Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 11:36

Производителите си играят с нас, не мислите ли? Пробутват ни модели с умишлени слабости, за да си купим и втори, и трети, а малко по-късно - и нов. И куп аксесоари. Насила - пак от тях. Несъвместими обективи, несъвместими батерии, несъвместими карти... да продължавам ли?

Някога имах Sony DSC-F717. Страхотен, революционен за времето си апарат. От него се разглезих на следните неща:

- снимане от дисплей (а не през визьор) - дава ти куп нови гледни точки
- ползата от хубавата оптика (един обектив, но Carl Zeiss, и с много хубав обхват)
- възможност да снимаш видео с фотоапарата си
- наличие на страхотно макро (това чудо в макро режим фокусираше от 2.5 см!)
- нощен черно-бял режим, май на принципа на инфрачервената фотография
- страхотна батерия

Още е жив, впрочем. Само че с 5-те си мегапиксела днес е за никъде. И беше още преди 3-4 години. Затова и се заех да избирам следващия. Той беше Canon EOS 400D - апарат, който се ползва и до днес.

Само че с него трябваше да се примиря със следните особености:

- маломощна батерия
- липса на live view (вече не мога без това, мамка му)

Не можах да се примиря и тогава погледът ми попадна на Sony DSC-R1.

Беше много голяма крачка напред спрямо DSC-F717. 10 мегапиксела вместо 5, RAW файлове (не че много ми трябват), поддръжка и на CF карти, освен MS, страхотен широкоъгълен обектив (екв. 24-120 мм), отново на Carl Zeiss и невероятен и неповторен досега в нито един друг апарат въртящ се дисплей - не само нагоре-надолу, но и наляво и надясно.

Разбира се, не липсваха и новости в отрицателния смисъл на думата:

- видеото беше изчезнало
- макрото вече беше не от 2.5, а от 25 см - т.е. все едно го няма.

И все пак бях щастлив с години, навъртях с него сигурно над 100 хиляди километра из целия свят. Но близо 40,000 кадъра по-късно ми е време да потърся нещо с повече от 10 мегапиксела, с повече чувствителност и с повече "мозък".

Но сега, когато гледам параметрите на новите апарати, виждам, че много от екстрите, на които вече съм свикнал, са изгубени... може би завинаги. И няма един апарат, който да отговаря на всичките ми изисквания.

Варинат 1:

Canon EOS 550D

- 18 мегапиксела (great)
- Full HD Video (great)
- Live view (not so great, защото дисплеят не се върти изобщо, т.е. ниските и високите ми гледни точки стават проблем)
- ниска скорост (3.7 кадъра в секунда)
- изисква прекалено скъпи обективи, които да "захранят" ненаситната матрица
- не е особено добър при високо ISO

Nikon не могат да ми предложат нищо в достъпната зона, което да има поне 14 мегапиксела, ако не чак 18, иначе не са лоши. Но страдат от повечето проблеми на Canon, както и всички DSLR-и.

Алфите на Sony не ме впечатляват, освен 900 и може би 850, но те са ми абсолютно извън зрителното поле по бюджетни съображения.

На фронта на турбосапунерките останаха само неща, които имат прекалено много компромиси в качеството. Sony убиха линията на R1 почти веднага, за да могат да си продават алфите, Canon направи същото с G серията - след лъкатушен танц от 12-15-10 мегапиксела явно и тази серия отива към все по-лоши параметри, да не говорим, че оптиката й също те ограничава с това, че обхватът й не е перфектен.

Свежа струя внася NEX-5 и оня ден бях почти клъвнал. Но от тогава до днес чета и все повече се разколебавам.

Окей, той ми дава невероятни нови възможности - страхотни снимки при високо ISO, вградена стабилизация в обективите, възможност автоматично да снимам панорама, HDR, мърдащи обекти в полумрак, HD видео и какво ли още не - плюс кефа, че ще мога да си ползвам големите карти от предишното Сони, но не са малко и минусите:

- определено по-лош обхват на обективите, особено на дългия край (те и без това са общо 2-3)
- много по-кратък живот на батерията
- дисплей, който се върти само нагоре-надолу, но не и настрани
- нищо особено като макро възможности
- отвратително меню, което да убие идеята, че този апарат всъщност е добър и компактен заместител на DSLR-ите.

Изобщо, за какво ни е тоя прогрес, като в резултат на него едни неща се подобряват, а други се влошават? Кому е нужно това вечно танго - стъпка напред, две назад! То е ясно - на производителите, които явно преди няколко години се бяха уплашили, че може един ден да се стигне до създаването на съвършения апарат, след който смените ще са нужни само при счупване. Затова явно се и разбраха да не правят съществени стъпки напред, или поне винаги да ги съчетават с адекватни стъпки встрани и назад, та да има за какво да мечтаем и по-нататък...

Разочарован съм и така като гледам, май ще продължавам да снимам с DSC-R1...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 11:39

А добро утро!

Ясно е на повечето хора, че и канон, и никон, ОСОБЕНО пък сони, могат да изкарат почти перфектно тяло, което да задоволи почти всички изисквания на фотографа...


Но това няма да стане никога!

Затова е най-добре да излезете от тази спирала на вечно мерене и сравняване... и просто да снимате фотография [smilie8]



Публикацията е редактирана (05-07-10 11:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: modiliani   
Дата:   05-07-10 11:44

напълно съгласна с navy...и все пак приятел не забравяй, че това е една МОЩНА индустрия, машина, за изкарване на пари - просто бизнес...но това не пречи да обичаш фотографията...и снимането :) [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 11:48

Хм, някъде да съм казал "аз не обичам фотографията"!? :-)

Но досега си мислех, че тази индустрия е едно ЧЕСТНО СЪРЕВНОВАНИЕ на идеи, технологии, дизайн и маркетинг. А все повече ми заприличва на картелно споразумение за прецакване на клиента, който всъщност финансира развитието...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: gecata   
Дата:   05-07-10 11:48

Та за какво викаш ти трябват толкоз мегапиксели?

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: didesignbg   
Дата:   05-07-10 11:50

В базара гледам един Ролай с 4 Цайса и почвам да се чудя какво повече му трябва на човек? (хладилник с филми и всичкото време на света[smile])


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 11:56

@gecata
Най-вече за голямоформатни отпечатъци - за какво друго! Или за сток фотография... Стандартът отдавна е над 10 мегапиксела. Вярно, и от тях успявам да извадя 120/80 см, но си е компромис. От 14 или 18 ще изглеждат далеч по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 11:56

Техниката вече е достатъчно добра, за да можете да правите това, което желаете... като изкуство [smilie7]

Иначе за тестове има какво още да се желае [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: bgprinter   
Дата:   05-07-10 11:57

Где го този Ролай, я да погледна [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 11:59

@navy
Ами да кажем, че и сега не се оплаквам много, но имам известни забележки, заради които смятам, че ми трябва следващ апарат. На широк ъгъл определено имам размазвания по ъглите, особено при недостатъчно затворена бленда; няма стабилизация, което даже и при по снайперистки спокойната ми ръка си става проблем на скорости от типа на 1/10 или 1/6 от секундата; ISO характеристиките на апарата не са от най-доброто, което индустрията предлага днес. Иначе казах - не се оплаквам много. Но като травъл фотограф ме блазнят и мързеливи възможности като sweep panorama на NEX серията, както и възможността да снимам видео (на много от местата, където ходя, се случват неща, които могат да се разкажат само с видео).

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: d_ave   
Дата:   05-07-10 12:11

вярно, относно мегапикселите... за какво толкова? оня ден след въпроса "колко мегапиксела е това чудо" за 40д-то си дадох сметката, че аз самия съм забравил колко е:) честно казано това е нещото, което възможно най-малко ме интересува в един апарат. аз не виждам защо след като те блазнят неща като това да снимаш с опънати два метра напред ръце, въртящ се на 587 градуса дисплей, "видео", макро от 2.5 см (при положение, че за макрото не е важно от колко близо се снима а какво увелияение ти дава, ерго може да е и от 2 метра, ама увеличението пак да е по-голямо отколкото при нещо с макро от 0.5 см) и подобни "глезотии" ги търсиш в DSLR. подобни неща се слагат по сапунерките именно за да има за какво да се хване човек и да се кефи, че джобното му апаратче има какви ли не дивотии качено по него и да щрака снимки с качестовот на средностатистически GSM. след като снимаш от толкова време, запознат си с класовете апарати и знаеш какво търсиш, защо ги търсиш тези неща в апарати, при които е по-важно качеството на изображението, използването на най-различни обективи, дълбочината, бързината на фокус и т.н.? мислиш ли, че на един човек, снимащ не за кеф му трябват именно нещата, които си изброил и би се интересувал колко мегапиксела му е апарата? аз също снимам за удоволствие, но не търся въртящи се дисплеи и апарати, които като ги пипнеш се превръщат в някой трансформер с 1000 мегапиксела, търся качествена картина, бърз фокус - въобще система апарат-обектив, която да може да предложи от приятен плитък ДОФ и макро 1:1, до приближение, с което да можеш да снимаш диви животни, които въобще да не те забележат - все неща, които апаратите, притежаващи глезотии и никому ненужни екстри не могат да ми дадат.
сега разбра ли какво искам да ти кажа? както на теб ти се вижда безсмислено цялото това нещо, така на мен ми се виждат безсмислени екстрите, които ти цитираш като изгубени...
факт е, че идеален апарат няма - няма и да има! освен цялата тая индустрия, обвързана с печеленето на пари и изстискването на потребителя има и още едно друго нещо, наречено физика, което в много от случаите също е голям фактор за липсата на идеален фотоапарат, с ултразуум достатъчен да наблюдаваш марсианците и макро, позволяващо да преброиш зъбите на охлюва, като същевременно има и 220 градуса зрителен ъгъл, чупещ се огъващ се немачкаем дисплей и захранване от мини ядрен реактор.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: mugen   
Дата:   05-07-10 12:20

thomas защо ти е дисплей въртящ се навсякъде?

Имам го такъв на FZ50, ами в 95% от случаите като съм снимал винаги е бил отворен надолу с дисплея нагоре и по-малко от 5% нагоре с картината надолу.
Странично като го завъртиш губиш всякаква ориентация, поне аз съм така. [smilie8]
Единственото предимство, е че може да го сгънеш с екрана на вътре да не се драска, което е супер. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 12:23

Някой ден ще измислят фотоапарат специално за мързеливи хора [smilie7]
Сутринта като се събудят само трябва да му отворят входната врата и да му кажат: Марш да правиш шедьоври!

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 12:30

@d_ave
Освен че се занимавам с фотография от времето на Смена-8 и Фохар, още като ученик и преди да се захвана с информатика и реклама, щях да ставам физик. Така че съм наясно с физическата страна на нещата.

Окей, моята тема Е травъл фотография. Аз не гоня нито животни, нито спортисти. Но имам нужда от нещо достатъчно леко, което да е по цял ден с мен, защото дните ми са дълги, свързани с много ходене и пътуване, и освен че снимам, се опитвам и да се наслаждавам. А наслаждение с 10 килограма раница на гърба не мога да си представя. Затова и искам нещо достатъчно компактно и универсално.

За видеото винаги ми е било смешно, когато някой ми казва, че не ми трябва... Добре де, вече го има във всеки телефон. Явно не е проблем да се вкара и във всеки фотоапарат - професионален или не. Виж, на огледалото по-скоро му е време да си ходи... И ако питаш мен - и на оптичния визьор. Аз композирам много по-добре, когато не гледам през апарата. И съм убеден, че и един фотограф, който дебне диви животни, също ще изкяри много от това да може да гледа в дисплея и да вижда и целия свят около себе си, освен онова, което вижда през него. Само дето от това, че окото му е винаги завряно във визьора, не е осъзнал това.

Иначе не искам чудеса от обективите - просто искам да вървят по малко напред и да не се връщат назад. След като е доказано, че обективът на F717 можеше да има 5х zoom и макро от 2 см (и не, няма как едно каквото и да е макро от 2 см да вижда по-малко, отколкото едно дългофокусно макро може да види от 2 метра), исках и моделите след него да могат поне същото.

Вместо това в DSC-R1 дългият край на обектива стана по-къс (окей, и късият стана по-широк, което все пак е някакъв плюс), но макрото (и видеото) изчезнаха.

Сега пък в NEX-5 видеото се завърна триумфално, но за да имам обектив с достатъчен обхват, трябва да си взема още неизлезлия 18-200, който тежи повече от цялото DSC-R1 и 2.5 пъти колкото целия NEX-5 и струва два пъти колкото самия апарат.

И на всичко отгоре, когато искам да получа широкия край на бившия R1 обектив, ще тряба да сменя даже и тази перла в короната на NEX обективите с палачинката, която единствена ми дава еквивалент на 24 мм.

А за макрото ще трябва изобщо да забравя, или пък да го получа срещу още много пари за адаптер за обективи с А окачване и такива обективи, които при това не само ще трябва да купя, но и да МЪКНА със себе си.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: cicomanco   
Дата:   05-07-10 12:41

Да се беше огледал вместо в ер единицата в Олимпус 8080....ма не си....[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 12:49

@cicomanco
Не само не съм се огледал, ами не го бях и чувал до момента... Сега видях за какво става дума. 8 мегапиксела нямаше да ме заинтригуват със сигурност. Второ, пропуснах в разказа да спомена и за още един апарат, който имах - Sony DSC-H9 - един суперзуум 15х, който много ми беше харесал като концепция, но след като сглупих да си го купя, разбрах, че е голяма грешка: снимките изглеждаха като нарисувани, явно с процесор компенсираха това, което оптиката не може. Освен това айм сори, ама това да зумвам с копченце, определено не ми е по вкуса - R1 поне има истински тежък механичен zoom, който също пропуснах да спомена като едно от много положителните му качества. Хубавото е, че го продадох, макар и на загуба. Лошото е, че днес мога да го продам за доста повече - незнайно защо в eBay се продават на пари като за нов тогава - явно нещо са се оказали много подходящи за папарашки снимки.



Публикацията е редактирана (05-07-10 12:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 12:56

Томас [smilie7]

Виж, от темата ти оставам с впечатление, че си много взискателен човек, обръщаш внимание на детайлите и искаш всичко в техническо отношение да е наред. Пишеш грамотно, имаш добро изразяване, демонстрираш трезва мисъл...

Би ли показал някоя твоя фотография?

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 13:00

Аз пък си мислех, че от профила ми е лесно да се стигне до моите фотографии... ;-) Или в този тук нямам линкове към сайтове?

Ето една селекцийка...

ТУК

P.S. Прав съм бил. В профила ми има линк към фейсбук страницата ми. А в нея - линкове да искаш...



Публикацията е редактирана (05-07-10 13:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 13:02

[smilie24]
Благодаря, ще погледна...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 13:13

Виж, остави за сега техниката настрана, няма да избяга.
Гледам много пътуваш, на чудесни места си ходил и на още толкова се очертава да отидеш...

И вместо да снимаш снимки за спомен, инвестирай в един курс, прочети малко, използвай това време и за 'софт' науката, композиция, пейзаж и т.н. за да станат снимките Фотографии [smilie24]

Това е моето мнение [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 13:16

@mugen
За въртящия се навсякъде дисплей... Ами просто е много приятно - понякога мога да стоя на някой мост, да се протегна с едни ръце напред и да снимам нещо, което другите не могат. Или през борда на някой кораб, или през стъклото на самолета мога да снимам почти назад, без да трябва да се откопчавам и да заемам понякога невъзможни пози... ей такива са ми главните причини да го искам. Окей, наистина най-важно е движението нагоре-надолу, другото ми трябва много рядко. Но след като вече сме видели, че може, защо трябва вече да го няма!?

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 13:27

@navy
Не съм от хората, които имат търпението да гонят един кадър 3 дена, нито пък смятам, че правя шедьоври. Но все пак смятам, че имам прилична идея за композиция и доколкото го позволяват условията, натоварената ми програма, малкото време и амбициите да правя "добро покритие", мисля, че сред многото ми кадри има и достатъчно добри, за да бъдат наречени нещо повече от снимки за спомен ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 13:29

Не се обиждай, но съм прав [smilie7]

А липсата на търпение си личи и от постовете ти. А това е най-големия ти враг [smilie7]

Иска се много търпение, много четене и наблюдаване...

Иначе имаш право да смяташ каквото си искаш [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 13:33

@navy
Имаш предвид, че си личи липсата ми на търпение да изчакам производителите, притиснати от конкуренцията помежду си, да нямат накъде повече да шикалкавят и да почнат да слагат в техниката всичко, което им е по силите, а не умишлено осакатени селекции от възможности, с които да си гарантират, че скоро ще купим и следващата им джаджа.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: sirkhann   
Дата:   05-07-10 13:35

thomas- изчакай още месец, месец и малко. Има слухове, че новото 60Д ще бъде с вътрящо се екранче+18МП.

Митът за хубавите обективи е далеч от истинта.

18-55IS върши прекрасна работа, струва под 200 лв в базара.

55-250IS върши прекрасна работа, струва под 400 лв в базара.

50/1.8 върши прекрасна работа, струва под 200 лв в базара (239 нов)

100/2.8 макро върши прекрасна работа, струва под 800 лв в базара.

85/1.8 върши прекрасна работа, струва под 600 лв в базара.

Има още един куп обективи, в зависимост какво ти трябва. Ама това с хилядите левове е леко не точно така.

Накефи се на лятото, на фотокината ще си избереш апаратче. Само не се вкарвай в моторно-безмоторното филмче на Никон [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 13:39

Имам предвид съвсем друго нещо...

Когато си нетърпелив по принцип, то ти си нетърпелив в почти всички аспекти на своя живот, нещо, което сам неволно призна по-горе. Това е твоя живот, което не е лошо, имайки предвид различните възгледи на хората върху живота си [smilie7]
Но това ти пречи на фотографията, затова и правиш снимки за спомен.

Опитах се да бъда крайно пестелив в упреците си [smilie7]
Снимките ти ми харесват като места и ... да речем цвят, детайл уж... но не ми харесват като фотографии. Изобщо дори...

Наличието на фрапиращи грешки в кадровките ме карат да си мисля, че не си наясно дори какво трябва да знаеш. Съвета ми беше съвсем откровен и прям, нещо, заради което ме мразят много хора в този форум, но такъв е живота [smilie7]

Начина ти на използване на техниката и нещата, които търсиш в нея ме накараха да поискам да видя някои твои фотографии...
Опасенията ми се оказаха верни [smilie7]

Остави този влак... качи се за малко на другия, нищо не губиш [beer]

Хайде, отивам да обядвам [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 13:41

@sirkhann
Не, аз имах предвид 18-200 обектива на Сони за NEX серията, който си струва, хич да не е, 1600 лева! ;-)

Иначе ясно, че при Канон има много повече избор, алтернативни производители (имам добри лични впечатления от Сигма) и много по-смислени цени.

Но както вече споменах, не ми се мъкнат и 3-4 обектива. Понасям мисълта за максимум 2, защото всичко трябва да се събира в една чанта през рамото ми и да не тежи, че е много гадно на път да ти се възпали някой от онези нерви, дето болят, когато си въртиш главата. А вече ми се е случвало няколко пъти ;-)

Мерси, ще изчакам да погледна 60D тогава ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 13:48

@navy
Нямам намерение да те мразя. Сигурно си имаш основанията. И аз съм доста критичен по принцип. И все пак, както ти обясних, "фрапиращите грешки в кадровките" понякога са неизбежни, понякога пък може да са търсени... а Пикасо (без каквито и да е опити да се правя на него) очевидно изобщо не може да рисува, ако седнат да го оценяват холандските майстори.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: tantris   
Дата:   05-07-10 13:54

thomas, снимките ти са хубави. Стремежът да се прави АртЪ от всичко все-повече ми опротивява.
Навремето снимах градските забележителности и се кефехм сега търся предни и задни планове, да вкарам някоя котка в кадъра и подобни глупости.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 13:55

Да, и между другото, не разбирам защо разни сапунерки могат да имат вградени GPS-и, а при всички що-годе професионални апарати те се оказват неописуемо сложна и скъпа екстра, за която по този повод направо се избягва да се говори! :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: d_ave   
Дата:   05-07-10 14:03

хм, чанта през рамо... аз в чанта през рамо, не много голяма, събирам почти всичко - тяло с грип и 5 обектива. вярно, съгласен съм, че тежи, но в крайна сметка съм подготвен за всякакви ситуации, а от болки в рамото още не съм се оплаквал:)
на огледалото хич не му е време да си ходи:) запознат ли си с разликата между phase detect & contrast detect фокусни системи? защо ли до сега не съм виждал апарат с contrast detect система, подходяща за бързо фокусиране?
мен ако питаш, предвид снимките, които си показал, на теб си ти трябва една турбосапунерка с малко по-широк обектив и си готов. ако за теб няколкото снимки на цветя са макро, за мен са си чисто и просто снимки с цветя, пльоснати в средата. то и за останалите - друго освен централна композиция и банално представяне на сградите тип "пощенска картичка" няма. послушай navy - или иди на един курс, или поне намери някоя и друга книжка.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: tantris   
Дата:   05-07-10 14:06

Автора на темата не пита как да прави по-художествени снимки, а защо новите апарати не са нафрашкани с екстри.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: burningice   
Дата:   05-07-10 14:07

Sony DSC-F717 също може да снима в RAW.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: d_ave   
Дата:   05-07-10 14:11

tantris, аз се опитвам да му обясня, че мрънка безпричинно. аз не видях снимка, която не би се получила с апарат без въртящ се дисплей или без визьор. също така не видях и снимки, които да могат да се нарекат истинско макро, че да му е толкова проблем макрото. не видях и нужда от апарат с повече от 10 мп. за мен или някаква турбо сапунерка, или нещо с 18-200 ще му вършат идеална работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: didesignbg   
Дата:   05-07-10 14:16

поне тоя ф717 при мен роу няма, или съм ебаси тъпото парче.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: tantris   
Дата:   05-07-10 14:17

Ами и моята мрънка, че продадох никоня и сега трябва да се мъчи със старото 5Д[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: d_ave   
Дата:   05-07-10 14:20

е, trantris, къде сега с тоя дърт 5Д се вреш, не стига, че е само 12 мегапиксела, ами и видео няма:)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: danvan16   
Дата:   05-07-10 14:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: danny_falin   
Дата:   05-07-10 14:26

17-55 IS & 70-200 4L IS са твоите приятели,
страхотни места си посетил наистина, завидях ти даже, но много често много грозно режеш земята, хората през кръста или просто детайлите по хоризонта, много гадно ги режеш
иначе страхотни снимки

въобще не съм някой дето да ти дава съвети, аз грам не мога да кадрирам, ама това рязане много се набива в очи като ти преглеждам снимките



Публикацията е редактирана (05-07-10 14:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: d_ave   
Дата:   05-07-10 14:30

ти виждаш ли го да се помъкне със 17-55 и 70-200? нали ще го заболят плешките и ишиаса да мъкне такива топузи. той човека иска некс с 18-200, който да е с големината (и теглото) на 50/1.8

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: danny_falin   
Дата:   05-07-10 14:37

[smilie5]
не са толкова тежки бре, 2 кила са със читаво тяло общо
хубави снимки с 200 грама не стават

гасимуси, аз ако пътувах толкова много на такива места, щях да имам в мен минимум 5д със 17-40, минимум

а реално ако ми се отворят такива пътешествия, ще имам 5 кила раница с фото техника



Публикацията е редактирана (05-07-10 14:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 14:58

Тантрис, не е необходимо да се пънеш да търсиш предни планове и котки в силен център [smilie7]

Човек като се научи... или го може, или не.
Вдига апарата и снима вече по интуиция.

Като се научиш да караш колела да не би да мислиш накъде да завъртиш кормилото и как да се наклониш?

Ако във фотографията все още се тормозиш кое къде и как да разположиш, мислиш го прекалено много и ти тежи... помисли дали това е нещото, с което да се запълваш времето [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 15:08

По темата...

Аз ако имам възможността да ходя на толкова места, бих имал и финансовата... а ако не, бих намерил начин да сложа в джоба една М9 с един 50/1.4 сумилукс и един широк елмарит и простоооо... честно! друго няма да ми трябва [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: tantris   
Дата:   05-07-10 15:15

Човек като се научи... или го може, или не.

Уби ма.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 15:17

Да, помисли малко [smilie7]

Тук говорим за изкуство, не за копане на лозе [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: tantris   
Дата:   05-07-10 15:23

Бе не съм останал с впечатлението, че в точно тази тема се говори за изкуство[smilie8].
А фразата ти е nonsense с или без изкуство.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: burningice   
Дата:   05-07-10 15:27

До колкото си спомням, преди да се скапе матрицата на 717 имаше някъде по менюто (не помня точно) настройка да снима в RAW, но поради бавните карти, записваше файла около 10 и повече секунди.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: pefoto01   
Дата:   05-07-10 15:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 15:34

Виж центриранията, хоризонтите, плановете... композицията като цяло е доста под критика [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: neuromancer   
Дата:   05-07-10 15:35

Нави, тая М9 ни въртящ дисплей има, ни макро, пък тоя Сумилукс не е зуум, въобще какво я хвалиш не знам. Човека такива неща търси.
Като му гледам снимките, висок клас сапунерка го устройва идеално. А чак толкова мегапиксели не виждам за какво са му.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: tantris   
Дата:   05-07-10 15:41

Мен пък много ме кефи как кадрира. Да на бунта в кадрирането, долу баналната самодоволна композиция! Сградите не са пейзаж. Сградата е личност и трябва да бъде снимана портретно.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 15:44

@d_ave
Не знам на колко години си - аз вече се оплаквам. Или поне хванах връзката с какво и в миналото съм си възпалявал разни нерви по рамото и врата. Чантата ми искам да тежи кило и половина общо - заедно с всички лични вещи, GPS-а, айпода и апарата. И апарата по целия ден ми е в ръката, впрочем, иначе тежи...

Затова целта ми е нещо, което тежи общо под половин кило. И най-многото да нося някакви аксесоари покрай него в рамките на още 200-300 грама. Говорим за цели дни на чужди места, където не мога да се отбивам до хотела и да си почивам, а снимането върви заедно с разглеждане, шопинг и понякога и работа дори.

Да, прав си - трябва ми една турбосапунерка с достатъчно широк ъгъл. Само дето такава не намирам, която да ми дава нужното качество за печат в голям формат - не гледайте картинките по 1024 пиксела от Picasa.

Впрочем DSC-R1 беше именно такава. Но както казвам, беше... Вече ми липсват много неща, които по-новите апарати имат, а и мазането на 24 мм при отворена бленда е трагично. Както и purple fringing-а при снимане срещу облаци. И няма видео. Окей, него може би ще го реша с iPhone 4 някой ден, когато си взема. Но все пак мисля, че си е друго да е в една машинка с хубава оптика и адекватни контроли.

Пощенските картички по принцип са добър бизнес, не мислиш ли? ;-)

За снимките с цветя и липсващото макро... е с какво да го правя това макро!? Нали измърморих точно по този повод, че вече няколко години съм лишен от него, защото в R1 такова просто няма в истинския смисъл на думата. Но това не значи, че не искам да мога да го правя, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 15:59

@tantris
Даже не питам защо не са нафрашкани с екстри - питам къде отиват екстрите, които ВЕЧЕ ИМАХА на един по-ранен етап и които работеха чудесно. Авторът казва, че ни работят. Ако за вас това не е проблем, за мен е :-)

@burningice
Май наистина имаше някакво прото-RAW в 717, но по онова време никой още не ползваше такова нещо (все пак картите тогава бяха по 64, максимум 128 мегабайта) и бяха бавни. Много бавни.

@d_ave
Всяка снимка, за която е трябвало да вдигна апарата високо над главата си, не може да бъде заснета без дисплей, който се върти поне нагоре-надолу. Някои от снимките ми от самолет трудно могат да се направят и без въртящ дисплей. Това, че ти не си видял, не значи, че няма.

@danvan16
Ако 10 мегапиксела ти стигат, значи просто не си открил големия формат... Заповядай, ще ти покажа за какво става дума.

@danny_falin
Не искам 2 кила. Капиш? Искам да съм свободен човек, който може да ходи където и когато си поиска, да се отбива в магазини, заведения, да припка по стълби или баири и да снима, когато усети желание за това. И ако тръгнеш "по такива места", ще разбереш колко съм прав, че мъкненето на топузи разваля кефа. Виж, ако можех да си позволя шерп, работата щеше да е съвсем друга. Но не мога.

@navy
Всичко в живота е въпрос на баланс. В моя случай трябва да реша дали да имам пари за достатъчно пътувания (което ми е приоритет) или да имам пари за страхотна техниа, с която да ходя на тези пътувания. Нямам нищо против да имам и двете, но ги нямам. Още повече, че страхотната техника има не само висока цена, но и голямо тегло. Т.е. не само трябва да плащам за нея, но и да я мъкна и да й бера грижа по цял ден. Предпочитам нещо леко, оптимално и достатъчно. И ме е яд, че не ми го предлагат, при това не от технологична невъзможност, а по търговски съображения. Не знам колко си гениален, но на мен един твърд обектив не ми върши никаква работа. Окей, може би с него ще мога да направя 10% от сегашните си снимки, може би те ще са и най-хубавите 10%. Но както вече казах, сред целите ми влиза на първо място достатъчно покритие. За това да разбереш дали си направил шедьоври, практиката показва, че и без това ще чакаш първо да умреш (виж Ван Гог, който се е продавал под трагично приживе).

@navy, tantris
Не, не говорим за изкуство. 99% от фотографията няма нищо общо с изкуството. Други 0.9% само си мислят, че имат нещо общо с него. Говорим за качествена фотография и средствата за нейното постигане.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 16:05

След последния ти постинг разбирам, че е безсмислено да пиша в тази тема [smilie7]

Успех с търсенето [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: d_ave   
Дата:   05-07-10 16:06

Ех, къде е сега vnvas да прехвали негово величество Пиксоня:)))))

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 16:07

@navy
Ще ми посочиш ли някой кадър от албума, който ти предложих да разгледаш, в който имам проблеми с хоризонта? За центриранията... дали си чувал за златно сечение? Ще дам жокер - не е в центъра.

@tantris
Благодаря, че разбра, че става дума за стил в кадрирането ;-)

@danny_falin
По принцип преди да снимам, подавам на хората в района команда "залегни". Обаче повечето не ми обръщат никакво внимание. Заради това едно време водех със себе си един картечар, който да ги пререже през кръста. Сега обаче е криза, нямам бюджет за това и вече се налага да си ги режа сам - с фотоапарата.

@perfoto1
Върховете и шпиловете на куличките, казваш... Знам, случва ми се. И го правя нарочно. Защото предпочитам да липсва едно нищо неказващо връхче (наистина режа само някакъв прав фрагмент отгоре), отколкото да се лиша от 20% от това, което може да влезе в кадъра, което да запълня с небе. Приеми, че това е моето усещане за композиция. Кой знае, може един ден да почнат да го учат като единствено правилно ;-)



Публикацията е редактирана (05-07-10 16:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: d_ave   
Дата:   05-07-10 16:12

Абе аз златно сечение не видях в абсолютно нито една снимка, даже мислех, че не знаеш какво е, за това биеш всичко в центъра:) можеше поне едно цветенце да резнеш в сечението, щом знаеш какво е:)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 16:22

Казах, че няма да коментирам повече в тази тема.

Томас, няма как да ти обясня нещо, което не разбираш. Необходимо е да говорим все пак на един и същ език...

Кадрите ти бих могъл да ги използвам пред дъщеря си като нагледен пример как не бива да се снима.

Ще завърша с това, че значение има единствено факта, че това (снимането) ти доставя удоволствие. Това е [smilie24]

Всичко друго е суета [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 16:24

Шегуваш се, нали? 80% от кадрите, като ги гледам сега, не са центрирани по нито една от двете оси. При много от останалите просто се е налагало, за да се събере целият обект в кадъра в достатъчно крупен план. И все някъде имам и умишлени или неволни центрове...

Както и да е, ако ще се защитавам пред комисия, нека чуя поне състава и да видя акредитацията на членовете й ;-) Мислех, че си говорим за съвременните апарати и тяхната умишлено недостатъчна функционалност с цел по-дълбоко, продължително и болезнено одиране на клиента.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 16:25

Понеже темата ми стана интересна, а и искаш да ти дам пример с хоризонта... ето тук има проблем с хоризонта [smilie7]


http://lh6.ggpht.com/_bV-CUXmhUxk/TCzpqA79ERI/AAAAAAABA_E/9EtUGixWZxI/s720/Tokyo%20-%20DSC02256.jpg



Няма да обяснявам защо...

Нито тук, нито в която и да е твоя фотография [beer] Нищо лично [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 16:26

@navy
Защо, аз пък мисля, че е много лесно и логично, след като казваш, че имам проблеми с хоризонтите, да ми посочиш един кадър, в който според теб се вижда подобен проблем. Аз виждам само прави хоризонти на пръв поглед.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: d_ave   
Дата:   05-07-10 16:27

ееее, ти па уцели баш една от снимките, дето не е центрирана:) мене тая ми направи впечатление и една с един мост, на който кулата беше в лявата част. другите... абе центрирани са си:)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 16:36

Дам, това е прав неправилен хоризонт [smilie5]
Лесно и логично - да, въпроса е, че не искам [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 16:48

@d_ave
Тази е малко по-"разцентрирана", отколкото изисква златното сечение според мен ;-)


http://www.yankov.info/wp-content/uploads/2010/07/Image-Golden_ratio_line.png




@navy

Знам, че няма да обясняваш защо, а така дали ще ти помогна да разбереш защо (може би) бъркаш?


http://www.yankov.info/wp-content/uploads/2010/07/bomz7557_guides.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 16:54

тъй тъй [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 17:06

Не ми казвай, че познаваш идеално географията на Токио и знаеш, че там някъде вдясно има лекичък хълм, който аз не съм забелязал ;-)

Но пък ако имаше и бях изкривил хоризонта, то тогава неминуемо айфеловата кула щеше също да ми се наклони.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 17:15

https://photo-forum.net/joro/emoticons/1087.gif



Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 18:01

@burningice
Казваш, че ти се е скапала матрицата на 717-ката. Не знам дали не го научаваш прекалено късно, но този модел подлежи на безплатна подмяна на матрицата дори и днес. Преди 2-3 години на една позната, архитектка, й се беше счупила матрицата и й я смениха без пари. Тогава даже не ми се вярваше, но наскоро на мен самия ми се случи с едно DSC-T33, на което матрицата също замина и се бях приготвил да го изхвърля. Добре, че ми хрумна да попитам хората тук какво може да му е на апарата и хората ме светнаха, че не само че е точно матрицата (както и аз сам бях убеден), но и да погледна дали моделът не е в списъка за безплатна извънгаранционна подмяна. Оказа се, че е и след кратка разправия със сервиза, който искаше някакви пари за диагностика, си го получих като нов и без да дам и стотинка повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: benoti   
Дата:   05-07-10 18:31

thomas ,
Прочети отново какво е написал navy :
"Понеже темата ми стана интересна, а и искаш да ти дам пример с хоризонта... ето тук има проблем с хоризонта"
забележи - проблем, а не че е изкривен, което ти го казва още един път малко по-доло:
"Дам, това е прав неправилен хоризонт"
Замисли се малко, без да го вземаш като обида и сам ще стигнеш до правилното заключение.
Успех.


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: n1x0n   
Дата:   05-07-10 18:34

трябва ми една турбосапунерка с достатъчно широк ъгъл. Само дето такава не намирам, която да ми дава нужното качество за печат в голям формат

Canon G11: 10MP, RAW файлове, 28-140mm Обектив, макро до 1 см. дистанция...

Не че задачата има перфектно решение, с условията, които си поставил. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 18:40

@benoti
Не, не го разбирам - честно. Аз съм чувал, че хоризонтът може да е прав или изкривен - трети вариант няма. Така че зад израза "прав неправилен" може да се крие не проблем с хоризонта, а някакво нехаресване на съотношението небе/земя. Което пък в края на краищата винаги може да се дооправи с кропване, ако на някой не му харесва такова, каквото е. Но в случая аз не искам да го правя, защото предпочитам всичките ми снимки да са в съотношение 3:2, а и не виждам нищо нередно в равнопоставеността на небето и земята, още повече че кулата хапва и малко от небето.

Изобщо не виждам смисъл да си играем на гатанки и да се правим на носители на някакво секретно знание. Да не говорим, че в случая изобщо не става дума за знание, а по-скоро - за вкус.



Публикацията е редактирана (05-07-10 18:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 18:44

@n1x0n
Да, G серията ми влизаше в полезрението и на мен. Само че това с 10-те мегапиксела ми се струва деградация, като се има предвид, че G10 беше цели 15 мегапиксела и никак не беше лош апарат. И все пак, нека припомня - аз си имам 10 мегапиксела и сега искам да се кача нагоре, и то поне до 14. При това, ако може без да губя 24-те мм в широкия край. Вярно, и 28 е прилично, но все пак не е 24... Отделно от това, G10 снима във формат 4:3 и май нямаше въртящ се дисплей...

Задачата наистина няма перфектно решение. Но не защото технологията не го може, а защото маркетинг отделите на производителите имат други планове за това как да се изкарат повече пари от клиентите в далечен план.

Иначе какво пречеше R1 да има наследник, който да е 14 мегапиксела, да му е добавено HD видео и примерно, ако физиката не го позволява, да са му направили и една макро приставка... Ама не - вместо това те го убиха, за да не им яде пазарен дял от Aplha серията...



Публикацията е редактирана (05-07-10 18:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: benoti   
Дата:   05-07-10 18:46

Даааа,
Щом ти харесва - дерзай.
Пък и сам казваш, че в случая изобщо не става дума за знание, а по-скоро - за вкус.


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: swan_   
Дата:   05-07-10 18:49

thomas, изчетох темата с интерес - не мже да се отрече, че си ерудирам човек, добре си построяваш изреченията, но не мога да кажа същото за снимките ти. Като цяло - нищо особено. Ама нищо! И то за човек с претенции, който снимал от едикогаси. Аз не знам коя от посочените снимки печаташ в голям формат и за какво ги ползваш слд това?!? Опитай да разбереш, че с техника може да подобриш снимането, но не и снимките си. Нейви ясно ти е казал с какво би снимал. Просто имай предвид, че и с един ъвър одбектив ще направиш страхотни кадри ако имаш поглед и усет. Ако ли не - цялата техника на света няма да ти помогне.

П.П. И да знаеш - с математика не се снима! Аз опитвах ама нъцки. Ти сам си дал пример колко зле композирана е снимката ти като доказателство, че снимаш добре:) Прочети пак за златното сечение и ми кажи за какво ти е това красиво сиво небе ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: swan_   
Дата:   05-07-10 18:51

А, и да добавя - май нямаш идея какво е това макро. Вместо да отговаряш поименно на всички, прочети една статия по темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: n1x0n   
Дата:   05-07-10 18:59

Само че това с 10-те мегапиксела ми се струва деградация, като се има предвид, че G10 беше цели 15 мегапиксела и никак не беше лош апарат

Принципно правиш впечатление на човек, който не е съвсем бос във фотографията... не знам тази твоя заблуда с мегапикселите как така е оцеляла? [smilie8]

"целите 15 мегапиксела" на Г10 даваха една картинка, която в нито едно отношение не е по-добра от тази на Г11. 100% съм убеден, че положението ще е същото със всички сапунерки имащи матрица колкото нокътя на палеца ми. Те ако ще и 20МП да са - качество за 8-10МП я има, я няма.

Мой познат има на стената си 2-3 кадъра 40х60 см. от Г11-цата с която снима и смея да кажа, че изглеждат страхотно. Друг е въпроса, че за такива размери трябват добри кадри...

Иначе какво пречеше R1 да има наследник, който да е 14 мегапиксела, да му е добавено HD видео и примерно, ако физиката не го позволява, да са му направили и една макро приставка...

Ако Ботев беше с каска, а Kолумб с GPS...

Почвам да мисля, че идеята на темата не е да ти помогнем в избора, а да изплачеш мъката си за това, че никой не производител не прави ТОЧНО това, което ти е нужно на теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 19:07

Ех, тази тема е като магнит [smilie7]

Ще споделя, че най-голямата екстра на Д700 е в липсата на клипчета, глезотийки и други екстри [smilie7]
Една хубава матрица, една прекрасна динамика, един чудесен визьор, който ти дава запас едни 3% от небрежно клъцване в кадрирането, един чудесен фокус... и освобождаване на съзнанието на фотографа от разните му екстри-боклуци.

Така поне може да мислиш за фотография [smile]

Навремето имаше едни теми за филмовата и цифровата фотография и там се прокрадваше мнението, че доброто филмово тяло учи фотографа на дисциплина и го подтиква към мислене преди да натисне спусъка...



Публикацията е редактирана (05-07-10 19:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 19:09

@swan_
Снимките ми имат предназначение и идея, които ти явно не можеш да разбереш (пък и не само ти). За няколко души тук ако нещо не е извратено и идиотско, не е фотография. За други пък - ако не отговаря на някакви композиционни канони. Интересното е, че двете групи яко си противоречат. И изобщо не разбират простичката истина - че не всичко, де е фотография, трябва да бъде изкуство, напъващо да разкъса границите на възможното - може да бъде и просто пъстър и лесен за разбиране разказ.

Нейви ясно ми е казал с какво би снимал, но ако Нейви наистина снима с това, ще се върне от едно мое пътуване, след което имам 900 кадъра, с 50. Вярно, ще е точно толкова щастлив, колкото аз от моите 900. Но важното е, че ако аз се върна с 50, ще съм нещастен. И затова аз не съм Нейви, нито той е Томас.

П.П. Сега вече и сам си противоречиш. Не се снимало с математика. Какво е според теб златното сечение? Може би злато? Не, просто математика. Съотношение на числа, което предизвиква резонанс в мозъците ни. Т.е. няма как да снимаш "правилно", ако не използваш математика. Можеш да я замениш с усет. Тогава обаче показваш това, което си заснел, и ако на него няма мадама, която гледащите веднага да започнат да коментират, веднага започват да ти обясняват как не разбираш и нямаш усет ;-)

А всъщност, ще повторя още един път, исках да си говорим за техника. И то дори не толкова за конкретни модели, колкото за очевидния заговор на производителите да ни пускат на час по лъжичка от достиженията си и да махат някои от тях, само и само да имаме нужда пак от тях след година-две.

А, и да добавя и аз. Нямаш идея дали имам идея какво е това макро. Когато съм учил какво е макро, социализмът все още се считаше по нашите географски дължини за предпоследния етап в еволюционното развитие на човешката цивилизация, а капитализмът - за нещо безвъзвратно отминало... ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 19:10

Автор: thomas
Дата: 05-07-10 19:09

@swan_
Снимките ми имат предназначение и идея, които ти явно не можеш да разбереш (пък и не само ти).


САМО се замисли за казаното?

Ако почти никой не може да разбере идеята в снимките ти - защо изобщо ги снимаш?

За себе си... добре!

А тогава защо изобщо ги показваш?

П.П.
Отивам да чета постинга ти [smilie7]

П.П.П.
Какво е макро [smilie7]



Публикацията е редактирана (05-07-10 19:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 19:16

@navy
Вече се разбрахме, че имаме коренно различни представи за това как трябва да изглежда снимачният процес. Ти си почитател на традиционния вариант, аз съм запленен от това, че той вече има доказани алтернативи. Бъдещето и милионите потребители по света ще покажат коя визия ще победи - няма да го решим аз и ти.

Може би сред снимките ми забеляза един много красив и жълт фонтан в парка Montjuïc в Барселона.


http://lh6.ggpht.com/_bV-CUXmhUxk/TCzm_UO8BBI/AAAAAAABATk/MhkXyjWSFf0/Barcelona-2010%20-%20DSC08656.


Колко е хубав, може да се види и от тази снимка. Но повярвай ми, едно видео би показало нещо съвсем различно. И лично аз се чувствам ощетен от това, че с наличната техника не можех да си направя такова.

Затова и искам да имам видео във фотоапарата си. Още повече вече е видно, че това технически не е абсолютно никакъв проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: Prakticar   
Дата:   05-07-10 19:20

И аз като Navy.
Само да вметна, че целта на производителите е печалбата, а не пълното задоволяване на потребностите на thomas, navy, prakticar и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 19:20

[smilie8]

Ми хубаво...

Аз бих си взел видео камера, 5Д Мк2 или нещо подобно... но сапунерка с видео... нивгаш [smilie8]

Но това съм аз, не ти...

Както и ти каза... прогреса създаде твърде много снимачи... толкова много, че фотографите се изгубиха [smilie5]

П.П.
500 кадъра, 50 кадъра... аз никога не измервам изкуството и емоцията в 'нещо'.
Бил съм на красиви места, които не могат да бъдат заснети поради много фактори. Тогава просто гледам и се радвам, но не снимам...
Спомените в главата са по добрия вариант, отколкото постоянно набъбващия архив... със снимки [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 19:24

@swan_
В случая ги показах, защото navy поиска да ги види. Не случайно не съм ги сложил и в профила си - целта на присъствието ми във фотофорум е съвсем друга и е много далеч от типичното за тук мерене на пишки. На други места снимките ми виреят много добре и хората се радват, за да не кажа чак възхищават от тях, въпреки че има и доста такива случаи. Въпросът е да си избереш правилната публика ;-)

Не мисля, че сме в училище, но щом държиш на дефиницията, макро фотография имаме тогава, когато сниманият обект е почти толкова голям, колкото равнината, върху която се проектира - някога филма, днес най-често - матрицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 19:27

Грешка... дори и да се допиташ до гугъл пак не си го разбра... за макрото [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 19:31

@navy
Още малко като ми поговориш, и вече ще ти изградя съвсем ясен профил... Да, може и да е тъжно, но фотографията вече изобщо не е това, което беше преди 20 години. Впрочем нищо не е това, което беше преди 20 години. И медиите не са същите, и печатните издания не са същите, и въздухоплаването не е същото, и светът не е същия. Не казвам, че е по-хубав. А че имаме нови реалности, които е тъпо да отричаме.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 19:32

@navy
И преди да бяха създали Гугъл, макрото все си беше това. Технически съм 100% прав. А вече ако ти си имаш някаква заучена фраза за емоционалния смисъл на макрото, тя си е за теб. И може би за твоите курсисти ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 19:35

@navy
И само да ти кажа, че с парите за един 5D Mark II (прекрасен апарат, спор няма) с адекватните му обективи ще си платя билетите за поне още 2 или дори 3 околосветски пътувания. Така че айм сори, но предпочитам да бъда на тези места, отколкото да имам техниката да ги снимам и да си стоя тук. Дали е разбираема подобна позиция за теб - не знам. Но тя е моята.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 19:36

Обаче ти съвсем сериозно я вземаш тази тема [smilie7]
Решил си докрай да се оплачеш от положението и неизбежността на ситуацията и да намериш одобрение от нас в решенията, които си взел.

Защото съм далеч от мисълта, че не знаеш какво се предлага на пазара и не си си набелязал нещо [smilie7]

П.П.
Аз съм върл фен на новите технологии... само че има една тънка разлика - не позволявам да променят ценностната ми система или да ми влияят така, че да завися от тях - демек, да се чувствам дискомфортно на екскурзия в Париж, защото мегапикселите ми били малко или нямам зуум [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 19:39

@Prakticar
Напълно си прав, че целта на производителите е печалбата. Но всъщност това не е съвсем справедливо, не мислиш ли? Целта им трябва да е потребителите да са доволни. Ако те са доволни, това неминуемо ще донесе след себе си и печалба. Е, може би не вечна... И точно тук идва нежеланието им да приемат, че няма да е вечна, което е родило концепцията "на час по лъжичка", която се прилага и във фотографията, и при компютрите, софтуера, черната техника, фармацията, колите и в много други индустрии. И която по моите разбирания си е жива измама.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 19:43

@navy
Най-после говориш на моя език... Но все още не те разбирам. И аз съм точно като теб - не мога да приема да си разваля екскурзията в Париж заради техника. Точно затова отказвам да мъкна тежки тела и цяла чанта с обективи. Както и да платя цената на 2-3 околосветски пътешествия, за да притежавам такава. Нещо, което пък изглежда, че на теб изобщо не ти тежи...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 19:48

Виж...

лека вметка за макрото...

След като преди малко се информира какво представлява макрото, защо пишеш такива неща в 1-я си пост:

- наличие на страхотно макро (това чудо в макро режим фокусираше от 2.5 см!)

...

- макрото вече беше не от 2.5, а от 25 см - т.е. все едно го няма.


За теб екстрата е да снима от 2,5 сантиметра ли? Че това е ужас...
А и макро фотографията не означава да снимаш отблизо [smilie3] Колкото си по близо, толкова по зле за картинката, няма да обяснявам защо...

Другия неологизъм, който чета в постовете ти е, че в технологично отношение правим крачка напред и две назад.
Аз не мисля така...

Апаратите стават все по добри с все по големи възможности за фотографа [smilie7]



Публикацията е редактирана (05-07-10 19:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: bendy   
Дата:   05-07-10 19:53

Хахахх, чета ви и двамата и ..... бе вие казвате едно и също, ама по различен начин, а на всичкото отгоре и спорите. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 19:59

@navy
Апаратите, с които съм работил в последните 10, да не кажа и 15 години, снимат макро отблизо. И намирам съвсем еднозначна връзка между това от колко близо могат да фокусират, със степента на увеличение, която могат да ми дават. Да, сигурно някъде сред много скъпите обективи има и такива, които могат да увеличават също толкова отдалеч и това естествено е много по-добро, защото ти дава възможност и за по-добро осветяване на обекта, отколкото когато си на 2 см от него. Така че не виждам нищо ненормално в това да оценявам макроРЕЖИМА на фотоапаратите по това на какво разстояние могат да фокусират - и самите производители го правят в таблиците със спецификации на апаратите си.

За крачките назад... дал съм съвсем ясни примери за неща, които вече сме ги имали и в следващите модели изчезват - просто виж първоначалния ми пост. За мен това са крачки назад. Естествено, че крачките назад не са повече от тези напред, но къде е казано, че нямам право да използвам хипербола или асоциации с танц!? ;-)

Факт е, че губим вече постигната функционалност, за да ни я върнат след време в някой следващ модел, който също да си купим. Не мисля и че съм първия, който открива този факт или който е недоволен от него.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 20:00

(емотиконка, клатеща в недоумение глава)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 20:06

@navy
Добър човек си - усещам го. Ама що се правиш на лош... ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: detlene   
Дата:   05-07-10 20:16

http://photo-cult.com/articles/thirds/article.php


https://photo-forum.net/ebook/page4-4.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: ninikolov   
Дата:   05-07-10 20:24

thomas, след като най-важно е прекараш добре и за нищо на света не би позволил нещо да ти развали преживяването, къде е драмата. След като си учил физика, знаеш че всичко си има цена. Искаш ли качество, мъкнеш дисагите, че и статив влачиш. Това е.
За да отпечаташ файл с резолюцията от фотоапарата на размер 80х120 ще са ти нужни 20 мегапиксела. Множко е за сапунерка. Така мисля аз.

Иначе няма никакъв световен заговор на производителите срещу потребителите и в частност към взискателни клиенти като теб. Никой никого не се опитва да прецака. Просто всички искат да спечелят. Компаниите - пари, милионите потребители - фотоапарат по-нов и по-хубав от на комшията. И аз не искам камера в телефона и видео в камерата, ама на, няма. Значи ли това, че компаниите се опитват да ме ограбят, като ме карат да плащам за неща, които не ползвам. Не, значи че просто гонят максимални печалби и се опитват да угодят на мнозинството, което иска хем да е много, хем да е евтино. Приказката за душата в рая и условието при което е невъзможно да пребивава там, нали я знаеш.

Айде със здраве и успех в избора!

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: bendy   
Дата:   05-07-10 20:31

Искаш ли качество, мъкнеш дисагите, че и статив влачиш. Това е.

Както казах и на Нейвито ..... добре че Ийстман не е мислел като вас [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 20:36

@nikinikolov
Дали има световен заговор, трудно може да се докаже. Но изглежда много логично. Ако нямаше, отдавна щеше да има унифициран интерфейс за закачване на обективите, единен стандарт за карти памет, и още един куп други неща. Нямаше да се затварят продуктови линии, които са очевидно успешни, но явно развалят далаверата, и нямаше вече постигнатите успехи да се занемаряват, за да се появят отново след много години като нещо ново и невиждано.

Иначе си прав, че физиката налага разни ограничения. Само че не знам дали си спомняш как в началото на 90-те се говореше как най-бързият модем, пренасящ сигнал по телефонна жица, не може да бъде повече от 9600 бода (бита в секунда). Даже съм го учил по някой от предметите в специалност информатика. После имахме едни модеми, които можеха да пренесат по няколко мегабита по същата жица, а днес имаме безжични мрежи по над 50 мегабита... Та технологията е онова, което индустрията разреши на учените да ни открият, струва ми се... Вярвам, че положението е подобно и при фотографската техника. Естествено, всичко се скрива зад паравана на желанието да се угоди на мнозинството - иначе същото това мнозинство ще вземе да се разсърди.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 20:40

@bendy
Да бе, човек, знам я тая теория - хубавото винаги трябва да е трудно. Не, съжалявам, не искам да нося статив. Нося един горилапод и има моменти, в които съм му много благодарен. Но това е максимума, който мога да си позволя за цели дни влачене в далечни земи.

Да ти припомня ли преди 100 години какво е трябвало да мъкнеш и колко е трябвало да чакаш, за да получиш един хубав кадър!? Да не говорим колко им е трябвало на холандските майстори, за да го нарисуват същия този кадър ;-)

Човечеството се развива, защото иска да му е лесно - това е положението от хиляди години насам, няма и изгледи нещата да се променят, освен ако 2012 година не ги промени рязко ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: tnt   
Дата:   05-07-10 20:41

100

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 20:42

@nikinikolov
И още нещо... Зад израза "всяко нещо си има цена" сещаш ли се какви мобилни телефони и за колко пари ни продаваха през 1994 година? А сещаш ли се колко iPhone 4 можеш да си купиш с тези пари днес? ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 20:42

@tnt
Така да ми отнемеш стотицата, значи! ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 20:43

Най бързия пренос на данни е осъществен още преди 10 години... няколко терабайта в секунда!

Това се случило в един склад за дискове, когато цял шкаф с ХДД-та паднал на земята...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: tnt   
Дата:   05-07-10 20:44

извинете, случайно наминах...и... [smilie8]

но съм съгласна с автора на темата

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   05-07-10 20:44

Тинтоу, тва е футаграфска темъ...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   05-07-10 20:45

@navy
Хаха :-) Това даже е бил трансфер на данни между 2 различни свята - тоя и оня ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: bendy   
Дата:   05-07-10 21:03

Томас, не знам за каква теория говориш .... аз те подкрепих с факти, ма нейсе !

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: shsphoto   
Дата:   05-07-10 21:31

Погледни това ревю, мисля че Casio-то или Samsunga ще ти паснат http://www.dpreview.com/reviews/Q210grouptravelzoom/



Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: swan_   
Дата:   06-07-10 00:01

thomas, малко са инатите като теб ей човече... [smilie18]
Евалата, че имаш възможност да пътуваш и обикаляш света, ама по мое мнение(без да те познавам, разбира се) си от най големите "философи, които познавам. То погледни темата само - на всеки отговаряш, с всеки спориш, ужасТ:)
И аз като нейви се канех да не пиша повече, но предизвикваш, да му се невиди[smilie3].
Та интересно ми е как изчисли че със зуум ще направиш 5000 снимки, а с твърд - само 50?!?
Моля те да помислиш преди да напишеш нещо, защото разваляш доброто впечатление за себе си. Знаеш ли, често в базара се появяват оферти за техника за хиляди левове - Д700+12-24/2.8+24-70/2.8 и т.н. и решавам да погледна кадрите на продавача - сними от Бразилия, Перу, Индонезия и къде ли не, ама като твоите приятлю - нищо особено. Сними за спомен. Да, може би впечатляваш с тях, но само близките ти и хората, коит не са гледали снимки. Та ако искаш да вивш как се снима на път поглени някои ит тези автори:

deep passion
hittheroad
dechobeck - стрийт и то какъв
tycoon

Има още много и се извинявам на тези, които не ги споменавам :)
Та, thomas, разгледай снимки на тези наши приятели съфорумци и опитй да намериш разликата между твоите и техните кадри. Ако не успяваш - спорът е кауза пердута, ако все пак нещо ти трепне - току виж си ни изненадал приятно в следващата тема, която пускаш :)
Дерзай и успехи!


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: imitev   
Дата:   06-07-10 00:08


Страхотни кадри на авторите в списъка!

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: pefoto01   
Дата:   06-07-10 02:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   06-07-10 02:49

@swan_
Какво да кажа - сред показаното има страхотни кадри, има и някои, които от моя гледна точка са самоцелни и не казват нищо друго, освен "аз съм един много художествен фотограф". Някои дори се набъркват прекалено дълбоко в личното пространство или дори нещастието на хората - нещо, което смятам, че нито един фотограф не бива да прави, освен примерно с цел отразяване на бедствие. Но за всичките хубави... ще бъде жалко, ако си нямат достатъчно мегапиксели ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: BirdOfPray   
Дата:   06-07-10 20:47

оХ божке.. мегапиксели - та мега...едно си баба знае - едно си бае...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: danvan16   
Дата:   07-07-10 00:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   07-07-10 00:22

@danvan16
Да разбирам ли, че не можеш да кажеш нещо по темата? Ако не си разбрал каква е тя, започни от начало...

Ако компютърните фирми се държаха като фотографските, днес лаптопите щяха да са с размера на миникомпютър от 80-те години и да заемат цяла стая, при това щяха да ни трябват по 3-4 с различни възможности и недостатъци, за да можем да си свършим цялата работа, да не говорим, че щяхме да ги изплащаме цял живот.

Оптималният апарат не е моя фантазия, само че докато купуваме разните недоносчета, които ни се предлагат вместо него (абсурдно е днес сапунерките масово да имат по 14 мегапиксела, а нови професионални тела да излизат с по 10-12 мегапиксела и обяснението, че мегапикселите, разбираш ли, изобщо не били важни), фирмите нямат никакъв стимул да се стегнат и да го направят.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   07-07-10 00:24

[smilie8]

Ама ти наистина не си наясно с някои неща...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   07-07-10 00:47

@navy
А може би ТИ не си наясно с тези някои неща? Иначе ще взема да си помисля, че просто си заинтересован да се стели мъглата...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: shsphoto   
Дата:   07-07-10 01:49

Tomas не може да сравняваш мега-пикселите в сапунерка и в ДСЛР - ако с това не си наясно няма повече за какво да говорим.
Едните са да има повече без да е ясно какво е качеството, другите трябва да дават определено качество без значение колко са. Ха сега познай кои къде се намират?


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: swan_   
Дата:   07-07-10 09:26

thomas, колкото повече пишеш, толкова по-зле става. Моля те спри! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   07-07-10 09:50

@shsphoto
Разбира се, че не мога. Но мога да сравнявам мегапикселите във файла. Че многото от едните са по-безполезни от по-малкото от другите, е факт. Но е факт и че след като могат да слагат матрици с много повече мегапиксели в сапунерките, които струват 10 пъти по-малко от скъпите тела, означава само, че лъжат професионалистите, защото те са готови са платят повече - защото хем им отнемат мегапиксели (защото после трябва да им предложат и адекватна оптика, която да ги оползотвори), хем ги карат да плащат прескъпо за смешни параметри. И не ми разправяйте, че 10 мегапиксела били предостатъчни - ако беше така, Хаселблад нямаше да прави фотоапарати с по 40 или 60 мегапиксела, нали така?

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   07-07-10 10:17

Томас, предостатъчни ЗА КАКВО?

Много странна птица си, Томас [smilie7]

Ти след като от всяко пътешествие се връщаш с 500 шедьовъра, кажи ми - за какво са ти тия 5000 18 мегапикселови кадри?
Какво ги правиш?

Би ли ми обяснил?

Или някои от тях ги печаташ в голям размер?
100х70 някъде? И за какво? Някой изобщо трябват ли му така заснети кадри за спомен?

Обясни ми и ме накарай да си мисля, че тия мегапиксели ти трябват за нещо смислено, а не, защото прооосто ти имаш принципи [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: ninikolov   
Дата:   07-07-10 10:25

Втори опит:

- Във фотографията, освен медията огромно значение има оптиката.
- Всяка работа си иска инструментите. Никой не снима спортни състезания или птици със средноформатна камера.
- Ако втората най-бързо развиваща се индустрия в света - авиационната се развиваше с темповете на компютърната, сега с 500 долара можеше да си купуш Боинг 737 и да обиколиш Земята.
- Количествените натрупвания преминават в качествени изменения само във фиктивната вселена на марксизма-ленинизма.


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   07-07-10 11:04

@navy
Предполагам, че е време да помоля да видя нещо твое... Обещавам да се възхитя, ако има за какво. Но от фотоизложбите, на които ходя напоследък, все повече се убеждавам, че моите "снимки за спомен" имат много повече шансове за комерсиална реализация, отколкото онова, което създават "творците"...

@nikinikolov
- Напълно съм съгласен за важността на оптиката. Само че индустрията вече няколко пъти ни е показала, че невъзможни неща няма. Бляскав пример е G10 на Canon, при който в смешен по размер корпус, със смешно малка матрица и направо комична по диаметър оптика качеството е забележително, а мегапикселите - цели 15! И всичко това - за няма и 400 долара в началото, после като се усетиха какво чудо са направили, даже ги вдигнаха на 500 и нагоре. А в следващия модел даже ликвидираха малко мегапиксели, че да не се разглези клиента... Същата работа и със Сони. Извадиха чудото DSC-R1 с великолепна оптика, и като видяха колко е хубаво, го убиха, за да не пречи на развитието на алфите.

- Естествено. Аз и не плача за средноформатна камера - не виждам смисъл от нея извън студио. Въпросът е защо развитието на лайка-форматните се спъва.

- Аз нямам нужда от Боинг 737, освен като пътник. Но виж, един малък двуместен самолет за 500 долара не бих отказал... ;-) Но не виждам защо трябва да ме радва факта, че не само фотографската, ами и авиационната индустрия се гаври безнаказано с клиентите си и им продава машините безобразно скъпо.

- Не думай. Не знаех, че очевидният факт, че количествените натрупвания преминават в качествени изменения, си е отишъл заедно със социализма. В края на краищата, ако се замислиш малко, изчезването на социализма е точно още един пример за това как количествените натрупвания преминават в качествени изменения - само че в неговия случай ставаше дума за количествено натрупване на глупости...



Публикацията е редактирана (07-07-10 11:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   07-07-10 11:06

@thomas, няма какво да видиш, аз съм творчески инвалид [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   07-07-10 11:13

@navy
Ахааа, просто критиииик значи! :-) Можеш да си прегледаш "История на света" на Мел Брукс за референция :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   07-07-10 11:23

Обезателно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: mike74   
Дата:   07-07-10 11:56

Терзанията на колегата Томас в тази тема ми напомнят една случка от моята работа [smilie5]
Имаме една голяма ИТ система от английски доставчик. Системата в много отношения е проблемна, бъгъва, тромава и т.н. и т.н. И като ти дойде тук човек от английския офис и като го хванахме - "ама това, защо така е направено?", "ама онова, не може ли да е иначе?", "ама, това тук, защо е токова тъпо ?" и т.н. [smilie5] [smilie5]
Човека ни търпя, търпя, явно по-едно време му идваше да ни тегли една тънка та дълга [smilie5] но нали е възпитан англичанин ни каза културно:
"Please, feel free to make your own system."[smilie5] [smilie5]
И си беше прав човека.

Та ако мога да го перефразирам:
"Please, feel free to make your own camera."[smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   07-07-10 11:58

@mike74
Е, аз съм от ония гадове, които искат именно онези, на които всички ние им плащаме, за да създават и развиват фотографската техника, да си свършат работата...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   07-07-10 11:59

@, ще си останеш с исканията... най-вероятно вечно неудовлетворен [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   07-07-10 12:05

@navy
Извини ме, ама като гледам... ти си вечно неудовлетворен... от снимките на хората ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   07-07-10 12:14

Тъй ли било [smilie18]

П.П.
Бях убеден, че няма да разбереш постинга на Николов [smilie7]



Публикацията е редактирана (07-07-10 12:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: danvan16   
Дата:   07-07-10 12:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   07-07-10 12:46

@danvan16
Мога чудесно да ви разбера защо не сте съгласни... никой не иска да си признае, че е прецакан, когато вече си е платил за скъпата техника. Оттам нататък е по-добре да си повтаря как точно това е искал, как 10 мегапиксела е по-добре от 15, как десетте или двайсетте хиляди лева, които е изсипал в обективи, ще са му полезни цял живот... такива работи. Иначе не липсват и хора с мнение като моето, но те съвсем логично, нямат какво толкова да кажат, защото аз вече съм го казал - фирмите ни работят, задържайки развитието на собствените си модели и орязвайки умишлено функции - за да имат с какво да ни радват и след някоя година и за какво да ни поискат още пари... Също като при софтуера, телевизорите, компютрите и т.н. Но може би в още по-груба форма.

И щом толкова говориш за тоя курс... па заповядай. Мога много добре да ти обясня за какво служат мегапикселите, как от тях да си изчислиш форматите за печат по всяка възможна технология, връзката между резолюция, формат и общ брой пиксели, кропване... такива работи. С композиция няма да те занимавам - това или си го имаш в главата, или си го нямаш. И в какъвто и вариант да си го имаш, отричаш останалите...

P.S. Не разбрах какви етикети слагам на хората... Може би критик е обидна дума!? Идеята ми при отварянето на темата изобщо не беше да се правя на творец, просто Navy така реши да извърти нещата и на принципа "абе вие защо бесите негрите", вместо за очевидните технически недостатъци на недоносчетата, които бълва индустрията, започна да говори за моите способности да композирам кадри - как да не му кажеш критик тогава!?

P.P.S. Абе ти да не припечелваш от курсове, мааму стара, та все натам те влече!?



Публикацията е редактирана (07-07-10 12:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   07-07-10 12:50

[smilie18]

Ще падна.... човек, жив и здрав да си [beer]

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

В офиса ме помислиха за луд, смея се с глас ...

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   07-07-10 12:51

@navy
Значи познах, че си добър човек - само те се смеят така искрено! ;-)

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   07-07-10 13:14

Ей сега ще звънна на Ники и злорадо ще му съобщя как се е прецакал яко с тоя Д3х [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: danvan16   
Дата:   07-07-10 13:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: Myth   
Дата:   07-07-10 13:40

@thomas Прав си само в първия си пост и то не изцяло. Няколко малки забележки ще направя по следващите ти постове.
Времето на оптичния визьор било отишло.... да ме извиняваш но във визьора винаги ми е по-удобно и предпочитам да е оптичен. Започнах да снимам с Canon S2 имаше си и чупещ дисплей във всички посоки и пак в 95% от случаите снимах през електрония му визьор колкото и утрепан да беше. Просто това да гледам в дисплея.... неудобно и тъпо ми е, освен това апарата е много по-стабилен когато си снимаш през визьора. Някъде по-горе ръсеше някакви бисери относно композицията, в който се цупеше, че за другите кадър дето не отговарял на композиционните канони, не бил фотография, а просто снимка за спомен. Ами помисли малко, тези канони (не са канони, никой не те задължава да снимаш по тия правила) за композицията са възникнали и са се наложили именно защото хората са разбрали, че при определени композиционни условия, снимките, кадрите, картините изглеждат и се възприемат по-добре. Рядко кадри в които не са спазени тези правила изглеждат добре. И да не ги спазват, си позволяват РЯДКО, големи майстори във фотографията и то с цел да се подчертае нещо определно или да се насочи вниманието... или с цел да се внуши нещо и се получава добре наитина рядко и само при тези които са мноооооого на ТИ във всеки един аспект от фотографията.

Хм, говориш мегапиксели ти трябвали за сток фотография и за големи размери, ок нищо против, но знаеш ли стокърите които това им е бизнес колко пари са наляли и едва ли снимат със сапунери. Искаш да правиш сток и да вдигаш на големи размери, ок купуваш си необходимата техника. Ти искаш с лопата да изкопаеш основите на къща и се чудиш що лопатата не може, като багера. И се чудя какво не може да ти предложи един малък DSLR с два обектива или с един "туристически" 18-200 е макрото ще го забравиш, ама за цветенца в центъра то не ти и трябва. Хайде със здраве.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: hotsnail   
Дата:   07-07-10 13:46

Заглеждаш ли панасоник?

Оставам с впечатление че не търсиш супер малък апарат като НЕКС-5.

Панаосник имат G1, GH1, G2 и G10.

Въртящ дисплей с прекрасно качество, имат и визьор за ситуации когато екрана не върши работа, някой от моделите имат и видео (ГХ1 много добро), някой от моделите са със тъч екран.

Панасоник правят супер обективи. Малко са скъпи де. Може и от олимпус и там не са евтини.

Доста по леки са им зумовете от НЕКС. Имат от 7мм до 200мм обективи. Просто въпрос на пари.

Като картинка Панасоник на дали ще са много по добри от Р1, но ще е сходно. Разбира се с много възможности допълнителни заради новите технологии - по-добро управление, по-добро видео, сменяема оптика (примерно 20/1.7 обектива на панасоник е много компактен и може да се ползва при слабо осветление за снимки от ръка).

Аз ще си взема НЕКС, но моя избор е базиран на мой си приоритети аз повече от 50мм не искам да ползвам. Бих искал за некса твърди обективи. Имам бая Сони обективи вече, които горе долу работят на некс.

Друг вариант са ДСЛР-ите на Олимпус е-620 е прекрасне апарат като възможности и е доста компактен. Мисля че има и някакво видео. Има въртяю дисплей.

Абе виж олимпус и панасоник!

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   07-07-10 13:55

@navy
Точно този, който си е взел D3x, вероятно не се е прецакал, защото поне има нещо, което още 5-6 години, ако не и повече, ще бъде недостижимо за далите 1/10 от сумата, а сигурно дори и след това ще продължава да върши работа. Обаче онези, които са дали по 5-10 хилядарки за среден клас тяло и малко обективи преди 2-3 години, сигурно има за какво да се ядосват, защото някои хубави днешни сапунерки за под 500 долара могат повече (нещо повече, могат го от поне 2 години - виж например G10). На такива хора им остава само утешението, че тяхното нещо е по-голямо, по-тежко и като го носят, ги мислят за професионалисти.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   07-07-10 14:02

[smilie18]

Човече, ти си втори Георги Черкезов... или как му беше името... хе хе хе [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: Myth   
Дата:   07-07-10 14:07

Обаче онези, които са дали по 5-10 хилядарки за среден клас тяло и малко обективи преди 2-3 години, сигурно има за какво да се ядосват, защото някои хубави днешни сапунерки за под 500 долара могат повече

Е тук просто къртиш, без коментар.... [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   07-07-10 14:25

@Myth
Къртя myth-ове, надявам се ;-) Ако човек си махне капаците, това е очевидно. Но пък е плашещо, признавам... друго си е да си казваш "бе може да е 8 мегапиксела, ама пък такива скъпи обективи имам... животът е прекрасен". Имам познати фотографи, които са ми казвали "ако можех да завра едно G10 в кухо тяло на 5D, та да си мислят хората, че снимам с 5D, просто щях да си снимам с него". Виждал съм и снимките, които вадят с 50D и G10 и разликата определено не се хваща с невъоръжено око...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: Alex-dan   
Дата:   07-07-10 14:46

[smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   07-07-10 14:49

[smilie5]
Боже Гаспади...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: Myth   
Дата:   07-07-10 15:01

"ако можех да завра едно G10 в кухо тяло на 5D, та да си мислят хората, че снимам с 5D, просто щях да си снимам с него". Виждал съм и снимките, които вадят с 50D и G10 и разликата определено не се хваща с невъоръжено око...

оофффффффффф, къртиш myth-ове, ама някой друг път, спри до тук, защото започваш МНОООООООГО да се излагаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: detlene   
Дата:   07-07-10 15:10

Пичове, нема смисъл... [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: swan_   
Дата:   07-07-10 15:32

Той се изложи мнооого отдавна. Просто явно човекът е шут и му харесва да радва останалите [smilie18] .
Не знам вие дали сте се смяли в офисите, ама аз се смея от както я има тая тема [smilie25][smilie18] [smile] . thomas, жив и здрав да си да ни радваш, защото смехът е здраве, а ти много здраве ни донесе! [smilie18]

Иначе глупостите ти не се наемам да коментирам - явно няма смисъл.[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   07-07-10 17:28

@Myth
Тогава пък аз да коментирам малко твоите...

"Просто това да гледам в дисплея.... неудобно и тъпо ми е, освен това апарата е много по-стабилен когато си снимаш през визьора."

Какво, използваш си главата за трета опорна точка ли, та апарата ти е по-стабилен при гледане през визьора? На мен - точно обратното: най-стабилен ми е, когато застана с двете ръце, заключени до тялото, апарата на нивото на гърдите, изпускам въздуха, замръзвам и снимам. Не само на скорости около 1/15 или 1/10, но понякога и на 1/2 секунда съм успявал да направя кадри като от статив. Естествено, успеваемостта е под 33% и гаранции няма. Но при малко късмет и повече спокойствие положението се спасява. С ръцете на нивото на очите и гледайки през визьора, това не е възможно. Да не говорим за удобството да снимам над тълпа с ръцете високо над главата и да ВИЖДАМ какво снимам. Или от гледна точка почти до земята, без да се налага да ЛЯГАМ на земята. И не на последно място, знаеш ли колко е хубаво да виждам и всичко около себе си, а не само онова, което ще влезе в кадъра!? Не знаеш. Защото на теб така ти е гадно. Сигурно защото си ходил на курс и там са те научили, че профитата гледат през визьора. Само че традициите вече не са това, което бяха.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: Myth   
Дата:   07-07-10 17:55

Единственото предимство на чупещия дисплей е:
Да не говорим за удобството да снимам над тълпа с ръцете високо над главата и да ВИЖДАМ какво снимам. Или от гледна точка почти до земята, без да се налага да ЛЯГАМ на земята
Много по-стабилен захват се постига, когато се гледа през визьора. Казваш виждаш всичко около теб, на мен не ми е нужно да виждам всичко около мен напротив искам да видя само това, което ще снимам. Не не ми е гадно пич, ако мибеше гадно още с Канончето с чупещия дисплей щях да снимам гледайки в дисплея, само, че НЕ МИ Е УДОБНО, няма нужда някой да ми казва как на мен ми е удобно.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: antonio.caro   
Дата:   07-07-10 18:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   07-07-10 18:08

Е така де, и аз нямам нужда някой да ми казва как ми е по-стабилно ;-) А за това, дето не ти било нужно да виждаш и наоколо, приеми, че има хора с различно устроени мозъци - едните може би имат нужда да се абстрахират от всичко наоколо и да виждат само това, което ще влезе в кадъра им, другите - точно обратното, имат нужда да виждат и всичко останало, за да си представят по-добре какви варианти за кадриране имат и да изберат най-добрия от тях. Мислиш ли, че някой щеше да слага дисплеи по апаратите, ако не бяха нужни? Ако забелязваш, вече все повече DSLR-и започват да имат live view и чупещи дисплеи. Надали е само заради снимането на видео - просто хората овладяват постепенно новия начин за гледане и почват да го искат...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: shsphoto   
Дата:   07-07-10 18:08

Да доста смях падна и при мен от тази тема, но мисля да кажа и попитам още нещо автора.
Ако не забелязваш разлика междо 5D и G10 значи може би имаш не тренирано око или трябва да си прегледаш очите може би ти трябват очила за по-добър фокус.
Точно G10 модела го оплюха от много места и ревюта заради голрмия шум които има и затова от Canon решиха да го сменят по-бързо от нормалния срок на който пускат нов модел в този клас, а ти хвалиш точно него - значи критериите ти за качество не са толкова високи, само дето искаш много пиксели ама за какво са ти май не знаеш.
Всеки който си купи нова техника е прекаран щото след година или 2 излиза по-нова и по-добра - един така се косеше, че били много скъпи едни телевизори и щял да изчака докато спаднат цените, другите през това време гледаха телевизия на тях, а той все чакаше да станат още по-ниски. [smilie18]
Аз като реших да мина на ДСЛР се чудех дали да избера повече пиксели от Canon или по-добро относително качество в момента от Nikon. Според мен Canon са по напред в чиповете и ако матриците на двете фирми бяха с еднакви пиксели тогава ще се види това, но какво да правим като едните са решили да пуснат 12MP на FF(D3s) а другите 16MP на кроп матрица 1/1.3, което при FF e 27MP 1D mark IV).
Можем ли да ги задължим да са с еднакви пиксели сензорите, не можем, можем да изберем едните или другите и така другите да се коригират като нямат продажби - така потребителя насочва накъде да вървят нещата.
Като не може да си харесаш в момента нещо изчакваш и купуваш това което ти харесва, така ги стимулираш и казваш искаме да има това в апаратите.
Е ти искаш да е леко да има много мега пиксели и да има добро качество - това са несъвместими неща, или ще е леко, или ще е качествено. За къде си тръгнал с тия мегапиксели за сток фотография, като първо трябва да си изясниш нещата на някой курс, то някои хора може да са родени с такъв усет за снимане ама при теб явно го няма.
Като искаш сток си трябва ДСЛР, иначе после да се не чудиш защо ти отхвърлят снимките, хем имат много пиксели - има и много други технически неща не само броя пиксели, които друг клас апарати почти не могат да ти дадат.
Твоите изказвания са малко от сорта на това дето направиха Nokia, че видите ли техните телефони с камера вече били толкова добри, че нямало нужда от големите DSLR-и - на това се смях наколко дена подред и като стане дума пак се смея по половин час.
Хайде със здраве.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   07-07-10 18:23

@shsphoto
Я погледни пак между кое и кое не виждам разлика. 50D и G10. Все пак съм виждал 5D и там разлика прекрасно знам, че има...

Не отричам нуждата от висок клас апарати. Ядосвам се, че постиженията в по-ниския клас нарочно се замитат под килима, за да се обясни, че такова животно нема. Това е всичко.

И да, вярвам, че е напълно възможно да има оптимален апарат за травъл фотография. Само че реално няма. Защото едно подобрят, друго влошат. Визирам главно Сони, с чиято техника снимам от доста години и чието развитие следя в детайли, но гледам, че и Канон са същия дол дренки.

Бях се засилил преди няколко дена да си купувам 550D, защото ми заприлича на сбъдната мечта - 18 мегапиксела, щедър избор на обективи от кого ли не, live view, позната марка и менюта... После погледнах сравнение между снимки от него и такива от NEX-5 и се ужасих - даже и тази уж играчка правеше много по-резки и детайлни снимки. Значи излезе, че Канон малко са се изсилили с тези 18 мегапиксела и имат сериозни проблеми да ги изпълнят със съдържание. И на всичко отгоре няма чупещ дисплей.

Веднага се люшнах към NEX-5, където има много благини, които ме блазнят. Само че пък там ме посрещна изключително бедния избор на обективи и малоумното управление с три копчета. Да бяха сложили само едно като на айфон, егати! :-)

Като управление нищо не ми е харесвало повече от апарата, с който снимам в момента - DSC-R1 на Sony. Той обаче вече издиша като мегапиксели, няма видео, няма стабилизация, няма читаво RAW и поддръжка от програми като DXO Optics... абе време му е, така да се каже! А и наистина забележките ми към мазането в краищата на широкия край на обектива му, както и ужасния purple fringing при контражурни снимки, особено срещу облачно небе, ми стават все по-сериозни.



Публикацията е редактирана (07-07-10 18:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: vikitovikito   
Дата:   07-07-10 18:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   07-07-10 18:34

По различни причини...

Едни от примирение, тип "търпи бабо за хубост". Т.е. като си профи, редно е да се мъчиш - да влачиш тежко, да сменяш обективи, да мижиш и гледаш през визьора - все пак някак трябва да оправдаеш парите, които взимаш, нали така?

Други - защото изобщо не искат да погледнат вън от света на професионалната техника, където обикновено се крият много от бъдещите й черти. Но за тях важното е да отрича, че другото също е техника, и освен това, о, ужас, тя също прави снимки.

Трети пък сигурно си мрънкат тихичко сами на себе си, но ги е срам да го споделят публично.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: shsphoto   
Дата:   07-07-10 18:36

Е добре, значи искаш да имаш въртящ се дисплей, зуум, видео, поне 8МП, леко тяло - еми това е видеокамера - тип Canon Vixia S10, S11, S20, S21 - разгледай ревютата и ще видиш че има всичко това което искаш + голям обектив 58мм 10х, имаш моментален и постоянен бърз фокус на видео-камера, по-бърз от на сапунерка или каквото и да е, оптична стабилизация, ДОФ ефект поради големия сензор - просто пей сърце [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   07-07-10 18:39

Не поне 8MP, а съществено над 10, иначе казано - поне 14. 10 си имам и в момента и са ми обидно малко. Всъщност мисля, че все пак най-близо до истината в момента е NEX-5, но просто ще изчакам да видя какво ще се появи за него като обективи. А и ще трябва да пробвам на живо доколко непоносимо е управлението му с тези твърде малко копченца...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   07-07-10 18:44

Оптимален фотоапарат за травъл фотография [smilie18]

или

казано по друг начин -

какви екстри да вкараме, че да компенсираме левите ръце на фотографа!

Казах ти!
Има ИДЕАЛЕН фотоапарат за ФОТОГРАФИ за травъл...

Нарича се М9!

точка.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: vikitovikito   
Дата:   07-07-10 18:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   07-07-10 18:52

Много ръбат бе... ;-) Искам и да е поне малко стайлиш, така да се каже :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   07-07-10 18:55

[smilie18]

И от стил ли не отбираш?

Ей, страшен си [beer]

отивам на нощни снимки...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: vikitovikito   
Дата:   07-07-10 18:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   07-07-10 19:03

Абе, шегаджии, това било 18MP full frame и само телцето е скромните 9000 долара! :-) Аз за тия пари знаете ли колко околосветски билета ще си купя, а?! :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: shsphoto   
Дата:   07-07-10 19:46

Ето линковете към сравнителните тестове на Nex с 550D и други
http://www.dpreview.com/reviews/SonyNex5Nex3/page6.asp
и
7D с други от неговия клас
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos7d/page15.asp
Вижда се, че макар и с почти един и същ сензор 18МП, 7D е с по-малък шум, те да не са луди да си подбият цената на големия апарат с този дето се води играчка от XXXD серията.
Щом Nex-a те задоволява като шум но са ти малко 14МП и си се примирил с екрана, че не се върти, 7Д е твоят апарат - и шума е по-добър и 18МП има. Като екстра получаваш тяло магнезиева сплав леко и здраво(вече съм го изпробвал на падане и нищо му няма) и не тежи много, като му сложиш EF-S 18-200 IS и си готов. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: vikitovikito   
Дата:   07-07-10 20:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: antonio.caro   
Дата:   08-07-10 09:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: n1x0n   
Дата:   08-07-10 12:25

Виждам, че продължава упоритото нежелание на големите компании да направят поръчкова камера, която да удовлетворява изцяло и напълно индивидуалните изисквания на thomas... и да е почти безплатна, разбира се!

Не знам дали е още смешно или вече почва да е тъжно...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: tantris   
Дата:   08-07-10 12:55


http://a.img-dpreview.com/reviews/NikonD5000/Images/D5000_dark-001.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   08-07-10 13:06

Tantris, благодаря, не се бях заглеждал натам... Може би, може би... само тези 12.7 мегапиксела малко ми малеят, но пък изглежда съвсем истински. Да не говорим за любимия чупещ дисплей... Ще почета, обещавам.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   08-07-10 13:32

Автор: thomas
Дата: 08-07-10 13:06

... само тези 12.7 мегапиксела малко ми малеят


Имам лек за тази работа...

Photoshop:
Image -> Image Size -> 5616 x 3744
• 21.1 million pixels

воалла!

И спищ спокойно!

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   08-07-10 13:46

@navy
Да, познат ми е този лек... още при отварянето на RAW-то човек може да се самозалъже ;-)

Добре де, не се чувствайте длъжни да ме съветвате повече... аз просто съм си такъв - отговарям на всички ;-) Иначе имам достатъчно акъл да се оправя, въпросът е кое да жертвам - богатия избор на обективи при Никон/Канон, или екстрите в обработката на Некс-овете на Сони... Ето това ми е всъщност по-трудния избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: tantris   
Дата:   08-07-10 14:00

Хубавото на 18МП е, че могат да се ресамплират до 6МП във фотошоп.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   08-07-10 14:04

Томас, аз съм се 'потрудил' навремето така, че сега като снимам нито екстри ми трябват, нито се налага да обработвам [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   08-07-10 14:10

@navy
Да разбирам, че вече снимаш само леснички неща ли!? Ех, ех... човек, не разбра ли - мога да обработя всичко, може би по-добре и от теб. Но не искам да го правя, ако има как да го поверя на техниката. А за "не ми се налага да обработвам", такъв филм има САМО ако снимаш в студио на специално осветление. Навън това е практически невъзможно в 90% от случаите - дори и само заради слънцето и сенките.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   08-07-10 14:22

Ей, така дори и аз не мога да се изхвърля на мокрия пасък бе, хем съм от Варна [smilie18]

[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: pefoto01   
Дата:   08-07-10 16:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   08-07-10 16:36

"Колкото повече - толкова повече!"
Казал Печо Мух [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   08-07-10 16:45

@pefoto1
Ето пак... Нали точно за това говоря! За СПЪВАНЕТО на технологиите с цел изцеждане на максимална печалба от тях! За приказките как такава матрица толкова можела, разбираш ли. За да може да се продава онази, голямата, с прилежащите й безобразно скъпи обективи. После, след няколко години, изведнъж ще се окаже, че сегашната кроп матрица може повече от оная на хаселблада от 2009 година. Ти знаеш ли, че през 80-те точно така се говореше за хард дисковете - тогава бяха по 10 мегабайта (да, правилно четеш, МЕГАбайта - т.е. на един харддиск можеше да се запише един кадър от 3 мегапиксела без компресия). Та плътността на записа, разбираш ли, можело да се качи много - толкова много, че чак до 40 мегабайта можело да се съберат в един диск. Ама това щяло да стане някой ден, не сега. Дет' се вика, за 4000 долара - толкова (това беше цената на един такъв хард по онова време). И пак там някъде се говореше за модемите, че максималната скорост, която можели да постигнат, била 9600 бита в секунда. Защото телефонната жица, разбираш ли, не можела да пренася звук с по-висока честота. Докато един ден се оказа, че можела, защото модемният сигнал всъщност не е нужно да е звуков... А и за тактовата честота на процесорите имаше някаква приказка, ама да не излъжа в точните параметри - абе във всеки случай, беше десетки пъти под честотите, които после успяха да вдигнат с тях - при това без да се влоши качеството на изчисленията ;-)



Публикацията е редактирана (08-07-10 16:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   08-07-10 17:10

Никой навремето не е казвал, че толкова е границата, просто технологията тогава е била с тези възможности.
Доста преувеличаваш и драматизираш нещата [smilie5]
И също така не мислиш върху това, което казваш...

Обема на дисковете се увеличава, но и материала и структурата се променя.

За да се увеличат мегапикселите в ЕДНА И СЪЩА матрица, без нейното структурно променяне - трябва да приемем компромис с качеството.
Нещо, което изобщо не осъзнаваш!

И това повишаване на мегапикселите го компенсират донякъде с електронно усъвършенстване на обработката на сигнала, донякъде със софтуер, но граница има.
Виж, те могат и 50 мегапикселов да ти направят, но ще имаш баси и мизерното изображение, лишено от плътност, динамика...

В момента се изцежда максимално от тази технология и се разработват нови. Кой знае, може да има принципно по добри матрици, най-вероятно има... но те ще навлязат едва след сериозен спад в сегашните покупки.

И пак не каза... за къв ти е 18 мегапикселов файл, де ще си го пъхаш [smilie8]
Да не би да живееш на автогарата, понеже там има много пространство да си закачаш големите принтове [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   08-07-10 17:49

Или аз преувеличавам, или те са нахитрели. И залагам на второто. Сигурно някъде още си гризат ноктите защо така бързо ни дадоха целия прогрес с компютрите - гигабайти, гигахерци и т.н., при положение че още си караме колите с вътрешно горене и не роптаем. Е, владетелите на фотобизнеса са решили да ни прекарат по бавната лента... това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   08-07-10 18:50

Абе някаква голяма мания те гони на тема измама и конспирация... [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Не забравяй, че и 'те' са хора, при тях работят също така нормални хора, всички сме от тази планета и такива сценарии се случват само и единствено в твоята умна главичка [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: swan_   
Дата:   08-07-10 22:41

thomas приятелю, ти от къде си? Много бих искал да се видиме! Такива као теб са супер за компания - пускаш им лафове, ебаваш ги тъно, те си дрънкат и се радват на вниманието и всички са доволни.[smilie18]
Та ако искаш да пием по едно някой ден.Па може и да премерим някой мегапиксел [smilie3] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: ivogue   
Дата:   09-07-10 02:14

Ето как спорът ражда социални контакти, хаха!

Разликата между една сапунерка и един хубав дслр може и да няма, ако е оборудван с пластмасови лещи. Няколко пъти се казваше дотук, ще го кажа и аз - Техниката за снимане не е само компютри, а напротив физика-лещи. Това, че ти работиш в IT сферата и си свикнал всичко околко теб да се променя, не значи, че целият живот е устроен така. Фотографията и авиацията, както се спомена, не са. Онези дето преди 5 години са похарчили 5000лв. дълги години ще правят много по добри снимки от тези, коити са дали 5 години по-късно 1000лв. за сапунерка. След 1 година ше излезе "по-добра" сапунерка. Но няма да излезе по-добра оптика, а те са си дали парите за оптика. Един обектив си пази цената и 10 години, ако не го счупиш. А тези сапунерки се ползват по една, две години и се хвърлят, както iphone-a, който имаш.

Сигурно изпуснах още много неша, които трябваше да се кажат, но то няма лек за всички недоразумения. Сега ще погледна послените мнения, за да се сетя.

" Навън това е практически невъзможно в 90% от случаите - дори и само заради слънцето и сенките." - и на вън става, но трябва да намериш кога и къде се крие онази светлина, в която няма ярко слънце и сенки. Мека светлина има под облаците, но не снимай тогава небето. Друго - всеки знае, че се снима принципно рано сутрин и късно вечер. Обяснено е физически зашо това се налага и го пише навсякъде.

за мегапикселите бих искал единствено да кажа, че най-вероятно снимките не са ти достатъчно рязки и затова си мислиш, че повечето мегапиксели ще решат проблема. Не е вярно това! Една рязка снимка от 10мп ще изглежда напечатана по-добре от друга поразмазана 20мп, поради по-слабата оптика.

относно конспирацията, щом става въпрос за транснационални компании - корпорации, то всичко е възможно. Но аз лично досега не виждам да се застоява развитието на фотоапаратите. Може би зашото не следя развитието на сапунерките [smilie11] ?!

относно въртящият дисплей - казваш, че няма как да снимаш без да ти се върти дисплея - дигаш апарата над тълпата, гледаш дисплея и снимаш. Все едно с тези думи преразказваш маркетинговата стратегия на новите камери с въртящи се дисплеи. Ти си абсолютно изманипулиран от тези, от които се оплакваш.[cool] Явно това ти е проблема! Аз не знам как не си се зарибил по новите възможности за фокусиране на touch-дисплеите "натискане с пръст". После ходи обяснявай, че не си уцелил окото и нямаш сестра. Та за въртящите се дисплеи - вдигаш апарата над теб и снимаш. Ако трябва правиш три различни насочвания и снимаш, за да си сигурен, че си хванал всичко. Ако искаш снимка отдолу - задържаш апарата отдолу и снимаш. Зашо непременно трябва да виждаш какво се снима. Толкова пък не може да улучиш човека ли?! Това е ненужна екстра със следните недостатъци - по-скъпо, по-тежко, повече пари. Няма при хубавите тела, защото хората не го искат. Слагат го на някои дслр, да - на най-ефтините. Тези, които си купуват по-скъпите са ходили на курс. Ти може и да не ходиш, но ето не знаеш как се снима без въртящ се дисплей, за което трябва да си платиш, купувайки си нужния апарат. Тези, които са ходили на курс дават пари само за това, което не могат сами да направят - по-добри обективи -> по-рязко изображение във всякакви условия.

Ха се върни и прочети всичко това още веднъж.

С най-сърдечни поздрави и радост на ентусиазма ти!


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: pefoto01   
Дата:   09-07-10 03:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   09-07-10 09:34

@ivogue
За повечето неща си прав. Но наистина причината да не виждаш задържането на развитието е главно в това, че не следиш развитието на сапунерките. Те вече изпреварват големите си братя и по мегапиксели, и по екстри. Само по цени изостават. ;-) Е, и по качество, естествено, но ако е за въпрос, и много от DSLR-ите също са до под кривата круша с качеството. Както и да е, именно сапунерките дават тон какво ново трябва да се появи и при DSLR-ите (въртящи дисплеи, видео, live view, процесорна обработка на изображенията), а това е крайно нередно - все едно Формула 1 да копира новости от семейните ванове.

Не си прав и че онзи, който е дал 5000 лева преди 5 години, може да прави днес по-хубави снимки от онзи, който ще даде днес 1000 лева. Истината е, че вторият има доста повече шансове не само да има по-хубави снимки, но и да снима с доста повече улеснения. Разбира се, стига да не е консерва и да посмее да се възползва от тях. Иначе... язък за нововъведенията.

За въртящия дисплей пък изобщо не си прав. От начало до край. Научи се да го използваш и тогава говори. Не отричай това, което не познаваш. Аз мога да отричам оптичния визьор, защото 15-20 години съм снимал с него, преди да получа шанса да опитам нещо, което ме ограничава много по-малко. И самият факт, че тази жизнено важна екстра започва да намира място в много нови модели DSLR, показва, че аз съм прав, а не ти. Впрочем какво те кара да мислиш, че един подобен дисплей е тежък!? Та той се среща и в сапунерки по 200 грама! Според мен оптичните визьори тежат значително повече, да не говорим, че и заемат място и стърчат от тялото, при някои модели - дори много.

Думата е еВтин.

Също с най-сърдечни поздрави. И пожелания да си свалиш за малко окото от визьора - ще можеш да видиш и света около себе си. Във всеки смисъл на думата...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   09-07-10 09:42

@pefoto1
Ех, с тая твоя компетентност. Аз с моята проблеми нямам. Защо мислиш, че познанията как с много мъка да използваш старите и недостатъчно комфортни решения, са показател за компетентност?! Точно обратното - за мен непознаването (и съответно непризнаването) на новите възможности е показател за вреден консерватизъм (съществува и полезен такъв).

Естествено, че е важно да изкарваш максимума от това, което имаш. Но защо трябва да се ограничаваш до него, след като светът ти предлага нови възможности!? След като вече знам за това, което може да ми даде като екстри снимането с апарат от типа на NEX-5, вече Canon 450D-то ми изглежда по-нещастно от Смена-8! Светът се променя, при това бързичко, точно затова аз не мога да приема да правя големи инвестиции в нещо, с което след 2 години няма да ми е достатъчно комфортно да бъда.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   09-07-10 10:46

Мисълта ми беше да се присмивате по-малко и по-културно на сапунерките, защото видимо те ще са носителите на новото в индустрията, която явно яко е запекла благодарение на профи фенската си база, която много си пада по стабилните "инвестиции", които така и не разбира, че са си просто пладнешки обир на собствения й джоб. Затова и конкуренцията се е съсредоточила в посока на необременените от ограниченията на физиката потребители, които само знаят да искат повече всеки ден и не ги интересува защо е невъзможно. А желанието прави чудеса :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 10:58

15-20 години снимачен стаж... и пак не си се научил [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   09-07-10 11:02

@navy
Не аз, ТИ не си се научил, че това, което вече знаеш, не е ВСИЧКО ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: tantris   
Дата:   09-07-10 11:13

thomas, поснимай патки с NEX-5 да разбереш защо огледалото няма да изчезне скоро. Или репортаж. Там където се изисква моментална реакция си трябва оптически визьор. Дали ще бъде с подвжно или неподвижно огледало това е друг въпрос. За сега електропнните визьори са с ниска резолюция и бавни. Огледалцето засега няма алтернатива в някои про браншове.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: ivogue   
Дата:   09-07-10 11:13

...като се вика "ти му говори, оно рупа ли рупа".

Все повече почвам да си мисля, че проблемът се върти в следното: досега твоите познати са те признавали като фотограф, но истинските фотографи не те смятат за такъв. Бъди сигурен, че твоите познати няма да го разберат това и ще продължат да те смятат за такъв. Така, че не е станало кой знае какво.

"сапунерките. Те вече изпреварват големите си братя и по мегапиксели, и по екстри" - да, защото маркетинговата стратегия, насочена към потребителите, които си купуват сапунерки, ги е видоизменила да търсят това по новите модели. В рекламите се показва, че новите модели имат въртящи се дисплеи и хората се залъгват да си ги купят. Защо не показват, че новите модели правят по хубави снимки? Защото за да стане това, апаратът трябва да стане по-скъп. Защото оптиката му трябва да е по-скъпа. По-големите матрици съшо. Подчертавам по-големите, не тези с повече мегапиксели.

"и много от DSLR-ите също са до под кривата круша с качеството" фотографите под качество разбират качество на снимката, което зависи, пак повтарям от обективите и до много малка степен от фотоапарата. Тялото дава най-вече функционалност. Вярно е, че при сапунерките, качеството на снимката зависи от фотоапарата, но то е защото лещите са им вградени. Опасявам се, че ти под качество визираш екстри на апарата. На тези неша фотографите не им обръщат голямо внимание, защото тях ги интересува това как да правят по-добри снимки, а не как да изпоплзват фотоапарата за gps. Taka, че не се притеснявай толкова, че тон се води от аматьорите в класа.

"Не си прав и че онзи, който е дал 5000 лева преди 5 години" - преди пет години за 5000лв., предполагам, човек е могъл да си купи едно 30D с три обектива от рода на 17-40, 24-105 и един 70-200 без стабилизация (тогава тя не е била толкова популярна). Днес за 1000лв. си купуваш или много хубава сапунерка или нисък клас дслр с китов обектив. И сега ако мислиш, че някой може да направи по хубави снимки с днешната свръхекстрова сапунерка с gps, touch display, live view и т.н., то това може да си само ти.

За въртящия дисплей: мислиш, че не мога да го използвам, защото не съм прочел няколко книги, пиша евтин с Ф и не съм ходил в токио да видя хълма до кулата ли? Явно! [smile] Е признавам си, че за разлика от теб аз не съм използвал чак 20 години въртящ се дисплей [smilie8], както ти оптичен визьор. Но първата си книга за фотография съм прочел на 13 години. Тогава там не пишеше за въртящите се дисплеи, а за това как да се кадрира и разни работи за хоризонта. И да кажа, аз съм просто любител, който както и ти обичам да пътувам и да снимам. Но след 10 години пътуване в европа, америка и близкият изток, и разглеждане на популярните им забележителностите вече тези неша не са ми интересни и искам да правя хубави снимки не на популярни, а на красиви места/неща/хора, не просто да съхранявам спомени.
Виж тази снимка:
https://photo-forum.net/i/1333151
Не вярвам автора да е отишъл в Япония за да направи тази снимка, не вярвам да е използвал и въртящ се дисплей, но една сапунерка и с въртящ се дисплей пак няма да може да направи такава снимка.

"И пожелания да си свалиш за малко окото от визьора - ще можеш да видиш и света около себе си." е затова всички ти се смеят, защото си вадиш някакви крайни заключения и редиш всички наред.[cool]

С поздрави и най-голямо уважение към ентусиазма ти.

пс. междудругото ако си промениш решението да носиш дслр в чантата, което не те съветвам, се продават въртящи се удължения за визьора - така че всеки да е доволен.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 11:21

Хе хе, според Томас известните модни фотографи са бунаци, защото не снимат със сапунера...
... бунаци са и спортните журналист [smilie8]
... бунаци са и репортерите по горещите точки, защото не ползват безопасна сапунера, ами си показват главата с апарата на линията на куршумите [smilie8]
... бунаци са всички тия, с големите, скъпи и тежки фотоапарати по стадионите и пистите, да ги мъкнат и да се потят [smilie8]
... бунаци са всички уайлдлайф фотографи да се набутват с толкова много пари [smilie8]
... и още колко много бунаци има, ужас [smilie8]

... голям съм бунак, ся това Д700 си го блъскам у глъвътъ, ама като се прибера, никой да не ме гледа [smilie8]

... макро фотография, спортна, архитектурна... лелееей, тилт обективите, шифт обективите... малеее... всичко пада в канала... смятай, бокетата ще се рисуват от софтуера, сматай... и всичко това в 200 грама в джоба [smilie8]

... колко слепи сме били [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: marto   
Дата:   09-07-10 11:37

бунак - хубава дума [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: antonio.caro   
Дата:   09-07-10 12:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 12:35

Как ще се застрелящ с тоя лък бе [smilie10]

Поне аз с моя не мога [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   09-07-10 12:39

@ivogue
Прав си за много от нещата - казах ти. За други просто пропускаш, че има и други гледни точки. А снимката, която ми показваш (вярно, не мога да я видя в пълна резолюция, за да съм напълно сигурен как изглежа там), ми се струва напълно по силите да речем на NEX-5 - и като цветове, и като ефекти.

Иначе знам, че се продават и камери за визьорите дори, така че знам, че мога да гледам и на телевизор, ако предпочитам. Но всичко това ще го оставим за оня невероятен момент, в който ще обикалям да снимам с двама шерпи. Дотогава ще гледам да се придържам към минимализма в теглото, за да не си развалям преживяванто от самите пътувания.

@navy
Бунаци е силна дума. Но не е най-умното да наливаш с пъти повече пари от останалите, за да получиш мъъъничко повече от тях. Това си е моето разбиране. Други държат точно на това мъничко и го правят. И ако парите не са им фактор в решенията изобщо, напълно ги разбирам. Но повечето форумци не го правят, защото са шеметно богати, а на принципа "видяла жабата, че подковават вола". Ако си много известен и печеливш, то със сигурност статусът ти изисква да носиш поне прилично скъпи дрехи и да караш луксозна кола. Ако обаче си купиш тези символи на статуса, когато си беден, те няма да те направят богат. Същото е и с фотографската техника. Но пък всеки е свободен да си троши главата според своите си убеждения, така че този спор е доста излишен.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 13:03

Не си прав [smilie7]

Тук не опира до това дали си богат, а до какво ниво в качеството искаш да стигнеш!

Например да поговорим за музиката. Минал съм през много системи, компактни (сапунерки) до изчистени стерео усилватели с дискретни елементи докато накрая за малко съм се спрял на висок клас лампов усилвател.
Тук с пълна сила важи - много повече пари за малко по добър звук!
Няма евтини варианти за хубав звук... просто няма.
Все едно да кажеш на някой меломан - я си метни винила през балкона и си накъсай кабелите.... натроши си лампите, голям си бунак - вземи тази миникомпонентна система на Сони, глей и мп3 пуска - всичко!
Оня така яко ще ти се изсмее....

Така е и с фотографията!

Не става, просто НЕ става, факт!

Ако уважаваш фотографията и държиш на добри снимки - да оставим тук композиция и идея - нека само за качество да говорим - с компактния ще стоиш на едно ниво и толкова.
Само ще си мислиш, че са ти по добри, но няма да са ти, защото гледаш много ограничено - цвят и мегапиксели и качваш обаче в ниска резолюция!
Сори майна, това е положението - не става!
Не можеш и най-интересното е, че не разбираш за какво ти говоря [smilie5]

Аз ако обикалям толкова много света и харесвам фотографията... ще си изям туристическите чорапи от яд, че си пълня дард диска с такива кадри, а нямам нещо наистина добро, което определено зависи от техниката [smilie7]

99% от архитектурните ти кадри са за кошчето най-малкото от факта - чисто техническия - че не си използвал ТШ обектив [smilie7]

П.П.
Сега е момента да се заровиш в гугъл, да научиш какво е това (както и номера с макрото) и да изпишеш един дълък постинг как от 15-20 години се ТШ обективи ти се търкалят по джобовете...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: rorus   
Дата:   09-07-10 13:19

Нямам време за цялата тема но това, което си си мисля е че Томас е:

1. или неуморим и необорим
2. или просто се гъбарка

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   09-07-10 13:44

@navy
Не мога да отрека, че съм безкрайно щастлив от тона, с който си водим тази дискусия.

Аналогията с музиката е чудесна. Смея да твърдя, че имам изключително чувствително ухо, което различава всичко и често по акустиката на помещението, от което някой ми говори по телефона, мога да разбера къде се намира той.

Та аз, с моето ухо, гарантирам че не мога да различа дали един качествен запис ми е пуснат от компакт диск през лампов усилвател, или от хубаво кодирана MP3-ка през качествен усилвател и хубави колони. No way! Много съм опитвал. Да, има значение усилвателят, има значение колоните, но разликата може би могат да я открият уреди - не и хора. Може би в някаква напълно изолирана студийна среда, при пълна липсва на каквито и да е околни звуци... Но в нормалната среда, в която живеем - просто няма как. И за мен тези, които твърдят, че могат, по-скоро се самозаблуждават. Като един приятел - професионален фотограф от твоя тип, който един път ме убеждаваше как след като си почистил лещата на CD плеъра (говорим за началото на 90-те), високите честоти започнали да му се чуват по-чисти, разбираш ли... явно още не беше разбрал смисъла на цифровото кодиране на информацията. Що се отнася до винилите... дори си купих грамофон наскоро, за да си дигитализирам плочите, някои от които така и не можех да намеря издадени на нещо друго. Но практическата полза от това да имаш грамофон днес не е свързана с това да го слушаш, ако си говорим сериозно - всеки знае, че качеството на звука на една плоча зависи от броя прослушвания...

Разбира се, производителите на лампови усилватели ще направят всичко възможно да ме убедят, че разлика има и че аз съм идиот, че не мога да я открия. Ето това аз бих нарекъл маркетингов трик ;-)

Повярвай ми, обработката на изображения е едно от нещата, от които разбирам най-много. Така че знам какво да гледам и в какъв размер да го гледам. И ако не съм казал, очите са вторият ми орган, в който превъзхождам (засега, нищо не е вечно) повечето от хората. Въпросът е, че освен чисто обективни показатели за това какво значи качествено изображение, има и много субективни. И когато гледаш един отпечатък на стената, особено пък ако е зад стъкло, обективните просто отиват на кино. И може да качвам с ниска резолюция, но когато сам си ги обработвам за някаква сериозна употреба, определено ги гледам единствено на 100% на огромен монитор, така че прекрасно знам какво има във всеки техен пиксел.

Да, съгласен съм, че много зависи от обективите. Но точно затова се и чудя защо някои обективи (или цели апарати) изобщо са стигнали до пазара!? Кого се надяват да излъжат с тях!? От друга страна, аз много вярвам в оптималността и достатъчността. След като някои производители успяват да се стегнат и да съберат в едно хубава матрица и оптимизиран обектив, така че да се получи един компактен апарат за под 400 долара, който прави много хубави снимки (визирам G10 при пускането му), значи може да има и добри решения, честни спрямо потребителя. Защо след това го заливат и с откровени боклуци, които не снимат, а рисуват (както са много от ултразумовете)?! Само защото той няма очи да види разликата ли? Не, просто играта не е честна и това искам да кажа от самото начало.

И накрая, чудесно знам какво е tilt & shift, само че ми идва малко прекалено. А шантавите перспективи лично мен ме кефят много, затова и ги използвам толкова често.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: tantris   
Дата:   09-07-10 13:47

Navy, май се върза на ...КАШАЛОТА[smilie18]
А уж морско чадо[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: pefoto01   
Дата:   09-07-10 13:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 13:53

Та аз, с моето ухо, гарантирам че не мога да различа дали един качествен запис ми е пуснат от компакт диск през лампов усилвател, или от хубаво кодирана MP3-ка през качествен усилвател и хубави колони.

Значи си далече от човек с чувствително ухо [smilie18]
Но няма лошо да си мислиш това [smilie7]

Аз правя разлика между оригинален диск и такъв, записан 1:1 [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   09-07-10 13:56

@navy
Дълбок поклон, ако наистина можеш да различиш това! :-) Защото там и на теория няма причина да можеш...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: pefoto01   
Дата:   09-07-10 13:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 13:59

Томас, точно на ТЕОРИЯ има разлика, но не мисля, че си запознат с нея [smilie5]

В горния си пост написа много... неточни и дори смешни неща. Мога да се хвана да ги извадя едно по едно...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 14:02

Ти написа следните усмивки:

- Да, има значение усилвателят, има значение колоните, но разликата може би могат да я открият уреди - не и хора.

- Що се отнася до винилите... дори си купих грамофон наскоро, за да си дигитализирам плочите

- Разбира се, производителите на лампови усилватели ще направят всичко възможно да ме убедят, че разлика има и че аз съм идиот, че не мога да я открия. Ето това аз бих нарекъл маркетингов трик ;-) Най-якия бисер за днес!

- Защо след това го заливат и с откровени боклуци, които не снимат, а рисуват (както са много от ултразумовете)?! ХА ХА

- И накрая, чудесно знам какво е tilt & shift, само че ми идва малко прекалено. Ти у ред ли си ???

[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   09-07-10 14:20

@navy
Много правило ми хвана акцентите. Само не мога да разбера как намираш нещо в тях, с което да не си съгласен!?

Теста за оригиналния и копирания диск предполагам не е трудно да се направи, нали така? Правил ли си си го реално? Т.е. не ти, а някой друг да ти зарежда дисковете, и ти само да слушаш. И после да се провери колко пъти си уцелил. Сигурно ще се върти около 50-те процента. Разбира се, разлика между двата диска има - факт! Но тя не е в това как ще звучи музиката. Тя е в това при какво надиране ще почнат да се появяват грешките. Заводският диск има още едно ниво на излишество на данните, което го прави да не дава грешки в звука даже и при сериозно надиране, докато на един CD-R му стига и малко и ще започне да прави проблеми. Но ако е чист, ненапипан и ненадраскан, разликата в звука ще е точно нула. Наука!

Как решаваш проблема с деградацията на качеството на винилите след всяко слушане? Съсипваш ли си ги? Или предпочиташ да ги има завинаги и затова слушаш копия?!

И накрая, какво, смяташ, че ултразум компактните апарати са невероятно достижение на качеството!? Не мисля... ужасни са! Виж примерите в който искаш сайт!

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: swan_   
Дата:   09-07-10 14:35

"Автор: rorus
Дата: 09-07-10 13:19

Нямам време за цялата тема но това, което си си мисля е че Томас е:

1. или неуморим и необорим
2. или просто се гъбарка "

!00% не се гъбарка, съдейки по снимката в профила му. [smilie18]
А бисерите не искам да коментирам - направо се чудя нейви от къде има нерви...
Те 100 човека се опитват да му покажат очвидното, ама нъцки.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 15:16

swan_, нервите на Нейви са като корабни въжета [smilie5]

Томас, моите уважения, разбрах, че си завършил информатика, обаче познанията ти за аудиодисковете клонят към нула и то не в безкрайност [smilie7]
Да, има разлика при записан 1:1 диска на компютър, но ще си спестя обяснението - защо [smilie7]
Също така номера с надиранията и т.н. са си много колоритни твои измислици [smilie5]

За винилите... не слушам в момента винили, а оригинални СД и САСД дискове. Но това... със слушането ми прилича на номера да си ушиеш копие на Армани, последния да го сложиш в гардероба и да носиш ментето, за да не ти се изтърка оригинала [smilie18]

За зуума подчертах твърдението ти, че ултразуумовете рисували [smilie8]

Относно разсъженията ти имам чувството, че правиш копи/пейст извадки от тук таме без да ги осмисляш, както и коментара върху тях.
Разбира се, че не правиш, но крайния резултат е същия [smilie7]



Публикацията е редактирана (09-07-10 15:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   09-07-10 16:25

В студентските ми години, освен че аудио дисковете бяха голяма новост, имах късмета точно да се занимавам и с шумозащитно кодиране на информацията, така че съм доста по-наясно с това защо и как се записва информацията върху аудио дисковете, този стар, но златен формат...

За плочите... знам ли - при положение, че след като сваля информацията от тях, дигиталното й копие ще остане непроменено и при това с нищо няма да й отстъпва, не виждам защо трябва да ги руша, и доколкото знам, така правят всички, не само аз. Асоциацията с костюма е абсолютно неприложима, защото производството на костюми засега продължава, докато плочите са вече част от историята, или поне 99% от тях са.

За зуума... наистина не те разбирам. Да, точно така ми изглеждат снимките, направени от ултразуум турбосапунерите с претенции - като нарисувани! Даже по едно време си бях взел едно такова недоразумение - Sony DSC-H9. 8 мегапиксела и 15х zoom. На пръв поглед - прекрасно. Като почнеш да снимаш, приближените кадри изглеждаха като рисувани с четка, не като резултат от фотография. Явно падаше някаква здрава обработка с помощта на процесор, но като резултатът е лош... не мога да се преструвам, че е хубаво.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 16:39

В студентските си години между изследванията ти на термоядрения синтез, клетъчното делене и РНК генното изменение... дали случайно си ходил на курсове по мярка и самоосъзнаване [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   09-07-10 16:45

@navy
А ти не усещаш ли, че още малко и ще ми кажеш, че като си копирам снимките от харда на едно CD, качеството им се влошава!? :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 16:48

П.П.
Този твой пост е УНИКАЛЕН и ще си позволя да го коментирам [smilie18]

1.шумозащитно кодиране на информацията

Тази така гръмка фраза явно означава най-просто орязване на харектиристиката... съответно и динамиката [smilie5]
Стар и златен формат викаш... ще те светна, хайде от мен да мине - точно СД дисковете като излязоха 70-те години еб... мамата на понятието качествен звук, но щом смяташ, че е златен - мооооже [smilie5]

2. За плочите... знам ли - при положение, че след като сваля информацията от тях, дигиталното й копие ще остане непроменено и при това с нищо няма да й отстъпва...

Това е за номинациЙ "Гений на аудиофилизъмъ"
А-ха да кажеш, че дори ще звучат по добре [smilie5]

3. ...докато плочите са вече част от историята, или поне 99% от тях са.

Вземи... образовай се [smilie7]

4. Защо след това го заливат и с откровени боклуци, които не снимат, а рисуват...

Вземи, седни и си изясни понятията...
Едно е да кажеш, че обектива рисува... друго е да изтърсиш ... както и да е де, надявам се... то ко да се надявам, сигурен съм, че или не разбираш, или се правиш, ама толкова убедително, че чак си вярваш [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   09-07-10 17:02

@navy
Викам с юбилейния 215-ти пост да затворим най-после тази тема... Ясно е, че си от категорията "believers", за които фактите, науката... нищо няма значение. Не искам да се заяждам, затова няма да ти казвам "вземи, образовай се...". Щом вярваш на измислиците, че честотната лента на CD диска е по-лоша от тази на грамофонната плоча - вярвай си. Аз предпочитам да вярвам на фактите. Компакт дискът може да пренесе всяка честота, която и човешкото ухо може да хване, оттам нататък какво повече има значение!? Впрочем грамофонната плоча не може толкова, но затова пък може прекрасно да пука. В това, естествено има нещо много секси, както и във факта, че макар и технология на повече от 100 години, все още може да издава приличен звук (или поне през първите 6-7 прослушвания, след което постепенно високите честоти започват да си отиват, а с времето пуканките се увеличават).

Не ми разказвай легендите как заводите тепърва започвали да правят отново плочи - те скоро и дискове ще спрат да правят и цялото пазаруване ще става онлайн - и без това по-голямата част е вече там.

Какво повече да изяснявам за ултразум АПАРАТИТЕ!? Какво ме интересува дали гадното изображение се дължи на обектива, или на матрицата - наистина не ми пука! Купувам комплект, който искам да върши определена работа, в него, както се сещаш, обективът е неделима и несменяема част от всичкото и не е моя работа къде е проблемът - важното е, че го има.

Не е лошо към страхотната си задълбоченост да добавиш и щипка практичност!

Впрочем вече съм учуден, че снимаш дигитално! ;-)



Публикацията е редактирана (09-07-10 17:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: swan_   
Дата:   09-07-10 17:02

Гледам и не вярвам на ушите си [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 17:07

Ти да не вземеш да се изнервиш сега [smilie7]

А при копиране на аудиодиск на ПС наистина има промяна в звука [smilie5]
Да, нули и единици са, чексумите излизат, но... факт [smilie5]

А това с плочите направо ме хвърли в задно салто [smilie18]

Препоръчвам ти Nokia N8 - 12 мегапикселова, снима, и то добре [smilie24]
Какво по практично нещо от това?
Я го мани тоя грозния Р1 на сони..... или тоя НЕХ-5, изобщо не искам да чувам ДСЛР тук!

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: tantris   
Дата:   09-07-10 17:08

На тая тема се държи форумо днес.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 17:08

П.П.
Забравих, ако 12 мегапиксела са ти малко... вземи си 2 нокии [smilie10]
Все пак 24 мега са си 24 мега [smilie8]



Публикацията е редактирана (09-07-10 17:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: tantris   
Дата:   09-07-10 17:14

thomas, това устройва ли те като качество на изображението?


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   09-07-10 17:14

@navy
Виж сега, когато имаш ситуация, в която "Да, нули и единици са, чексумите излизат, но... факт", значи е дошло време да си кажеш "абе аз нещо си внушавам май...". ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   09-07-10 17:16

@tantris
5D Mark II? Нямам никакви забележки! Защо питаш? ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 17:16

Томас, сигурен ли си, че звука е само нива?
Я пак помисли...

Както казах - мислиш много ограничено, да образован си, ерудиран, но поспри се, замисли се... нещата НАИСТИНА не са само нули и единици [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: tantris   
Дата:   09-07-10 17:17

Ми мани ги тия въртящи се дисплеи и си вземи канон с еЛ-ка.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: kayso   
Дата:   09-07-10 17:21

>thomas, това устройва ли те като качество на изображението?

Мен ме устройва, за него не знам [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 17:35

Е аз като ти казах да си вземеш Мк2, ти защо си взе 7Д?
Ама то 7Д по убаво... жив никонъ...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: ivogue   
Дата:   09-07-10 17:37

Все пак трябва да изясним и следното нещо:

Дали е възможно ултразума да ти рисува поради следния факт. Когато снимаш нещо при 200-300мм фокусно разстояние едно малко отклонение на фотоапарата прави огромно отклонение на снимания обект. Рисуващ си триъгълници и виждаш как се изменят страните. Т.е. хората са казали, че ако снимаш нешо при 50мм фокусно разстояние, ти трябва скорост по-бърза от 1/50 за получаване на рязко изображение без стабилизация - най-близката 1/60. Ако снимаш при 10мм и имаш стаблизация 3 стопа, то може и полови секунда да ти стигне. Но ако снимаш при 400мм фоусно разстояние нешо в сянка, на разсъмване или заздрачаване, то все не ти стига скоростта. Ако и това нещо се движи и не панорамираш качествено на висока скорост пък става съвсем боза. Но още по-малко става да имаш апарат насочи-щракни, вадиш от калъфа, натискаш "он", изчакваш зума да заработи, натискаш спусъка [shtrak] , поглеждаш снимката и да кажеш "ей точно така исках да се получи", хехехеее[smilie18] [smilie18] [smilie18].
Ако е бил друг проблема, както е най-вероятно да е, то пренебрегни поста ми.[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   09-07-10 17:57

@ivogue
Говоря за ето този ефект - погледни най-вече белите букви в червения бутон... Или цифрите на таблото. Кропът е с пикселите запазени 1:1.


http://www.yankov.info/wp-content/uploads/2010/07/crop_painting_DSC08639.jpg



Да, случваше се главно при недостатъчна осветеност и голям zoom едновременно. Което значи, че явно наистина оптиката издиша, може би само при отворена бленда и по-високо ISO. Може да се приеме и за вид шум, но е по-различно. А и съм забелязал, че разни филтри във PhotoShop за елминиране на шума правят същото. Така че предполагам, че Сони бяха вкарали някаква обработка в процесора, за да понижава шума.

Силно ми прилича на рисувано с четка, затова и казвам, че този вид апарати не снимат, а рисуват. Впрочем виждал съм подобни проблеми и на отделни кадри от NEX-5.

Нямам много примери, защото бързо се разделих с този апарат. Но не е резултат от мръдване, а и той си имаше стабилизация.



Публикацията е редактирана (09-07-10 18:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: serjy   
Дата:   09-07-10 18:00

От сериозното ми участие, в няколко поредни аудиофилски сайтове в България, доста слухтене и тесове установих, че по-глухи аудиофили от българските нема [smilie18]
99% никога не са слушали акустична музика на живо, иначе различават посоката на кабела [smilie18]

В България, аудиофил е диагноза. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 18:08

Ей, Сержи, расте ли малкия Сержи?

Иначе какво си приказваш... ти знаеш ли още какви митове има [smilie10]

Това, за посоката на кабела и че звука 'обича' да върви в правилната посока е голяма ралта...

А и има значение какъв е кабела към захранването [smilie7]

А чувал ли си за оня мит, дето като сложиш мпинго диск върху колоната, това е кръгче от абанос и звука се променя, а?

Има и друг мит, дето слагаш определени трупчета в стаята и сцената става друга [smilie10]

Ами за това, че като си сложа усилвателя на шпайкове и звука става по убаф, а?

Или ако закача цигулка на стената, ърм?

Да не говорим за пердетата в стаята и техния цвят [smilie5]

Ко знаете вие ей...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: ivogue   
Дата:   09-07-10 18:13

Той този апарат е направен да снима само на 100 най-много на 200исо, на 400 исо с малка матрица и голям зоом не виждам как ще докарат по-добро изображение.

+ това едното е що годе на фокус, другото явно везе излиза от фокус, а ако е и по ръбовете или в някои ъгъл, хм[smilie23]



Публикацията е редактирана (09-07-10 18:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: serjy   
Дата:   09-07-10 18:14

navy, всичко това ми е до болка познато, но не ми се пишеше [smilie24]

В резултат, сега не посещавам никакви подобни места. Наслаждавам се на това което имам и слушам МУЗИКА, а не звуци. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 18:16

Е, същото Е и с фотографията...

Но... човека търси мегапиксели, тва е [smilie7]

И екстри... в 200 грама джобен формат [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: promis   
Дата:   09-07-10 18:25

Боже, каква тема [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: shsphoto   
Дата:   09-07-10 18:52

navy за подобряване на звука с трупчета пердета и др. работи не ги бях чувал ...[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Много добре си върви темата да ви кажа, като гледам до 1000 може да стигнем, та да дам още малко принос от мен.
По моите скромни наблюдения "екстрите" се слагат за да се отклони вниманието от друго нещо, като в същото време се държи сметка да не са много на едно и също място (в един апарат) щото как ще си продават другите групи/класове апарати. Примерно искаш да повившиш продажбите на някой модел, пускаш нов с малко изменения, може и с по-лошо качество на картината да е, но му слагаш някаква екстра дето другите я нямат. Друг пример: Никон нещо са я били закъсали и пускат в Д90 екстрата Видео ХД - ако бяха помислили малко нямаше да го направят - защото след това Канон които правят видео камери от много време(Никон въобще не правят такива камери) им отговориха с много повече модели и с много по-голямо качество на видеото във всички ново излезли апарати.(Никон още не са пуснали с Full HD).
и сега Канон имат много повече продажби от колкото Никон имат с Д90 който вече издиша защото излязоха по-евтини и с почти същото качество като неговото качество.Освен това тук Канон ползват печелившата тактика пускат нов модел последни - така могат да видят какво са сътворили другите и за месец да взесат корекции и после година и нещо да продават без много притеснения - пример Д300с и 7Д.(продажбите са 3/1 за Канон).
Като видяха, че в ниския клас не могат да се борят с 450Д и 500Д пуснаха по нисък клас и му сложиха подвижен дисплей - още едно потвърждение, че екстрите са за заблуда.
Така, че не знам защо си мислиш че като вземеш апарат с много екстри и ще имаш добро качество - точно обратното е според мен, колкото по изчистено толкова по добре.Освен това цялата верига трябва да е качествена - обектив-сензор-софтуер за обработка в апарата. Как искаш с една сапунерка да имаш качествени снимки:
1.Там пикселите са много малки за да имат голяма динамика, 12-14-16бита за пиксел.
2.От малкия размер се хващат и най малките хроматични аберации които при добър голям обектив са по-малки а при малкия обектив на сапунерка по-големи.
3.Близкото разположение на пикселите и електрониката между тях води до по-голям шум.
Това са достатъчни аргументи според мен за да си взема ДСЛР вместо нова сапунерка - щото тя в 200 грама имала сума ти екстри и въртящ се екран и т.н.
Според мен не си много наясно какво търсиш - и възможно ли е то в моментното развитие на техниката.
При сегашното развитие на нещата цената на техника зависи най вече от софтуера вложен в нея, и времето за разработка на схемите и платките - самите части след това за сглобяването са 5-10-15% от цената - мисловния труд вдига цената. Аз също съм много претенциозен за някои неща и не мога да намеря това което искам - единственият ми избор е както е казал специалиста за системата дето ремонтирал и го питали защо това не е така а другото иначе - да си го направя сам - и така купих си дисплей процесори и почнах да мисля схемите и програмите, е няма да стане за някой месец всичко това но някога ще стане и ще е както аз искам и ще мога да си сложа каквито искам екстри без да са за заблуда на противника
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 19:08

Казах по напред аз... М9 + сумилукс 24/1.4 + ноктилукс 50 и си ти [smilie18]

Само че няма да кажа сумарната цена [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: tantris   
Дата:   09-07-10 19:21

Муахах - та тя дори няма видео[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: shsphoto   
Дата:   09-07-10 19:24

Забравих да кажа нещо за цената - освен горе изброеното зависи и името какво е - например ако искаш SONY - приготви още 20-30% отгоре защото се имат за голямо име и трябва да си платиш за него - както навремето Ферари казвал на недоволните от колите му, че те трябва да са доволни че имат честта да се возят във ферари - и като се ядосал Ламборджини на този отговор, от трактори почнал да прави спортни коли и даже по-добри и по-евтини от Ферари.
[smilie18] [smilie18] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: Alex-dan   
Дата:   09-07-10 19:26

... и ми звучи ми тъпо едно такова ...Leica... M9... хмм .. архаична работа [smilie11]

Друго си е .. НаЙкън! Гордо такова! Кенън! Марк ала бала... [cool] [smilie7]

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 19:30

или гнусмас... опс, самсунг [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: serjy   
Дата:   09-07-10 21:17

Е, същото Е и с фотографията...
Именно! [smilie24]
Не е истина... в последно време с Нейвито си говорим на един език. [smilie18] [shtrak] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: Canon   
Дата:   09-07-10 22:37

thomas
Къде си?
Айде включвай се, че ми се стопли бирата ... от чакане ...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   09-07-10 22:46

Сеирджиии [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Ще вземам такса [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: swan_   
Дата:   09-07-10 23:16

Скукааааааааааа...
thomas, помолих те да пием по едно. Никакъв те няма [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: shsphoto   
Дата:   10-07-10 00:14

Погледнах данните за DSC-R1 - вярно добър апарат, ама след като купиха минолта са ги спрели та да си продават Алфите, иначе и обектива му е 5х от 24-120/F2.8-4.8 Carl Zeiss T* lens.
Ето това е замисъла на серията - first all-in-one with APS-C size sensor, но явно искат да продават по скъпите ДСЛРи и сега пускат подобно нещо с NEX серията, сега ще има по-голям избор на обективи от тогава, но ще е и по-скъпо, та пак дойдохме до твоята идея, че сме прекарани от производителя да купуваме скъпото вместо евтиното.


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   10-07-10 11:21

Е досега беше "стига говори", сега стана "айде включвай се" :-)

@shsphoto
Това и аз говорех... появи се нещо хубаво, побързат да го килнат. Кеф ти G10, кеф ти R1. Впрочем предишното хубаво нещо преди R1 беше F717, което имаше несполучлив наследник 828, след който последва R1. Та даже и между F727 и R1 имаше известна загуба на функционалност: изчезнаха нощното кадриране и черно-белите нощни снимки (правят се без никаква светлина), изчезна видеото, изчезна голямото увеличение при макро... Е, имаше и подобрения, така че се преглъщаше лесно - двойно повече мегапиксели, APS-C CMOS матрица, две карти (CF и MS), изключително широк ъгъл... Но след това купиха Минолта, решиха, че трябва да продават алфите и убиха цялата идея - качествените компактни апарати трябваше да бъдат понижени в параметри, за да не конкурират алфите, Carl Zeiss обективите изчезнаха, качеството на изображенията се влоши и се наблегна на "екстрите" без стойност. И така - докато измислиха NEX-а (или по-скоро последваха PEN-а като замисъл), с което уцелват цели няколко заека, като основният резултат е, че успяват да ни приберат повече пари. NEX може разни неща, които дори и алфите не могат, но пък е по-ограничен в други отношения. Очаква се много алфаджии да си купят и по един такъв - и за да е винаги в тях, и защото може някои неща, които алфите не могат; очаква се и много хора, на които NEX-ът ще е първия DSLR, после да си купят и по някоя голяма алфа, която пък може разни неща, които нексът не може; отваря се и чисто нова линия от обективи, която ако се и разшири с още някой и друг модел, също може да донесе добри продажби.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: tantris   
Дата:   10-07-10 11:25

DSC-R1 компактен апарат??[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   10-07-10 11:32

@tantris
Това е общият термин за фотоапарати, на които не им се сменят обективите. Идеята е, че всичко му е събрано в едно, а не че е миниатюрен ;-) И все пак тежи има-няма половин килограм!



Публикацията е редактирана (10-07-10 11:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: detlene   
Дата:   10-07-10 13:57

очаква се и много хора, на които NEX-ът ще е първия DSLR

Ама NEX-а DSLR ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   10-07-10 17:09

Е, доколкото има сменяема оптика... там е. Доколкото няма огледало... малко го няма. Но доколкото почват да се появяват безогледални апарати със сменяема оптика и при другите марки, явно или ще трябва да се разшири термина, или да се намери нов. Засега Sony предпочитат да наричат явлението "SLR-class imaging" ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: pefoto01   
Дата:   10-07-10 17:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: detlene   
Дата:   10-07-10 17:47

Е, доколкото има сменяема оптика... там е. Доколкото няма огледало... малко го няма. Но доколкото почват да се появяват безогледални апарати със сменяема оптика и при другите марки, явно или ще трябва да се разшири термина, или да се намери нов.

Е, те и телеметриците имат сменяема оптика. Доколко са DSLR?
А иначе доколкото термините мисля, че най-мъдро и разумно е да ползваме утвърдените термини, съответно с утвърдените и значения. Така поне, доколкото можем ще се разбираме, дори и да не сме съгласни един с друг.
Но доколкото това е възможно, разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: nsirakov   
Дата:   10-07-10 19:46


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/cuho7028.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/vdhn5904.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/nbgw7787.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2010-07/tkzx2298.JPG


http://lh4.ggpht.com/_bV-CUXmhUxk/TCzL5PMnfkI/AAAAAAABAMI/y8gtvx23gT8/s800/Paris-2010%20-%20DSC00737


тхомас ;)

нали знаещ че нямаш право да публикуваш тази снимка без разрешението на френските магистрати :)

ах ти стар пиратино....

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   10-07-10 21:55

Той докато се чуди, хората вече си купиха NEX-5 и снимат ли снимат...

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   10-07-10 22:48

@nsirakov
Мисля, че грешиш. Първо, мисля, че се отнася за светлинното шоу, а не за осветлението й (едно такова с мигащи бели импулсни лампи, което го пускат само от време на време). Това си е някакво елементарно и скучно осветление! :-) И второ, не става ли дума за публикуване с цел печалба или продажба на самия кадър?

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   10-07-10 22:57

Абе майтапи те бе, докато загрееш и ти [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: marto   
Дата:   11-07-10 01:16

navy ,navy , navy , navy ,navy ...


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: marto   
Дата:   11-07-10 01:17

тук съм... ти спиш ли ?


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: marto   
Дата:   11-07-10 01:18

нали знаеш що те търся?
липсваш ми...


Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: nsirakov   
Дата:   11-07-10 01:43

не греша

осветлението е с копирайт, не шоу-то
както и е казано че е верботен публикуването


не че има някакво значение... но още н3е мога да го преглътна този бит инфи за кулата

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: navy   
Дата:   11-07-10 01:44

А?
Мачове гледам, какво станало [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: thomas   
Дата:   11-07-10 09:46

Почвам да разбирам. Не искат светът да знае колко им е банално осветлението... ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Вечното танго...
Автор: shsphoto   
Дата:   11-07-10 20:15

То и свелнинното им шоу ако е това дето го имам на клип от една позната, май беше 320х240 не е нещо особено.Нашето на Царевец на В.Търново е по-хубаво.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »