Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   25-02-10 17:41

Искам да повдигна един странен въпрос -- на "мода" ли е меката светлина в България в момента в портретната/ комерсиалнаta фотография?
Въпроса е странен и може би глупав, защото зависи от целта и предназначението на снимката, но дали може да отговорим имайки предвид това че генерализираме?

Аз мога да отговоря на същия въпрос за САЩ ( много генерализиран) в момента има тенденция да се търси работенето с по-твърда светлина. Има се за по-"модерна" и по-в крачка. Дори когато се консултират клиенти, често се насочват в тази посока, като се дават примери и се обясняват плюсовете и минусите. Рабира се крайното решение е тяхно, надявам се да не се чете погрешно.

Направи ми впечатление че на няколко пъти коментари към снимки лични съобщения ми препоръчват работа със "софтбоксове" и подобни за по-мека светлина и за това реших да попитам за модените тенденции в България в момента. Надявам се за добра дискусия.

Извън модените тенденции във фотографията, аз самата лично предпоchитам по-твърда светлина като визия, намирам я за по-интересна, но това е стриктно лично предпочитание. Искам да кажа, че никога не бих пропуснала северен мръсен прозорец ако имам правилната идея. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 17:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: darksorrow   
Дата:   25-02-10 17:48

в тоя форум към момента практически не се сещам за човек, който да пише активно и да има добри познания за работа със светлина, така че просто си спести нервите и забрави, че тая тема съществува (:

иначе - естествено, че ще ти препоръчват софтбоксчета - на пръв поглед са по-леснички за работа, чалгичка по-добре се прави с тях, ако може сенчица да няма по лицето най-добре. (((:

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Davidoff   
Дата:   25-02-10 17:58

Изглежда ми, че и тук е модерна. Понякога обаче ми идва прекалено за моя вкус. Като почна да виждам сенки от миглите на модела вече ми е в повече [smile] За по-далечни планове е по-поносимо ама хедшот с остра светлина... сложна история.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 18:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   25-02-10 18:09

хмм, на мен за близки портрети ми харесва доста, но съм съгласна донякъде за миглите.
Донякъде, защото сенките от долните мигли не ме притесняват, дори намирам за хубави; сенките от горните, които падат в/у окото наистина могат да бъдат неприятни, но зависи от викочината на осветлението и от гъстотата на самите мигли. аз работя с малък кръг хора и гримъорката по принцип знае вкуса ми в това отношение и не слага абсурдни мигли когато кажа твърда + супер висока светлина и т.н. Има най-различни начини за справяне или контролиране на точно този малък проблем.

darksorrow, трябва да сме настроени оптимистично! [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: stefann   
Дата:   25-02-10 18:11

Хейтърите се задават ..... скоро очаквам темата да стане спор :)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 18:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Davidoff   
Дата:   25-02-10 18:15

Ами въпрос на вкус. Примерно аз я приемам ако източника е приблизително фронтален спрямо лицето, така че да няма много дълги или дълбоки (ниски) сенки от носа. За миглите казах - горните имах предвид и аз. Харесва ми как подчертава скулите, структурата на лицето и някои интересни извивки. Но всичко с мярка разбира се.
А между другото да уточня, че говоря за модели жени. Мъжете са друга порода, там по-смело може да се подхожда.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: marrio31   
Дата:   25-02-10 18:24

minolta9 що не разгледаш снимките на автора на темата и тогава пак коментирай

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 18:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: jokevcv   
Дата:   25-02-10 18:26

Ами лично на мен ми е доста сложно с остра светлина да направя нещо без след това да има някъде някоя толкова плътна сянка или нещо така отрязано, че да не стои като петно. [smilie5]

Можеби работата с твърда светлина изисква малко повече концентрация при работа и малко повече мислене.

@darksorrow не съм съгласен че тук нямаме фотографи, които разбират от светлина и могат да работят с нея.

И хайде да уточним какво е мека какво е твърда светлина. С примери ще е чудесно.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: stefann   
Дата:   25-02-10 18:26

Запали една цигара фърли малко рози и почвай! :)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: nnenov   
Дата:   25-02-10 18:27

двете неща дават различен вид на снимките

според това какво ти или клиента ти искате да покажете се избира и светлината

например, ако снимаш бебета за реклама на памперси няма как да минеш с твърда светлина

ако снимаш рок банда за албума им, вероятно твърдата светлина ще пасне

изцяло творчески е избора, т.е. твой в случая

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Davidoff   
Дата:   25-02-10 18:31

Е така е прието, по-сигурно и по-логично, но човек винаги трябва да остава отворен. Не е закон, да снимаш бебета с мека светлина и рок банди с остра. Въпрос на концепция, на идея, на настроение, на внушение...

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   25-02-10 18:36

например, ако снимаш бебета за реклама на памперси няма как да минеш с твърда светлина

е, не е баш толкова категорично. но това донякъде отговаря на въпроса ми за тенденциите.

да -- както казах, приемаме за даденост това че генерализираме.

jokevcv, любопитно ми е да видя едно такова петно, ако искаш да споделиш.


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Lighter   
Дата:   25-02-10 18:39

Купи си този филм: 3D contrast, Dean Collins

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 18:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Davidoff   
Дата:   25-02-10 19:00

Е въпроса беше на мода ли е острата светлина в България в портретната и комерсиалната фотография, не що е то остра светлина и що ми е тая остра светлина аджеба :)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Davidoff   
Дата:   25-02-10 19:03

Е и аз толкова съм го прочел въпроса [smilie18]
То било за меката аз за острата... на края на работния ден съм извън пътя отвсякъде [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 19:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: stefann   
Дата:   25-02-10 19:09

минолта9 спамиш сериозно!

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   25-02-10 19:34

az predpochitam prosta ostra svetlina

no rabotia s meka i ravna
(vuv France)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: snooper   
Дата:   25-02-10 19:41

Сериозният спам в тази тема може да се дължи само на 3 причини:

а) неразбран артистизъм
б) непълен член
в) комбинация а+б

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: pefoto01   
Дата:   25-02-10 20:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: pefoto01   
Дата:   25-02-10 20:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   25-02-10 20:12

e mnogo iasno che ima

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 20:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: harvester_vn   
Дата:   25-02-10 20:19

Minolta, po-dobre li ti stava kato se izsirash nachesto i kadeto ti padne? Idi si udari edna chekia che da ti mine be!

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 20:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 20:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: pefoto01   
Дата:   25-02-10 20:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 21:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: zariio   
Дата:   25-02-10 21:09

Ти си изпляскал тотално бе[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 21:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Stoychev   
Дата:   25-02-10 22:48

Паоло Пелегрин


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: darksorrow   
Дата:   25-02-10 22:51

тоя форум е станал просто жалък... наистина не разбирам как сериозни хора като Бони и Жоро може да търпят имбецили като горния...

усещането е гадно да се чете ффнет.

а преди не беше така.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 22:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: darksorrow   
Дата:   25-02-10 22:59

дано, дано... ама надали.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 23:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: n1x0n   
Дата:   25-02-10 23:07

По-скоро вървим по американската мода в комерса - сенки, остри контри, насилен пост-процесинг.
Струва ти се, че има тенденция към "мекота", щото много хора не знаят какво точно правят и си зализват проблемите със софтбоксове.

Иначе в рекламата си има сюжети както за "меко", така и за "твърдо" и не е особено сполучливо да се оригиналничи за сметка на клиента.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 23:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: asahi   
Дата:   26-02-10 00:12

Някъде в уточняването на концепцията за фотосесията въпросът остра/мека светлина намира своя логичен отговор.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: vladovg   
Дата:   26-02-10 00:17

Мека твърда ? ако снимаш за кеф правиш това което ти харесва ако снимаш за клиент правиш това което на него му харесва !

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   26-02-10 00:22

ясно! [smilie24]

само че в различните периоди на всичко в този живот се минава през моди и въприятията се променят. аз за това май питах. ама то селективното четене все не ни дава да се разберем. [smilie6]


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: caro-anton   
Дата:   26-02-10 00:26

г-це Невер Дере,

забелязал съм, че има някаква мода за софтбоксове, както и мода на яките сенки.

В Централна Европа може би има някакъв лек залитаж по твърдо осветление.

Аз също бих го предпочел (понеже обичам репортажен тип кадри, пък там софтбоксовете може би не се връзват)...

та така.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   26-02-10 00:33

г-н Тони! как ме сбъркахте с г-ца. поласкана съм.

да но аз не говорих за репортажна фотография, а за портретна/комерсиална...или портретно-комерсиална! както и да е. ех, това селективно четене.


след малко трябва да снимам plus size model. plus size моделите като правило имат невероiaтни лица и кожа на лицето...и как ми се играе с това луничаво лице с малко твърда светлина. да ама не. агентката и иска от мека по-мека. малко смешно че точно в деня, в който пуснах тази тема ще снимам това. след малко може и да пусна снимка на сетъпа с големите боксове да се усмихнем и да си стиснем ръцете. (ако има време). [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Canon   
Дата:   26-02-10 00:36

Мисля че има една тънка граница - твърда или остра -
Едната е общо силно контрастна, но е от голям източник с изразена насоченост, другата може да е от точков източник, но с много разсеяна компонента ...
И да, има малко носталгия по контраста на филмовалното звучене срещу мекотата на високодинамичните дигитални кадри.



С една дума, из Българията конвейрната ширпотреба се снима с меко, сериозните поръчки (и изпълнени от профита) се снимат съобразно спецификата на модела и възложението - без норми за твърдо, меко, модерно ....

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: vladovg   
Дата:   26-02-10 00:38

Е за това говорим по горе [smilie24] А кадрите си ги чакаме [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: caro-anton   
Дата:   26-02-10 01:00

Крис,
аз за комерсиално снимане в Централна Европа имах предвид, че съм виждал твърдо осветление.

За репортажните кадри - понеже не снимам комерсиално, нямам студио и много други работи... просто пиша какво бих предпочел.

много сериозно ти чета темите, да ма прощаваш ... [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Canon   
Дата:   26-02-10 01:00

never_there
Вярвай на агентката си [smilie24] - явно разбира.
"луничаво лице" - т.е. търси формата и цветността се снима с мека, обема се снима с твърда

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   26-02-10 01:20

мекичко..


https://photo-forum.net/static/forum/2010-02/qpbi6947.JPG


http://farm3.static.flickr.com/2750/4388606768_8059267d0c_o.jpg



сега имам важната фотографска задача да направя кафе. лека вечер/нощ.

п.с. агентката е на момичето, не моя. аз си нямам.

i rezultata


https://photo-forum.net/static/forum/2010-02/ooge1882.JPG


http://farm3.static.flickr.com/2773/4388504105_fae8efb762_o.jpg





Публикацията е редактирана (26-02-10 07:10)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: ffwd   
Дата:   26-02-10 02:30

Без да съм чел останалите постинги, за мен необосновано меката светлина е люта чалга и това е едната причина да е популярна в страната ни. Втората е, че "омекотителите" са достатъчно скъпи и доходоносни за търговците, за да си струва да се налагат на малкия ни пазар. Третата е хроничното непознаване сред любителите фотографи на сянката като изразно средство.
Естественият ни източник на светлина (Слънцето) е твърд и е чудесна отправна точка.


https://photo-forum.net/static/forum/2010-02/tvml7734.JPG


http://87.121.7.213/site_pics/189/w_1251332814_FWD_5372_web_forum.jpg



(Портрет с твърда светлина, Бодиграфия 2009)


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: pefoto01   
Дата:   26-02-10 06:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: nnenov   
Дата:   26-02-10 08:24

Админи, дайте му седмична/месечна почивка на това момче минолта9, явно се претоварва с писане... https://photo-forum.net/joro/emoticons/011.gif


невър_дере: ами и резултата е... стандартен, незапомнящ се, скучен :)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: PlamenT   
Дата:   26-02-10 10:00

Всичко ми харесва в горната фотография, но само едно нещо ми идва в повече - блясналата буза от към сенчестата страна.


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   26-02-10 16:07

Natalie Portman на две корици (Nov 2009, Jan 2010) -- едната с твърда и другата с мека светлина ( или по-скоро средно мека, параболата прави интересен ефект и събира лъча и го прави по-тесен от тази на нормалния софтбокс)


За V, photographer: Mario Testino.

https://photo-forum.net/static/forum/2010-02/aseb0115.JPG


http://tigerxtiger.com/wp-content/uploads/2009/11/Natalie-Portman-V-Magazine-December-2009-Cover-Pho


За Marie Claire, David Sims (по памеt, но може и да греша)


https://photo-forum.net/static/forum/2010-02/xbem2544.JPG


http://2.bp.blogspot.com/_COsToL3fvfg/SxdE_gfGItI/AAAAAAAACbM/wutulw_uuRM/s400/natalie-portman-maire



https://photo-forum.net/static/forum/2010-02/jnjv7562.JPG


http://3.bp.blogspot.com/_N3TE4njfkCs/Sxdv9ZVQAOI/AAAAAAAAGao/JvfyH-ShrKA/s400/Natalie+Portman+2010+



Публикацията е редактирана (26-02-10 21:15)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   26-02-10 16:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: ffwd   
Дата:   26-02-10 16:16

Мисля, всички сме съгласни, че снимката за Marie Claire е пълен ташак.. [smilie23] [smilie5] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   26-02-10 16:34

е, не. :) върши някаква цел.
различните издания имат различни стандарти; на МК стандарта е много по-мек и чист от този на издание като В.
За мен е интересно че дори МК-вида издания са почнали да запълват повече сенките ( виж сянката в/у врата).

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: caro-anton   
Дата:   26-02-10 16:35

ташак, ташак... колко да е ташак? [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: ffwd   
Дата:   26-02-10 17:16

Да се спасяват. Ще ги чакам пред олтара на Irving Penn.. [smilie6] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: n1x0n   
Дата:   26-02-10 17:28

Бозица е тва на МС... дори по техните стандарти...

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: wiseacre   
Дата:   26-02-10 18:06

Тъй като е петък, позволявам си да пиша в "титаничната" тема.

Личното ми предпочитание през целия ми живот е било към "твърдото" (дори за музика).

Предпочитам го, във всичките му проявления.

За фотоси - почти винаги, (леко се дразня от прегорени участъци), ама карай.

https://photo-forum.net/static/forum/2010-02/ytos3163.JPG


http://www.blog.kentmiller.com/wp-content/uploads/2009/09/Martha-Soft-Light-small.jpg

меко [ezik]

https://photo-forum.net/static/forum/2010-02/dnof8426.JPG


http://www.photoshopessentials.com/images/photo-effects/overprocessed-photo/image-hard-light.jpg

яко



Публикацията е редактирана (26-02-10 18:07)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Davidoff   
Дата:   26-02-10 18:34

Няма остро осветление тук. Само надут контраст.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: fove   
Дата:   26-02-10 18:36

Davidoff[smilie24] Осветлението е толкова плоско,че дрънка.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Manchev   
Дата:   26-02-10 18:58

wiseacre показа чудесно какво е средното ниво на познание по светлината във форума. :) Няма лошо де, всички се учим. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: swan_   
Дата:   26-02-10 19:11

Тоя тъпак minolta9 ми става новия омразен съфорумец.[smilie23]
Иначе темата е интересна - ако се развие добре де... :)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   26-02-10 19:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: nnenov   
Дата:   26-02-10 19:25

минолта9: Честно казано и на мен са ми доста неприятни брътвежите ти.

И за да не съм офтопик, и аз наблюдавам тенденция или мода за твърдо осветление в модната фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   26-02-10 19:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: мара   
Дата:   26-02-10 20:27

просто се изкушавам петъчно да наспамя и аз[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   26-02-10 20:54

може да направим "познай източника" тема; ще е от полза и ще е весело. [smilie24]

Манчев, не винаги нещата са лесни за разтълкуване, а и е трудно ако не си се докосвал сам до голяма част от уредите за модифициране на светлина. поне аз мисля така. око да види, ръка да пипне.

wiseacre, обаче наистина за първата имаме да ти дърпаме ушите. също така да уточним че става въпрос за главния обект в снимката и за главното осветление. в твоя пример всичко си е меко, но има снимки в които различните обекти са осветени от различен вид светлина. става дума за г-л-а-в-н-а-т-а. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   26-02-10 20:58

za MArie Claire e iasno, che tva si e standart

spored klienta se izpolzva i svetlinata dosta chesto

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: мара   
Дата:   26-02-10 20:58

ммммм! познай източника ще е супер! пускай!
мога да добавя и разни други: познай часа(при слънчева светлина) както и: познай има ли светкавица[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   26-02-10 21:08

ok. [smilie24]

1. tip: izkustvena/estestvena
2. vid: ostra/meka
3. detail (kakyv e ureda/uredite za modifikacia)

*3. ako moje, no se priemat otgovori i bez tochka 3.

tri snimki za nachalo...


http://87.121.7.213/site_pics/118/v_1264385370_mallup.jpg




http://87.121.7.213/site_pics/101/e_1266881113_redd.jpg





http://87.121.7.213/site_pics/118/v_1266796024_zlips.jpg



niama greshni otgovori v tazi igra...samo nepoznali [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: мара   
Дата:   26-02-10 21:13

ми да, ама аз нищо не разбирам....[smilie8] белки тук се науча...

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: asahi   
Дата:   26-02-10 21:18

Санким кат са научиш някой ще разбере [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: nnenov   
Дата:   26-02-10 21:22

Ако ще пускаме такива гатанки, е хубаво снимките да са преди фотошопа, щото често ако са след това резултатите от осветлението са доста променени и съвсем няма отгатване.

Та ще се пробвам първи:

снимка 1:
1. Голям изкуствен източник отгоре над модела, с фотошоп са оправяни сенките под очите, които биха били очаквани, но очите са си останали тъмни.
2. Мека (това е безсмислена характеристика според мен, то си се вижда)
3. голям октагон? или голям софтбокс.

Снимка 2:
1. Импулсно осветление, средно меко, прилича на бюти диш или ринг флаш отгоре и в дясно от апарата
2. средно
3. Бюти диш или ринг, но по-скоро бюти, ако съдя по отблясъка в гривната

Снимка 3:
1. Импулсно осветление, много остро, може би само гола светка с рефлектор, или дори с неголяма пчелна пита. Горе и леко в дясно от апарата.
2. остро
3. Печлна пита евентуално или просто гола светка с рефлектор

Според мен схемите ти са доста прости и лесни за разгадаване, дай нещо по-сложно, гледал съм такива сетове с по 7-8 тела, всичките различно моделирани, там вече става интересно :)

ПП. Какво познах и какво не? :)



Публикацията е редактирана (26-02-10 21:23)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   26-02-10 21:27

Според мен схемите ти са доста прости и лесни за разгадаване, дай нещо по-сложно, гледал съм такива сетове с по 7-8 тела, всичките различно моделирани, там вече става интересно :)

pf goliam praz
rezultatie obiknoveno sa nikakvi

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   26-02-10 21:28

mnogo tvyrda

http://87.121.7.213/site_pics/156/2_1240920732.jpg



sredno meka

http://87.121.7.213/site_pics/156/2_1233125153.jpg



mnogo meka

http://87.121.7.213/site_pics/156/2_1244982805.jpg



priatno smeshana :))) meka v/u decata i tvyrda navyn.

http://87.121.7.213/site_pics/156/2_1251203782.jpg




estestvena vyv vsichki
modifikatori -- nai-mnogo edin prozorec

super snimki [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: nnenov   
Дата:   26-02-10 21:31

Араксинон, говоря за осветяване на цял сет - сцена в заведение например с някакъв сюжет.

Когато се светне необикновено някак си привлича вниманието, защото е различно от това, което окото очаква да види.

Не говоря за портрети разбира се, там 1-2-3 "източника" (слгам и рефлекторите) и според мен са предостатъчни.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   26-02-10 21:36

e taka razbiram

ama puk v drugata shema da poznavash 8 iztochnika e absurd
nishto de, bon courage

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   26-02-10 21:37

nnenov
1, estestvena svetlina, mrachen den. svetlinata idva silno direkcionno otgore zashtoto momicheto i az sme v edna tiasna ulica m/u visoki sgradi.
svetlinata e puhkavo meka [smile]

2, sredno goliam softbox with grids za da kontrolira razprostraniavaneto na svetlinata i za plytnata, no super meka, sianka vleavo. Beauty dish bi mi dal shodni rezultati mislia, moje bi maaalko po-ostri. Svetlinata e meka, sys silen kontrol.

3, da, gore vdiasno. snoot ( ne znam kak na bylgarski) s 40% pchelna pita. mnogo ostro. zabeliazvash li strannata mekota na siaknata na buzata nai-vlivo? tova e goliam bial reflektor na niakolko santimetra ot glavata na momicheto.


niamam slojni shemi mai. niakoi ako ima molia da pusne.



Публикацията е редактирана (26-02-10 21:39)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: nnenov   
Дата:   26-02-10 21:42

не ме разбирайте погрешно, сложните схеми не са самоцел, аз гледам и се кефя на резултатите, схемите са ми интересни от любопитство

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   26-02-10 22:05

намерих една безумно сложна схема..


http://farm5.static.flickr.com/4017/4389868249_f82d667cdc_o.jpg



главната според описанието е била една HMI високо вдясно за моделирането на врата( не е изобразено в схемата). няма дори да се правя че разбирам дали наистина са нужни всичките чадъри, само показвам какво намерих. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: wiseacre   
Дата:   26-02-10 23:42

Я да завърша петъчното:

Абе, fove, що не се завреш в дупката, от която се мъчиш да изпълзиш.
----------------------

по темата - осветлението/светлината приемам като инструмент в ръцете на твореца,
границите и правилата определяме ние - стадото човеците.

я да добавя

една истинска светлина

----------------------------
освен това, изказвам отвращението си към всички, които тичат да хулят и изказват презрение към сънарнодниците си, потърсили (в повечето случаи по необходимост) препитание и осъществяване в чужбина.
Използавам обичания от мене ФФ да изразя презрението си към всички лицемери.
----------------------------------
съжалявам за тавтологията



Публикацията е редактирана (27-02-10 02:30)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Davidoff   
Дата:   26-02-10 23:43

По един за всеки зъб [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   27-02-10 00:07

http://www.richardavedon.com/#s=15&a=0&mi=2&pt=1&pi=10000&p=4&at=0

http://cjoint.com/data/cAxPDZu5Hx_Image_1.jpg




svetlina?



Публикацията е редактирана (27-02-10 00:43)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: wiseacre   
Дата:   27-02-10 00:36


http://photo-zona.net/images/user63606/album21335/thumb/1267223470_ntpz3854_lmnt.jpg



това е много добре
--------------------
arakinixon-cie [smilie24]



Публикацията е редактирана (27-02-10 00:44)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   27-02-10 02:30

Аведон като правило е снимал повечето си портрети с естествена светлина на облачни дни или в равната сянка на голяма сграда като сивия, белия му backдrop са го мъкнали навсякъде. :)

Този портрет имам чувството че може да е сниман в огромна бяла палатка построена на открито. Естествена светлина, мека, сравнително равна.


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Canon   
Дата:   27-02-10 02:41

тц, ич не е равна - виж колко е разликата ляво-дясно рамо
Оберлихт

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   27-02-10 02:49

хм точно това гледах; лява-дясна буза. малка разлика. овен очите ми да не работят нещо [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   27-02-10 03:17

be niama goliamo znachenie
avedon naistina e snimal navun i kolkoto se moje dalech i s estestvena svetlina

v studio e bil suvsem nablizo
no az zabeliazvam drugo : ima vruzka mejdu subket i obekt, toi znae kak i kakvo
ostanaloto e tehnika, koito prosto otpada v edin moment, kolkoto i da e cenena po forumite [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   27-02-10 04:20

е, то всеки цели връзка де. аз за едната връзка се занимавам с фотография [smile] и толкова я харесвам, но това е друга тема. може да пуснем тема за връзката обект-фотограф и там да пишем мисли. понякога е трудно да се проведе смислен и синтезиран диалог и всеки си дърпа в различни посоки. малко като малки деца, поне на мен така ми изглежда. тюх.


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: мара   
Дата:   27-02-10 09:09

[smile] да, бих могла да определя типа светлина по твърдост, ама не и по източник. или помощни разни неща, дето не им знам и имената. евентуално мога да разпозная дали има рефлектор. ама не винаги.
в крайна сметка крайният резултат зависи както от уменията, така и от реалната самопреценка на тези умения.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »