Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 ОПТИЧЕН КОНДЕНЗОР?!?!
Автор: olorin   
Дата:   07-08-10 00:25

Здравейте колеги!

Реализирам един проект към общината, та както се сещате нямам 20 000 евро за проектиране [smilie2] /май и 20 нямам, но ако с някой се разговорим може и на по бира-пет да се видим[smilie25] /... Затова се обръщам по всякакви въпроси към всякакви хора.
Трябва да направя едно осветление с ефект на калеидоскоп, което да направи ефект на компактен проектор с ъгъл на излъчване от порядъка на 60градуса и фокусно разстояние 150~200см. Ето това е схемата, до която стигнах, заедно с чуденките, които излязоха /написани са с червен шрифт/: http://87.121.7.213/site_pics/111/o_1281129290_skica.jpg

Общо взето - експериментирам, но няма как да стане работата, ако нямам някаква по ясна идея за:
1. Как мога да си набавя опт.кондензатор за изправяне на светлинния поток, а може би мога да намеря заместител?!
2. Къде могат да ми направят/продадат лупа или обектив който да може да фокусира образ с диаметър 4-5см на 2 метра разстояние, като същевременно го увеличи от 5 на 200см в диаметър...?

Предватително благодаря на всички, които се захванаха да четат романа...

Кирил[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗАТОР?!?!
Автор: bobby__   
Дата:   07-08-10 01:22


https://photo-forum.net/static/forum/2010-08/usve3507.JPG


http://87.121.7.213/site_pics/111/o_1281129290_skica.jpg





Публикацията е редактирана (07-08-10 01:25)

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗАТОР?!?!
Автор: pefoto01   
Дата:   07-08-10 01:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗАТОР?!?!
Автор: Canon   
Дата:   07-08-10 02:54

olorin
може би коригирай темата. Кондензатор е едно, а кондензор е друго и е фотографския термин.
виж
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=46&t=65940&i=65940

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗАТОР?!?!
Автор: violator   
Дата:   07-08-10 10:20

Трябва ти средно форматен увеличител. В общия случай оптиката му покраива поне 6х6 сантиметра. В него има источник на светлина, кондензор и обектив. С обектива се Фокусира бързо и лесно... има и бленда. Трябва да подбереш обектив с подходящо фокусно разстояние за да получиш необходимото увеличение. На мястото на филма се поставя проектирания образ и остава да се добавят едниствено огледалата.

Погледни тази обява

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=46&i=104979&t=104979&phorum_uriauth=


Позиции 1 и 8

[beer]



Публикацията е редактирана (07-08-10 10:21)

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗАТОР?!?!
Автор: adash   
Дата:   07-08-10 11:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗАТОР?!?!
Автор: olorin   
Дата:   07-08-10 12:05

Боби, мерси за публикуваната схема... аз се измъчих и пак не се получи ни снимка, ни препратка[smilie11]

Иначе, проблема да ползвам направо проектор, е че трябва да се монтира на тавана на подлез, който е на 210см. Т.е трябва да е максимално компактно... Иначе може да разкостя някоя машинка наистина - хубавото е че ако успея да нагъчкам всичко веднъж, повече няма да се налага да променям фокус и т.н.

П.С. Аз се осланям на съвети на други хора - до вчера нямах представа какво значи кондензатор, а днес нямам представа какво е кондензор... Просто граматически май съм объкал кондензора с кондензатор или....?[smilie8]



Публикацията е редактирана (07-08-10 12:09)

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗАТОР?!?!
Автор: adash   
Дата:   07-08-10 12:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗАТОР?!?!
Автор: adash   
Дата:   07-08-10 12:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗОР?!?!
Автор: olorin   
Дата:   07-08-10 16:04

Ами, в интерес на истината, Адаш, общо взето съм пробвал досега разни варианти... Пирамидата /само че обикновена, а не пресечена/ действа - разделя образа в четири посоки, а леща 6 ми е необходима, защото самата пирамида принципно разсейва образа и той не излиза цял отвътре, а някаква триъгълна част от него....
Принципно ако някой каже някаква по-проста идея или мисли, че бъркам да казва, защото аз си нямам доверие [smilie21] Иначе, бюджета е около 1000лв, като може би ще се наложи да направя две такива, а на скицата не съм обозначавал фотоклетки, поликарбонатни удароустойчиви кутии и т.н. [smilie10]

Мерси![smile]



Публикацията е редактирана (07-08-10 16:08)

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗОР?!?!
Автор: b0bb0   
Дата:   07-08-10 16:10

Доколкото разбирам искаш да проектираш цветните стъкълца от №3 на пода на позлеза на разстияние 2 метра?

Ако да - фокусиращата леща №6 ще фокусира стъкълцата само от кутийката №3. За да действа призмата №4 трябва по някакъв начин отразените от нея лъчи от №3 да попадав в леща №6. А лъчите от леща №6 напред и назад от нея са само сходящи - лещата пренася образът на точка от №3 в точка на пода на подлеза. Ако призмата е с успоредни стени никой от лъчите, отразени в нея няма да попадне по правилния начин в лещата №6 и няма да се проектират на правилното място.

Тъй като разстоянието до пода на подлеза е доста голямо, особено като говорим за незатъмнено помещение, лампата трябва да е доста силна, за да е образът на стъкълцата сравнително добре видим и ярък. Ако лампата е силна е вероятно да трябва няакво охлаждане - вентилатор.

За призмата №7 - има едни призмени фотофилтри във формата на пресечена пирамида, може да свършат работа.


https://photo-forum.net/static/forum/2010-08/sdfg7895.JPG


http://ecx.images-amazon.com/images/I/31U3sc3qVtL._SL500_AA300_.jpg



Такъв филтър ще докарва по-голяма площ на образа, но фокусът няма да е ок, ако това има значение. Въобще, ако искаш образът да е фокусиран добре ще е проблем. Ако целта са само цветни петна може и

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗОР?!?!
Автор: adash   
Дата:   07-08-10 16:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗОР?!?!
Автор: Canon   
Дата:   07-08-10 16:52

Опитваш се да конструираш увеличител. Използвай готов. Неслучайно ти дадох линка. Сложи си калейдоскопа на мястото на филма - там е проблема по монтиране, ротиране и дълбочината на фокуса. Поне 250 вата халогенна лампа.
Компактни решения дори при кондензор за 5-6 см - трудно. Охлаждането е още по-трудно По скоро архитектирно, по скриване на системата

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗОР?!?!
Автор: pif   
Дата:   08-08-10 10:05

Забрави да го направиш за 1000 лева. Ако имаш по голям бюджет - почерпи 2-3-5 айряна (не пия бира) и ще ти дам акъл как да го направиш. Но с тея 1000 лева ... можа да синаправиш играчка за увас но не и сериозно изделие.

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗОР?!?!
Автор: olorin   
Дата:   08-08-10 13:59

Краткия ми отпит на БГ сценограф /и само на БГ/, а и безкрайния опит на всички БГ-артисти, доказва че: "Всичко, което може да се направи с пари, може да се направи и без пари" [smilie25]
Надявам се отново да подейства, пък 1000лв са си 1000 айрана, така че ако ми потрябва съвет ще го потърся при теб, пък ако ще да се пръснем от мътеници, става ли?[smilie8] [smilie21]

П.С. Буквално нищо не приемам, но наистина с добри намерения и малко повече пътешестване всичко се намира, ако не без пари, то поне с точните пари и с подкрепата на добри хора[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗОР?!?!
Автор: adash   
Дата:   08-08-10 14:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗОР?!?!
Автор: pif   
Дата:   08-08-10 14:40

Че може без пари - може. От тоя ще вземеш стар рефлектор, от другия кондензор от стара машина, от третия лампа и траф. Ама нали докато обикаляш някой трябва да даде пари за билетчетата за автобуса и за хляба дето ще ядеш докато го направиш. Иначе в раздел забавление - и аз харча доста пари за глупости...
Всичко зависи от целта на упражнението. Ако ще се прави нещо за някой то би било хубаво този някой да ти плати за усилията. Иначе някой печели на твой гръб а ти затуй че го правиш безплатно изяждаш хляба на някой професионалист от бранша.

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗОР?!?!
Автор: asahi   
Дата:   08-08-10 14:52

Вземи си някакви лазерчета - идват с успоредна светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗОР?!?!
Автор: olorin   
Дата:   08-08-10 16:55

Никой не печели на мой гръб, нито взимам хляба на някой, просто ми дават пари да направя нещо което съм измислил. Но това са морални наставления, които мисля са за между по-близки хора...

Ами, Адаш, то трябва да осветява едновременно стените и пода... През пресечена пирамида СТАВА - въпроса, на който никой не ми отговаря конкретно е - с какво да увелича образите, които излизат от страните на пирамидата, така че да покриват площ 2х2м във всяка от 5-те посоки. Предложения за обективи, лещи, места на които се прави оптика, НЕЩА които НЕ бива да ползувам със сигурност... Аз знам със сигурност, че трябва да с широк ъгъл на излъчване и да има фокусно разстояние 200см... Оттам на сетне приемам всякакви предложения разнообразни, но дори незнам дали е възможно това да стане... [smilie2]

П.С. Идеята на 5-те посоки (четири към стените и една към пода), е че трябва да се покрият с образи максимално повърхностите в подлеза... Ако постигна ъгъл на излъчване от 90градуса ( +въпросния фокус), това значи че всички образи ще се наредят едва ли не плътно един до друг и ще образуват цяла картина от насложени образи, което ще е супер [smilie8]



Публикацията е редактирана (08-08-10 17:01)

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗОР?!?!
Автор: olorin   
Дата:   08-08-10 21:39


https://photo-forum.net/static/forum/2010-08/drjb6715.JPG


http://photo-zona.net/images/user23232/album24206/large/1281292255_qrdm0208_.jpg



Това се получава на практика. Написал съм основно всичко под първата и под втората снимка. С две думи:
1. Какъв обектив/леща да ползвам на изхода на пирамидата, за да се увеличи и фокусира едновременно образа на 200см?
2. Дали ако ползвам друг обектив вместо този от проектора (4,5-10) ще постигна по-добри резултати?
3. Други предложения по ваш избор... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗОР?!?!
Автор: bobby__   
Дата:   08-08-10 21:40

Упорит си [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗОР?!?!
Автор: olorin   
Дата:   08-08-10 22:23

Мерси, опитвам се... до наглост май [smilie11] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗОР?!?!
Автор: Canon   
Дата:   08-08-10 23:18

Май проблема ти е че не четеш какво се пише а си седиш на твоето

Питаш: ... никой не ми отговаря конкретно е - с какво да увелича образите, които излизат от страните на пирамидата ...

Аз 6 поста на горе ти пиша думата УВЕЛИЧИТЕЛ, какво мислиш прави той, намалява ли?

Оставям те на самообучение по български ....

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗОР?!?!
Автор: olorin   
Дата:   09-08-10 00:52

Ами, Канон, в интерес на истината, гледах няколко пъти снимките на Беларуса, който си ми постнал.
Ти явно обаче си пропуснал да видиш, че споменавам на две места, че трябва да е КОМПАКТНО. Не казвам, че си длъжен да изкълвеш темата на всеки аматьор тук [thankyou] , но поне като обвиняваш някой, виж дали не го обвиняваш в неща, за които хората си имат причина да си отстияват гл.точка, или още повече - в нещо, което самия ти правиш... Някак е глупаво да вдигаш пара, без повод... [smilie6]
Инак:
1. Фотоувеличителя БЕЛАРУС ми се стори голям /заедно с всички, които съм виждал на живо/, а на мен ми е необходима къса страна на съоръжението 15см, а вече си намерих кондензорни лещи - от проектор за диапозитиви. Т.е.
2. Остава ми само да фокусирам изображението на стената... Т.е. трябват ми единствено някакви параметри на обектив, който би могъл да направи необходимото....

П.С. Трябва да се направи тема, в която да няма тема, а всички, ей така - за разтуха - да си подхвърлят забележки, да се заяждат и да се поучават как се пише и как се чете. [smilie24]



Публикацията е редактирана (09-08-10 00:56)

Отговори на това съобщение
 Re: ОПТИЧЕН КОНДЕНЗОР?!?!
Автор: asahi   
Дата:   09-08-10 01:06

Физика 7 клас. Събирателна леща. В урока и формулките се учат даже. Съобразно предметното разстояние и мащаба избираш фокусно разстояние и дистанция м/у проектирания обект, лещата (обектива) и проекцията.
За осветеността нищо не си измислил, но Кеплер е писал по този въпрос.

Ако си пропуснал физиката можеш да наваксаш с Маркишки.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »