Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Може ли съвет относно съмнение за проблем с Nikkor 55-200 VR
Автор: long-go   
Дата:   07-08-11 14:15

Здравейте,
ППовече чета форума от колкото да пиша в него,но сега имам нужда от съвет и мисля че тук е мястото да се престраша.
Питанката е главно към Никонаджиите нали буркана е такъв ама могат да помагат и други знаещи и можещи.
Имам следното обективче - Никор 55-200/4-5.6 DX ED VR. Та, стъклото е чисто ново от магазина и го взех за предния ми апарат Nikon D50.
На него сложих един УВ филтър Кенко на което пише маде ин джапан ама си дойде от.. китай, та с него да кажем в зимен слънчев ден гледам през визьора - добра е картинката пред мен, бленда 6-7 или 10 и прас снимка.. Ъ! - преекспонирана все едно имам EV+1.3 а аз нямам, свалям UV филтъра и със същите настройки прас втора снимка.. пак така. Понякога например есенен ден, следобедно слънце леко надвечер, смесена светлина през обектива виждам добдобра идея, хубави цветове обаче снимайки.. снимката е пак къде EV+0,7 без значение със или без UV филтъра. Това си играех да компенсирам от тялото като смъкна на EV-0,7 дo -1,3 и си ставаха нещата, но се чудя защо е така.
Имам и 18-55 VR китак.. с него каквото виждам това излиза в общи линии и ако и да е със същия UV филтър нямам преекспонирания или недоекспонирания, само ако търся малко повече цвят примерно, скорост или абе да кажем ако аз реша да пипам клина умишлено EV+/- 0,3 или повече/по-малко,но като цяло не ми се налага да компенсирам преекспониране. Отдадох го на тялото, като ползвах в повечето време централната точка(аз май 80% от снимките все нея ползвам).
Така докато минах на Никон D90, където... ситуацията се повтаря ама точно същата. Четох че се препоръчва да се ползва 3Д меренето с такива стъкларии и светлинни ситуации,но пък тогава странно защо успява все да фокусира не на това което искам ами.. на нещо или преди или след него и за това се отказах от този режим на мерене.
Пак подкарах на спотово или усреднено мерене с център м/у 6-8мм зона, но подяволите със същия обектив пак така. На моменти или в сложна светлина или при много слънце.. виждам във визьора хубава картинка , натискам бутона за дълбочина на полето .. още по добре, наситени цветове добро небе и.. прас .. снимката поне един или два стопа преекспонирана?
Бленди мотори .. всичко си е на 6.. и не го прави винаги това.
Иначе верно че ако снимам на 200мм и блендата е под 8 нещо не е много детайлна картинката, ама и по форумите гледам че не му е много силна страна рязкоста над 150мм.Със или без стабилизацията явно няма много файда а това че бил бърз.. снимах малко с една сигма 70-300 без мотор в нея ползвайки този в тялото.. и не видях да има супер голяма разлика в скоростта, както и вигмата не бе чак толкова фрапиращо тъмна спрямо него. Между другото е китайски а цената му никак не бе супер тънка като за такова стъкло. Та се чудя ако е проблемна бройка дали да не го върна или да си мина пак на сигма 70-300 и да си донадя малко пари за един 35/1.8....

Идеи?

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли съвет относно съмнение за проблем с Nikkor 55-200 VR
Автор: gbrain   
Дата:   07-08-11 14:59

И аз имам 55-200, ползвам 3д меренето, снимам в RAW, обектива си е супер. Много си изписал.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли съвет относно съмнение за проблем с Nikkor 55-200 VR
Автор: atrifonov   
Дата:   07-08-11 21:58

и аз имам 55-200, в определени моменти съм доволен, но като цяло не струва. По- добре е 70-300

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли съвет относно съмнение за проблем с Nikkor 55-200 VR
Автор: didesignbg   
Дата:   07-08-11 22:42

Пусни снимка, която има гореописания проблем, но цяла снимка със запазен екзиф, без да е обработвана.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли съвет относно съмнение за проблем с Nikkor 55-200 VR
Автор: violator   
Дата:   08-08-11 01:52

Имам един AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-55mm F/3.5-5.6G При серийна снимка с D80 последния кадър понякога е недоекспониран. Визьорът също остава леко потъмнен. Ако развия обектива и пак го сложа проблемът изчезва. Вероятно лостчето за блендата на обектива заклинва някакси и не може да се върне след експониране. С други обективи камерата работи без проблеми. Когато въпросния обектив не е на камера лостчето реагира съвсем нормално и без задържане. Може би в твоя случай има подобна причина... блендата остава по - отворена защото лостовите системи на камерата и обектива не се сработват добре заради производствен допуск.. най вероятно в обектива. Може и друго да е... само предполагам.


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли съвет относно съмнение за проблем с Nikkor 55-200 VR
Автор: long-go   
Дата:   08-08-11 22:15

Благодаря за отговорите. Проблема е че не го прави редовно а само понякога и то при определени условия, а нямам запазена снимка(да ме питате защо ли не оставих като съм смятал да задавам питанка), а в момента времето тук(не е в БГ) не става за снимки навън а и условията не са близки до идеята. Веднага ще опитам да поставя ако се появи тези дни. Иначе идеята за лостовата система ми хрумна, ама пък това не епарен локомотив.. все ще са се постарали жълтите братя...

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли съвет относно съмнение за проблем с Nikkor 55-200 VR
Автор: long-go   
Дата:   13-08-11 12:37

И така ето малко снимки:

http://longgo.eu/f5-8-55-200ev0.jpg



http://longgo.eu/f56-ev07.jpg



http://longgo.eu/55-200sheet.jpg



И пълните файлове(не пипвани през програма)- http://longgo.eu/lens.zip

Само да отбележа че снимката 55-200/f5.6 ЕV-0,33 e най-близко до реалното което аз виждах със собствените си очи.Може би половин стоп по-светло.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли съвет относно съмнение за проблем с Nikkor 55-200 VR
Автор: stoychev   
Дата:   13-08-11 13:17

Спокойно, и на мен ми се е случвало понякога с d90 и 18-70. Техниката е несъвършена, не слушай онези, които ще изпълзят след малко и ще ти кажат, че грешката е в теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли съвет относно съмнение за проблем с Nikkor 55-200 VR
Автор: DEKOV   
Дата:   13-08-11 15:03

По какво разбираш коя експонация е правилната, от тези снимки ми се струва,че с дългия обектив е нормално, а с късия по-тъмни.
Виждаш ли колко е субективно, и си избрал едни кадри за демо където не знам какво да гледам.
[smile]



Публикацията е редактирана (13-08-11 22:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли съвет относно съмнение за проблем с Nikkor 55-200 VR
Автор: long-go   
Дата:   13-08-11 22:25

@DEKOV - няма как да разбера коя експонация е правилната, а може и да имам нужда от калибриране на очите.Това в кръга на шегата. [smilie7]

Нали цялата идея да предпочета DSLR е да мога що годе това което виждам през визьора да пресъздам почти същото като светлина, обекти, цвят и т.н. на снимката. В тези абсурни кадри които съм поместил е на фокус небето, малко облаци и грозния кумин. Всичко е снимано от ръка, с махнати УВ филтри, оставен един цветови профил. Опитах да направя максимално еднакви условията. Тук дори не се вижда толкова отчетливо точно проблема за който говоря в първия пост,защото не излезе точно както се е случвало.
Например снмам през слънчев ден,леко следобед, и решавам че искам да имам по-голяма скорост и малко повечко дълбочина, слагам почти на 200мм обектива, бленда около 8-10 исо на 200, пак на този Д90 никон и стискайки бутона който свива блендата за да видите през обектива как биха седяли нещата и виждам картинка да кажем близка до 18-55/55мм/f5.6 EV-0,7 тъмничко но така съм решил и аз правя снимката, НО тя излиза примерно един стоп "+" горница от показания на 55-200/200мм/f8 EV0 снимката, или оп-света даже.
Правя втора снимка като свивам примерно EV-0,7 и получавам търсения резултат.. или просто правя втори кадър и нещата са си ок или почти търсените, дори без да пипам клина на експозицията което малко ме озадачава. Наистина 18-55 в този случай показа малко по-тъмни кадри но като цяло той си е така и с предната камера, но в повечето случаи каквото виждам това и излиза особено в слънчево обедно слънце.
Знам че ако обективите са f2.8 oт хубавата серия на никон няма да има лилавеенето,или тези проблеми но нямам излишни за сега толкова пари а и не се зане знае ли се [smilie8]
Преди 3 години имах 30Д на канон с 18-55IS и 70-200/4Л които се наложи да продам като с тях не помня да съм имал такива проблеми, но това са различни все пак различни системи и обективи така че не мога да сравнявам. Просто ми бе любопитно дали има проблем някакъв или да си карам както вече свикнах - малко тук там по настройките и пуцай куме [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли съвет относно съмнение за проблем с Nikkor 55-200 VR
Автор: didesignbg   
Дата:   14-08-11 08:11

Няма проблем в обектива. Или поне няма как да се каже от снимките. За да тестваш евентуелен проблем с отварянето на диафрагмата трябва да си на режим М с еднаква скорост и диафрагма. В момента меренето ти е дало различна скорост и съвсем логично едните снимки са по-тъмни, другите по-светли.
Защо меренето е дало различна стойност, ами напълно нормално е. Можеш да прочетеш малко повече за меренето при фотоапаратите, гледам държиш твоя по някаква причина на централно претеглено, не че не върши работа, но може би матрично е по-добър избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли съвет относно съмнение за проблем с Nikkor 55-200 VR
Автор: jino   
Дата:   14-08-11 08:31

От това което си показал нямаш преекспонирана снимка.
А това че очакваш от апарата да излезе това дето веждаш през визьора [smilie5] ами чакай си [smilie18].
Снимай в Роу формат и донагласяй снимките с Никон кепчър и нямаш ядове.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли съвет относно съмнение за проблем с Nikkor 55-200 VR
Автор: long-go   
Дата:   14-08-11 14:08

Пропуснал съм да спомена е всички снимки окито правя са в NEF само тези бяха в JPG за да си има всичко в ексифа и да не бъдат минавани през програма. Ползвал съм и 3д матричното мерене на камерата като точката за фокусиране бе централната(преди съм се изразил неправилно мисля) и горе долу същите неща излизат, а както казах преди имах д50 а при него нямаше същия сензор за мерене като на Д90 а ситуацията е 1:1

@didesignbg - ще опитам това което предлагаш, вероятно сте прави че му няма нищо на бурканчето. Просто като човек който ползваше канон система с нейните особености преди време и по случайност минал на никон..

@jino - прав си.. не винаги може да се получи това което виждам през визьора да излезе и на снимката но да кажем че с 18-55 повечето време не се налага да пипам клина на експозицията а на 55-200 досадно често.. но явно така ще са нещата

Благодаря на всички отговорили, аз ще се захвана малко да видя какво е това зонова теория и има ли почва при мен, ще си поиграя още и т.н. Вероятно проблема е повече в мен а не техниката за това ще почета и ще опитам тестовете които ми пепоръчахте [smilie24]



Публикацията е редактирана (14-08-11 21:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли съвет относно съмнение за проблем с Nikkor 55-200 VR
Автор: long-go   
Дата:   19-08-11 20:29

Ето ги и последните тестове:

*1* изцяло на автомат:

http://s3.postimage.org/2eumae9ok/autoscene.jpg



*2* диапазон режим А:

http://s3.postimage.org/2etlwkmtg/test5610.jpg



*3* само режим М:

http://s3.postimage.org/2etp7nbt0/manual.jpg



оригиналите могат да се свалят от http://longgo.eu/test2.rar

На обективите няма поставен никакъв филтър, избрано е 3д мерене, приоритетната точка е средата(целех се в се в кумина), оценяването на сцената :
http://a.img-dpreview.com/reviews/nikond80/Images/Icons/meter_matrix.gif


Принципно ползвам само това -
http://a.img-dpreview.com/reviews/nikond80/Images/Icons/meter_center.gif

на 10мм, като за малки обекти или където ми е много трудна ситуацията или сетлината -
http://a.img-dpreview.com/reviews/nikond80/Images/Icons/meter_spot.gif



Сега май е добре да чета и да продължавам да се образовам. Всъщност много го хвалят точно този буркан значи не би трябвало да е проблемен, ами аз не съм наясно явно какво да очаквам 8)


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли съвет относно съмнение за проблем с Nikkor 55-200 VR
Автор: nedelcho1   
Дата:   19-08-11 21:59

Чакай сега, вече няколко пъти споменаваш, че ползваш DOF preview бутона (или наречения от теб бутон за свиване на блендата), за да видиш как ще изглежда снимката. Но реално това което виждаш във визьора никога няма да даде отражение върху крайното изображение. Този бутон ти позволява само да си видиш дълбочината на рязкост и това е.
Да кажем, че снимаш на приоритет на бленда. Примерно ако обектива поддръжа бленда 36, затваряш на толкова и натискаш бутона, визьора ще стане много тъмен, но това не означава че снимката ще излезе толкова тъмна, тя пак ще излезе нормално експонирана, защото светломерът и фотоапаратът ще са компенсирали затварянето на блендата с по - ниска скорост.

А в примерите дадени от теб, има и друг момент. Когато снимаш на широк ъгъл, хващаш както доста от небето така и комина и светломерът изчислява че правилната експонация ти е примерно f11 1/250. Но когато зуумнеш на 200мм, коминът който е по - тъмен заема по - голяма част от кадъра. Повечето светломери работят на принципа 18% сиво (даже май по - скоро е 12.5% сиво, но това е една друга тема), което означава, че когато в кадъра има много тъмни неща, апарата ще се помъчи да преекспонира и да направи тъмното да изглежда като 18% сиво, ако е обратното и има много светли неща в кадър, ще се помъчи да недоекспонира и да направи светлото 18% сиво.

Фокусната ти точка има по - голям приоритет при меренето, а тя в случая най - вероятно лежи върху комина, който е тъмен и затова апарата се мъчи да преекспонира леко :).

Което ще рече, че обектива ти няма проблеми.



Публикацията е редактирана (19-08-11 22:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли съвет относно съмнение за проблем с Nikkor 55-200 VR
Автор: tzl   
Дата:   19-08-11 22:33

Сравнението на обектив с обектив при едни и същи настройки няма да ти даде един и същ резултат. Просто всеки обектив е различен. Понякога си купуваш обектив и виждаш, че всичко е 2/3 стоп по-тъмно. Това е положението. Всичко се калибрира според тялото и обективите.

Не случайно (например) в по-скъпите Sekonic светломери можеш да си записваш профили, в които можеш да кажеш — ето в момента снимам със 70-200/2.8 и знам, че този обектив правилната експонация е това, с което съм настроил (калибрирал) светломера.

Та, в случая се сравняват ябълки с круши, т.е. различни обективи с едни и същи настройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли съвет относно съмнение за проблем с Nikkor 55-200 VR
Автор: long-go   
Дата:   19-08-11 23:12

@nedelcho1 - прав си на 100% и съм съгласен с това което казваш. За примерните снимки с ком ина, съм целил как да се изразя.. половинката от скобата да е в небето, половината в комина,това при приоритет средно оценъчно около центъра,или това 10мм петно. Последните снимки дето пуснах са от кръстосаното 3Д мерене и пълната зона.Поне няколко човека които са ми познати и снимащи с никон ми казаха колко прост съм аз [smilie7] и колко никон са майстори на техника да пера на 3д мерене което в 90% от случаите вършело работа казано с две думи - ще мери всичко в сцената и ще прецени средното(или средния пръст[smilie6]) Или ако тук в сцената на макс зум имам само кумина, вярно е тъмен обект нормално свеломера да ме отстреля с по-светъл отговор но имах подобни промени в това което очаквам като снимка и получилото се снимайки сцена пряко осветена от слънчевата светлина и мадами по нея, късето имаше и светли и тъмни области.. при 55мм каквото дам това излиза(така де почти) но на 200мм точно такова леко изветляване което успявах да туширам с EV компенсацията, и с предния Никон Д50 и с този новия Д90..


@tzl - с теб също съм съгласен. Няма как да са 100% еднакви нещата в един такъв клас където е позициониран този обектив.

Преди да кажем 3 години снимах с 70-200/4L качен на canon 30d и имам някакви спомени там какво съм целел и как се е получавало.
От миналата съм на никон поради стечения на обстоятелствата и тук малко ми е по-различно.
За това поисках менния от хора ползващи никонска техника а и малко ще ми трябва да посвикна на "номерата" които трябва да знам тук.

Благодаря за мненията и насоките ви. [beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »