Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Нови въпроси за стара оптика...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   28-09-10 11:04

Въпреки, че хвърлих око на старите топици, налага се да пусна поредната тема насочена към използващите старите си стъкла от ленотви апарати на нови тела.

Обстоятелствата ми предоставиха следните обективи.

Pentacon Practicar 50mm 1.8
Pentacon Practicar 28mm 2.8
Carl Zeiss Biometar 120mm 2.8
Carl Zeiss Biometar 80mm 2.8
Carl Zeiss Flectogon 50mm 4.0
Юпитер 36 В - 250мм 3.5
Мир 38 В - 65мм 3.5
Volna -3 80 - 80мм 2.8

Въпросите ми:
1. Байонетните стъкла са ми любопитни. Има ли начин да се използват на никонски байонет? Доколкото ми стана ясно, М42 преходника, поне това което видях е повече на резба. Това така ли е, или има различни видове - резба и байонет. Реално руската оптика не е от приоритетите ми. Отделно, че Мир 65/3.5 е в насипно състояние.

2. Евентуални минуси от използването на преходника и "светлите" стъкла? По спомен от един "китов" киевски обективи и М42 на D40 се получи прилично "макро", но не се сещам нито параметрите на обектива, нито дали преходника беше "чист", т.е. без оптичен елемент.

3. Доколкото ми стана ясно, обективите са използвани на Киев и Зенит. Евентуално някакви лентови тела, подходящи за чесане на крастата, тези или други :))))

4. Някой ремонтира ли още такива стъкла?
Питам, защото Carl Zeiss Biometar 80mm 2.8 има някакъв проблем. Опитката му е почти читава, на фона на някой от другите обективи. Пръстенът за бленадата не реагира. Нямам спомен дали беше напълно затворена и аз я отворих или си седеше така, но в момента е блокирал на 2.8 и не иска да затваря. Та някой занимавам ли се? Горе долу цена? Струва ли си?

Отговори на това съобщение
 Re: Нови въпроси за стара оптика...
Автор: El_Fuego   
Дата:   28-09-10 11:14

Байонетните ти обективи са с байонет за Pentacon 6. За тях си има фабрични преходници към М42.

Не съм запознат дали някой е направил преходник от байонет Р6 към байонет на Никон, но го допускам с 90% вероятност. При това би бил без оптичен елемент.
М42 към Никонски байонет е с оптичен елемент, ако е без - ще го използваш като вид макро пръстен.

Не очаквай чудеса от обективи за среден формат върху последните поколения цифрови тела >10 МР.

Отговори на това съобщение
 Re: Нови въпроси за стара оптика...
Автор: ilcoin   
Дата:   28-09-10 11:14

Няма да имаш фокус на безкрайност с никоня без преходник с оптичен елемент (за М42 говорим), който пък от своя страна ще ти влоши качеството на картинката. За интернет ще стават така или иначе, и ако са ти за без пари, си щракай с кеф.
[beer]

П.С Ако решиш да продаваш, аз си търся широк обектив. Пиши едно лично за 28мм, ще измислим нещо [beer]



Публикацията е редактирана (28-09-10 11:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Нови въпроси за стара оптика...
Автор: El_Fuego   
Дата:   28-09-10 11:16

Ако си в София можеш да ги занесеш при Наско на "Дондуков" 18 за преглед и ремонт.

Отговори на това съобщение
 Re: Нови въпроси за стара оптика...
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   28-09-10 12:30

Благодаря на всички.
Значи наистина, това което съм виждал е било М42 байонет към резба. Това, което намерих за П6 е този и май ще се поръчва.
цък

Определено ще минат през Наско някой от стъклата, просто са били оставени на произвола на съдбата от 15-ина години и има какво да се желае. Точно и за това предпочитам за момента да се въздържам от продажби, но ако се получи нещо ще имам предвид хората писали на лично и в темата тук.

El_Fuego
Разбира се не си правя илюзии за ефекта на тази оптика върху скромния никон, но пуста краста:))))))))
[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Нови въпроси за стара оптика...
Автор: ilcoin   
Дата:   28-09-10 12:45

За П6->Никон, има един пич от форума, Слав61, дето ги прави тия работи с преходниците. Ще ти излезе значително по-евтино според мене, заради транспорта най-малкото.

Отговори на това съобщение
 Re: Нови въпроси за стара оптика...
Автор: jivar   
Дата:   28-09-10 13:03

El_Fuego е точен ! [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Нови въпроси за стара оптика...
Автор: ipolit   
Дата:   28-09-10 13:09

28 милиметровия и на мен ми е интересен. Ако речеш да го продаваш, ме имай предвид (ако е на М42)

Отговори на това съобщение
 Re: Нови въпроси за стара оптика...
Автор: El_Fuego   
Дата:   28-09-10 13:16

Поправям се: първите ти два обектива са за байонетните тела на Praktica, останалите шест са за средноформатен Pentacon 6 или Киев.

Не ти се зачетох много подробно в списъка първия път.

Отговори на това съобщение
 Re: Нови въпроси за стара оптика...
Автор: jivar   
Дата:   29-09-10 12:23

Да,Практикар са за байонетните тела на Praktica.
Тоз пък Автор: El_Fuego
пак е точен!! [smilie24]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »