   23-10-11 12:06

ДЪРЖА да отбележа, че този профил НЕ е мой !,!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да се гледат "снимки"?
Автор: мара   
Дата:   23-10-11 12:31

мисля, че техническите възможности поначало далеч надхвърлят умствените и затова трябва да се внимава особено много с тях [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »