Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: d_ave   
Дата:   11-01-11 00:18

Хайде сега разбиращите да ми разяснят, защо аджеба така се получава, тъй като започвам много да се дразня на невъзможността на канона ми да се справи с простичката задача да мери правилно! Пускам 4 тестови кадъра, тялото е Канон 40д, обектива е 85 1.8.

1. Shooting Mode: Aperture-Priority AE
Tv( Shutter Speed ): 1/6400
Av( Aperture Value ): 2.0
Metering Mode: Evaluative Metering
Exposure Compensation: 0
ISO Speed: 100


http://photo-zona.net/images/user2967/album19235/large/1294697593_tgrd2682_IMG_1548.JPG



2. Shooting Mode: Aperture-Priority AE
Tv( Shutter Speed ): 1/1600
Av( Aperture Value ): 4.0
Metering Mode: Evaluative Metering
Exposure Compensation: 0
ISO Speed: 100


http://photo-zona.net/images/user2967/album19235/large/1294697557_tsan9096_IMG_1547.JPG



3. Shooting Mode: Aperture-Priority AE
Tv( Shutter Speed ): 1/3200
Av( Aperture Value ): 2.2
Metering Mode: Partial Metering
Exposure Compensation: 0
ISO Speed: 100


http://photo-zona.net/images/user2967/album19235/large/1294697641_fsyg4537_IMG_1569.JPG



4. Shooting Mode: Aperture-Priority AE
Tv( Shutter Speed ): 1/1000
Av( Aperture Value ): 4.0
Metering Mode: Partial Metering
Exposure Compensation: 0
ISO Speed: 100


http://photo-zona.net/images/user2967/album19235/large/1294697627_mhkh5884_IMG_1568.JPG




Защо има такава разлика в експонацията при отворена и леко затворена бленда? защо при снимане на отворена бленда има тенденция към преекспонация на кадъра, предвид, че е снимано при еднакви условия и тип мерене? Защо при очевидна възможност за снимане с по-висока скорост, апарата въпреки това преекспонира кадъра?

имам усещането, че като се закачи по-светла оптика и меренето на апарата се побърква - започва едно преекспониране на поразия. същото нещо съм го забелязал и с 50 1.8. каква е причината, при положение, че единствената разлика е количеството светлина, което стига до сензора в ависимост от това колко е затворена блендата? при горните две снимки с листата опитах с всички възможни настройки на мерене - винаги ми даваше еднакви скорости. значи ли това, че при канон няма истинско мерене, а по някакъв начин се преизчислява според стойностите, подадени от сензорите на меренето и стойността на зададената бленда?

Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: Dekov   
Дата:   11-01-11 07:57

Я снимай сега от статив равна сива плоскост и да видим какви плътности ще даде тогава !
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: gecata   
Дата:   11-01-11 08:28

Какъв ти е проблема? Всчки кадри по своему са правилно експонирани. Каквото и тяло да избереш, какъвто и външен светломер да използваш "правилното" мерене идва с умението "правилно да лъжеш" мерачката, а това не става с нервене а с работа [smilie3]



Публикацията е редактирана (11-01-11 08:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: lumix   
Дата:   11-01-11 08:38

gecata [smilie24]

А защо Exposure Compensation =0 ? Използвай и тази опция, особено когато имаш такава голяма разлика в яркостите.


Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: Shmidt   
Дата:   11-01-11 08:53

d_ave

Metering Mode и Exposure Compensation са важни инструменти. Не ги подминавай с лека ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: d_ave   
Дата:   11-01-11 09:11

Exposure Compensation=0 именно за да покажа въпросният слуай. компенсация ползвам постоянно, иначе няма отърване от кофти експонирани кадри. въпроса ми е по-скоро от техническа точка - чудя се защо се получава така.
да, кадрите по своему са експонирани правилно, но идеята ми е, че при по-отворена бленда винаги тенденцията е към преекспонация, като понякога трябва да задавам много голяма компенсация, за да не получа преекспониран и блед кадър. съгласете се, че когато трябва бърза реакция и има време само да кадрираш, защото иначе си изпуснал момента, не е особено удобно да връткаш компенсацията и да се чудиш ще имаш ли накрая добра експонация, или ще получиш прекалено светъл/тъмен кадър.
това, което най-много ме дразни в случая е, че 50 годишния спотматик, с който снимам понякога, се справя доста по-добре с меренето отколкото канона, което не е нормално според мен. в крайна сметка в него има само един централен сензор и това е, дори заради батерията отчитането дава леко отклонение и пак получените кадри са с по-добра експонация.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: Георги   
Дата:   11-01-11 09:22

ех де да можеха апаратите да имат изкуствен интелект, че и да изкарат по няколко фото-курса [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: alsash   
Дата:   11-01-11 09:26

...то преди ДСЛРа 5 години задължително е ФМ

Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: d_ave   
Дата:   11-01-11 09:29

Георги, посочи ми моля те курс, на който да ми отговорят абсолютно точно на този въпрос и ще отида:)
в случая по-скоро се възмущавам от това, че няма логика при по-отворена бленда да преекспонира апарата и търся отговор на въпроса защо го прави.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: didesignbg   
Дата:   11-01-11 09:38

Интересното е, че проблема ти не е в меренето. То си е свършило работата, виж че имаш аналогични EV стойности.
1/6400, ф2 = 1/1600, ф4
Ако беше стар лентовак, щях да ти кажа че затвора не сработва добре високите скорости, но при модерните електронно контролирани скорости, мисля че няма как да стане толкова голяма разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: Георги   
Дата:   11-01-11 09:38

аз снимам 99% на отворени бленди

не съм забелязал проблеми с меренето.


силно динамичните сцени не са проблем на меренето, или са?

Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: chipsy   
Дата:   11-01-11 09:39

Аз като гледам тук разликата идва повече от по-висок контраст при по-затворена бленда , отколкото неправилно мерене .

Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: compur   
Дата:   11-01-11 09:40

на този и на много други въпроси може да намериш отговор тук

само на един клик!

Не видях да си снимал със Спотово мерене.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: gecata   
Дата:   11-01-11 09:43

d_ave струва ми се твърде много очакваш от техникта, а тя както знаем не е съвършена. Именно за това са разните му там врътки за компесация на ексзицията. Вярно , че е неудобно, но с времето се свиква. Има и постобработка. Матриците на съвременните ДСЛР-и притежават достатъчна динамика ,за да компенсират минималните разлики в експонирането, така, че на практика това да ти е проблема :)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: satyno   
Дата:   11-01-11 10:01

двойки скорост-бленда, при които експозицията е една и съща:

за първите 2 снимки:
v 1/1600 - f4 : снимка 2
v 1/3200 - f2.8
v 1/6400 - f2 : снимка 1

за вторите 2 снимки:
v 1/3200 - f2.2 : снимка 4
v 1/1000 - f4 : снимка 3
v 1/800 - f4.4

Камерата се е справила дори неочаквано успешно. Снимките изглеждат различни заради промяната на блендата.


Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: grozdanovk   
Дата:   11-01-11 10:04

Направи подобни кадри на f8 и на f11 да видим дали ще има такава разлика. И аз съм забелязал леко преекспониране с широко отворена бленда, но винаги го отдавам на бокето. Нали знаеш как стават малките светлинки на едни голеееми кръгчета. Смяташ ли, че това не влияе на меренето?

Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: satyno   
Дата:   11-01-11 10:18

Камерата винаги мери на най-отворена бленда и след това преизчислява необходимата двойка бленда/скорост според зададения режим на работа. И според мен алгоритъмът е такъв, че при бленди f5.6, f8, на които повечето потребители снимат поради липса на по-светла оптика всичко ще е ОК. За по-напредналите производителите на камери предполагат, че ще си играят с възможностите за корекция на експозицията. Това е само мое предположение .


Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: d_ave   
Дата:   11-01-11 10:34

satyno, и аз мисля, че има нещо такова - според мен оптимизацията на меренето е за диапазона на стандартните зуум-ове, които се предполага, че ще ползват повечето хора - 3.5-5.6 - при по-затворени бленди не съм наблюдавал подобно поведение, при мен е ставало само с по-светла оптика.
като се замисля, доказателство е и поведението на меренето при ползване на ръчно-фокусни обективи.
някой с 550д или 7д дали може да сподели подобни тестове, интересно ми е с новата система за мерене дали пак се получава същото. според мен алгоритъма за преизчисляване на експонацията не трябва да е линеен а логаритмичен, тогава не би трябвало да се получават подобни аномалии.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: vgramatikov   
Дата:   11-01-11 10:43

Апарата не ми мери.... [smilie18]
Мери му ти тогаз [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: d_ave   
Дата:   11-01-11 10:46

pd, я кажи на 7д-то има ли такова нещо:)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: satyno   
Дата:   11-01-11 10:46

Ако се натисне DOF бутона ( никога не съм го правил!!!) камерата нали пак ще си изчисли експозицията? Интересно ми е дали ще се появи разлика между екпозициите с натиснат и ненатиснат DOF бутон.


Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: vgramatikov   
Дата:   11-01-11 10:55

d_ave незнам не прая такива тестове [smilie18]

Иначе 550д,7д,1д марк 4 имат ново поколение мерене :)
Аз съм много доволен от моето.
Има разлики с Никонското но разликата е функционално.

Примерно на Никон при д90 и д300 меренето беше обвързано много с автофокусната точка което много ми помагаше когато снимах на спот.
При канон нема ткова нещо ,което си е чист архаизъм.[smilie18]

Канон има много недомислици за разлика от Никон.Примерно и авто исото е една пародия.

Ма кво да се прави....прая хубави стъкла ората.
И матрици....и по-евтино.
Абе уба фирма са...



Публикацията е редактирана (11-01-11 11:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: satyno   
Дата:   11-01-11 11:00

Дъщеря ми снима с 40Д, а в момента нямам никакъв апарат до себе си. Но в българското ръководство на 40Д е записано:
"Когато натиснете бутона за преглед на дълбочината на рязкост, експонацията се фиксира (АЕ фиксиране). "


Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: s_dyakov   
Дата:   11-01-11 11:13

Мда най вероятно тялото мери на пълно отворено и после преизчислява - а също и компенсира и за разликите от фокусинг скрийна.

Пробвай да сложиш ръчен обектив на който глухарчето е програмирано на ф4 да речем. На различни бленди на обектива ще измества меренето различно.


Отговори на това съобщение
 Re: Правилно мерене с Канон - мисия невъзможна?
Автор: ivodam   
Дата:   11-01-11 11:14

d_ave: Снимай на ръчно. Повечето птичари отдавна гледаме да снимаме на ръчно. Щото мога да ти покажа по-интересни кадри от твоите - на твоите си сменял блендата. Аз мога да ти покажа кадри от серия, където естествено всичко е еднакво като настройки, а в някои от кадрите експозицията е различна, ти ми кажи защо.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »