Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Има ли българско списание за фотография?
Автор: mildol   
Дата:   17-02-11 12:11

[smilie11] Нещо подобно на това. От търсачките разбрах,че е имало български издания,но има ли все още?
Ако е скъпо и нерантабилно да е на хартиен носител,не може ли да е като сайт.Фото-форума е пълен с различни таланти,който могат да се справят с подобен проект.Най-вероятно Фотографско село няма да има[shtrak] ,поне едно списание да спретнем,защото всеки може да помогне,като поне изпрати снимки.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: compur   
Дата:   17-02-11 12:21

НЕ! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: diver   
Дата:   17-02-11 12:40

http://www.preszona.com/product.php?p=1051

Имаше до скоро ,но вече няма!


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: mish   
Дата:   17-02-11 13:00

ЗА сега само това :
https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/lgxf1244.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/pqcw2285.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/yghh8955.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/wdne2717.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/dkrq1335.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2011-02/havb8560.JPG


http://www.photobulletin.eu/cover.jpg


http://www.photobulletin.eu/

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: mildol   
Дата:   17-02-11 13:01

Защо няма интерес?Заради цената може би ,защото подобно списание в Арена е теглено стотици пъти безплатно[smilie3] . Лично аз ,ако е на цената на Хайком или Хай-фай бих си го купувал,но май няма голям интерес.Затова предложих вариант да е електронно,но аз нямам опит в направата на сайтове.[smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: boni   
Дата:   17-02-11 13:06

Цената на Digital Photo Video беше 4.50лв и си я пишеше на корицата. Тая цена 27лв там в сайта е за 6 броя

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: Славов   
Дата:   17-02-11 13:39

Колкото повече време минава, толкова по-мъчно ми става за 2 огромни купчини "Българско Фото" и "Советское Фото", затрити преди 20-тина години ....
Дали се пазят броевете в някоя библиотека ... [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: mildol   
Дата:   17-02-11 13:56

Тази цена е коректна ,повечето списания са в този ценови диапазон,а дори и по-скъпи.
Имало е друг проблем да го спрат от печат.
Не Ви ли липсва подобно списание ?
Да има новини,ревюта,техники и трикове,много снимки с информация как са заснети ,история и любопитни факти.На мен ,като аматьор ми липсва,може би не съм единствен.Мога да помогна с идеи или снимки(за рубриката-как не трябва да се снима :)[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: yavorberov   
Дата:   17-02-11 14:42

Няма списания, защото няма пари за качествено издание. Психиката е такава на нашите рекламодатели, че задължително продукта, който се тества или рекламира под някаква индиректна форма трябва да излезе "Дъ Бест". А и колко ще са читателите, за да направи едно такова списание тираж от поне 10хил. бр. и да постигне някаква нормална цена? България не е пазар за нищо освен за Рикия и Мизе... Само си задайте въпросът: "колко снимки аз и моите десет най-близки снимащи приятели извадихме на хартия миналия месец?" И това може да ви даде ориентир за това какъв е фото-пазарът у нас.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: boni   
Дата:   17-02-11 14:51

Като човек, който участваше в издаването на Digital Photo Video и съм автор в почти всички броеве (без последните няколко), директно ти отговарям, че списанието спря да излиза, понеже няма достатъчно хора, които да купуват хартиено специализирано издание от този тип. Тука можем да си говорим всичко и да се самонадъхваме, но истината е друга. Има пазар за жълти вестници, клюки и чалга.
Бях свидетел на следната случка. Във фото Деков съм занесъл купчина от списанието и купчина от безплатния каталог на Лумикс, който пуснахме тогава. Идва форумец взема безплатния албум и Деков му вика - вземи си и списание, тъкмо излезе. Човека вика - абе сега нямам пари за списание. Тогава цената беше 3.50 и между другото се печаташе със стохастичен растер - супер качествено.
Аз лично въобще не смятам да се занимавам повече с подобни авантюри. Който иска да се пробва.



Публикацията е редактирана (17-02-11 14:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: urbangrey   
Дата:   17-02-11 14:55

Spisanie za fotografia - s fotografia na koricata :)
Spisanie za foto tehnika s foto technika na koricata :)

To po sveta sa malko za fotografia, a v bg ima pyrvi stypki, kakto sa pokazali horata http://www.photobulletin.eu/, ama chak spisanie [smilie5] nqma da ima.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: dessisslawa   
Дата:   17-02-11 15:28

Бони,
малко количество самоанализ и самокритика няма да са излишни. В няколко от предполследните броеве имаше статия (от две или повече части) за LCD мониторите.

Можеш ли да ми кажеш към коя по-точно аудитория беше насочена тази статия? Или целта на поредицата беше да се изтъкне величието на авторката.

Между другото, всички български фотографски списания страдаха от този недостатък. Неясна целева група.

Чуждите списания са насочени към средното (преобладаващо) ниво.

А българските или прекалено елементарно или прекалено сложно (като в по-горния пример).

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: boni   
Дата:   17-02-11 15:31

Dessisslawa, не искам да задълбавам в тази материя, но не участвах в списанието през последният период от издаването му.



Публикацията е редактирана (17-02-11 15:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: yavorberov   
Дата:   17-02-11 15:53

В България първо има изключително много периодични издания, от сериозни ежедневници до жълтурчета. В Испания /Валенсия/ като бях е нямаше такова нещо при положение, че и там циганията и жълтината е на високо ниво. Първо ми направи впечатление, че никъде не видях класически РЕП. Това ме наведе на мисълта, че там много разчитат на абонаменти. На щанд за вестници и списания имаше не повече от 30-40 издания като това включваше всякаква периодика. И имаше за всекиго по нещо.
Явно хората правят нещата така, че да живеят от тях. При нас това роене на списания за коли, имоти, обзавеждане красота и ... няма спирка, а колко от тях печелят е съвсем друг въпрос. Немалко са "Перални". Лошото е, че няма качествени "Перални". А за жълтината няма какво да говорим, Бони е прав за всичко което каза - няма пазар за качествените продукти.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   17-02-11 17:21

Digital Photo Video, беше най-доброто списание за фотография в БГ от последните 20 години. Мониторите са съществена част от "светлата стая" при дигиталната фотография и аз лично научих доста неща от тези статии.
Друг е въпроса, че по (не)знайни причини колегите и хилядите фотолюбители си купуват техника за няколко хилядарки, а 3-4лв. им се виждат много на 2 месеца.[smilie8]
Някога Българско фото се изчерпваше за няколко дни от реповете, а се съмнявам, че тогава е имало повече фотолюбители.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: mildol   
Дата:   17-02-11 17:49

Нямам думи колко е жалко,че няма пазар за подобен род списания.Не искам да коментирам колко е тиража на жълтите и чалгарски издания.

"Едно си знае баба, едно си бае",но не може ли поне в електронен вид да излиза?
Има ли във форума хора с достатъчно умения за изработка на сайт?

Може ли,да се разчита на спонсори,като Фотосинтезис,Фото Павилион,а защо не Технополис и Техномаркет или да се изпраща СМС за получаване на код за достъп например[smilie11]

Снимките от списанието да се продават на търг поне за стимул или да се организират изложби и срещи,но най-ценното ще бъдат статиите от наши и преведени чужди автори.

Сигурен съм,че има много подводни камъни в това начинание,може би нужда и от юристи ,но нали тук има всякакви специалисти[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: nositel   
Дата:   17-02-11 18:54

GOSPODIN [smilie24] , много точно казано!


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: NEPREDVIDIM   
Дата:   17-02-11 23:10

Аз също съм на мнение че DPV беше едно от най-добрите списания в Бг въобще. Имаше за всички по нещо [smilie24] Имаше разбира се и много реклама - така трябва да е, да вземем за пример може би едно о тнай-продаваните списания National Geographic (над 100 страници е, има и много реклама)
Съгласен съм и че трудно да се издава подобно списание.
Съгласен съм че имаше и дълги и протяжни статии, ненужни на никому, кто тези за LCD мониторите - незнам дали и 100 човека в Бг имат такива!
Но, не съм съгласен с boni че не се е купувало и това е причината DPV da спре да излиза.
Според мен 1во имаха някакъв вътрешен проблем, да, boni не участваше поне в последните 2-3 броя, което ме навява на някои мисли.
Според мен една от причините бе (мисля че официално обявена) за оттегляне на част от рекамодателите -> оттам спадане на приходи и др.
Аз знам как съм обикалял града и съм го търсил под дърво и камък, имам приятели които също бяха като мен. Не говоря за Сф. а за малък провинциален град (затънтена провинция). И искам да Ви кажа г-н boni Бонев, че имам АБСОЛЮТНО всички броеве на списанието от 1-вия до последния!
И не съм само аз. Тук пускахме теми, кога е излязло, къде е излязло, оплаквахме се че не излиза редовно и искаме по-често и т.н. с други думи списанието се купуваше. бе с ограничен тираж, но се купуваше до последно.
Звънял съм в редакция дори и там нямаха броеве, които съм търсил за др. хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: ittv   
Дата:   18-02-11 08:03

Жалка БГ действителност, какво да се прави, ще гледаме да се абонираме за чуждестранни списания и толкова, явно нацийката ни е такава всеки ако може да откяри безплатничко ... и на мен много ми липсва едно специализирано издание за ФОТО и Видео [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: boni   
Дата:   18-02-11 08:26

Искам да Ви кажа г-н Непредвидим, че като Вас са 200-300 души, не повече. Нали имаше абонамент? Да не мислите, че бяха повече от 300 абоната?
От друга страна сериозен проблем имаше с разпространението, несправянето с който мен ме демотивира накрая.
Аз лично направих каквото можах, писах статии, жертвах свободно време, уредих колкото можах реклама, вкарах го в някои големи вериги, но с разпространителската мафия нито ми беше работа, нито можех да се боря.



Публикацията е редактирана (18-02-11 08:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: asahi   
Дата:   18-02-11 09:14

Нямаше читатели, а генерално погледнато и писатели нямаше. Двама човека не могат да пълнят със собствени статии брой след брой на списанието без да се изчерпат или омръзнат. А писатели няма, защото на малкото кадърни ентусиасти им се налага да работят нещо по-доходоносно, а да пишат между другото.
Поведението на рекламодателите пък е във функция от ограничения пазар.

Евала на тези, дето пробваха!

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: chukov   
Дата:   18-02-11 09:21

А и разпространителите искат 30% от коричната цена.

Я го разпространявай без разпространители?

Нещата се разбират колко са сложни, когато са на твой гръб.

Прав е бай Бон да каже, че в БГ няма условия за издаване на такова списание. Причината изобщо не е в статиите, а в нежеланието да се купува подобно издание. Иначе 5 лева за кутия цигари - няма проблем. Щом е за цигари - пари винаги има. Иначе 4,50лв. на месец са много.

Ай сиктир.
Много са хората с добри намерения.
Малко са тези, които ги осъществяват на практика.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: ivan_varna   
Дата:   18-02-11 09:45

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: yavorberov   
Дата:   18-02-11 10:05

Да за мафия в разпространението поне навремето имаше ясни индикации. Преди около 10г се запознах с издателя на Hi-Fi Magazine. Тогава човека го разпространяваше на мускули. Понякога сам ни носеше по един, два пакета да ги продаваме в нашия магазин при положение, че му бяхме и рекламодатели. И при все, че продавахме общо взето елитна техника, само наши познати си го купуваха, нито един клиент дори и тези, които даваха пет цифрени суми за домашно кино не даваше 5 лева. На месец едва по 2-3 бройки успявахме да продадем и се отказахме да му генерираме брак. Оказа се, че му искали някакви суми за разпространение, без да му гарантират условия.

Да в София ДФВ примерно може да са се изчерпвали всички бройки в Няколко магазина, но в Пловдив съм го търсил и са ми казвали или Не го зареждаме, или Няма търсене, или още ми виси един брой от преди няколко месеца.

Разберете, че ако един издател не продаде повече от половината тираж е чисто вътре и то за по-големите тиражи, а за малките трябва почти всичко да се продаде за да има смисъл. Издава ли сме книги в няколко хиляден тираж и то със спонсор и излизахме на нула ако продадем половината, без да плащаме на автора, просто давахме 1/3 от тиража сам да си го продава. Още имам книги за подаряване до като стана на 200 години.
Колко мислите че дават рекламодателите и каква част от разходите покриват??? Ако е малък тираж за 1 страница ще ти дадат толкова колкото плащат за цветно каре 10/5 в ежедневник на вътрешна страница. Поне мои приятели издатели казваха, че изцяло разчитат на приходите от продажбите. Рекламата спомага физическото съществуване на изданието и покрива основните му нужди. Ако едно списание няма доказано разпространение и няма приблизително постоянен приход, за да се развива, спонсорите си тръгват и асталависта бейби...

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: Freckle   
Дата:   18-02-11 10:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: nodoubt   
Дата:   18-02-11 10:27

Списание да се издържа от коричната цена [smilie11] ми ето я грешката [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: yavorberov   
Дата:   18-02-11 10:43

Не се издържа от корична цена а от Продажби - ина продажби, има рекламодатели, има и списание. Обратното няма продажби, няма рекламодатели, няма и списание. Малка част от парите на коричната сена отиват при издателя повечето са за разпространителите. И тук иде реч за малък тираж. Това не е ВАЦ със 150 000 бройки на ден за "24часа" примерно.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: compur   
Дата:   18-02-11 10:50

Freckle, а какво списание би си купил, на каква цена и колко продължителни ще го правиш?

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: Freckle   
Дата:   18-02-11 10:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: mildol   
Дата:   18-02-11 10:52

Май трябва да сменя името на темата на:"Не може да има българско списание за фотография"[smilie8] или нещо подобно


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: Freckle   
Дата:   18-02-11 10:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: lukcheto   
Дата:   18-02-11 11:04

Асахи и Чуков[smilie24]

Като един от хората които организират излизането на Фотобюлетин, веднага мога да кажа: Идеи и "хайде" с лопата да ги ринеш, но когато е за правене и сериозност, "хОди гОни Михаля".

Проблемите:

1. Тотална незаинтересованост да се рекламира в списанието за фотография и то най-вече от фотографските фирми (оправданието е криза). Другите фирми пък са незаинтересовани поради спецификата и маломащабността на аудиторията. Така че рекламодатели които да поемат разходите по печат например няма!

2. Междуличностни интереси и злопаметност, умора от това, че някой нещо някога нещо е правил, но то не просъществувало дълго, затова и заключението е "гаранция че и сега няма да просъществува/стане"

3. Роптаене колко скъп е един брой, ако на някой сумата от 3 до 5лв за брой му е скъпа, нека се сети, че САМОФИНАНСИРАНЕТО на едно издание бърка в нечий частен джоб и то в много пъти повече отколкото този на потребителя. Самофинансиращите минават за истински Донкихотовци защото за тях е важно да има в БГ списание за фотография (ах, колко наивни и идеалистично нали?! НО затова пък факт!)

Всъщност, нещата са ясни, какво да изброявам. Анализите на миналото принципно помагат, но и в кошара не вкарват [smile]

ПП Ако под СТАРОМОДЕН се разбира класически, жалко!По отношение актуалност, помоему всеки е отговорен за това че не може да открие статия която го интересува на страниците на списанието което купуваи или го вълнува, имаме контакти и сме отворени за предложения и идеи и публикация на актуални статии, друг е въпроса кой и с какво като предложение се е включил/а досега :)



Публикацията е редактирана (18-02-11 11:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: prisonbreak   
Дата:   18-02-11 11:38

Има колега, само че са скъпички....

http://www.books.bg/books/107/




https://photo-forum.net/static/forum/2011-02/iapl3789.JPG


http://i3.helikon.bg/795/155277z.jpg





https://photo-forum.net/static/forum/2011-02/eqtb9486.JPG


http://i1.helikon.bg/649/151994z.jpg



Много добри книги са.Тва е преводи на точно това списание което си дал за пример.

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: yavorberov   
Дата:   18-02-11 11:47

@Freckle, Къде живееш че няма галерии около вас? Аз живея на "пъпа" на Пловдив и около моя магазин има в радиус 500м поне 15 галерии башкъ музеите и арт магазините. Но те живеят на честна дума. Купувам си френското списание "Фото" и то е 50% реклама а останалото са фотографии. Рекламират основно магазини за техника и то много от тях са онлайн. Защо ли не разчитат на интернет издания а рекламират на хартиено ???!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: compur   
Дата:   18-02-11 11:47

frecle:
въпроса ми беше: "какво списание би си купил, на каква цена и колко продължително ще го правиш?"

втори въпрос: купуваш ли си някакви списания, свързани с фотографията и кои са те?

да не забравяме, че живеем в страна, в която "всички си знаят всичко!" [smilie3]

а колко от пишещите биха посетили курс или уъркшоп, свързан с фотографията? щото и това става в страните, на запад от трънско! [smilie3]



Публикацията е редактирана (18-02-11 13:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: dessisslawa   
Дата:   18-02-11 12:31

Компуре, какви са тези въпроси: Колко от пишещите биха посетили курс или уъркшоп ....

Аз лично съм била на 4 (четири) уъркшопа във фотосинтезис и от четирите съм много доволна.

Жалко, че Фотосинтезис затвориха студиото в Скай сити.

А уъркшопите, които организират в планините са ми малко скъпички. Но някой ден се надявам и в тях да се включа.

Като говорим за западни държави. Когато начинаещ си купи апарат го канят на съботно-неделен безплатен курс. В това отношение нашите търговци много изостават.

Моя позната (начинаеща фотографка, но напреднала дизайнерка) в началото беше голяма мераклийка, но по-късно сподели, че апаратът й от една година хваща прах. А по принцип й се налага да снима моделите, които изработва.

На начинаещите им е трудно да се оправят дори и с entry-level DSLR. Хайде да не виним само фотографите-начинаещи или напреднали.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: antonio.caro   
Дата:   18-02-11 12:39

Ми бая народ биха се включили в уъркшопове... като лектори.

[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: compur   
Дата:   18-02-11 13:07

dessisslawa все пак е петък и всякакъв вид въпроси са резрешени. [smilie3]

antonio.caro го е казал съвсем правилно [beer] само трябва да организира такива [smilie3]



Публикацията е редактирана (18-02-11 13:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: nodoubt   
Дата:   18-02-11 13:22

на .net списанията ги разгледах и съм приятно впечатлен [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: n1x0n   
Дата:   18-02-11 13:49

Тя Лукчето е казала каквото има да се казва... и е направила, каквото може да се направи. [smile] [smilie24]

Нямаме нито купувачи, нито рекламодатели, нито автори, нито издатели за стандартния тип фотографско списание в България. А без тези 4 групи хора списание не може да има. Малък пазар сме и това е простата причина за всичко.

До преди 7-8 години имах абонаменти за 4 фотографски списания от чужбина - в момента нямам нито един. Времената се променят - информацията, която ме интересува я има навсякъде - сайтове с ревюта, галерии, новини, конкурси, видео уроци и т.н. и т.н.
Абонаментът се обезмисли, защото забавянето от месец в наше време обезмисля 90% от съдържанието на подобни издания.

Печатните издания от типа на "стандартното списание за фотографи" - практически са един отмиращ вид.
Онези, които оцеляха - първо са в държави с високи доходи и много голям пазар, второ подкрепиха печатното издание с много силен информационен сайт. За много от тях - печалбите от сайтовете вече конкурират приходите от печатното издание.

Това, което ЕВЕНТУАЛНО може да оцелее в България, е добре измислено електронно издание, което да позволява абонамент и покупка тип Apple App Store или Android Market - така че да не плъзне из торентите в секундата, в която бъде разпратено на абонатите. Разбира се, тази идея се нуждае от доста по-широко разпространение на таблетите, отколкото в момента, но и този момент ще дойде.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: Myth   
Дата:   18-02-11 14:56

Това, което ЕВЕНТУАЛНО може да оцелее в България, е добре измислено електронно издание, което да позволява абонамент и покупка тип Apple App Store или Android Market - така че да не плъзне из торентите в секундата, в която бъде разпратено на абонатите. Разбира се, тази идея се нуждае от доста по-широко разпространение на таблетите, отколкото в момента, но и този момент ще дойде.[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: mildol   
Дата:   18-02-11 15:17

Автор: n1x0n
Дата: 18-02-11 13:49
"Това, което ЕВЕНТУАЛНО може да оцелее в България, е добре измислено електронно издание, което да позволява абонамент и покупка тип Apple App Store или Android Market - така че да не плъзне из торентите в секундата, в която бъде разпратено на абонатите. Разбира се, тази идея се нуждае от доста по-широко разпространение на таблетите, отколкото в момента, но и този момент ще дойде. "
n1x0n [smilie24] и аз стигнах до този извод,но нямам познания да направя подобно нещо[smilie2] .Другият вариант май е фотографско списание само с една галерия :"Голо тяло" може и в ежедневник да се превърне[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: hristota   
Дата:   19-02-11 18:53

Аз имам едно различно мнение за българското списание за фотография. Ами няма го. Да нямаго защото никой не се нуждае от него. При наличие на десетки български и стотици чужди форуми по темата. Как да стане. Имаше преди години някакви напъни за въстановяване на "Българско фото". Завършиха с издаването на няколко броя. Според мен няма и смисъл от печатно издание. Ето има Фото Форум, да кажем. Примерно тук, ако търси човек, може да се натъкне на интересни неща. Ако пита може да му обяснят. Няма да е нужно да складира една камара пожълтяла хартия. Аз лично помня времената, когато по няколко човека си предавахме "Българско фото". Да, ама това беше одавна. Сега във времето, когато всеки има достъп до реалната фотография и може да я пипне, дето се казва... Какъв е смисъла от списание на хартия.
Преди време фотографите бяха няколко дузини хора. Останалите снимаха със "Смяна"8 и рядко можеха да си намерят филми "ORWO". Тогава тези дето гледаха фотографията отстрани имаха интерес към списанията. Снимките на колко човека се появяваха в тези списания? На не повече от 50.
В съвременния си вид едно такова списание, би представлявало една рекламна брошура в 60 страници. С малко снимки, че да си поравдае темата. На всички ни е писнало от реклами. Ще си го купим няколко пъти.... и до там. Интерес към списанията имаше, когато нямаше интернет. Фотографиата сега е неделима част от живота ни и надали има какво да се научи от едно списание. Ако на някой му се гледат снимки... има стотици сайтове за професионалисти и любители. Та в този ред на мисли няма как да просъществува такова издание.
Поздрави!


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: kufeiko   
Дата:   19-02-11 21:14

В държава с количеството население като у нас (да не говорим, че качеството още повече ограничава нещата) трудно може да се издържа силно нишово списание. Не ме изненадва, че ДФВ е разчитало само на ~300 абоната, въпреки безспорното качество. За да разчита на повече читатели, едно списание трябва да разшири тематиката - да не е със статии интересуващи само професионалистите и напредналите любители в бранша. Трябва нещо от корицата да грабне и хората по бензиностанциите, магазините, масовите места.
Разнообразното съдържание идва от разнообразни автори - и защото отново у нас мн хора обещават, малко действат, списанията по чужди лицензи обикновено се справят далеч по-лесно - голяма част от съдържанието им идва наготово.
Приходите на списание идват главно от реклами. Коричната цена я покрие печата и разпространението, я не. Всичко останало лежи на рекламата. Тук е и другия тънък момент - или читателите се примиряват с рекламите и разбират защо са там, или се примиряват списанията да са на 3 пъти по-високи цени и без реклами.
Тъй като по-вероятно е да се гледат реклами, отколкото да се плащат много пари, далеч по-добре е да се търсят и евтини канали на разпространение - електронен вариант на дадено списание направо трябва да е безплатен - в крайна сметка целта е да достигне до максимален брой читатели, че да се радват и рекламодателите :-) И бездруго DRM-тата и други такива ограничения на разпространението са си почти цензура, дано времето да ги изтрие от лицето на земята.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: Hotsnail   
Дата:   19-02-11 23:02

Абе трагично е със списанията в бг. 99% от съдържанието на всички списания е полу грамотен превод.

Вероятно щото няма пазар голям и само това става.

Инак ако Ви се чете фото списание таблет е решението и малко знаене на английски (сигурно и китайски ще върши рабпта до година две) таблета или iPad или андроид.

Списания има много като отделни приложения или от амазон. Кеф ти абонамент, кеф ти отделни броеве, има и за техника и специфични стилове и за артЪ.

Ако живееш в сащ е много по яко щото и епъл ти продават ама извън сащ не щат. От тях е най лесно през iTunes. Anazon са алко след епъл и аз съм доволен

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: asahi   
Дата:   19-02-11 23:11

Сещам се за компютърджийските списания. Преди, като нямаше интернет и живеех на село купувах къде що видя, а те не бяха много. Сега ги получавам в офиса безплатно и не ги чета. Чат-пат им преглеждам съдържанието, ама по-скоро рядко. Що така? Защото всичко, за което се сетя, мога да го намеря в нета. Нещо повее - то ме намира само.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: J0R0   
Дата:   20-02-11 00:32

Разликите между фотографското списание и фотографския сайт:

1. В списанието се публикуват снимки на определен кръг хора, най-често приятели и познати на редактора. В сайта - публикува всеки който иска. Едното е затворена система, другото - отворена.

Следствие: поради ограничения обем и субективния подход в едно списание количеството на снимките е по-малко, а качеството е по-ниско. (Нямам предвид качеството на всички снимки в сайта, а на отбрана селекция от огромното количество)

2. Темите и ревютата в списанието са тенденциозно изкривени в посока хвалба на рекламодателите. Във фотографския форум има всякакви мнения, надникнете в тема за кой да е апарат или обектив и можете да прочетете неимоверно много коментари както за положителните, така и за отрицателните му страни. От хора, реални ползватели на тая техника. Сиреч - във форума има плурализъм на мненията и много гледни точки, срещу една гледна точка в списанието.
Тук всеки има думата и нерядко се случва мнението на никому неизвестен потребител да натежи повече отколкото на някой Ф.Х.-авторитет.

3. Решаване на технически проблеми: В списанието обикновено тия статии ако изобщо ги има са преводни. И са свързани само с основни неща. Във форума хиляди хора са се сблъсквали с хиляди различни проблеми, неща които никога и не биха ти минали през ума дори. Намерили са разрешение и споделят своя опит. В списание е абсурдно например, да намериш информация, как с обикновена пила да преправиш К-байонет в СА-байонет. А става за 3 минути.

4. Творчество: Обикновено списанията се придържат към една естетическа платформа. Ако редакторите му смятат определена тенденция за добра, то тази тенденция доминира в изданието (В НГ, примерно, не се харесват снимки като за Фотобюлетин, както и обратното). Във форума има плурализъм както на тенденции, така и на различни естетически платформи. Сблъсъкът им често води до конфликти, но безспорно и обогатява мирогледа.

5. Разпространение: Моментално, безплатно и навсякъде, срещу платено, трудно и ограничено.

6. Сайтът дава възможност за публикуване на цели кадри /примерно както са ревютата тук/ от апарата. В списанието ако искаме да видим кадър от апарат на 100% той трябва да е отпечатан на плакат. В този смисъл хората бързо могат да си съставят мнение за определена техника директно от файла, а не някой да им преразказва как изглежда той.

и т.н. ако се замисля мога да се сетя още разлики, но смятам че и тези са предостатъчни за да обяснят, защо списанията загиват.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: pmartinov   
Дата:   20-02-11 00:49

Интернет промени нещата коренно.

Дните на печатните информационни носители са преброени.

Една епоха си отива .

Идва друга .



Публикацията е редактирана (20-02-11 00:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   20-02-11 00:50

Според мен такова списание може да се самоиздържа, защото само Форума има 100 000 регистрации и 28000 реални автори. Проблема е, че в повечето опити авторите(собствениците) дърпат черджето към себе си и /или в по-тесните си разбирания за фотографията. Получава се маргинално и безинтересно издание, което или е прекалено тясно профилирано или обслужва егото на неколцина признати само от себе си автори.
ДФВ почти успя да намери мястото и читателите си, но явно криза и проблем с разпространението + липса на сериозна реклама го затриха.
Проблема със спонсорите също е от значение, защото при минималната конкуренция в БГ не считат за нужно да спонсорират или рекламират в някакво подобно издание. Даже се стига до абсурди, когато видни представители или собственици на фирми за фототехника се държат , надменно и обиждат потенциалните си клиенти, дръзнали да питат за някой проблем. Наблюдава се типичната завоалирана байганювщина, декорирана с уж добри намерения, а иначе обсужваща нечии тесни интереси или почесване на доморасли псевдоталанти случайно добрали се до пари или купена слава.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: pmartinov   
Дата:   20-02-11 01:00




Интернет форумите дават отговори на много повече въпроси отколкото може да даде едно списание .


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: aliengg   
Дата:   20-02-11 09:47

J0R0 - [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: danvan16   
Дата:   20-02-11 17:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: J0R0   
Дата:   20-02-11 19:18

Те нещата са доста свързани.
За да има реклама, трябва да има много читатели.
Никой не рекламира в издание, което го четат 500 човека.
Ако има много читатели обаче, няма проблем да се издържа и от продажбите.
Има една критична граница, над която наклонът става обратен и ставаш все по-богат и от тираж и от реклама. За съжаленеи в БГ сме малък пазар и изданията са основно под тая граница, където наклонът е надолу.
Та по тая причина повечето хартиени издания въртят доста по-големи тиражи, отколкото продават, само за да заблуждават рекламодателите. Губят от печат, но печелят от реклама.
Знам издания при които 80% от тиража изобщо не стига до разпространението, от рампата отива направо за претопяване.
Когато обаче рекламодателят направи справка в печатницата, той получава като информация извъртения тираж, а не продадения (да не говорим за прочетения).

Обаче и рекламодателите вече не пасат трева (с малки изключения, разни изкопаеми от соц-епохата, които не знаят защо са на съответните длъжности).

Предпочитат да рекламират в интернет, където Google Analitycs (или подобни статистики), дават сравнително точна и подробна информация не само колко човека влизат на сайта (реалния тираж), но и кой колко време прекарва, колко страници отваря, кои точно страници, колко пъти се връща на сайта и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: compur   
Дата:   20-02-11 21:34

Автор: pmartinov
Дата: 20-02-11 00:49

Интернет промени нещата коренно.

Дните на печатните информационни носители са преброени.

печатните издания винаги ще ги има! мартинов, опитвал ли си се да убиеш муха с лаптоп? [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   20-02-11 22:10

компир - мисля че ще спасим горите.

мартинов е абсолютно прав. Печатните медии ще изчезнат до няколко години. В БГ повечето карат на изпарения. Особенно с вестниците е пълна трагедия - нищо не продават. Списанията още булбукат.

Ама като се разпространят таблетите ще изгаснат на минутката.

А за мухите и с вестник не съм успявал - има РАИД и живеем в мир с мухите, те отвън а аз вътре. [smilie18]



Публикацията е редактирана (20-02-11 22:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: aegor   
Дата:   21-02-11 00:29

Един електронен вариянт на списание е решение. Поне няма да има проблем с разпространители... В интернет страничката на фотоситезис има подобно начинание. Има прегледи на техника, има пътеписи...
Верно, че в България пари за нищо няма. Но има ентусиасти. Има прекрасни снимки във фото-форум. Аз бих се радвал ако има рубрика от рода най-доброто от месеца и да са подбрани снимки с висок рейтинг от форума съпроводени с няколко думи от автора за това как е направил снимката (както правят в Nationla geographic), да има пътеписи с идеи за туристически маршрути подкрепени с няколко снимки (както беше списание Одисей).
Колкото за ревюта на техника - май и да си купя най- авторитетното списание в областта пак ще ровя из интернет за да търся и други мения...
В форума мисля, че някои от дикусиите се доближават то кратки статии. Например за различни техники и неща, които някои е прочел и решил да сподели - които няма да остареят дори и след 1 година. За пример: имаше тема за пинхол, за основи за астро фотография, за микро фотография... На страничката на динафос имаше също хубави статии за обзавеждане на ателие. Сигурен съм , че в Българя има не малко качествени хора, които биха се включили в подобно начинание, а фото форум има голяма аудитория.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: bgprinter   
Дата:   21-02-11 10:12

Според мен доста грешна представа за какво трябва да бъде едно списание.
1. в този форум не съм забелязал да е имало дискусия за гъм-принт. Не е имало дискусия за албуминов принт, не е имало дори за това какво е C-печат, ламбdа печат. Не е имало дискусия за платинов принт и т.н. и т.н.
Не е имало дискусия дори за различните проявители, химии, дори мастила, били те пигментни, или термо- или почиващи на други технологии.
Като имам предвид дискусия, разбирам разяснения от по опитен фотограф занимавал се с тези техники или различни фотографи познаващи до съвършенство някои от тях.

НЕ е имало тема или поне аз не съм видял, за различните хартии, на баритна основа, с различни градации, пластмасова основа, картон, канвас и т.н. и т.н. НЕ изброявам изобщо стотиците видове хартия наложили се изобщо в арт средите, сред които такива като от конски изпражнения, такива от коноп, на памучна основа, от водорасли и т.н.

2. Такива дискусии и статии има във фото-изданията, примерно понеже чета по-добре немски отколкото руски, мога да посоча веднага едно такова списание, скъпо за нашите представи, но самоиздържащо се
http://www.tecklenborg-verlag.de/index.php/cat/c5_Schwarzweiss.html


излиза 10 пъти в годината и струва около 30 лева. Занимава се само с чернобяла фотография, независимо дали е от дигитален източник или аналогов.

Толкова до техниката. Още нещо - не знам колко от вас са си говорили с галеристи за пазара на изкуство и по точно на фотография, но там ценителите на същото имат изисквания на какво да е отпечатано произведението с цел стойностност. Тези "тънкости" не съм срещал някой да ги дискутира тук, но много често се появяват в различните фото издания, били те на английски, немски, френски или руски.

И не на последно място, когато едно издание е на хубава хартия, то спокойно може да бъде обект с колекционерска стойност, заради фотографията вътре, заради приятното чувсто да си го разгледа човек в неделя сутрин, когато всички спят на фона на хубава музика, или да покаже на съмишленици различни творби на големите в това изкуство. В този форум няма как да публикуват автори като Brasssai, Andreas Feininger, Edward Quinn и стотици други, вече не между живите но също така и живи големи имена. Но е много вероятно човек да види техни известни и не толкова известни фотографии в някое издание, списвано от хора учили за това и познаващи историята на това изкуство.

Във кой да е форум по света няма да срещнем предпочитанията примерно на един Ансел Адамс или на един Салгадо с какви материали предпочитат да снима и защо именно с тях. Да, има стотици ревюта на апарати от известни съвременни имена, но дали точно тези ревюта отговарят на предпочитанията на авторите им е много съмнително - по горе се споменаха рекламните съображения.

И на последно място но също толкова важно - човек четейки примерно статия от Андреас Файнингер (големият немски учител на фотографско изкуство, автор на книги и безброй фотографии висящи по галериите в света) има някакъв респект към него, изградено доверие от това което е видял или прочел за него и е склонен да вярва почти без резерва на авторитета му. Как и на кого да вярва един попиващ информация човек четейки даден форум? Как да повярва на Пешо от форум Х, че еди кой си апарат бил изключително удобен за еди каква ситуация или еди коя си хартия или химикал или мастило били хлябът и солта на печатарското изкуство?

Не искам да омаловажавам изобщо интернет пространството, аз винаги съм казвал, че интернет е най-голямата революция и единствената безкръвна, която е раздвижила по някакъв начин и променила обществото. Вероятно именно заради интернет сме свидетели на това което става в Африка, вероятно именно интернет ще промени един ден и нашето болно общество. Но издаването на книги не е престанало и вероятно няма да престане. Печатането на фотографии също.
А изкуството има материална дименсия, то има форми, може да се пипне, да се види, дори да се погали (стига съглеждачите в музея да не са в момента в залата в която сме ние). Една техника дали на Ван Гог, дали на Веласкес, или статуя на Роден или пластика на Хенри Мур не могат да бъдат представени във форум. Масло или гъм-принт си искат изложбена зала или дори собствените стени, стига да сме платежоспособни.

Малко се отклоних но , основното което исках да кажа е, че форумите са си форуми, изданията са си издания и смесването на понятията е малко или много наивно.
[beer]



Публикацията е редактирана (21-02-11 10:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: boni   
Дата:   21-02-11 11:16

Чудесно, сега остава да намериш съмишленици и да издадете българско списание с такава насоченост и да представяте в него такива автори.
Не е невъзможно, но за целта трябва да намерите спонсор-самарянин, който да има средства и да обича фотографията във всичките и разновидности, изборени по-горе.
Аз лично се сещам за един такъв човек, викат му куриер N1 на републиката:). Той помогна и за изданието за фоторепортерите.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: J0R0   
Дата:   21-02-11 11:28

bgprinter - някои от нещата са така, но с повечето не съм съгласен.

Да, Ансел Адамс няма как да публикува в сайт, но за Ансел Адамс пък не е необходима периодика.
В този смисъл съм до голяма степен привърженик на непериодични издания - албум, книга, алманах.

Една техника дали на Ван Гог, дали на Веласкес, или статуя на Роден или пластика на Хенри Мур не могат да бъдат представени във форум
Не могат обаче да бъдат представени и в списание или вестник (поне не по-добре, отколкото в сайт)

форумите са си форуми, изданията са си издания и смесването на понятията е малко или много наивно
Никой не ги смесва, просто се конкурират в една и съща ниша - поднасяне на визуална и текстова информаиця, борба за публика и за реклама. И едните се класират по-добре, по причините, които съм изброил по-горе.

Иначе не отричам печатните издания. Купувам си албуми и книги. Периодика - не.

А по отношение на хартиите и мастилата, да интернет изданията не се занимават с това, защото то не е самото изображение, а начин и средство за поднасянето му, което е част от друга медия.
По същата логика печатните издания не се занимават с html примерно или с java.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: aliengg   
Дата:   21-02-11 11:35

Я да ви пусна нещо от последния брой на в-к Капитал:

Затворена страница
Инна Павлова

Първи януари. Заснежено родопско селце близо до Асеновград. Топла и уютна механа с камина, вкусна храна и голяма група млади хора, които се възстановяват от посрещането на новата година. На масата се откроява не много голямо сиво устройство. Това е електронен четец, който за учудване на компанията в момента има връзка с магазина за е-книги. Дори и на това забравено от света място, където дори някои от мобилните телефони остават извън мрежата. "Оттук имам пряк достъп до библиотеката с книгите, които съм прочела през последните години", разказва собственичката. Тя пътува постоянно, а четенето е голямата ѝ страст. "Нося четеца винаги с мен, на плажа, в планината... Лек е, не заема място и батерията му изкарва дълго време", добавя тя, налива си чаша вино и сяда да почете пред камината...

Три дни по-рано
Мениджърите на най-големия онлайн магазин Amazon споделиха тържествено, че през последното тримесечие на 2010 г. са продали повече е-книги за своя електронен четец Kindle, отколкото хартиени издания. По-конкретно: на всеки 100 закупени книги се падат 115 е-сделки...

Източник:
http://www.capital.bg/biznes/tehnologii_i_nauka/2011/02/18/1046592_zatvorena_stranica/


Та такива мити работи, пичове...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: boni   
Дата:   21-02-11 11:43

Фото Форум все пак е направил над 30 изложби на различни медии, нищо че е интернет сайт. Правили сме и с истински фото печат, и с мастила на хартия, и на винил, дори и на пластмасова подложка...
Издадохме безплатни албуми, отпечатани със стохастичен растер към 3 конкурса, тази година ако всичко е ОК, планираме конкурс със Столична община, който да завърши също с албум. Правим бартери за реклама с фирми като Фактор, за да има кой да отпечатва безплатно за вас снимките ви за изложбите на ФФ. Подкрепяли сме и подкрепяме безкористно фотографски издания - ФО, Одисей, DPV, сега преводното издание на .нет и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: antonio.caro   
Дата:   21-02-11 12:25

Хубаво е да има идеи човек.
Още по-хубаво е да ги реализира.
Тези, които викат на г-н Събев "Куриер №1 на Републиката", са го питали по един или друг начин за становище за периодичния печат.

Личното ми мнение е, че дори и да се намери начин някой да удари едно рамо на едно списание за фотография, имаме два много по-големи проблема, а именно:
1. Първият проблем е кой да го пише това списание.
Щото много хора имат идеи, ама като трябва да се напише нещо, се почва едно увъртане и усукване, че може цял брой да се наложи да се преправя, защото "титулярите" не са си написали статиите. Ако това е едно голямо списание, това е катастрофа. То ест - списанието трябва да се пише от хора, които това правят. Това работят. И на хонорар публикуват други автори. Обаче да има "секира" за хората, които не спазват сроковете.
2. Вторият проблем е - кой ще го чете това списание?
Едно списание на нивото на Лайка Фотографи Интернасионал, Шварц Вайсс /заради което си заслужава човек да научи немски/, и т.н. хубави списания... мислите ли, че ще се купуват в България? Колко бройки биха се купили, ако утре реша да пиша на тези две списания и да им кажа, че искам да разпространявам броевете им в България? Мога да ви кажа какво ще ми отговорят /тук можете да си направите и извод дали случайно не съм ги питал вече/ - че проучванията им показват, че България е много малък пазар за техните списания и те нямат интерес да ги предлагат за разпространение по РЕП-овете.
Фотографията се превърна в едно хоби, което се оказва, вероятно, по-разпространено от секса. Хората си купуват фотографска техника на стойност хиляди левове. Но реално те нужда от фотографията като изкуство нямат. Защото техниката им е, за да си "щракат", да си почиват от напрегнатия ден, като си щракнат някое портретче на жената или децата. Нищо лошо, и аз съм в списъка. Но от друга страна, бих подпомогнал едно списание - дори като читател е достатъчно. Няма нужда всички да сме писатели.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: hotsnail   
Дата:   21-02-11 13:02

А за нещо като обощение на последния месец - фото нет мисля че много добре се справят.

Аз поне им го чета и минавам през рекламите ща не ща
http://photo.net/info/newsletters/feb-17-11.adp

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: chukov   
Дата:   21-02-11 13:39

Винаги ще предпочета на хартия

Удоволствието да седнеш и да разлистиш списанието или книгата не го заменям с никакви четци

Купувах си броевете на Диджитал фото видео до последния брой, независимо дали ми харесваха или не някои статии в тях.

Снимките на децата също ги вадя на хартия до една.

Грижа се за личната си библиотека и си купувам книги независимо, че работя основно с Интернет

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: nomadsl   
Дата:   21-02-11 15:54

Има истини в доста от изказванията.

Бих подкрепил най-вече bgprinter и Жоро, въпреки частичните им противоречия.

За мен обаче основният проблем пред българските издания /не само фотографски/ е, че те възникват единствено, като бизнеспланове, а не като послание на хора, които има какво да кажат.

Да, мисля че в българското печатно пространство не се появяват хора, които имат нещо важно за казване. Нещо ярко, значимо, самобитно и с харизма. Другото е технически въпрос. А съществуващите издателски комплекси се роят почти изцяло около чалгата. Те не се интересуват от ценността на посланието на нечии автор, а единствено от тиража, който това послание може да генерира.

А в БГ условията въобще не виждам възможност за фотографско издание, обединено около художествеността и нейните средства, а не техническата зарибявка.


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: Stoychev   
Дата:   21-02-11 16:30

nomadsl, има - "Фотобюлетин"!

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли българско списание за фотография?
Автор: ex3mbg   
Дата:   10-12-11 12:00

Тук също има една интересна книга за фотография


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »