Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: Diandimov   
Дата:   11-03-10 23:10

Снощи случайно открих, че при снимане със SB800 на скороси 6400 и 8000 има някакви хоризонтални по- тъмни и по- светли ивици на снимката.

Да, бяха направени настройките за High shutter speed sync в менюто. И батериите бяха току- що заредени.

Днес пробвах пак - същата работа. На някои режими на светкавицата няма тъмни ивици, на по- ниско исо също няма. После пък на режимите на които няма, се появяват ивиците, а изчезват на режимите в които е имало...

Не че това ми е важно и ми трябва, но искам да видя дали е дефект. Защото камерата е в гаранция.
Пробвал съм преди време същата синхронизация на D300, но не помня да съм имал такъв проблем.

И понеже не намерих нищо в нета, пускам тая тема.
Някой има ли наблюдения как е картинката на D700 при снимане със SB800 на скорост 6400 или 8000?

Благодаря!


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: dikimee   
Дата:   11-03-10 23:27

Тва е заради shutter-a на камерата. Не съм много наясно какъв точно е механизма, но причината е, се затваря прекалено бързо и не ти доосветява снимката.Сигурно и shutter speed-a ти пада при по ниското ИСО и затова изчезва (д)ефекта.
И все пак при high speed x-sync не би трябвало да става така... провери да не би да ти се рестартират настройките?



Публикацията е редактирана (11-03-10 23:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: Amigo   
Дата:   11-03-10 23:28

а ззащо снимаш на такава висока скорост със светкавицата? [smilie11] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: victory13   
Дата:   11-03-10 23:30

тая синхронизация, при тези скорости, май трябваше да не е на пълна мощност светкавицата...
виж всъщност колко е времето на осветяване...

пп: повече е от скоростта, така че нормално да има ефекти...



Публикацията е редактирана (11-03-10 23:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: cvetomir   
Дата:   11-03-10 23:37

На тези скорости не може да се очаква винаги да хване на 100 процента импулса на светкавицата. Това е сигурно само до гарантираната скорост на синхронизация, но при по-висока не е. Заради това понякога стават добри, а друг път с линии. Не съм имал Д700, но при други никони като снимаш на по-високи от гарантираната скорост на синхронизация често стоят недоекспонирани.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: Diandimov   
Дата:   11-03-10 23:41

Когато се появи FP на дисплея на светкавицата, значи е синхронизирано до най- високата скорост която има камерата. Това FP се появява.

Въпроса е защо на някои стимки само има тези ивици, а на други - не.
И защо ги има въобще. На D300 нямаше такива неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: Alex-dan   
Дата:   11-03-10 23:45

http://dptnt.com/2007/10/flash-sync-speed/

[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: kristobal   
Дата:   12-03-10 00:13

а на каква бленда ги има, и на каква ги няма ?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: Diandimov   
Дата:   12-03-10 00:19

На 2, на 2.8, 4, 5.6 ги има.
Не съм пробвал други май.

Проблема е че ги има понякога. Преди малко пробвах на 8000 скорост и нямаше нищо.

Някаква странна работа.

Имам предвид че когато е направено да се синхронизира до най- високи скорости, трябва да го прави всеки път. Иначе как можеш да разчиташ на тази функция ако ти трябва?

В упътването на камерата и на светкавицата няма пояснение че са възможни такива ивици.
Затова исках ако някой е с това оборудване да шракне и да пробва. Искам да знам дали е дефект.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: vgramatikov   
Дата:   12-03-10 00:25

cvetomir мисля ,че е обяснил [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: Alex-dan   
Дата:   12-03-10 00:37

Ами идеята е, че за бързи скорости светаквицата изпраща импулси нон стоп докато се движат пердетата. От това следва, че не са на пълната си мощност тия импулси, съответно светлината е малко и затова работи на къси разстояния общо взето. Аз така го разбирам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: Diandimov   
Дата:   12-03-10 00:45

Всичко това е ясно.
Само не знам какъв може да е проблема при заредени батерии и на 1/1 мощност да има недоекспонирани ивици...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: Alex-dan   
Дата:   12-03-10 00:52

Губи се синхрона най-вероятно, ама защо си нямам на идея, признавам, че не съм снимал много на високи скорости чак такива, но в пътите, в които съм пробвал на Д300, не е имало проблем [smilie8] Може да звучи тъпо, но ако пробваш с неподвижен апарат да снимаш неподвижен обект, примерно от статив стена пак ли ще е така? То е ясно, че не е за такива ситуации де тая скорост, но за теста... Може да пуснеш някой кадър все пак да се види точно за какво става въпрос...



Публикацията е редактирана (12-03-10 01:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: vga   
Дата:   12-03-10 01:17

Нали знаеш какво е синхронна скорост на апарата? Ако да, пак ли се чудиш къде е "проблема". Ако не, прочети, и линк са ти пуснали. Какво снимаш на такива скорости? Ако искаш да замразиш движение то това не се прави със скоростта на затвора а с дължината на импулса на светкавицата. А като намаляваш мощността й, импулса става по-кратък. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: Diandimov   
Дата:   12-03-10 01:40

Сега май хванах, че отдалечеността ми от това което снимам МАЙ е определящия фактор за това дали има или няма линии.

На метър и половина от стената

на около три метра

Скоростта е 1/8000, бленда 2.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: ffwd   
Дата:   12-03-10 03:41

Не би трябвало да го прави. Аз често синхронизирам на FP, но на скорости до 1/1000 - 1/2000. В спецификацията на D700 изрично е посочено "FP High Speed Sync. up to 1/8000".. [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: Diandimov   
Дата:   12-03-10 05:47

До скорости като 4000 няма проблеми. На по- високи скорости е с линии. Но пак казвам - ако си по- далеч малко от това което снимаш, и няма линии.

Както и да е.
И на мен не ми трябва синхронизация чак на 8000, но все пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: didesignbg   
Дата:   12-03-10 08:29

Закачил си дифузьор или нещо подобно на светкавицата?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: Diandimov   
Дата:   12-03-10 08:40

Не, гледа право напред светкавицата, без нищо допълнително върху нея.

TTL,Balanced light, FP.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: frenchev   
Дата:   12-03-10 08:53

губи се се синхрона. най-вероятно е от светкавицата. поне според мен импулсите които праща поради една или друга причина не са еднакви и от там идват разликите в осветеността или просто импулсите закъсняват мъъъничко и части от снимката остават недоекспонирани.

Според мен най-добрия вариант е да пробваш апарата с друга светкавица и обратното. Така поне ще разбереш от къде идва проблема.

от Варна съм, имам д300, сб900 и съм насреща ако решиш да пробваш и не намериш някой с д700 и сб800

[shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: Diandimov   
Дата:   12-03-10 09:03

Благодаря ти, fremchev.

Засега ще го оставя така.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: Sumuelll   
Дата:   12-03-10 09:07

Пердето на тоя апарат не е ли от хоризонтални ламели? Ако е, вероятно това е отговора на въпросите ти.
На един Олимпус /лентов/ бях виждал такова перде та затова предполагам това. Другото което се сещам е че за да снимаш над пределната 1/250 до колкото се сещам имаше някакво моделиране на импулса на светкавицата... пробвай с друга светкавица да видиш какво ще стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: rhyan   
Дата:   12-03-10 10:32

На мен нещо ми се струва, че се притеснявате излишно, и щото се притеснявате ви хваща малко tunnel vision.

ФП режима симулира постоянен светлинен източник, но не превръща светкавицата в прожектор. Колкото си по-близо до бялата стена, толкова по-вероятно е на тези високи скорости пиковете на импулсите да осветят по-силно стената и да я направят да прилича на зебра.

Колкото си по-далеко от стената, светлината е по-разпръсната и по-слаба, и тогава шанса да получиш зебрата е мнооого по-малък, а стената ще ти е равномерно осветена, или по-скоро недоосветена. Още повече, че този режим е предвиден за снимане навън, където имаш достатъчно постоянна светлина, и ти трябва да запълниш сянка, за да намалиш контраста. От 1 метър сигурно и навън може да докараш линии, но е много по-малко вероятно, от колкото в стая с обикновенна крушка. Най-малкото защото на скорост по-голяма от 1/200 и ниско исо(100/200), светлината от крушката вече не играе и няма какво да вкара допълнителна светлина, освен светкавицата...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за Flash Sync на D700
Автор: Diandimov   
Дата:   12-03-10 11:29

Това ще трябва да е причината, съгласен съм.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »