Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: Pulsar   
Дата:   17-03-10 20:45

Пиша както като потребител на този сайт, така и като Председател на Сдружение за Колективно Управление на Авторски Права върху Фотографски Изображения.

Новината отпреди 20 минути много ме обнадеждава, че ще можем да се изкажем по темата за нарушаването на изконните ни права като автори на фотографски изображения.

СКУАПФИ ще се свърже моментално с институциите, които ще водят този диалог, за да може в последствие да не сме обвинявани, че сме имали думата, а сме изтървали шанса си да я кажем овреме.

Надявам се на голяма помощ и подкрепа от ваша страна като колеги.

Поздрави!

Павел Баджаков,
Председател на СКУАПФИ http://www.skuapfi.org/



Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: minolta9   
Дата:   17-03-10 20:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: lukcheto   
Дата:   17-03-10 20:52

Промени се налагаха отдавна, но дано тези промени са това от което се нуждаем![smilie24]

Къде може да се види предложението за промените?!Какво е в центъра на полезрението?

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: Pulsar   
Дата:   17-03-10 20:54

Лукче,

Това което разбрах е, че те искат да си говорят за техните си проблеми (аудио и видео + колективно управление), НО аз лично, смятам да им мрънкам за нашата си черга, че и тя е една изтъняла, едвам се вижда... Та смятам, че има за какво да се мрънка, защото после това ще рефлектира много лошо ОТНОВО върху нас си самите!

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: ALBIREO   
Дата:   17-03-10 21:04

Пулсаре [smilie24]

Как точно можем да подкрепим и помогнем?

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: Pulsar   
Дата:   17-03-10 21:11

ALBIREO

Аз вече съм започнал да комуникирам с някои от държавните институции, така че те са запознати с нашата проблематика.
Съвсем наскоро се наложи да пиша нещо от сорта на "методология" за това как технически отдел към Полицията да разбират що е то цифрова фотография, РОУ файлове, какво, как се случва след създаването на едно изображения и тн и тн...

Ще се радвам да можем тук да коментираме явните проблеми, съвети и нововъведения, които трябва да се направят. Всякаква помощ ще е добре дошла, за да е написано нашето домашно най-добре. Смятам, че този път ни се дава думата и ще е най-добре да я използуваме своевременно!

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: ALBIREO   
Дата:   17-03-10 21:45

Честно казано, нямам идея с какво точно мога да помогна. Нямам идея какво не е наред и как може да се подобри. И повечето фотографи са така (да не кажа всички, с много малки изключения). Някой чул нещо, друг си мислел, че е правилно еди какво си, трети нещо друго - така не виждам как можем да сме ефективни.

Най-добре е, някой който е наясно с нещата, да дефинира проблемите и стъпките за решаването им. Бил той фотограф, адвокат или някой друг запознат с материята.

Когато имаме тази схема, всеки желаещ да помогне, ще намери с какво би бил полезен и дали би се справил.

Как може човек да стане член на тази организация? Какво се плаща, какво се получава и какво е длъжен да прави всеки член? Най-добре е отговорите на тези въпроси да намерят място в сайта на организацията, а не тук, защото темата е с друга цел. :)



Публикацията е редактирана (17-03-10 21:46)

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: Pulsar   
Дата:   17-03-10 21:59

ALBIREO

Темата тук е лична, доколкото съм фотограф и съм и патя по настоящем от недъгавите моменти в ЗАПСП. В момента ми се ще да се коментират проблемите и решенията им, защото смятам, че сега е моментът да сме обединени в исканията си.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: ALBIREO   
Дата:   17-03-10 22:07

И аз съм фотограф. И мен ме засяга пряко тая простотия. Ама не знам как да помогна, а съм сигурен, че мога. Затова искам някой да дефинира проблемите. Не оспорвам необходимостта от това да се прави нещо по въпроса. Просто не знам какво. Затова, за пореден път питам - как аджеба можем да помогнем? :)

Някой да е запознат с нещата, такива каквито трябва да бъдат? Да ги опише? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: gen_cho   
Дата:   17-03-10 22:54

1. Как да става доказване на авторство. Преди ставаше с показване на негатива. Сега някое по-нагло говедо може да реши да каже "Ами ти не си автор на снимката, какви претенции имаш?"

2. Да е ясно казано, че публикувана снимка без валидно разрешение от страна на автора за това е престъпно деяние. И сега в Наказателния кодекс има текст за плагиатство, но е хубаво нещата да са и в отделен текст от ЗАПСП. За да няма "Ама аз я пуснах снимката, пък после ще се разбера с автора, ако ме потърси евентуално..."

3. Улесняването на търсене на наказателна отговорност за крадена снимка ще даде шанс и на автори без финансови възможности да притискат крадците със силата на репресивния апарат на държавата

Ако това залегне в промените, нещата ще станат по-добри, и фотографите ще печелят повече, защото няма да има "снимка: интернет"

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: 4i4obenjy   
Дата:   17-03-10 23:42

Тъй като по горе се спомена РОУ файлове имайте предвид, че има много фотографи, които не снимат задължително в РОУ. Това съвсем не значи, че няма да могат да претендират за авторството си. Например сред фотожурналистите снимащите в РОУ се броят на пръсти.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: pefoto01   
Дата:   18-03-10 01:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: J0R0   
Дата:   18-03-10 08:20

Огромен проблем са сайтове, които се пълнят с нелегално съдържание.
Според правилата им всеки може да качва откъдето каквото си хареса.
И накрая - претенции, че това съдържание е "тяхно".
[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: ecobo   
Дата:   18-03-10 08:24

Да, вчера споделих с Пулсар, че трябват сериозни промени по отношение ползването на фотографии в Интернет. Проблемите там са толкова много, че трябва цял нов раздел да се вкара в Закона.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: asahi   
Дата:   18-03-10 08:28

Ще помогна с каквото мога. Формулирайте проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: Pulsar   
Дата:   18-03-10 13:38

4i4obenjy/

Да, предполагам си прав. Ясно е, че технически там нещата стоят другояче, но и за това може и трябва да се претендира, за което съм напълно съгласен с теб.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: Pulsar   
Дата:   18-03-10 14:39

Ще се опитам да дам няколко идеи, но мисля, че е много възможно да попадат под графа НК и че ще има обяснения от типа: "То в НК това вече сме го установили, не може да се припокриват нещата... и тн"
Вариантите на идеите ми обвързват доста нещата изцяло в сферата на фотографиите и ще е много голяма битката да се отстояват като нововъведения си мисля.

- Рекламните агенции, които до настоящия момент се уповават на това, че не носят отговорност за съдържанието на рекламодателите да се задължат да изискват документи (от всякакъв вид)

а) за придобито авторство и неговите конкретни изражения (изкл/неизкл)на прилежащите изображения,
б)за реалното закупуване на същите чрез документи от сток агенции и др. такива

- Интернет сайтовете (най-общо казано) да изискват същата документация от рекламодателите си, защото после се получава едно мазало, в което също се измиват ръце с номера: не носим отговорност за материалите.

Да се търси отговорност и от едните и от другите за непотърсена документация по веригата. Така ще се изчистят парашутистите в бизнеса като цяло както в рекламната сфера, така и във фотографската (нищо лично)

Може и да сме големи бабаити, но това няма да е приятно за голяма част от тези, които не могат да си докажат документално нещата.

При постигането на горните две като условия мисля, че има няколко варианта на развитие:
А) да се получи, при което рекламодателите и рекламните къщи/сайтове ще намалеят значително като работа
Б) да не се получи, при което всеки ще прехвърля топката на другия отново.

По отношение на сайтовете, в момента водя много добра комуникация, за мое учудване, с над 10 големи интернет сайта, които обаче действуват по много интересен начин, а именно:
- свалят изображенията от алармираните статии, но не ги свалят от сървърите си, което отново оставя нарушение на правата ни.
- панически свалят и съдържанието на самите статии в едно със самите изображения, което ако трябва да сме абсолютно искрени, не е цел, попадаща под закрилата на правата ни.

Ето това са основните неща, за които се сещам в момента. Ще допълвам своевременно тази информация и ще ви държа в течение за случващото се.

На този етап се радвам от учудващо добрата и адекватна комуникация със съответните институции и медии. Отдавна си мечтая като говоря на някого на тема авторски права, той не просто да кима с глава, но и да разбира.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: Pulsar   
Дата:   18-03-10 14:47

Продължение:

- Печатните медии, поради големите си тиражи на разпространение, да бъдат под най-строг режим и наказание (от финансово естество), заради директните облаги, придобити на гърба на автора на изображнието/ята. При доказване на авторството, да се налагат не само имуществени/немуществени наказания, но задължително (мисля,че това по някакъв начин е регламентирано) да обезщетяват автора и по медиен път,с публично "извинително" (ако може така да се нарече) писмо.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: ksuhorukov   
Дата:   18-03-10 15:30

Ако има нещо, с което можем да сме полезни, свиркай. Следя плътно развитието на СКУАПФИ още от появата на първото инфо в блога ти. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: Pulsar   
Дата:   18-03-10 15:43

ksuhorukov/

Благодаря ти много за подкрепата, но нещата ще се получат само с мегафон, със свиркане е по-малко вероятно... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: Frida   
Дата:   18-03-10 15:51

Много ми е странно неправителствена организция да пише "методология". Методологията се пише от екпертите в компетентния орган и най-много да се пусне на обществено обсъждане, в което да се даде възможност на заинтересованите лица да коментират.

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: denislaw   
Дата:   18-03-10 15:55

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: Pulsar   
Дата:   18-03-10 15:55

Frida/

А как мислиш, кой щеше да ми напише домашното... ?!?!
Ще го кажа по този: Да си помогнем сами, че няма кой да ни помогне на нас...

Ще ми е интересно кой точно имаш предвид под "Експерт в компетентен орган", че повечето "компетентни органи" ме отсвириха "органично и компетентно" с двучасово работно време и пълни бюра с документация, която ги мързи да преглеждат, защото нямали време... Нека не говорим наизуст, нито на хартия, а да погледнем реалността...



Публикацията е редактирана (18-03-10 16:01)

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: ALBIREO   
Дата:   18-03-10 16:09

Пулсар - а дали това е начинът? Т.е. очаква ли се да бъдем чути или всичко ще са напразни напъни, защото държавата има "други" механизми? Проверил ли си го това?

Питам, защото се опасявам, че Фрида може да се окаже права за съжаление...

Отговори на това съобщение
 Re: СКУАПФИ ще подкрепи спешните промени в ЗАПСП
Автор: Pulsar   
Дата:   18-03-10 16:47

ALBIREO/

Ами какво да ти кажа... Ако стоим на едно място и чакаме да ни оправят... то точно това ще се случи ще сме едни "щастливо оправени" и там всичко ще приключи. Иначе имаме шанс да се понапънем малко и да си уредим нещицата овреме, доколкото това е възможно.

Гаранции за светло бъдеще и розови очила не знам изобщо някой дали може да даде, но поне ще е ясно, че е направен опит.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »