Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: djfroggy   
Дата:   27-05-11 11:32

Не зная на какъв модел да се спра за добро ФулХД видео.Кой от двата вида компресия дава по-добро качество и по-малко артефакти? По какво се отличават двата вида компресии?

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: odyssay   
Дата:   27-05-11 12:32

http://www.hv20.com/showthread.php?18635-AVCHD-vs.-MP4-cameras

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: hotsnail   
Дата:   27-05-11 13:00

Ами моя опипт с НЕКС-5

и двата формата за да вървят сносно на компютър изискват 4 ядрен процесор и много модерна видео карта + платен кодек (такъв дето ползва видео картата - примерно ако тя има 330 ядра).

мп4 би трябвало да има по-ниски изисквания ама факт че не върви добре на конфигурация от преди 2 години с 2 ярден процесор и свестна за преди 2 години графична карта.

avchd няма как да запише направо progressive т.е. от там иде идиотшината на Сони и Панасоник за записват 50i 60i видео вместо 25p 30p. Реално е 25p или 30p ама е записано на полу кадри. Това е проблем за някой кодеци и се вижда много гадно поне на моя стар комп, този с 2-те ядра- при резки промени мига.

avchd е по-добре смачкано видеото т.е. по-малък. Което е от огромно значение - минутка видео на некс-а avchd е към 100 мегабайта (mpeg-4 е подобен размер ама с малко по-ниска резолюция виж по-долу). НЕКС-5 е ограничен на 17 мега байта на секунда, май? Пък по високия клас VG-10 e 23? При панасоник е подобно с G3 и GH2.

avchd май работи само с нови софтуери т.е. по стари кодеци и софтуерчета не могат въобще да запалят.

avchd-то на панасоник май не е стандартно т.е. не го четат всички програми...води се avchd lite.

За качество май и двете са за потребителски камери. Профи сериите имат други формати.

При НЕКС-5 мп4 е в малко странна резолюция 1440х1080 което пак е фул ХД с 16:9, но пикселите са правоъгълни (не квадратни).



Публикацията е редактирана (27-05-11 13:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: novi4ok   
Дата:   27-05-11 14:29

И двете ще ти свършат еднаква работа, доколкото не се занимаваш професионално с видео. Разработени са от различни асоциации и са с различно предназначение, затова да се сравняват е малко несериозно и безсмислено. Примера, който мога да ти дам за най-общо сравнение е все едно да питаш кое е по-добро - MPEG или някой от популярните AVI формати - просто целите за които са разработени са съвсем различни, но и двете са взаимно заменяеми за домашно видео.
Към колегите страдащи от някои сериозни заблуди - видеокартата няма почти никакво значение за работата с видео и съвсем никакво за качеството на видеото. Напълно достатъчна е видокарта от така наречения "среден клас". Колкото до компа - двуядрен процесор над 2GHz ти е достатъчен - обърни внимание на бързи и големи HDD-та и поне 4GB RAM.


Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: Gaijin   
Дата:   27-05-11 14:47

Всичко зависи от това за какво ще ползваш видеото?
На какво ще монтираш?
Какво препочиташ като камера и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: GOSPODIN   
Дата:   27-05-11 14:48

novi4ok [smilie24]
Моя стар лаптоп с двуядрен 5800 2ГХц ,видео Радеон 3470 и 4БГ рам 800 плейва без насичане видеото от 5Дм2 , което не е много компресирано - 20ГБ на час запис 1920х1080.
За мен от едногогишния опит мп4/.mov формата е добър и подходящ за работа и обработки.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: hotsnail   
Дата:   27-05-11 14:53

novi4ok при мен насича много гадно видеото с двуядрен процесор на 2.6 или 2.8 и 2Г РАМ. (Не ми е бил РАМа проблем с 1 минутни клипове)

Купих си и5 с 4 ядра и сега работи ок.

Ползвам кодек дето декодира със видео картата. Въобще не си прав, че няма значение.

Има огромно пробвах може би 5-6 кодека преди да купя тоя с ускоряването.

Не говоря за обработка въобще. Просто искам да си гледам филмчетата.

Преди ми мигаше ужасно при по-бързо движение.

Не знам какво имаш предвид под средно ниво карта - NVidia 8500 не стига. 460-тка се справя прекрасно с 4 ядрен процесор и хубав кодек.

E този кодек си взех - ползва както NVidia такак и ATI платки.
http://corecodec.com/


Доколкот четох и за обработка си трябва силна видео карта да мачка видеото. Май хубавите програми ползват видео картите за ускоряване.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: novi4ok   
Дата:   27-05-11 18:19

hotsnail, мразя да звуча в стил "правя се на велик" защото не съм, но от 18 години видеото ми е професия. И нямам предвид сватби или други домашни забавления, а бродкаст.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: aldygreen   
Дата:   27-05-11 19:10

"...Купих си и5 с 4 ядра и сега работи ок.

Ползвам кодек дето декодира със видео картата. Въобще не си прав, че няма значение.

Има огромно пробвах може би 5-6 кодека преди да купя тоя с ускоряването.

Не говоря за обработка въобще. Просто искам да си гледам филмчетата..."

hotsnail
Без да се задълбавам в подробности, мога да ти кажа, че компютърът ти е лошо конфигуриран.
Нагледал съм се на картинката "Как се трепе врабче с топ". novi4ok ти го е казал добре. С този процесор, памет и видеокарта не трябва да имаш никакъв проблем. Не е ясно обаче какъв софтуер работи с тези "железа" и как е конфигуриран.
[beer]



Публикацията е редактирана (27-05-11 19:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: chill   
Дата:   27-05-11 19:18

Преди 18 години видео картите не декодираха MP4.

Аз карам с ей тези кодеци с Media Player Classic, някакви настройки, на лаптопа при плейване 1080p изразходва нищожна процесорна мощ (1-2%), видеото е nVidia GT 330M.


Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: nedelcho1   
Дата:   27-05-11 20:42

Ползвай CoreAVC и FullHD ще върви на пушка :). Плейвал съм 1080p на AMD64 3700+ с 1GB RAM и Radeon 1950Pro и върви добре. Но това доколкото знам, се води най - добрия софтуерен декодер. Дори и да се жертва качеството за това да върви на тази конфигурация, не мога да го забележа.

Иначе основния ми компютър е друг през последните 3 години: Q6600, 8GB RAM и 8800GTS 512MB и ползвам същия декодер, отново без проблем.

Определено за видео най - голямо значение оказва процесора, след това видеокартата и рам-а.

Колкото до първоначалния въпрос на темата, нямам наблюдения.


Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: stef7   
Дата:   27-05-11 21:18

Не си уточнил какво видео искаш да снимаш, към какво все пак си се насочил - DSLR с видео, турбо сапунер с видео или просто видео камера. Формата на видеото е последното нещо, което би ме вълнувало при избор на камера за видео. Има други къде по-важни неща.

Видео картата на компютъра според мен може да има значение дори за любители в зависимост от това как редактират после видеото. В Adobe Premiere 5.0 и нагоре например има едно нещо дето се казва Mercury Playback Engine, което дава възможност използвайки хардуерните възможности на видео карта на NVidia да редактираш в native формат, т.е. бе допълнителни преобразувания. Mpeg4, AVCHD и още каквито се сетиш други формати се импортват директно и може да се наслагват при това без проблем 10ки клипове. Playback и монтажа на тези клипове в Adobe Premiere е плавен, дори при относително скромни CPU и памет. Иначе работата става доста по-засукана, трудоемка и бавна. Всеки клип трябва да се преобразува/конвертира предварително в lossless некомпресиран видео формат, който процесора може да "дъвче лесно" и едва след това може да ги вкараш и редактираш в програмата която използваш за целта. Начина на работа с Mercury Playback Engine определено е по-лесен, по-бърз и интуитивен особенно за любители като мен. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: hotsnail   
Дата:   27-05-11 22:54

Може и да сте прави. Факт е че видеотo беше супер зле. Свалях какви ли не софтуери и пробвах. Четох насам натам..повечето места си пише че за фулХД AVCHD си трябва 4 кора и хубаво видео. Дори за макинтош.

Проблемите се виждаха основно при бързи промени по кадъра - като панване. Факт дори със хубавия кодек изглеждаше по-зле видеото от това дето виждам сега. Ок беше като насичане на малък размер - 1280 на широката страна.

Тука по-добре сте си настроили машините - супер. Пишете кои опции са важни или какви програми ползвате.

Аз пробвах VLC, media player classic, DVMP Pro, DivX player, CyberLink (имах лиценз за него), свалях разни кодеци...

Аз не се занимавам с професионално видео и съм си решил проблема да си гледам филмчетата и други проблеми си реших с upgrade-а (на 64 битов ОС минах и имам повечко РАМ - което е гот за 4-5 виртуални машинки).
[beer]



Публикацията е редактирана (27-05-11 23:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: tvk75   
Дата:   28-05-11 00:18

има един хубав плеър за HD, казва се Splash Pro
И не изисква карта с 200-300 ядра,вместо това спокойно върви на 24" монитор на 1920х1200 и видеокарта за 25лв [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-05-11 01:35

Напълно безплатния Media Player Classic – Home Cinema за ХД е супер.[smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: hotsnail   
Дата:   28-05-11 02:20

GOSPODIN на това нещо му трябват кодеци за да работи. Инак е хубав да щото е простичък. Доста е бъгав и нефелно написан ама се трае.

Та примерно със CyberLink кодека пуска към 3-4 кадъра на секунда от AVCHD-то. Със CoreAVC бива ама пак насича и има грозни моменти.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: Апо   
Дата:   28-05-11 08:17

Според мен всичко зависи от конкретния апарат и софтуера който той ползва. За това препоръката ми е да се интересуваш при някой конкретни модели как стоят нещата, а не по принцип.
Предимство на AVCHD е възможността директно да се запише Блу рей диск. Компресията при AVCHD е по-голяма при запазване на същото качество както Mpeg4.
Аз лично нямам проблеми при обработкат му, но ми трябваха няколко дни докато настроя програмите и кодеците си /начинаещ съм/.

Компютъра не го мисли толкова, той се сменя, а записаните файлове ще си останат с години, така че избери най- качественото което можеш да си позволиш, дори в момента да не ти върви добре на РС-то.

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: didesignbg   
Дата:   28-05-11 10:10

Не сте ли чували за UVD, CUDA, Intel Quick Synck. Всяка технология, съответно на трите най-големи производители на видео карти, предлага хардуерно ускорение за AVCHD. Благодарение на него великите клипове на сони некс5 ги гледам с 10% натоварване на процесора на слабичкия си домашен компютър с вградена видеокарта ...

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: папач   
Дата:   28-05-11 20:52

Голяма е разликата за обработка и гледане на материал.Второто иска геймърси комп,а за обработка видеокартата не ирае важна роля защото виждаш нещата през софта в малко екранче и картата не се товари.
Не рядко накъсванията при варио или панорама идват още от самата камера ако има вкл. цифров успокоител

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: hotsnail   
Дата:   28-05-11 22:05

@папач аз днес ис сложих видео софтуерче за редактиране (пристигна ми от английския амазон). Та в малко екранче излиза ама може и на съседния голям фулХД монитор също да излиза с макс качество.

Направи ми впечатление обаче, че конверирането и някои ефекти бая време се смятат - по-малко от дължината на филмчето ама не е мигновено).

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: tycoon   
Дата:   28-05-11 22:26

Аз не съм профи с видеото, но
прави ми впечатление, че лаптопа ми, който е двуядрен (2,2 интел) и с 4 гб рам +някаква видео карта, на която никога не съм обръщал сериозно внимание издъхва пред Нокята ми Н8, която е със 600 мхц процесор, но як видео чип...

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: GOSPODIN   
Дата:   28-05-11 22:47

А, те на Нокия вече монтират новия "Аватар" и може би го и снимат с Нокия....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: r_rusev   
Дата:   29-05-11 11:03

човека пита коя компресия е по-добра за качеството на филма.понеже ме интересува същото бутам темата нагоре[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: stef7   
Дата:   29-05-11 12:37

Споменах предния си пост си, че вида видео компресия е последната дупка на кавала която човек трябва да гледа при избор на камера. За всички любителски камери има още какво да се желае. Но толкова други по-важни неща определят качеството на видеото, че за компресия просто не си струва да говорим.

В момента DSLR моделите на Canon 550D, 600D, 60D, 7D и 5D Mark II, както и Panasonic GH1/2 са най-доброто, което човек може да намери на пазара за Full HD видео/филми, главно заради възможността от ръчни настройки и относително големите сенсори. Всеки един от моделите си има своите предимства/недостатъци но това е отделна дискусия.

Качеството на видеото което вади примерно 5D според оператора на House, който е снимал финала на сезона за миналата година с въпросната камера е сравнимо с 35мм филм. т.е. практически такова каквото гледаш по кината на голям екран. За тези които не ми вярват нека да видят този клип и по-специално от 1:19 нататък. Не че това което казва преди това и след това не е интересно :)

http://vimeo.com/19198496


И това при положение че видеото е по-скоро добавка за 5D. Видео формата, компресия bit rate са далече от професионалните видео стандарти.

Е за пръв път в историята може да снимате с камера (или подобни като качество) на тези с които се снимат филми. Това предполагам би трябвало да е достатъчно като качество [smile] Другото са технически ала бала, които със сигурност ще се подобряват (4К и т.н.), но и сега вече са достатъчно добри.



Публикацията е редактирана (29-05-11 12:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Video: Mpeg4 vs. AVCHD
Автор: ramdar   
Дата:   29-05-11 13:02

http://www.ixbt.com/divideo/digital-video-guide/avchd-faq.shtml

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »