Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: IDA   
Дата:   19-03-10 13:39

Здравейте,

Ще се снима кръщене на бебе в тъмна църква, т. е. движещи се обекти.

Техниката е:

1) EOS 40D;
2) EF 50/1,4
3) EF 85/1,8
4) EF 24-105/4L IS (в краен случай, картината със светлосилните обективи е по-приятна).

Направих няколко пробни кадъра във въпросната църква с EF 85/1,8. На ISO 1600 и F2,2 скоростта е едва 1/30 с. С други думи, един на всеки 3 кадъра е използваем. Ползването на статив е изключено. Няма нито време, нито място в гъчканицата. Не ми се иска да работя на F1,8 за по-висока скорост, защото ще се налага да ползвам следящ фокус по странична точка, а за да бъде той достатъчно сигурен в тъмницата, ще трябва малко по-голяма дълбочина на рязкост. С пробни кадри установих, че F2,2 върши работа. По-възможност, искам да избягна и ISO 3200.

Мисля да ползвам вградената светкавица със силно намалена мощност за лека подсветка на лицата, но твърде вероятно е да не ми дадат да снимам със светкавица в църквата, така че ще трябва да разчитам на естествената осветеност. Това от друга страна това е добре, защото ще имам и разработка на детайл в задния план, което помага за предаване на атмосферата.

При статични обекти мисля да мина на ръчен фокус, стига да сработи потвърждението на фокуса. Но при подвижните ...

=======================================

Ще съм благодарен, ако споделите личен опит от снимане в такива и подобни условия. Дежурните спамери най-учтиво ги моля да се въздържат от спам.


Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: rusinov   
Дата:   19-03-10 13:48

Спасението ти е от части в монопод - поне до някаква степен ще претопиш част от трепването. Другият ти вариянт е светкавичка. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: Davidoff   
Дата:   19-03-10 13:50

50мм ф2, ИСО колкото поеме. С вградената светкавица ще е грозна картинка и като осветление и като цветен баланс, да не говорим, че не е много удачно за църква. Ако си намериш една външна светкавица ще помогне при фокусирането (не знам как е при канон, но предполагам може да се спира светкавицата и да се ползват само спомагателните червени лъчи).

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: tantris   
Дата:   19-03-10 13:51

Външна светкавица , насочена назад + светлосилен обектив? Ако ще е за клиенти, най-добре сапунерка на авто. Така няма да има недоволни.

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: rusinov   
Дата:   19-03-10 13:52

В църквата обърната назад светкавица няма да има голяма ефективност, освен при конкретни позиции. По скоро насочена с дифузор. Попитай дали ще има проблем да снимаш със светкавица. Заслужава си да помислиш и върху вариянта с монопода. Вариянт е и исото на 3200, но на 40-ката става много шумно. А в църквата ще се получи много шум. [shtrak]



Публикацията е редактирана (19-03-10 13:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: victory13   
Дата:   19-03-10 13:55

напред, назад, все е забранено на повечето места... послушай русинов за монопода... или трипода със събрани крака... така съм постъпвал [shtrak]

и задължително в серия снимане... аз бих сложил светлия прайм, в смисъл 50мм... за 85 може да има, а може и да няма място [shtrak]



Публикацията е редактирана (19-03-10 13:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: antoan   
Дата:   19-03-10 14:02

Светкавицата на зад??[smilie10]
Относно обективите- 50 и 85 мм на 40Д незнам какво ще обхванеш в кадъра а пък каза че ще е и блъсканица.
Аз бих снимал с 24-105 със светкавица и дифузор ако дават ако не то с 50/1.4 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: JeT   
Дата:   19-03-10 14:02

Предвид описа с техника, който си дал и споменатото ограничение "да НЕ се ползва светкавица", ти предлагам варианта:

> EOS 40D + EF 50/1,4 + най-голямата CF-карта, която имаш (цел - място за дублираните важни кадри)

И още:
-(!)не се надявай да имаш време да сменяш обективи[cool] .
- реши каква комбинация "тяло + обектив" ще ползваш и мисли само(!) за снимането.


П.П. Когато снимах и на х1.6-матрица, често ползвах в църкви:
> Tяло(светкавица на "disable") + 35/1.4Л ( зрителен ~ като на 50мм / позволява по-бавна скорост) + Canon ST-E2 (за подсветка на автофокуса(с цел по-малко брак)

Успех!

П.П. "Руската църква" и тази пред МВР са толкова тъмни вътре, че там нищо освен светкавица не помага :) ... особено за движещи се обекти.

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: Mixmike   
Дата:   19-03-10 14:13

Ида, извинявам се за питането си което не е много по темата, но пък и то няма какво повече да се каже, май. Какво стана с 5D-то и 85/1.2?
Макар че всъщност донякъде и тази комбинация би решила проблема

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: CanoniO   
Дата:   19-03-10 14:19

Щом на 2.2 си направил 1/30, някакъв задоволителен резултат може да има само при комбинация 50мм @1.8 + исо1600 + никакви странични точки....



Публикацията е редактирана (19-03-10 14:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: dau   
Дата:   19-03-10 14:26

Снимането в църква със светкавица си е истинско кощунство...

Вземи си под наем 5D mk2 и ще можеш да снимаш на 3200 и 6400 исо, съвета с монопод пак е добър, ама ако детето ще мърда ти какво като си неподвижен при тази скорост...

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: IDA   
Дата:   19-03-10 14:40

Mixmike,

Мислил съм го това и съм го тествал обстойно. При движещи се обекти работа на F1,2 е практически невъзможна поради адски плиткия фокус и не особено сигурното фокусиране на 5Д по странична точка в тъмницата. При всички положения ще се наложи да затворя блендата поне до 2,0. При това положение 40Д фокусира по-сигурно, тъй като и страничните му АF-сензори са кръстосани. А щом ще се работи на притворена бленда, то 85/1,8 е значително по-удачният вариант, заради по-бързия фокус и по-малкото тегло.

Canonio,

Ще пробвам и варианта с централна точка и притворена бленда. Благодаря.

Тантрис,

Там е работата, че е за близък приятел, когото не искам да разочаровам.


Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: plamenp   
Дата:   19-03-10 14:54

Аз съм снимал кръщене с китовия на Пентакс-а и съм доволен. На ИСО 400 и скорост 1/20. Мисля, че 1/20 е достъпна за всеки от ръка. 30% брак заради ниската скорост, но останах доволен. Кръщенето по принцип е статично мероприятие. Не се притеснявай от движещи се обекти. В черква хората винаги забавят движенията. Най-много някоя ръчичка на детето да размажеш, което не е зле.
Може моята църква да е била по-светла, не зная.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: compur   
Дата:   19-03-10 14:55

IDA, При описаната ситуация е по-добре да поканиш и някой друг да снима! Не оставай сам! Все ще намериш някой да помогне за една-две бири, нали? [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: plamenp   
Дата:   19-03-10 14:56

И още нещо: В черквите е тясно, а и има много хора. Така че си мисля, че 85 мм е прекалено дълъг обектив. Особено за кропка.

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: IDA   
Дата:   19-03-10 15:03

PlamenP,

Очевидно твоята църква е била значително по-светла. И аз силно се надявам да успея да улавям моменти, в които обектът за миг е неподвижен.

Compur,

Аз се опасявам, че те и на един фотограф може да не разрешат да снима, пък камо ли на двама. Надявам се кръщелниците да са се разбрали с попа по въпроса.


Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: IDA   
Дата:   19-03-10 15:10

Някой знае ли, дали в режим на деактивирана външна светкавица (в моя случай 420EX) при 40Д, спомагателните и инфрачервени лъчи за по-лесно фокусиране продължават да работят? Довечера ще пробвам, но в момента техниката не е при мен. Ако работят, това ще е голяма благина.

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: stardriver   
Дата:   19-03-10 15:16

Незнам кощунство ли е, но ми се наложи да снимам едно кръщене в Александър Невски...и си закачих 580ex на няколко пъти - нямаше проблем. За останалото 50 1,4 ми свърши работа...85 беше неизползваем.

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: IDA   
Дата:   19-03-10 15:21

"...85 беше неизползваем."

В какъв смисъл неизползваем? Александър Невски е огромна и светла катедрала. Място бол. Лично аз 85/1,8 го предпочитам пред 50-тицата, защото не се налага да се вра толкова близко в лицата на хората.

А за светкавицата, си имал невероятен късмет, че не са те изгонили.

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: IDA   
Дата:   19-03-10 15:27

Някой ще каже ли две приказки за ръчния фокус? В тъмницата, стига да сработи потвърждението на фокуса, аз имам много повече използваеми кадри, отколкото на автоматичен единичен или следящ фокус, особено на странична точка. Мога да си позволя дори да отворя напълно блендата. Това, разбира се, важи само за статични обекти!

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: guciguci   
Дата:   19-03-10 15:28

Кръщенето на моята дъщеря го снимахме точно с тези два обектива. На ИСО 1600 или 1250 станаха хубави кадри,но и много брак имаше. Пускаш на серия и снимаш 3-4 пъти един кадър. Знаеш,че после на хартия шум няма да има при 1600 ИСО. 24-105 абсуре да ти влезе в употреба без светкавица. Много е тъмен. Ако ще искаш по общ план,ще е добре примерно един 28 на 2,8 да изровиш отнякъде. Евтин е,а е супер обективчето. За смяната на обективи наистина ще ти е неудобно. Ние снимахме с две тела.
Нашата църква не беше ТЪМНА ак толкова и затова почти не се налагаше да мъчим обективите на най-отворено. Ето тези са на f 2 , 2,5 2,8


http://photo-zona.net/images/user47502/album13510/large/1269005581_biqg9446__MG_9857.jpg




http://photo-zona.net/images/user47502/album13510/large/1269005587_dyxy0608__MG_9881.jpg




http://photo-zona.net/images/user47502/album13510/large/1269005570_gkqz6237__MG_9893.jpg




Публикацията е редактирана (19-03-10 15:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: rusinov   
Дата:   19-03-10 15:29

Нямам опит с ръчно фокусиране при 85-цата, но мисля, че на 1.8 ще имаш известни затруднения. По добре AF мисля.

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: stardriver   
Дата:   19-03-10 15:40

Ами попа нямаше нищо против светкавицата, просто ми каза да не прекалявам и да действам по-бързо...аз се отпуснах, направих няколкото необходими кадъра с по-широкия ми обектив, а после продължих с 50цата [smile]


А за 85mm - самото кръщене беше в десния ъгъл на храма - гостите бяха много и струпани по неприятен за мен начин, но нямаше как да ги разбутвам и в този случай 50мм бяха по-добрия и удобен вариант за мен.


Иначе децата е най-удобно да ги снимаш, когато държат свещички - тогава са най-неподвижни, защото се съсредоточават в/у пламъка, получават се интересни и въздействащи кадри.


Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: plamenp   
Дата:   19-03-10 15:40

Е, Александър Невски е голяма черква, така че 85 мм може и да е използваем. Проблемът идва, че трябва да си далече и някой може да се матае между теб и обекта за снимане. Все пак с такъв обектив на "кропка", за да хванеш цял ръст в хоризонтален кадър ти трябват поне 5-6 м. А и с дългия обектив, ако трябва да смениш ъгъла на снимане, ще трябва да изминаваш по-голямо разстояние - т.е. губиш време и отново, някой може да се появи пред тебе.
Аз светкавица не съм пускал. Снимах си на светлината в черквата.
За фокусирането: Аз снимах на автофокус - и без това не съм много добре с очите вече - и Пентакс-а се справи блестящо.

Отговори на това съобщение
 Re: Репортажно снимане в ТЪМНА църква
Автор: IDA   
Дата:   19-03-10 15:41

40Д-то е голяма благина за дискретно снимане. Цъка толкова тихо, че точно в църква никой не забелязва, че се снима. 5Д-то като плякне, чак стените кънтят.

"24-105 абсурд да ти влезе в употреба без светкавица."

Що бе Гуци? Стабилизацията му е много добра! За статично снимане в църкви от ръка е фантастичен. На 1/10 s. аз почти нямам изпуснат кадър, дори в дългия край. А иначе съм стигал и до 1/4 s. с поносимо количество брак. Единственият му кусур е, че не дефокусира така приятно фона като светлосилните. Затова казах, че ще го ползвам само в краен случай.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »