Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Пак за калибрацията - въпроси
Автор: d_ave   
Дата:   05-08-11 11:28

Търся помощ от хора, успешно калибрирали мониторите си. Използвам Spyder2pro, като с него се опитвам да калибрирам няколко монитора и един лаптоп. калибрирам чрез използването на RGB слайдерите, тъй като ако използвам 6500К на мониторите и задам същото на калибратора, меко казано нищо не става - резултатната картина е силно лилавееща и цветовете са много далеч от истинските. когато калибрирам с помощта на слайдерите положението е много по-добро, обаче пак се забелязва леко лилавеене. каква е причината за това? пробвах на различно осветление - резултатът е един и същи.
На лаптопа нямам никакви настройки за картината, дори за цветова температура и резултатът е отвратително лилав. как да се справя с този проблем?

след като съм се заел сериозно с калибрация, реших да с калибрирам и принтера. друг метод освен проба/грешка (след като се оправя с мониторите разбира се) има ли? принтера е Канон 4500.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: ecobo   
Дата:   05-08-11 14:04

Най-добре извикай някой който е в час да ти свърши работа.

Прекалено дълго е, за да го пиша във форума [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: prisonbreak   
Дата:   05-08-11 15:08

Принтера не мож го калибрира, осжен ако нямаш софтуеър, и цветовите таблици.

За лаптопа е хипер лесно.
Казваш му Calibrate Full.Като настройките на дисплея са фулл, без енерго спестявания.

За мониторите си е играчка.
На мен ми отне около 3 часа с моя.
Но резултата си заслужаваше...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: anastas   
Дата:   05-08-11 20:02

Ползвам посочения от теб калибратор по посочения от теб начин - с мониторите нямам проблеми.Получава се бързо и лесно колко е точно не зная, но се доверявам на калибратора.Винаги забелязвам че след калибриране цветовете се затоплят сравнено с стандартните настройки на уйндолса.Веднъж го дадох на приятел и при него се получи лилавеене.Грешката му беше че не е махнал приставката за ЦРТ а калибрира ТФТ.При теб какъв монитор създава ядовете?


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: erotila   
Дата:   06-08-11 01:11

d_ave
предполагам Spyder2pro е с изтекъл срок на годност

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: d_ave   
Дата:   06-08-11 01:47

еййй, най-после се справих - то не може да им се угоди на тия монитори - един само със слайдерите става, друг директно - сега поне всичко е ок и няма лилаво:)

за принтера лоша работа, ама ще си поиграя малко.

анастас - приставката е за LCD/TFT, без нея е за CRT.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: Argazki   
Дата:   06-08-11 01:55

На мен един eye one-display2 след калибриране ми зленееше и проблема беше че беше изгорял !
Може при теб да има нещо подобно !

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: rlk   
Дата:   06-08-11 04:48

За да си калибрираш принтера ти трябва Spyder3Print. Аз имам втора версия и ми върши много добра работа за мене си (взех го като комплект преди за монитор и принтер).


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: avasilev   
Дата:   06-08-11 07:52

От къде мога да изтегля Spyder без значение коя версия или задължително трябва да се купува...?

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: Hotsnail   
Дата:   06-08-11 08:47

За какви присавки говорите?

Моя паяк има само една лепка/вендуза и тя се слага само за стъклен CRT монитор.

Установил съм че ако леко го притискам кум монитора май дава по добри резултати инак му влиза и ambient светлинка и черни, бели точки не са толкоз добре.

....и какво правите 3 часа?

Верно мойте монитори са от глупавите ама. Повече от 10-15 минути на месец не отнема

Чудих се дали да си правя профили за дневна и вечерна работа - щото имам доста естествена светлина ама.....за сега не съм се напъвал, през деня не се виждат идеално тъмните тонове и толкоз.

А има ли файда да стои вечно включен паяка? Дава ми едно съобщение зя грешка ако го няма - не може да си мери ambient-a.....

Интересна тема става.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: erotila   
Дата:   06-08-11 10:19

от сайта


ама за какво ще ти е [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: avasilev   
Дата:   06-08-11 16:45

Laptop!

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: erotila   
Дата:   06-08-11 22:04

не не за какво ще ти е програмата... какво ще правиш с нея [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: d_ave   
Дата:   07-08-11 20:00

Hotsnail, кой паяк имаш? аз имам 2 про, към него има една приставка, черна, като през сензора е на решетка и има синкав филтър. без нея е за CRT, с нея е за LCD.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: anastas   
Дата:   07-08-11 21:36

Точно тъй.Аз имам 2експрес купен от базара но го ползвам с софта на 2 про.
[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: tvk75   
Дата:   08-08-11 02:57

а колко често трябва да се калибрира ТФТ-то [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: mihajlov2   
Дата:   08-08-11 08:31

Фирменият софтуер на Datacolor, който си върви със Спайдърите, има опция да напомня, че е време да се калибрира наново монитора. Май че по подразбиране напомняше, след като изтече един месец от последното калибриране. Периодът за напомняне може да се настройва. Лично аз считам, че по-често калибриране от един път месечно е излишно. Дори и един път на три месеца пак става според някои. Особено ако става дума за монитор, използван от любител-фотограф. Но ако мониторът се използва професионално за предпечатна подготовка например, сигурно изискванията са други.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: DREAM_THEATERa   
Дата:   08-08-11 12:12

Професионално, ако не се калибрира монитора към съответната CMYK цветова система използвана при калибрацията и на печатната машина и да не се пипа повече, все едно нищо не е направено. Ако на монитора пък се работи за WEB, фото и офсетов печат, то трябва някак да се измисли ползването на монитора с различни профили за различната му употреба.
Няма универсален профил!!!

За любителите, ами да прочетат как да се само-калибрират с ADOBE Gama Loader, в крайна сметка и това върши работа.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: asahi   
Дата:   08-08-11 13:54

Дрийм, говориш неверни неща. Монитор не се калибрира към друго крайно устройство. Профилът не е универсален, а единствен. За останалото се грижи системата за управление на цвета, която ползва профилите на отделните устройства.

Да ти посочвам ли литература за четене или сам ще се справиш?

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: uri64   
Дата:   08-08-11 14:17

А коя е най-добрата литература по въпроса? Едно списъче от най-необходимите/добрите заглавия/източници би било на място. [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: DREAM_THEATERa   
Дата:   08-08-11 14:59

asahi

Извини ме, зачетох се в писанието си и бях на път да се извиня, че съм написал глупост, обаче ти четеш ли се въобще какво пишеш, четеш ли ме и мен ???

Къде съм писал, че монитор се калибрира спрямо устройството???

Ако калибрираш монитора си вярно спрямо един цветови профил, а отсреща стои устройство калибрирано спрямо друг цветови профил, сещаш ли се какво ще се получи???

И монитора, т.е. устройсвото на което ние с очичките си виждаме превюто на това, което правим обработвайки изображения и задавайки им цветове и печатащото устройство или другия монитор, следва да са калибрирани към един и същи цветови профил - Ако в печатницата ти казват, че работят с FOGRA 39, ти също си калибрираш монитора с FOGRA 39, а не FOGRA 27, понеже искаш резултата ти да е на 95% съвпадащ с това дето си виждал на монитора.

Ама не може да калибрираш монитор за да извадиш от него верни цветове в тази печатница с FOGRA 39 и да очакваш тези ти настройки да ти показват верно цветовете на един фото принтер без допълнителни настройки или такива различаващи се от FOGRA 39, примерно.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: imitev   
Дата:   08-08-11 15:15

Как _ще _калибрираш_ монитор _кaм_ ФОГРА39 ?!?!?

Ти_въобще - четеш-ли- се?!?!

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: asahi   
Дата:   08-08-11 15:16

Не е нужно да ми се извиняваш за това, което си написал. Имаш право на мнение, но то е невярно.

Юри64, започни оттук.


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: DREAM_THEATERa   
Дата:   08-08-11 16:11

Пак ще се извиня за неправилния изказ!

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за калибрацията - въпроси
Автор: asahi   
Дата:   08-08-11 20:28

Ти остави изказа - тезата ти е грешна, основната мисъл. С това не обиждаш никого, че да се налага да се извиняваш.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »