Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: djfroggy   
Дата:   27-05-11 11:32

Не зная на какъв модел да се спра за добро ФулХД видео.Кой от двата вида компресия дава по-добро качество и по-малко артефакти? По какво се отличават двата вида компресии?

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: odyssay   
Дата:   27-05-11 12:32

http://www.hv20.com/showthread.php?18635-AVCHD-vs.-MP4-cameras

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: hotsnail   
Дата:   27-05-11 13:00

Ами моя опипт с НЕКС-5

и двата формата за да вървят сносно на компютър изискват 4 ядрен процесор и много модерна видео карта + платен кодек (такъв дето ползва видео картата - примерно ако тя има 330 ядра).

мп4 би трябвало да има по-ниски изисквания ама факт че не върви добре на конфигурация от преди 2 години с 2 ярден процесор и свестна за преди 2 години графична карта.

avchd няма как да запише направо progressive т.е. от там иде идиотшината на Сони и Панасоник за записват 50i 60i видео вместо 25p 30p. Реално е 25p или 30p ама е записано на полу кадри. Това е проблем за някой кодеци и се вижда много гадно поне на моя стар комп, този с 2-те ядра- при резки промени мига.

avchd е по-добре смачкано видеото т.е. по-малък. Което е от огромно значение - минутка видео на некс-а avchd е към 100 мегабайта (mpeg-4 е подобен размер ама с малко по-ниска резолюция виж по-долу). НЕКС-5 е ограничен на 17 мега байта на секунда, май? Пък по високия клас VG-10 e 23? При панасоник е подобно с G3 и GH2.

avchd май работи само с нови софтуери т.е. по стари кодеци и софтуерчета не могат въобще да запалят.

avchd-то на панасоник май не е стандартно т.е. не го четат всички програми...води се avchd lite.

За качество май и двете са за потребителски камери. Профи сериите имат други формати.

При НЕКС-5 мп4 е в малко странна резолюция 1440х1080 което пак е фул ХД с 16:9, но пикселите са правоъгълни (не квадратни).



Публикацията е редактирана (27-05-11 13:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: novi4ok   
Дата:   27-05-11 14:29

И двете ще ти свършат еднаква работа, доколкото не се занимаваш професионално с видео. Разработени са от различни асоциации и са с различно предназначение, затова да се сравняват е малко несериозно и безсмислено. Примера, който мога да ти дам за най-общо сравнение е все едно да питаш кое е по-добро - MPEG или някой от популярните AVI формати - просто целите за които са разработени са съвсем различни, но и двете са взаимно заменяеми за домашно видео.
Към колегите страдащи от някои сериозни заблуди - видеокартата няма почти никакво значение за работата с видео и съвсем никакво за качеството на видеото. Напълно достатъчна е видокарта от така наречения "среден клас". Колкото до компа - двуядрен процесор над 2GHz ти е достатъчен - обърни внимание на бързи и големи HDD-та и поне 4GB RAM.


Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: Gaijin   
Дата:   27-05-11 14:47

Всичко зависи от това за какво ще ползваш видеото?
На какво ще монтираш?
Какво препочиташ като камера и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: GOSPODIN   
Дата:   27-05-11 14:48

novi4ok [smilie24]
Моя стар лаптоп с двуядрен 5800 2ГХц ,видео Радеон 3470 и 4БГ рам 800 плейва без насичане видеото от 5Дм2 , което не е много компресирано - 20ГБ на час запис 1920х1080.
За мен от едногогишния опит мп4/.mov формата е добър и подходящ за работа и обработки.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: hotsnail   
Дата:   27-05-11 14:53

novi4ok при мен насича много гадно видеото с двуядрен процесор на 2.6 или 2.8 и 2Г РАМ. (Не ми е бил РАМа проблем с 1 минутни клипове)

Купих си и5 с 4 ядра и сега работи ок.

Ползвам кодек дето декодира със видео картата. Въобще не си прав, че няма значение.

Има огромно пробвах може би 5-6 кодека преди да купя тоя с ускоряването.

Не говоря за обработка въобще. Просто искам да си гледам филмчетата.

Преди ми мигаше ужасно при по-бързо движение.

Не знам какво имаш предвид под средно ниво карта - NVidia 8500 не стига. 460-тка се справя прекрасно с 4 ядрен процесор и хубав кодек.

E този кодек си взех - ползва както NVidia такак и ATI платки.
http://corecodec.com/


Доколкот четох и за обработка си трябва силна видео карта да мачка видеото. Май хубавите програми ползват видео картите за ускоряване.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: novi4ok   
Дата:   27-05-11 18:19

hotsnail, мразя да звуча в стил "правя се на велик" защото не съм, но от 18 години видеото ми е професия. И нямам предвид сватби или други домашни забавления, а бродкаст.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: aldygreen   
Дата:   27-05-11 19:10

"...Купих си и5 с 4 ядра и сега работи ок.

Ползвам кодек дето декодира със видео картата. Въобще не си прав, че няма значение.

Има огромно пробвах може би 5-6 кодека преди да купя тоя с ускоряването.

Не говоря за обработка въобще. Просто искам да си гледам филмчетата..."

hotsnail
Без да се задълбавам в подробности, мога да ти кажа, че компютърът ти е лошо конфигуриран.
Нагледал съм се на картинката "Как се трепе врабче с топ". novi4ok ти го е казал добре. С този процесор, памет и видеокарта не трябва да имаш никакъв проблем. Не е ясно обаче какъв софтуер работи с тези "железа" и как е конфигуриран.
[beer]



Публикацията е редактирана (27-05-11 19:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: chill   
Дата:   27-05-11 19:18

Преди 18 години видео картите не декодираха MP4.

Аз карам с ей тези кодеци с Media Player Classic, някакви настройки, на лаптопа при плейване 1080p изразходва нищожна процесорна мощ (1-2%), видеото е nVidia GT 330M.


Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: nedelcho1   
Дата:   27-05-11 20:42

Ползвай CoreAVC и FullHD ще върви на пушка :). Плейвал съм 1080p на AMD64 3700+ с 1GB RAM и Radeon 1950Pro и върви добре. Но това доколкото знам, се води най - добрия софтуерен декодер. Дори и да се жертва качеството за това да върви на тази конфигурация, не мога да го забележа.

Иначе основния ми компютър е друг през последните 3 години: Q6600, 8GB RAM и 8800GTS 512MB и ползвам същия декодер, отново без проблем.

Определено за видео най - голямо значение оказва процесора, след това видеокартата и рам-а.

Колкото до първоначалния въпрос на темата, нямам наблюдения.


Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: stef7   
Дата:   27-05-11 21:18

Не си уточнил какво видео искаш да снимаш, към какво все пак си се насочил - DSLR с видео, турбо сапунер с видео или просто видео камера. Формата на видеото е последното нещо, което би ме вълнувало при избор на камера за видео. Има други къде по-важни неща.

Видео картата на компютъра според мен може да има значение дори за любители в зависимост от това как редактират после видеото. В Adobe Premiere 5.0 и нагоре например има едно нещо дето се казва Mercury Playback Engine, което дава възможност използвайки хардуерните възможности на видео карта на NVidia да редактираш в native формат, т.е. бе допълнителни преобразувания. Mpeg4, AVCHD и още каквито се сетиш други формати се импортват директно и може да се наслагват при това без проблем 10ки клипове. Playback и монтажа на тези клипове в Adobe Premiere е плавен, дори при относително скромни CPU и памет. Иначе работата става доста по-засукана, трудоемка и бавна. Всеки клип трябва да се преобразува/конвертира предварително в lossless некомпресиран видео формат, който процесора може да "дъвче лесно" и едва след това може да ги вкараш и редактираш в програмата която използваш за целта. Начина на работа с Mercury Playback Engine определено е по-лесен, по-бърз и интуитивен особенно за любители като мен. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: hotsnail   
Дата:   27-05-11 22:54

Може и да сте прави. Факт е че видеотo беше супер зле. Свалях какви ли не софтуери и пробвах. Четох насам натам..повечето места си пише че за фулХД AVCHD си трябва 4 кора и хубаво видео. Дори за макинтош.

Проблемите се виждаха основно при бързи промени по кадъра - като панване. Факт дори със хубавия кодек изглеждаше по-зле видеото от това дето виждам сега. Ок беше като насичане на малък размер - 1280 на широката страна.

Тука по-добре сте си настроили машините - супер. Пишете кои опции са важни или какви програми ползвате.

Аз пробвах VLC, media player classic, DVMP Pro, DivX player, CyberLink (имах лиценз за него), свалях разни кодеци...

Аз не се занимавам с професионално видео и съм си решил проблема да си гледам филмчетата и други проблеми си реших с upgrade-а (на 64 битов ОС минах и имам повечко РАМ - което е гот за 4-5 виртуални машинки).
[beer]



Публикацията е редактирана (27-05-11 23:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: tvk75   
Дата:   28-05-11 00:18

има един хубав плеър за HD, казва се Splash Pro
И не изисква карта с 200-300 ядра,вместо това спокойно върви на 24" монитор на 1920х1200 и видеокарта за 25лв [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-05-11 01:35

Напълно безплатния Media Player Classic – Home Cinema за ХД е супер.[smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: hotsnail   
Дата:   28-05-11 02:20

GOSPODIN на това нещо му трябват кодеци за да работи. Инак е хубав да щото е простичък. Доста е бъгав и нефелно написан ама се трае.

Та примерно със CyberLink кодека пуска към 3-4 кадъра на секунда от AVCHD-то. Със CoreAVC бива ама пак насича и има грозни моменти.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: Апо   
Дата:   28-05-11 08:17

Според мен всичко зависи от конкретния апарат и софтуера който той ползва. За това препоръката ми е да се интересуваш при някой конкретни модели как стоят нещата, а не по принцип.
Предимство на AVCHD е възможността директно да се запише Блу рей диск. Компресията при AVCHD е по-голяма при запазване на същото качество както Mpeg4.
Аз лично нямам проблеми при обработкат му, но ми трябваха няколко дни докато настроя програмите и кодеците си /начинаещ съм/.

Компютъра не го мисли толкова, той се сменя, а записаните файлове ще си останат с години, така че избери най- качественото което можеш да си позволиш, дори в момента да не ти върви добре на РС-то.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: didesignbg   
Дата:   28-05-11 10:10

Не сте ли чували за UVD, CUDA, Intel Quick Synck. Всяка технология, съответно на трите най-големи производители на видео карти, предлага хардуерно ускорение за AVCHD. Благодарение на него великите клипове на сони некс5 ги гледам с 10% натоварване на процесора на слабичкия си домашен компютър с вградена видеокарта ...

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: папач   
Дата:   28-05-11 20:52

Голяма е разликата за обработка и гледане на материал.Второто иска геймърси комп,а за обработка видеокартата не ирае важна роля защото виждаш нещата през софта в малко екранче и картата не се товари.
Не рядко накъсванията при варио или панорама идват още от самата камера ако има вкл. цифров успокоител

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: hotsnail   
Дата:   28-05-11 22:05

@папач аз днес ис сложих видео софтуерче за редактиране (пристигна ми от английския амазон). Та в малко екранче излиза ама може и на съседния голям фулХД монитор също да излиза с макс качество.

Направи ми впечатление обаче, че конверирането и някои ефекти бая време се смятат - по-малко от дължината на филмчето ама не е мигновено).

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: tycoon   
Дата:   28-05-11 22:26

Аз не съм профи с видеото, но
прави ми впечатление, че лаптопа ми, който е двуядрен (2,2 интел) и с 4 гб рам +някаква видео карта, на която никога не съм обръщал сериозно внимание издъхва пред Нокята ми Н8, която е със 600 мхц процесор, но як видео чип...

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-05-11 22:47

А, те на Нокия вече монтират новия "Аватар" и може би го и снимат с Нокия....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: r_rusev   
Дата:   29-05-11 11:03

човека пита коя компресия е по-добра за качеството на филма.понеже ме интересува същото бутам темата нагоре[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: stef7   
Дата:   29-05-11 12:37

Споменах предния си пост си, че вида видео компресия е последната дупка на кавала която човек трябва да гледа при избор на камера. За всички любителски камери има още какво да се желае. Но толкова други по-важни неща определят качеството на видеото, че за компресия просто не си струва да говорим.

В момента DSLR моделите на Canon 550D, 600D, 60D, 7D и 5D Mark II, както и Panasonic GH1/2 са най-доброто, което човек може да намери на пазара за Full HD видео/филми, главно заради възможността от ръчни настройки и относително големите сенсори. Всеки един от моделите си има своите предимства/недостатъци но това е отделна дискусия.

Качеството на видеото което вади примерно 5D според оператора на House, който е снимал финала на сезона за миналата година с въпросната камера е сравнимо с 35мм филм. т.е. практически такова каквото гледаш по кината на голям екран. За тези които не ми вярват нека да видят този клип и по-специално от 1:19 нататък. Не че това което казва преди това и след това не е интересно :)

http://vimeo.com/19198496


И това при положение че видеото е по-скоро добавка за 5D. Видео формата, компресия bit rate са далече от професионалните видео стандарти.

Е за пръв път в историята може да снимате с камера (или подобни като качество) на тези с които се снимат филми. Това предполагам би трябвало да е достатъчно като качество [smile] Другото са технически ала бала, които със сигурност ще се подобряват (4К и т.н.), но и сега вече са достатъчно добри.



Публикацията е редактирана (29-05-11 12:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: ramdar   
Дата:   29-05-11 13:02

http://www.ixbt.com/divideo/digital-video-guide/avchd-faq.shtml

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: папач   
Дата:   29-05-11 17:46

hotsnail, нали не си мислиш,че видеокартата рендва или смята нещата които си направил?
Според мен играе роля само за превюто в реално време особено на пълен екран ако има опция.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: hotsnail   
Дата:   29-05-11 19:25

Четиво за NVidia

Значи хубавите кодеци и доста програми по-нови дето им трябва много сметки ползват графичните карти. Просто хубавата графична карта смята много бързо

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: папач   
Дата:   30-05-11 10:06

Помагат когато гледаш.След обработката други джаджи смятат проекта.
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: hotsnail   
Дата:   30-05-11 10:33

Ами не само при гледане се ползва видео картата.

Ето какво пише за последния Вегас на Сони

http://www.sonycreativesoftware.com/news/ShowRelease.asp?ReleaseID=734&CatID=0


GPU-accelerated AVC Rendering: Vegas Movie Studio HD Platinum can now use the Graphics Processing Unit (GPU) in equipped computers to improve AVC rendering performance and speed, which allows final projects to be published faster than ever before. Users with a CUDA-enabled NVIDIA® video card are able to encode to the Sony AVC format using GPU-accelerated rendering.

тия карти над 300 кинта имат доста пoвече изчислителна мошност от процесор i7


С Adobe Premiere мисля, че е сходно т.е. много от ефектите и обработки се ускоряват с видео картите.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: Jankoff   
Дата:   30-05-11 11:02

Много полезна тема! Браво!
Аман, аман, амааааааааан от тия идиотщини с възпроизвеждането на Full HD!
Първи проблем, с който съм се сблъсквал. Преди 2-3 години Канон ми пробутаха един фотоапарат (суперзум), който правеше (и продължава да прави) хубаво Full HD видео. Но ми продадоха апарата БЕЗ програма (диск) за възпроизвеждане на Full HD! Скъсах си нервите първоначално, а после и човекът, който го получи като подарък, също. Наложи се да си купи Nero за стотина евро. В Nero-то пишеше, че ще възпроизвежда Full HD! Възпроизвежда - трънки. След дълги разговори пряко с Nero (в Германия) там накрая признават, че в тази версия няма 'нам-какъв компонент. И накрая проявяват висшето благоволение да му продадат тоя компонент "само" срещу още 25 евро.
МИСЛЯ, ЧЕ Е АБСОЛЮТНО ИДИОТСКО някой да ти хързулва нещо, което после ти не можеш да използваш на компютъра си (мощен компютър, който по принцип няма проблем да възпроизвежда Full HD)!
Втори проблем. Този е по-различен, малко по-лек, ама все пак е проблем. Купих подарък на жена ми Панасоник Full HD видео. С него върви хубав софтуер, който възпроизвежда клиповете добре, та даже и редактира. Има, обаче, един гаден номер, състоящ се в това, че, не използваш ли софтуера на Панасоник за прехвърляне на файловете, а Windows Explorer, след това Панасоник-ът не ебава по никакъв начин да работи с файловете си [smilie9] . Windows Explorer ги поврежда, 'начи [smilie11]
Докато я разбера тая работа, си изпочупих нервите.
Щото, то нали, кой ти чете упътвания, хеле пък и да чете подробно .... [smilie5] [smilie5] [smilie5] Ама що пък трябва да чета чак толкова подробно упътвания, а?!!?
Трети проблем. Два от трите ми компютъра (всичките на XP) възпроизвеждат без проблем Панасоник Full HD клиповете (с Пана-софтуера), обаче не ебават да възпроизвеждат нито Канон Full HD-файлове, нито Сони Full HD-файлове. Налага се да ги конвертирам чрез MOV-to-AVI софтуер (или нещо подобно). Обаче, за да конвертираш един петминутен клип, на компа му трябват 45 минути. И когато клиповете са 20-30, трябва със седмици да не спиш, за да си конвертираш всичките клипчета [smilie9] [smilie9] [smilie9]
ИДИОТЩИНА, ИДИОТЩИНА, ИДИОТЩИНА! АБСОЛЮТНА!
Четвърти проблем. Два от трите ми компютъра възпроизвеждат Панасоник Full HD (с Пана-софтуера), обаче третият не ебава по никакъв начин да ги възпроизвежда (с Пана-софтуера). Въпреки че е същият като единият от първите два, та даже и с по-мощна видеокарта.
Знам, че това е свързано и с XP-то и че при Win7 проблемът може би го няма, ама питам:
ЗАЩО ПОЧТИ ВСИЧКИ СЕ ОПИТВАТ ДА НИ ПРАВЯТ НА МАЙМУНИ? [smilie9] [smilie9] [smilie9] Щото да дам още 300 лева за Win7, при положение че имам XP (законно) ... Айде бе?!?!? [smilie9]

Когато ти се продава нещо, трябва да натиснеш копчето, и то да почне да работи - като всеки хладилник, всяка пералня и т.н. Откъде накъде ще ме принуждават да се ровя с дни в Нета, за да търся драйвери, кодеци, модеци и всякакви други глупости на търкалета?!?!?

И накрая, както пише един колега по-горе, след като свалиш драйверите, кодеците и модеците на търкалета, трябва да прекараш още една седмица да ги конфигурираш!?!?!? [smilie9] [smilie9] [smilie9]

ИДИОТЩИНА, ИДИОТЩИНА, ИДИОТЩИНА!



Публикацията е редактирана (30-05-11 11:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: hotsnail   
Дата:   30-05-11 11:49

Jankoff абе горе долу е така ама работи хубаво ако компютъра ти е чудовище.

Явно са проблем тези нови формати. При Сони-то нещата са подобни на панасоник (без екстрата да не работи ако свалям филмчетата с пикаса или explorer. Техния player PMB горе долу се справя....поне е доста по-добър от безплатните кодеци.

Та съвсем потребителски ако гледаш почти са го направили ....трябваше някъде по-ясно да пишат че ми трябва Core i7 процесор (сега и i5 новите сколасват) и видео карта за 500 лева (сега са паднали на 300) за да мога да си гледам видеото. A и windows 7 64-битов



Публикацията е редактирана (30-05-11 11:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: didesignbg   
Дата:   30-05-11 11:56

Усилено ви пречат компютрите гледам.
Вградено видео на АМД отпреди едно поколение - HD 4200.
Безплатен Daum Pot Player
Клипчетата FullHD вървят без грам насичане, независимо дали са от нексове, или кексове[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: kocemak   
Дата:   30-05-11 12:03

И аз нямам проблеми с каквито и да е формати,видео 6600GT CPU C2D E7200,не знам при вас какво става [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: Jankoff   
Дата:   30-05-11 14:08

Ами ето го проблемът.
Един потребител няма проблем, обаче мнозина имат - много проблеми, независимо от компютъра!?!? [smilie11]
Затова - Сонита, Панасоници, Канони и прочие, да не се правят на разсеяни, ами да слагат каквото трябва в продуктите си!
Иначе става нещо като да ти продадат ютия и тя да не може да глади! [smilie5]
Освен ако не й купиш дъска за 200 евро. [smilie9]
Ам-ма ха!
[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: Jankoff   
Дата:   30-05-11 14:35

Абе, хора, вие ме скъсахте - направо.
Качих за една минута тоя Pot Player на древния служебен комп и той взе да възпроизвежда без накъсване един от клиповете, които не мога да подкарам на личните си зверове. Малеееей .... Не съм допускал, че е възможно такова нещо ....
Дълбока благодарност на didesignbg!

[thankyou] [thankyou] [thankyou]

Ама да видим следобед зверовете дали ще погледат благосклонно на тоя Pot Player.

Така или иначе - бравооооооо на участниците тук и на пусналия темата!

[beer] [beer] [beer]

Edit. Извинявам се, че съм пуснал две съобщение едно след друго, но то е от голямото вълнение и изненадата ..... [smilie5]



Публикацията е редактирана (30-05-11 14:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: mouzata   
Дата:   30-05-11 14:44

Аз снимам с AVCHD с моя Панасоник, само че не е FullHD. Нямам проблеми с гледането на видеотата на компютъра. Пробвайте KM Plaeyr! Безплатен е и поддържа адски много формати!

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: папач   
Дата:   30-05-11 16:44

Глей ся hotsnail,не че тук му е мястото,но искам да ви предпазя от излишни разходи за скъпи видеокарти.
Аз винаги си работя с вградени на дъното карти.Вярно е,че гокато сътворя някоя сложнотия се насмита малко,но това не се отразява по никакъв начин на готовия продукт след експорта.Ако имам съмнения и непременно искам да видя какво точно съм направил за момента се налага да натисна ентера и след 5-6 сек. въпросния участък се рендва и започва да върви като по масло.
Та скъпата карта значи е глезотия която ти дава да виждаш в проекта гладко и без рендване и при създаване на готовата продукция май не участва.
Да прощава отворилия темата.Моето скромно мнение е,че не е толкова важно дали ще кара фоалц или ауди.По-обемното и по-тежко файлче при еднакво времетраене може да даде и по-добър резултат-макър,че и това не е критерий.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: langel   
Дата:   30-05-11 17:41

Всички нови версии на програмите за монтаж и обработка на видео ползват ресурса на видеокартите както за превю, така и за рендване. Някои, като Adobe, имат ускорител само за nVidia. Повечето обаче се осъзнаха и вече имат ускорител и за ATI. По мое мнение може би най-добрата в момента версия е Edius 6, с изключение на отвратителния им DVD модул.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: gmir   
Дата:   30-05-11 18:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: Jankoff   
Дата:   30-05-11 21:38

Отново изказвам голяма благодарност на didesignbg за това, че ме насочи към този PotPlayer. Качих го и вкъщи на по-силния комп, няма никакъв проблем - всичко върви перфектно. А до този момент при Full HD видео клипчета от три камери (Панасоник, Канон, Сони) можех да гледам само от една (Панасоник). Като при това става дума за грандиозни лични събития, нали разбирате - дипломиране, сватба, след това екскурзия в Южна Италия и Корфу, и т.н. За пръв път например можах да видя подробно на Full HD видео синята вода в пещерата Grotta Azzurra в Капри.
Още не мога да повярвам, че сега мога да гледам, и то едно след друго, клипчетата, независимо от коя камера са.
За интересуващите се от детайлите - говоря все за компютри на XP, на които се скъсах преди това да свалям разни кодеци и прочие, и така и не тръгнаха с клиповете от две от камерите. Сега двата компютъра (служебният и по-силният домашен) работят перфектно с Full HD. Другите два още не съм пробвал, но мога да предположа, че и там ще стане.
Много съм доволен - ето как този форум може да бъде изключително полезен!
[thankyou] [shtrak] [beer] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: shadowlevel   
Дата:   30-05-11 22:02

Че форумът е полезен-спор няма!Но фактът,че някой е решил да бори формати от 21-ви век със софтуер и хардуер от 20-ти си е изцяло негов проблем!И проца и рамта.. и видеокартицата и обслужващата ги операционна система, имат значение!!![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: langel   
Дата:   30-05-11 22:33

Всичко е въпрос на правилна конфигурация и оптимално използване на ресурса.
RAID не е необходим дори и при обработка на 1920х1080 с битрейт 50MBs (3GB/min). Относно CUDA - GTS250 не е решение, акселерацията е пълноценна само при някои карти - GTX285, GTX470 и някои Quadro. При останалите ефектът е символичен. При ATI нещата са по-добре - всички карти от 5та и 6та серия вършат чудесна работа, естествево с подходящия софт.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: gmir   
Дата:   30-05-11 23:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: bobihot   
Дата:   30-05-11 23:52

vlc пробвахте ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: hotsnail   
Дата:   31-05-11 00:03

vlc е толкоз зле, че нямам думи.

То си носи някакви си негови кодеци не ползва видео картата и е супер зле положението. Драма. То направо ти показва покадрово филмчето, като на всеки кадър имаш време да обмислиш фабулата и предстоящите действия на главния герой, на оператора и всички второ степенни участници.

Майтапа на страна доста по зле се справя от другите безплатни кодеци. На някойо моменти е ок ако има малко промени по кадъра ама ако нещо се забърза....

Абе истината е хубав компютър и хубав кодек за гледане.

За редакции не знам аз съвсем любителски режа и лепя, като в час по трудово.

ПП Направих си променлив НД филтър в два поляра. Работи прекрасно ама май в най-лек режим смъква 5+ стопа т.е. хубав светъл ден със силно слънце исо 200 бленда 4.5 скорост 1/48-а на доста отворено, а като затуля отива към няколко секунди!



Публикацията е редактирана (31-05-11 00:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: langel   
Дата:   31-05-11 00:34

gmir
Пробвай конфигурация с 4 физически диска, препоръчително Sata3, с 64 кеш
c: OS
d: projects, footage
e: pagefile, media cache
f: previews, exports
Гарантирам чувствително по-висока производителност от вариант с един системен диск и два в райд.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: stef7   
Дата:   31-05-11 00:36

Тази тема отиде в съвсем друга посока от това което попита автора и. Но като сме почнали поне да я разнищим. :)

@langel - Когато говориш за хардуерно ускоряване при редактирането не споменаваш програмата. Ако това е Adobe Premiere, ще ти кажа че си в заблуда. Това е листата от ОФИЦИАЛНО поддържаните карти. Има елементарен хак и с него всяка NVidia карта с CUDA и 1Gb RAM почва да дава хардуерно ускорение. Напиши Mercury Playback Engine hack в Google и ще видиш че и карта от 120-200 лв. като GT240 1Gb ще свърши работа.

И въобще точно обратното е - картите на NVidia имат отлична поддръжка в много повече програми за разлика от тези на ATI - ето само няколко примера които се сещам. - Adobe Premiere - за редактиране само за NVidia.
VLC Player - playback, hardware acceleration supported само за NVidia.
XBCM - playback hardware acceleration supported само за NVidia.
Всичко под Linux - същата работа.

На мен не ми е известна програма за редактиране която да поддържа хардуерно ускоряване за ATI. Кажи го тоя подходящ софт, просто ми е интересно да се образовам.

@папач - 100лв за видео карта според мен не е никак скъпо. Щото дори NVidia GT240 1Gb може да подкара Mercury Playback Engine. И не е глезотия а необходимост ако това ти пести тонове време. 2 часа за един 8 часов работен ден си e много.
Картата може да се използва и за финален rendering/transcoding без проблем. При по-слаби компютри ще съкрати времето до 2 пъти, но има известно отстъпление в качеството. Затова ако се търси най-доброто качество, само софтуерен рендеринг, т.е. през процесора. Повече по въпроса ето тук

За тези които твърдят, че видео картата е ала-бала нека поразгледат тези клипчета с демота за Mercury Playback Engine.
http://www.youtube.com/watch?v=xso6CGdsl2c

http://www.youtube.com/watch?v=De5N9IjUkNo&feature=related


Ползвам го това чудо мога да кажа, че съм повече от доволен. [smile]



Публикацията е редактирана (31-05-11 00:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: stef7   
Дата:   31-05-11 00:39

@hotsnail VLC Player e много добър стига да имаш NVidia карта [smile]. Поддържа хардуерно ускорение само за тези карти. Най-вероятно ти си с ATI.


Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: langel   
Дата:   31-05-11 01:02

stef7 - с ускорител за ATI - EDIUS, AVID, има и други. MainConcept също имат H.264 ускорител за ATI.

Хакът за "всяка" Cuda го знам, дори съм го препоръчвал в този форум, но напоследък се въздържам.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: aldygreen   
Дата:   31-05-11 02:00

Много се кефя на такива теми. Навремето имаше някъде такава рубрика: "Защо да се прави просто, като може сложно". Та и сега тук.
Абе хора, какво правите не знам, ама просто не мога да вдяна КАК аджеба никаква техника не е в състояние да ви задоволи БЕЗМЕРНИТЕ изисквания. Понеже това се отнася не само до комповете, но и до фотографската техника, има нещо силно съмнително, когато техниката пречи, и то особено на определени хора.
Гледам си 1080p на сравнително простичък компютър, с простичка видеокарта, без проблем. 720p гледам без никакви проблеми на въшка като Asus EeePC 901. За фотото няма да говоря, щото там е още по-страшно.
Лошото е, че до петък има още мнооо време...
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: gmir   
Дата:   31-05-11 02:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: stef7   
Дата:   31-05-11 07:02

@langel Ускорител обаче за какво. За transcoding/rendering ако си намериш подходящите програми (най-вече под формата на външни програми или plug-in филтри) всички го могат, макар че NVidia CUDA има доста по-широка и добра поддръжка, но за ускорение вътре в програмата за редактиране в момента Mercury Playback Engine май няма алтернатива. Плюс това за по-сериозни неща не ползвам нищо друго освен софтуерно прекодиране поради проблеми с качеството на крайната картинка, които хардуерните такива все още имат. (линка в предишния ми пост са описани тези проблеми.)

Mercury Playback Engine ускорява color grading, effects, transitions и още някои други. Плюс възможността да работиш директно в оригинал с доста компресирани формати като AVCHD, което лично за мен е голям плюс, защото ми спестява огромна маса време което иначе отиваше за предварително предкодиране на всяко видео независимо каква част от него използвам в непкомресиран lossless видео формат. Но доколкото разбирам Edius поддържа също AVCHD и също може да работиш директно с този формат вътре в програмата.

Нямам опит с Edius, но от сайта им разбирам, че май де факто поддържат хардуерно ускорение само за някои външни филтри и 3D ефекти. А ето какво пишат тук в едно сравнение между Adobe Premiere и Edius
http://www.dvc.uk.com/acatalog/Edius_Premiere_Pro.html

EDIUS does all it's effects work using the computer processor so the faster the processor the more effects it can achieve. ... Premiere Pro uses the graphic card for effects. Значи какво излиза EDIUS де факто не поддържа хардуерно ускорение с някои дребни изключения. Гледам това пишат и по форумите. Не поддържа хардуерно ускорение даже за прекодиране. Трябват външни plug-ins. А и Premiere в сравнението е версия 5.0. Новата версия 5.5 има купища подобрения както и по отношение на хардуерното ускорение.

Разбира се избора на програма за редактиране е личен избор. Ако на човек му е удобна дадена програма, решава дадени задачи в неговата работа по-добре ами разбира се ще я ползва. Едно по-мощно CPU и нещата се поизравняват.

Но ако се държи на хардуерно ускорение картите на NVidia в момента според мен имат много по-добра поддръжка откъм софтуер.


Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: didesignbg   
Дата:   31-05-11 07:53

написа:

> @hotsnail VLC Player e много добър стига да имаш NVidia карта
> [smile]. Поддържа хардуерно ускорение само за тези карти.
> Най-вероятно ти си с ATI.
>

Това просто не е вярно. Поне не и за версиите на VLC от последните години.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: Jankoff   
Дата:   31-05-11 09:12

И аз мога да кажа, че VLC винаги ми е късал нервите - нищо не прави, независимо дали компът е с NVidia или Ati карта. Опитвал съм и много други плейъри - накрая се бях спрял на системата с кодеци и прочие K-Lite. Но плейваше добре само една от трите камери, при другите две накъсваше, но по-малко, можеше поне горе-долу да проследиш какво става без да те заболи главата.
А този малък PotPlayer от вчера е първият, който изобщо не се интересува какъв е файлът, ами го взема и го плейва без проблеми. Бравоооооо! [beer]
PotPlayer дори плейва без всякакво накъсване 15-гигабайтов HD файл на Full HD концерт, при това на по-слаб компютър. (Но има проблем със звука - поне на този комп.) Като казвам по-горе HD файл, имам предвид HD формАта, който загина в борбата с BluRay. Бяха излезли в него доста филми и концерти, чиито цени след смъртта на формАта паднаха драстично (вече ги няма на пазара). Интересното при този формат е, че отделните файлове могат да се възпроизвеждат след цъкване (стига да имаш съответния софтуер), съответно да се пренасят като файлове от комп на комп и т.н. Жалко, че умря този формат! Явно и тук са се наложили представителите на по-алчната част ....

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: папач   
Дата:   31-05-11 09:31

Оказва се,че дори и за гледане не е нужна специална карта щом плеърите си вършат работата.
На времето тия карти струваха по 1200 долара,но тогава нямаше сегашните процесори.
При фотообработката нещата са по-сериозни защото там се гледа голямо изображението и понякога се насмита картата повече отколкото при видеото.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: stef7   
Дата:   31-05-11 09:37

@didesignbg Нямам ATI за да сравнявам, но поне допреди година и за версия 1.1, която все още е основната версия (1.1.9 текуща) виж какво пишат:

VideoLAN is quite sad to be forced to recommend Nvidia [GPUs], until ATI fixes their drivers on Windows

http://www.bit-tech.net/news/bits/2010/06/23/vlc-1-1-0-adds-gpu-acceleration/1


Е може вече да са ги оправили.

@Jankoff VLC ти е късал нервите защото хардуерното ускорение се поддържа само под Windows 7, но не и под XP.


Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: gmir   
Дата:   31-05-11 09:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: Jankoff   
Дата:   31-05-11 10:27

stef7: "@Jankoff VLC ти е късал нервите защото хардуерното ускорение се поддържа само под Windows 7, но не и под XP."

Добре сигурно е така, но остават доста въпроси "защо".
Значи ние с XP да си гледаме работата или да се бъркаме в джоба. Защо?
Защо да може една малка програмка да прави нещо под XP, а други да не могат?
Защо фирмите, предлагащи камери и фотоапарати с Full HD, не ти обясняват тия неща?
Защо не можеш дори в Интернет да намериш лесно решение на проблема - и отговори на въпросите си?

Както и да е. Аз сега съм много доволен, след като се мъчих месеци с проблема.


Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: gmir   
Дата:   31-05-11 11:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: Jankoff   
Дата:   31-05-11 11:44

С другото съм съгласен, но с това не:

gmir: "Защо искаш фирмите предлагащи камери и фотоапарати да ти обесняват за техните кодеци и стандарти а и не са длъжни."

Искам Сони, Панасоник, Канон ИЛИ да обясняват какъв ТОЧНО софтуер е нужен, за да се възпроизвежда направеният от тях клип, ИЛИ (което е нормалното) да поставят в кутията диск, в който да има програма за възпроизвеждане!

Не съм чел релевантния за случая закон, но със сигурност има нормативен текст, който да казва, че, когато купиш някакъв уред, той трябва да е оборудван с необходимите за функционирането му аксесоари - или, ако те са допълнителни, трябва ТОЧНО И ЯСНО да се посочи на потребителя какво е необходимо и как да се снабди с него!

Обратното е абсолютно БЕЗОБРАЗИЕ И БЕЗЗАКОНИЕ!

И това ми се случи, когато купих фотоапарат Канон с Full HD и в кутията нямаше диск със софтуер за възпроизвеждане на Full HD! И нямаше обяснения какво да се направи.

Ако някой тук е правно компетентен по въпроса, нека да коментира.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: gmir   
Дата:   31-05-11 12:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: aldygreen   
Дата:   31-05-11 12:32

"...aldygreen сигурно се кефиш като караш някоя лада или старо кадетче
удоволствието е на телевизор 46 -52 инча и особено ако има истинско 3д,
аз предполагам че и монитора ти е "рейдиHD" с размер 4:3 ... спирам да не помислиш че се заяждам.
"евтенията майка на мизерията"..."

gmir
Чудя ти се с какъв акъл си още на този свят, след като очевидно не караш Бугати и не снимаш с Хаселблад?[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Преди време един мой познат, много добър сервизен специалист, говореше: "Да е живо и здраво човешкото невежество, то ми направи къщата".
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: stef7   
Дата:   31-05-11 12:47

@Jankoff Всички тези камери имат HDMI out или A/V out, който ти позволява директен playback от камерата към HD TV. Това е и основния сценарий за който са се погрижили производителите. Да си гледаш от филмите на ТВ с плейбек от камерата. Т.е. те са ориентирани към масовия потребител и производителя се е погрижил да направи живота му лесен. Те са ти осигурили един надежден и работещ начин. Не забравяй също че в повечето случаи за камерите които снимат видео и фото, видеото е допълнение, а не основна функция. Поне така мислят производителите. :) Канон специално винаги имат достатъчно софтуер с техните камери, но главно за фотография.

Така че производителя никъде не ти е обещавал че ти продава камера с която може да снимаш видео, което после да гледаш и да редактираш на компютъра си с Windows XP. И сделката от негова страна е съвсем честна и почтена. Това би означавало за тях да влязат в такова блато за поддръжката, което ще им изсмуче за нула бройки печалбите. Може би някъде наистина в ръководството пише че за плейбек на компютър се иска Windows Vista или Windows 7. И бъди сигурен че производителите са си вързали гащите от всякъде, защото в БГ за такова нещо едва ли ще ги осъдиш, но в USA са спецове. :)

По интернет пише всичко но иска малко повече и по-внимателно четене. Признавам не всеки има търпението и нервите да се рови а и не всеки се оправя лесно с английски. Радвам се че все пак тук намери лесно решение на проблема.


Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: gmir   
Дата:   31-05-11 12:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: Jankoff   
Дата:   31-05-11 13:21

По повод написаното от gmir и stef7.

Престанете да защитавате световните шмекери - и най-вече Бил!

Когато купих този апарат Канон, а това е именно SX1, Windows 7 не беше излязъл, а изключително тъпата и умряла с раждането си Виста никой не я броеше. Така че Канон бяха длъжни тогава да кажат как да си възпроизвежда човек клипчетата!

Не приемам аргументите, че видите ли, имало си било hdmi кабел и да съм си го гледал на телевизора. И какво, да си купя стотина карти срещу много пари и да си съхранявам там клипчетата ли? Вече обясних, че човекът, при когото отиде камерата, плати отгоре 100 евро за Nero пакет, пакетът не му свърши работа, защото и тия от Nero не си бяха свършили работата, обаче го изцедиха с още 25 евро.

Хайде, стига с тия "Те в САЩ (или Западна Европа) си знаят работата, а тук сме безсилни". Ние тук вече сме равноправни членове на ЕС и не само имаме ПРАВОТО, но и ЗАДЪЛЖЕНИЕТО - което е основно гражданско задължение - да търсим отговорност от производителите. На този принцип се крепят постиженията на Западния свят. Обаче повечето българи това все още не го разбират.

А да говоря ли за глупостите и шмекериите около софтуера, за "разумността", с която се разпространяват и непрекъснато променят продуктите на Бил, за да ни цедят и така нататък? Много дълга тема - а и съвсем ясна!

Търсете си правата, българите - и помагайте и на другите да си ги търсят, а не защитавайте некоректността на производителите (когато възникне)!


Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: gmir   
Дата:   31-05-11 13:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: Jankoff   
Дата:   31-05-11 14:11

Добре де, приемам, че съм се случил в някакво безвремие на преход между XP - Vista - Win7, но че има проблеми със софтуера, има.
Не виждам логиката да трябва да си сменям XP-то. Дрънчаха до небесата допреди 2 години, че имало такава логика - ама що не си смените XP-то с Vista, бе, а? [smilie11]
Месец-два по-късно задрънчаха, че имало нова логика - да се ъпгрейднеш с Win7. [smilie11]
И всеки пък: "Ауууу, ама само какъв страхотен ъпгрейд, и то само за същата цена като на предишната OS." [smilie11]
Сега в момента Win7 е голямата работа! Въх! Само дето догодина по това време ще задрънчат пак! Колко страхотно ще е да дадем нови 300 лева за Win8. [smilie9]
Айде, моля, без тия! [smilie23]
Тия номера да ги продават на оня при мнозинството, дето по времето на жълтите шмекери похарчи от джоба на данъкоплатеца пет милиона за Майкрософт софтуер.
А комисионата от тая работа сега къде е, а? [smilie18] При него?!? [smilie5]
По-малко алчност трябва, по-малко!



Публикацията е редактирана (31-05-11 14:13)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »