Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Фотография и пари
Автор: georgioiv   
Дата:   28-10-10 18:17

Първо да направя уговорката - до сега не съм взимал пари за фотография.... За да парирам въпросите за това.....

И сега по същество. Имам чувството че сме най-богатия народ на света.... Поправяме компютри за без пари, правим коли за без пари, строим къщи на приятели за без пари. Съответно правим фотосесии за без пари... Със скъпа техника, обработваме със скъпи компютри, и със знания трупани с много време, някои и с талант даден от бога.

И накрая плачем че няма пари във всяка една сфера.

Ами няма да има. Ако аз ти направя компютъра за без пари, на теб и другите ми познати, дори и не близки приятели а само познати - една компютърна фирма остава без работа и фалирва... После трябва на тия от компютърната фирма да им правя фотосесия без пари, защото са фалирали и нямат.... Не знам защо така се получава, но мисля че не е правилно и трябва да има дискусия.....

Защо се сетих днес за това - видях във фейсбук някаква група - фотосесия за всички и всеки във Варна.... На която има нелоши снимки и всички са безплатни и се раздават за бог да прости. И няколко проекта на фотостудия и фотографи на свободна практика се оказват фалирали още преди да са започнали защото никой няма да даде пари за нещо когато може да го има безплатно...... А се работи със скъпи апарати, скъпи обективи... това май по-горе го казах.... :)

Много сме богати.... подаряваме труд, талант и амортизираме скъпа техника ей така....
Не че аз не съм го правил, никого не укорявам, само си разсъждавам и търся мнения по този въпрос......

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: swan_   
Дата:   28-10-10 18:29

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: __SpOO__   
Дата:   28-10-10 18:32

Без да търся конфронтация с никого, най-малко с автора на темата. Аз съм един от хората, които снимат от време на време на въпросната фотосесия във Варна. Съвсем самоцелно не се определям като фотограф, а като някой, който снима. Защото определено не смятам, че моите снимки са от т.нар. 'нелоши' а са просто любителски кадри.

Междру другото като лирично отклонение работя хардуерна и софтуерна поддръжка, и често оправям компютрите на приятели/познати за без пари.

Да се върнем на фотографията. Лично аз ходя на въпросните фотосесии, защото това е възможност за мен да правя това, за което съм си взел апарат, да снимам, да се уча да го правя и защото ми доставя удоволствие. Като не смятам за редно да търся парично възнаграждение за времето, което отделям. За дори минималното амортизиране на техника. Нямам очи да искам от някого и стотинка след като аз не мога да му предложа хубав кадър като цяло, като почнем от кадриране и завършим с обработката му.

Също така не смятам, че въпросните фотосесии, които се провеждат бъркат в джобовете на студия и/или са конкуренти на професионалните фотографи. Хората, мнозинството, които снимаме или по-скоро щракаме там го правим любителски и за удоволствие. Някои се учат с идеята това да им бъде евентуално професия в бъдеще. Други идват просто да пощракат за няколко часа и да се запознаят с нови хора. Трети го правят с идеята, че ще зарадват накрая някого и усмивката на този някого е достатъчна, за да са там. Има дори хора, които принципно печелят пари от снимане по един или друг начин, за тях вече нямам представа защо са там, това самите те най-добре могат да кажат. Но надали го правят с каквито и да са користни цели.

Мнението ми е, че всеки сам може да преценява по какъв начин да разполага с живота, времето, техниката си и прочие. Всеки човек си има своите разбирания и моите конкретно по темата са, че аз щракайки на тези фотосесии по никакъв начин не съм конкуренция на който и да е професионален фотограф. Най-малкото, защото черно на бяло аз няма какво да предложа по-добро от това, което той би предложил срещу възнаграждение.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: jino   
Дата:   28-10-10 18:37

Най-нормалното нещо е за труда си да взимаш пари!

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: itilien   
Дата:   28-10-10 18:38

а ако сам не го числиш към категорията труд?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: seal   
Дата:   28-10-10 18:39

По принцип затова са измислени парите, да заменят стоковите отношения между хората - ти ще ми дадеш 2 кила ябълки, а аз на теб 3 кила картофи. Та идеята ти ми оправи колата, а аз ще ти снимам сватбата е тъпа според мен.

Обаче това не означава, че не можеш да правиш нещо безплатно. Например ти си любител фотограф, по професия адвокат. Имаш достатъчно финанси за си купиш скъпа техника. Какъв е проблема да раздаваш снимки без пари или да правиш безплатни фотосесии? Или пък ти си начинаещ фотограф, който се развива, за да стане професионалист - очевидно в началото не само, че ти няма да получаваш пари за труда си, а може да се наложи да плащаш, за да придобиеш важен опит. Кое е странното според теб?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: CyberGene   
Дата:   28-10-10 18:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: dau   
Дата:   28-10-10 18:41

Безплатни неща винаги е имало и ще има.
Прогреса на света се дължи чрез споделяне на знания и умения в много голяма част безплатни.

Според мен проблема не е, че ти когато искаш да свършиш безплатно нещо ще фалираш някой друг, това общо взето са глупости.
Проблема е, че когато искаш пари никой няма културата да ти цени твоя труд.
Като му кажеш, че искаш 200лв за сесия и ще ти каже за какво са ми 200лв, аз си имам gsm или сапунер.

Общо взето не се уважава труда на другите и това е проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: kudra   
Дата:   28-10-10 18:49

Хм...


Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: thomas   
Дата:   28-10-10 18:53

@gorbi
Ако се прави за зарибяване, това си е икономически оправдана инвестиция. Да покажеш какво можеш, да те научат... така бива.

Но си прав, че има и много от другото.

При компютри, при дизайн, при уеб, сигурно и при фотография...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: dau   
Дата:   28-10-10 19:04

Това тука се е говорило 100 пъти е общо взето е безсмислено...
вие с кола ли ходите на работа, не прецаквате ли такситата така?
Сами ли си сменяте крушките или викате електротехник?
Доматите сами ли си ги садите на село или викате агроном?


... списъка е безкраен и е показателен.
Въпроса е когато ти търсиш някой за някаква работа да му цениш труда, уменията и това, което влага човека.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: krist   
Дата:   28-10-10 19:07

да спрем да ползваме и безплатен софтуер и даже "безплатен", или в обратен ред?[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: swan_   
Дата:   28-10-10 19:17

Ми те и Бони и Жоро прецакват палтените сайтове за фотография. Много са гадни![smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: jino   
Дата:   28-10-10 19:22

Автор: itilien
Дата: 28-10-10 18:38

а ако сам не го числиш към категорията труд?

толкова по зле за теб

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: alsash   
Дата:   28-10-10 19:29

много е просто....ако живееш от това - схемата се самонамества...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: itilien   
Дата:   28-10-10 19:34

jino, напротив, не бих казал, че е зле. Защото да си правиш кефа с нещо винаги е по-добре отколкото да го правиш с идеята, че това е труд.

Все едно да искаш пари на жена си, задето я оправяш нощем. Така де, вместо да се наспиш ти пот проливаш и време пилееш.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: SLR   
Дата:   28-10-10 19:39

Няма нищо лошо в безплатните работи, обаче за да ти свършат наистина работа си трябва да си платиш[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: jino   
Дата:   28-10-10 20:02

Итилиен когато имаш деца отново ще говорим пич :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: jino   
Дата:   28-10-10 20:03

иначе тази хипарска логика и ние сме я имали :-) някога "далеече далеече"[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: jino   
Дата:   28-10-10 20:15

ясно идеалист :-) то в БГ последните 50 и косур години само в идеали ни карат да вярваме :-)

Пари е мръсна дума [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: hazini   
Дата:   28-10-10 20:29

Еееее бях я забравил тази група чакай да я разгледам...

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: KiIIeR   
Дата:   28-10-10 20:30

аз пък знам една печатница, която не взима пари за предпечат [ezik]
поне така казват нашите клиенти взимайки оферти от там и от нас.. и в крайна сметка?
за да вземеш поръчката трябва да направиш предпечата за без пари..

българска работа. всеки прецаква другия.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: ALBIREO   
Дата:   28-10-10 20:38

И накрая кой е прецакан?

Първо го издухват фирмите, които предлагат качество на съответната цена, а после го духат и клиентите, които търсят съответното качество.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: ipolit   
Дата:   28-10-10 20:44

Лошо няма да се раздават неща без пари, само трябва да става ясно на тия, които се възползват, че принципно това струва пари. Щото 90% от мойте познати са решили, че поправката на компютър е забавление и на мен ми е любимото занимание да им поправям насраните компютри. Единия не успял да ме намери и отишъл в някаква фирма, ония му поискали 30 кинта и той ги питал дали са нормални, щото има човек дето ще му го опрай без пари, че и ще почерпи докато го прай. Та на доста хора не вдигам телефона вече.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотография и пари
Автор: ALBIREO   
Дата:   28-10-10 20:48

ipolit - а представи си сега, ФИРМА да се учуди, че ПРОФЕСИОНАЛЕН фотограф им иска пари за снимките си. Щото наскоро и такива случаИ имах. [smile]
Като им казах, че "Това ще струва едни пари", те отговориха с "Ами как така?". Ем ей така! Когато те започнат да ми дават, а не ПРОдават стоката си, тогава и аз ще им давам, а не ПРОдавам кадрите си. [shtrak]



Публикацията е редактирана (28-10-10 20:49)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »