Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Пак малко за яркостта при калибрирането на монитора
Автор: ivodam   
Дата:   21-08-10 11:29

Мисля, че не е лошо пак да повдигна една тема, по която е дискутирано, но като цяло продължава да се неглижира, ми се струва. Става въпрос за задаване на "правилната" яркост на монитора при калибрирането му. Несъмнено сте се убедили, че правилният подбор има съществена важност за въприемането на изображението и оттам оказва виляние доколко плътно (по-светло или по-тъмно) ще ви стои изображението при други потребители, на печат, в нета, ако щете и т.н.

Ставало е въпрос в тази връзка, например, че препоръчителната яркост за LCD монитор е 120 cd/m2. В някои калибрационни софтове си го има заложено като дефолт. Въпросът е, че както справедливо при една подобна тема отбеляза, ако не се лъжа Никсона, това реално има смисъл, ако ти е стандартизирана осветеността на мястото на работата. Какви решения има, ако нещата не са стандартизирани там по ИСО и не знам си какво, но има възможност да се измерят чисто количествено - като осветеност на единица площ, цветна температура и т.н. Има ли някъде формули, или таблици, откъдето да се види при еди какви си реални данни за околната среда, какви стойности за яркостта в cd/m2 трябва да се зададат.

Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак малко за яркостта при калибрирането на монитора
Автор: simbon4o   
Дата:   21-08-10 11:38

ако ще го правиш с i1 той има и опция за измерване на околната светлина, която пада върху монитора преди калибрация и това донякъде помага, ако ще е същата през повечето време таз светлина. Иначе си го направи на вкус :)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак малко за яркостта при калибрирането на монитора
Автор: asahi   
Дата:   21-08-10 11:52

Максималната яркост има връзка с две неща:
1. Първо и най-важно - с яркостната характеристика на панела. Тъй като се стремим да работим в линейната и област и да извадим максимално количество нива на полутоновете, а оттам и динамика, не можем произволно да променяме горната и точка.
2. Зрителен комфорт - съотношение между яркостите на цветовете в помещението и от монитора. Колкото цветовете са по-неутрални и контрастът монитор/околна среда по-малък толкова ни е по-комфортно на очите.

Спектрофотометърът може да ти каже дали околната светлина е подходящя или не. Диапазонът за положителна оценка е доста широк.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак малко за яркостта при калибрирането на монитора
Автор: simbon4o   
Дата:   21-08-10 12:55

той диапазона е широк ама до сега съм се нагледал на много неподходящи места за монитор и все диапазона бяга [smilie5]

Асахи го обясни много добре, все пак с това се занимава!

Отговори на това съобщение
 Re: Пак малко за яркостта при калибрирането на монитора
Автор: ivodam   
Дата:   22-08-10 00:33

Абе Асахи ясно, че ще го обясни добре генерално, но аз искам конкретни цифри - при еди какво си, правим еди що си. Имам Ай1, и да, то може да ти измери амбиентната светлина, но само като информация, не прави на тази база преизчисления при профилирането. Моят въпрос е, като ми даде измерването на амбиентната светлина данни, че е еди колко си, на тази база да знам колко да задам като стойност за цд/м2 при профилирането.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак малко за яркостта при калибрирането на монитора
Автор: ivodam   
Дата:   22-08-10 00:40

asahi: Добре, да започнем оттам, какво е околната светлина да е "подходяща", пък после ще видим ако не е съвсем подходяща, какво може да се направи.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак малко за яркостта при калибрирането на монитора
Автор: Argazki   
Дата:   22-08-10 02:17

Аз работя в помещение с освтление 5000ºК и нямям паразитно осветление от прозорци зад гърба си и т.н. Препоръчително е да ползваш и сенник на монитора.
Ако си с windows XP трябва да изтриеш Аdobe Gamma Loader ot documents and settings и от всички users. Иначе при всяко пускане(извинявам се за израза) на компютъра адобе зарежда системата със своя цветен профил,а не стоя на калибратора ти! След тва слагаш калибратора и параметрите са white point- 6500ºK Gamma-2.2 Luminance 140 или ако си с СРТ монитор - 100.
Другото си го знаеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак малко за яркостта при калибрирането на монитора
Автор: n1x0n   
Дата:   22-08-10 21:52

но аз искам конкретни цифри - при еди какво си, правим еди що си

Ами ровиш малко в нета и си намираш документите със стандартите за работни места при този тип дейност.
Обещавам, че ще се изненадаш от това, колко трябва да ти е тъмно работното място, по тези стандарти и колко трябва да е силна светлината, на която се разглеждат после разпечатките.
Бих казал, че е непостижимо в един нормален дом.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак малко за яркостта при калибрирането на монитора
Автор: Davidoff   
Дата:   23-08-10 10:11

90cd/m2 ми дават добри резултати за печат.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак малко за яркостта при калибрирането на монитора
Автор: asahi   
Дата:   23-08-10 10:43

Осветеността н апомещението няма пряко отношение към резултатите за печат.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак малко за яркостта при калибрирането на монитора
Автор: Davidoff   
Дата:   23-08-10 10:46

За яркост на монитора говорех [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак малко за яркостта при калибрирането на монитора
Автор: GenaDP   
Дата:   23-08-10 11:42

Добре, да започнем оттам, какво е околната светлина да е "подходяща", пък после ще видим ако не е съвсем подходяща, какво може да се направи.

За толко години ровене по темата не можа ли поне да вденеш, че светлината се наглася според изискванията, а не яркостта на монитора - според наличната светлина?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »