Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   25-02-10 17:41

Искам да повдигна един странен въпрос -- на "мода" ли е меката светлина в България в момента в портретната/ комерсиалнаta фотография?
Въпроса е странен и може би глупав, защото зависи от целта и предназначението на снимката, но дали може да отговорим имайки предвид това че генерализираме?

Аз мога да отговоря на същия въпрос за САЩ ( много генерализиран) в момента има тенденция да се търси работенето с по-твърда светлина. Има се за по-"модерна" и по-в крачка. Дори когато се консултират клиенти, често се насочват в тази посока, като се дават примери и се обясняват плюсовете и минусите. Рабира се крайното решение е тяхно, надявам се да не се чете погрешно.

Направи ми впечатление че на няколко пъти коментари към снимки лични съобщения ми препоръчват работа със "софтбоксове" и подобни за по-мека светлина и за това реших да попитам за модените тенденции в България в момента. Надявам се за добра дискусия.

Извън модените тенденции във фотографията, аз самата лично предпоchитам по-твърда светлина като визия, намирам я за по-интересна, но това е стриктно лично предпочитание. Искам да кажа, че никога не бих пропуснала северен мръсен прозорец ако имам правилната идея. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 17:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: darksorrow   
Дата:   25-02-10 17:48

в тоя форум към момента практически не се сещам за човек, който да пише активно и да има добри познания за работа със светлина, така че просто си спести нервите и забрави, че тая тема съществува (:

иначе - естествено, че ще ти препоръчват софтбоксчета - на пръв поглед са по-леснички за работа, чалгичка по-добре се прави с тях, ако може сенчица да няма по лицето най-добре. (((:

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Davidoff   
Дата:   25-02-10 17:58

Изглежда ми, че и тук е модерна. Понякога обаче ми идва прекалено за моя вкус. Като почна да виждам сенки от миглите на модела вече ми е в повече [smile] За по-далечни планове е по-поносимо ама хедшот с остра светлина... сложна история.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 18:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   25-02-10 18:09

хмм, на мен за близки портрети ми харесва доста, но съм съгласна донякъде за миглите.
Донякъде, защото сенките от долните мигли не ме притесняват, дори намирам за хубави; сенките от горните, които падат в/у окото наистина могат да бъдат неприятни, но зависи от викочината на осветлението и от гъстотата на самите мигли. аз работя с малък кръг хора и гримъорката по принцип знае вкуса ми в това отношение и не слага абсурдни мигли когато кажа твърда + супер висока светлина и т.н. Има най-различни начини за справяне или контролиране на точно този малък проблем.

darksorrow, трябва да сме настроени оптимистично! [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: stefann   
Дата:   25-02-10 18:11

Хейтърите се задават ..... скоро очаквам темата да стане спор :)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 18:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Davidoff   
Дата:   25-02-10 18:15

Ами въпрос на вкус. Примерно аз я приемам ако източника е приблизително фронтален спрямо лицето, така че да няма много дълги или дълбоки (ниски) сенки от носа. За миглите казах - горните имах предвид и аз. Харесва ми как подчертава скулите, структурата на лицето и някои интересни извивки. Но всичко с мярка разбира се.
А между другото да уточня, че говоря за модели жени. Мъжете са друга порода, там по-смело може да се подхожда.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: marrio31   
Дата:   25-02-10 18:24

minolta9 що не разгледаш снимките на автора на темата и тогава пак коментирай

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 18:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: jokevcv   
Дата:   25-02-10 18:26

Ами лично на мен ми е доста сложно с остра светлина да направя нещо без след това да има някъде някоя толкова плътна сянка или нещо така отрязано, че да не стои като петно. [smilie5]

Можеби работата с твърда светлина изисква малко повече концентрация при работа и малко повече мислене.

@darksorrow не съм съгласен че тук нямаме фотографи, които разбират от светлина и могат да работят с нея.

И хайде да уточним какво е мека какво е твърда светлина. С примери ще е чудесно.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: stefann   
Дата:   25-02-10 18:26

Запали една цигара фърли малко рози и почвай! :)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: nnenov   
Дата:   25-02-10 18:27

двете неща дават различен вид на снимките

според това какво ти или клиента ти искате да покажете се избира и светлината

например, ако снимаш бебета за реклама на памперси няма как да минеш с твърда светлина

ако снимаш рок банда за албума им, вероятно твърдата светлина ще пасне

изцяло творчески е избора, т.е. твой в случая

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Davidoff   
Дата:   25-02-10 18:31

Е така е прието, по-сигурно и по-логично, но човек винаги трябва да остава отворен. Не е закон, да снимаш бебета с мека светлина и рок банди с остра. Въпрос на концепция, на идея, на настроение, на внушение...

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: never_there   
Дата:   25-02-10 18:36

например, ако снимаш бебета за реклама на памперси няма как да минеш с твърда светлина

е, не е баш толкова категорично. но това донякъде отговаря на въпроса ми за тенденциите.

да -- както казах, приемаме за даденост това че генерализираме.

jokevcv, любопитно ми е да видя едно такова петно, ако искаш да споделиш.


Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Lighter   
Дата:   25-02-10 18:39

Купи си този филм: 3D contrast, Dean Collins

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 18:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Davidoff   
Дата:   25-02-10 19:00

Е въпроса беше на мода ли е острата светлина в България в портретната и комерсиалната фотография, не що е то остра светлина и що ми е тая остра светлина аджеба :)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: Davidoff   
Дата:   25-02-10 19:03

Е и аз толкова съм го прочел въпроса [smilie18]
То било за меката аз за острата... на края на работния ден съм извън пътя отвсякъде [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: minolta9   
Дата:   25-02-10 19:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: stefann   
Дата:   25-02-10 19:09

минолта9 спамиш сериозно!

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   25-02-10 19:34

az predpochitam prosta ostra svetlina

no rabotia s meka i ravna
(vuv France)

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: snooper   
Дата:   25-02-10 19:41

Сериозният спам в тази тема може да се дължи само на 3 причини:

а) неразбран артистизъм
б) непълен член
в) комбинация а+б

Отговори на това съобщение
 Re: меката светлина
Автор: pefoto01   
Дата:   25-02-10 20:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »