Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Сигма 10-20 4-5.6 за калибриране ли е?
Автор: totko85   
Дата:   14-02-11 17:58

Не мога да преценя, но ми се струва, че малко бяга фокуса. За съжаление, обективът е извънгаранционен. Версията е 10-20 EX HSM, ползва се на Никон д90.

10mm f4


http://photo-zona.net/images/user63995/album26166/large/1297698898_mtmp8650_10mmf4.jpg





20mm f5.6


http://photo-zona.net/images/user63995/album26166/large/1297698953_dfvf4830_20mmf5.6.jpg




Ще съм благодарен на съвет. Мислех, че толкова широк обектив няма да му личи фронт или бек фокус, но мисля, че има загуба на острота при няколкото кадъра които направих. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма 10-20 4-5.6 за калибриране ли е?
Автор: rusinov   
Дата:   14-02-11 20:40

[smilie3] Май малко бяга фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма 10-20 4-5.6 за калибриране ли е?
Автор: entombed   
Дата:   14-02-11 20:43

Не е нещо страшно. Но може да го дадеш за калибриране. За една сигма никога не е ненужно [smilie25]. С изключения, разбира се [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма 10-20 4-5.6 за калибриране ли е?
Автор: atin   
Дата:   14-02-11 21:02

Недей се вманиачва да го бърникат. Отклонението е много малко а това е все пак ultrawide обектив, кога ще снимаш на минимално предметно разстояние?

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма 10-20 4-5.6 за калибриране ли е?
Автор: totko85   
Дата:   14-02-11 21:09

Ми при наличието на макро обектив в чантата май никога няма да снимам от минимално предметно разстояние. Но когато снимам отдалече и на широко, тогава отклонението не е ли още по-голямо? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма 10-20 4-5.6 за калибриране ли е?
Автор: da.fo   
Дата:   14-02-11 21:21

Автор: totko85
Дата: 14-02-11 21:09

"Но когато снимам отдалече и на широко, тогава отклонението не е ли още по-голямо?"

Колкото на по далеко снимаш и на по широко - толкова дълбочината на резкия образ е по дълбока и съответно на по затворена диафрагма(бленда)и обекта ти просто влиза във фокусната зона. Но ако си вманиачен на тема прецизен фокус - трябва да я калибрираш.


Отговори на това съобщение
 Re: Сигма 10-20 4-5.6 за калибриране ли е?
Автор: totko85   
Дата:   14-02-11 21:27

Ами не толкова вманиеченост, колкото не знам до каква степен ще ми влияе на снимките. Принципно съм я взел за снимане на пейзажи и интериор, най-често със статив (за интериора - винаги) - т.е. широко при бленда 8,9,11... Ако при подобни условия на снимане няма да има разлика дали ще остане в сегашното състояние или ще я калибрирам, то предпочитам да си спестя едни пари (80 лева по спомен). Но, ако след калибрация ще има видимо подобрение няма да правя сметка на парите. [smilie8]



Публикацията е редактирана (14-02-11 21:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма 10-20 4-5.6 за калибриране ли е?
Автор: imitev   
Дата:   14-02-11 21:30


Totko - дай пълноразмерни кадри!

Освен това при тази установка, ако сбъркаш ъгъла, под който снимаш скалата ще имаш голямо отклонение.

Разкарай стърчащата перпендикулярна зона и снимай с фокус върху черната линия в правоъгълника в средата.

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма 10-20 4-5.6 за калибриране ли е?
Автор: MarinY   
Дата:   14-02-11 21:41

Темата е класически пример за техновманиачаване, без елементарно разбиране на физика, оптика и покрай това, какво прави камерата като натиснеш копчето.
Тотко, не е лично към теб, а за всички подочули за някакви "проблеми", някъде.

На ултраширок обектив, при затворена бленда, при фокусиране на няколко метра, за какъв фронт-бек фокус се говори, след като ВСИЧКО е на фокус!!! (е, хайде да го кажа по-правилно, че някой пак ще се хване за думата) - ВСИЧКО е в зоната на ДОФ-а.

П.П. Изобщо не бях погледнал "доказателството" за избягалия фокус!!! Ми този апарат, който е под произволен ъгъл към всички равнини на схемата, къде е фокусирал, та да търсиш къде е избягал (фокусът)?



Публикацията е редактирана (14-02-11 21:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма 10-20 4-5.6 за калибриране ли е?
Автор: totko85   
Дата:   14-02-11 21:42

Утре в офиса мога да повторя снимките на скалата. Просто така пишеше да поставя този зона по средата, за да мога изравнявайки горната линия с тази на заден план да постигна точно ъгъл от 45 градуся. Иначе ето един пробен кадър със снимката, ако може нещо да забележите по фокуса. Снимката е на f9, ако не се лъжа.


http://oi54.tinypic.com/6xuohe.jpg





Публикацията е редактирана (14-02-11 21:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма 10-20 4-5.6 за калибриране ли е?
Автор: totko85   
Дата:   14-02-11 21:45

MarinY Предполагам, че си прав. За това и питам имам ли повод да се притеснявам. За пъви път боравя с толкова широк обектив. Сигурно след време, когато добия повече опит, ще съм по-наясно с нещата. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма 10-20 4-5.6 за калибриране ли е?
Автор: MarinY   
Дата:   14-02-11 21:51

Не се притеснявай, а снимай. Нали за това си изсипал куп пари?

[beer]

П.П.Проблемът не се решава с бързите и готови отговори от интернет,а се отлага.

Опит за разбиране на нещата е решението.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма 10-20 4-5.6 за калибриране ли е?
Автор: da.fo   
Дата:   14-02-11 22:00

Щом снимаш интериор а там разстоянието до обекта е по малко и повече там трябва да те притеснява някакво разминаване с фокуса. Аз навремето имах един Тамрон който след 3тия метър не си личеше. Но на 1/1,50 замазваше леко. В твоя случай - сам си прецени.


Отговори на това съобщение
 Re: Сигма 10-20 4-5.6 за калибриране ли е?
Автор: kapitancho   
Дата:   15-02-11 05:35

totko85,
доста глупости са се изписали. [smilie23]
И отново е всеобщата заблуда, че при широкоъгълните обективи нямало проблем. Точно при малки милиметри най-лесно се явяват проблеми.
Пращай я на калибриране, защото ще си имаш ядове. Сега ще се опитам да го обясня по-подробно:

Независимо дали обектив има фронт или бек фокус, това се отразява най-зле при снимки с фокус надалече. Да, на по-близко си личи по-лесно, защото фокусът е по-плитък, но на далече избива по-неприятно.
Причината е, че фронт или бек фокус проблемът води до разлика от части от милиметъра в разстоянието между оптичния център на обектива и фокусната равнина.

Формулата от 7-ми клас е 1/a+1/b=1/f.
При 50мм е относително трудно да имаш проблеми. Примерно за да фокусира на 3м, когато се опитваш да фокусираш на безкрайност, грешката трябва да е 0.85мм и при тази грешка, фокус върху предмет на 1м, реално ще фокусира на 77см и ще си личи много при тест.
За 10мм проблем се получава при много по-малки отмествания. Например, ако фокусираме на безкрайност и отклонението е 0.1мм, ще фокусира грешно на 1 метър. При бленда 4.5, това е почти хиперфокусно, така че нямаш грижи. Ако грешката е 0.2мм, обаче, ще фокусира грешно на 50см и за да имаш снимка що годе на фокус, трябва да затвориш на бленда 11 [smilie8].
Така от снимката не мога да преценя каква грешка има при теб, но ако ми кажеш от колко см си направил теста, мога да се пробвам да сметна приблизително. Може и да нямаш проблем, но щом усещаш липса на острота, подозирам, че имаш проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма 10-20 4-5.6 за калибриране ли е?
Автор: totko85   
Дата:   15-02-11 10:12

kapitancho,

имаш ЛС, явно ще я нося другата седмица. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Сигма 10-20 4-5.6 за калибриране ли е?
Автор: Dekov   
Дата:   15-02-11 10:27

След като сам не можеш да разбереш дали има проблем във фокуса на реални снимки, това не може да означава друго, освен, че нямаш проблем.
Още повече пък друг да ти го оцени, съвсем не виждам как може да ти е от полза.
Снимай смело![shtrak]
Успех ![shtrak] [shtrak] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Сигма 10-20 4-5.6 за калибриране ли е?
Автор: totko85   
Дата:   15-02-11 10:37

По-скоро аз съм усетил, че има някакъв проблем и се съветвам с вас, като хора с повече опит - бъркам ли или наистина има загуба на острота [smilie11]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »