Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: HITTHEROAD   
Дата:   19-02-10 10:34

Здравейте колеги,
Ако имате желание и десетина минутки за губене,ще ми е приятно да споделите мнение.
Обадиха ми се добри познати ирландци, и ме помолиха да снимам на свадбата им,която е планирана за след по-малко от месец.
Искам да останат доволни,да им направя подарък за спомен,но все се питам дали ще мога ,без опит?
А сега де...
Категорично не искат да наемат професионален фотограф.
Техни приятели,преди време наели такъв от обява,който ги прецакал тотално.
Снимките били отвратителни,изпратиха ми няколко с молба да ги видя и помогна.
"Про"-то,снимал на автоматик и в Jpeg?!... Тук,не мисля да коментирам...
Kоето знам за заснемането на свадби e... ограничено.
Опит нямам, разговарял съм по темата с няколко човека,които са в бизнеса..и до тук.
Техниката с която разполагам е тяло D700( мисля,че става) и обективи:
14-24/2.8 ; 50/1.4G ; 135/2.0 DC
Знам,че много полезен би бил един 24-70/2.8(казват,че е незаменим)
Тук възниква въпроса,така ли е?

Чувал съм,че някой снимат през повечето време на 50мм,който се справял по-добре при слаба светлина..
Ще ме посъветвате ли да си наема един 24-70/2.8 или да рискувам с 50/1.4G ?
В щатите цените на техниката под наем, са прилични и ако мислите,че 24-70 е сред задължителните,действам:)
Ето и линк към едни от най-добрите в бизнеса с отдаването под наем ,може да е полезен на колеги ,които не го знаят.
Аз съм наемал от тях,изключително коректни са! ВИЖТЕ ТУК
(24-70/2.8 е с цена от $72,за една седмица)
Какво мислите за 85/1.4?
Знам,че е сред най-добрите и в комбинация с D700,би бил OK.
Дали ще ми трябва,при положение,че разполагам с 50/1.4G,а за сериозните портрети мога да снимам и с 135/2.0 DC?
И все пак,основния въпрос си остава,кой от обективите би бил незаменим, и кой е повечето време на камерата Ви?
А при слаба светлина,където светкавица е забранена?
Като споменах светкавица,мисля да използвам
SB 900 и да я насочвам към тавана.(ако е нисък и бял де:)
Не знам доколко помагат всички онези отражатели и разсейватели(доколкото помня,Гари Фонг или нещо подобно),наслушал съм се на десетки, и все противоречиви мнения
Как се оправяте,ако няма къде да насочите светкавицата?
Нещо друго да ме подсетите-колко батерии,големина на картата(имам 4 по 8GB и мисля да взема още една 16GB)?
Средно колко снимки правите на една 8 часова свадба,каквато ще е тази, и ще присъстват около 90 човека?
Много искам да се справя добре,за което трябва да съм подготвен.

Мисля да приема предизвикателството, и ще спазя отново един от принципите си,който не ме е предавал: "Очаквам най-доброто, НО се подготвям за най-лошото"

Благодаря Ви предварително,ще се радвам на мнения от колеги с опит,как да избегна най-лошото:)
Дано не Ви отнема много време, и се надявам темата да бъде полезна и на други колеги с подобни въпроси.
Надявам се да ме разберете,ако помните какво Ви е било преди първата свадба:)
Бъдете здрави
Георги


Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема свадба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: frenchev   
Дата:   19-02-10 10:46

не че не можеш да снимаш и твоите обективи, но ще ти е по трудно. А и като се има предвид, че ти е първа сватба наистина едно 24-70 ще ти е незаменимо и то най вече за репортажните кадри, празненство, и разни ритуали. За арт сесията твоите обективи са супер.
Не знам какви са ритуалите в Ирландия (ако е там сватбата), но тук има важни моменти които е хубаво да се запечатат и щом ти е първа сватба е хубаво да внимаваш да не ги изпуснеш - ритане на менчето с вода, чупене на питата, пръстените, подписването (ако има втори фотограф или човек с апарат е хубаво да го помолиш докато те се подписват и ти снимаш подписването той да дебне под масата за това кой кой ще настъпи), първата целувка и още доста други - колегите могат да допълват.

успех :) [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: Shmidt   
Дата:   19-02-10 10:46



Извини ме , че не мога да ти помогна - но тук да се обяснят добре нещата е невъзможно или ще отнеме неимоверно много време.

А и имаш достатъчно време до сватбата- затова ето:
http://avaxsearch.com/avaxhome_search?q=wedding+photography&a=&c=&l=&sort_by=&commit=Search

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: prisonbreak   
Дата:   19-02-10 10:48

Имаше един пичага, който показваше ото книга.Там имаше добри съвети.Ровични малко форума.Взрми си някой с теб да държи отражателя когато снимаш портретите.(Аматьор съм).
Едно моноподче няма да ти е излишно.

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: HITTHEROAD   
Дата:   19-02-10 11:04

frenchev ; Благодаря Ти за написаното!
И аз да споделя нещо ,за груповите снимки:
За да се избегне много честото заснемане на хора от групата,които са с затворени или полуотворени очи..това ми хареса:Едно,две,три..
Караш ги да си затворят очите,на две ги отварят ,а на три ги снимаш:)
Shmidt :Знам,че е така и отнема много време(което не искам)
Затова всякаква информация е добре дошла!
Ще прегледам линка внимателно:)



Публикацията е редактирана (20-02-10 03:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: imitev   
Дата:   19-02-10 11:41

Съобщението е изтрито като спам

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: dd5   
Дата:   19-02-10 11:55

Имитев,
кое да не му кажем на човека ?
еми той си е отговорил сам на повечето въпроси ,единствено което му трябва е 24/70-все пак е репортаж [smile]
А другото-опира до рутина и опит-това е,няма уроци за това и съвети
трябва да е запознат перфектно с обстановката,реда на протичане на събитието,осветеност /за да се подготви с допълнително осветление ако има къде и кога да го разположи/
рефлектори-може за сесията на младоженците,ама някой трябва да асистира-толкова от мен,не се сещам друго[smile]
Не ме е страх от конкуренция-ръцете няма ми вземат [shtrak]


/и забрави че ще минеш без светкавица/



Публикацията е редактирана (19-02-10 11:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: boni   
Дата:   19-02-10 11:59

Аз снимам предимно с твърди светлосилни 28, 50, 85 . Никак не ми лиспва 24-70/2.8 .
Иначе относно съвети - ти си добър фотограф и ако мога да перифразирам оная рибка от Търсенето на Немо :
"Просто снимай, просто снимай, просто сни-май сни-май снимай."[smile]

Дебни моментите, прави неочаквани портрети на гостите и децата със 135/2, гледай да не ползваш много светкавица, разчитай на естествената светлина и светлосилни обективи. Д700 е разкошна камера. В църквата и ресторанта разчитай на 50/1.4 за моменти. 14-24 ползвай за общи снимки и интересни гледни точки от купона.
Направи сесия на младоженците само за тях и близки приятели. Вкарай ги в настроение, прави си нон стоп майтапи с тях.
Привечер ги изкарай навън, направи им портрети на здрач като ги осветиш с топло осветление и отзад оставиш синкав фон от отиващия си ден. Пъхни им примерно в ръцете по една запалка и ги накарай да си светят сами и др. подобни.

Сигурен съм, че ще се справиш[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: boni   
Дата:   19-02-10 12:01

Ето едно слайдшоу от мен, ако нещо ти е от полза[smilie24] :

http://bonibonev.com/slideshow/slideshow.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   19-02-10 12:53

Виж тези снимки от Стефани Съндел, може да ти подскажат идеи какво се търси там. Имай предвид, че и тя се води аматьор, занимава се с фотография покрай няколко соплучливи фотосесии на познати.

http://www.creativephotographyinc.net/html/gallery/gallery_display.php?gallery=wedding

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: ilia_dm   
Дата:   19-02-10 12:58

При груповите снимки неприятно е ако има "заспали".В Испания думата е ПАТАТА,в България ЗЕЛЕ върши добра работа.Сигурно и в Ирландия има дума или ако измислиш ти - ще има успех...
Желая ти късмет ![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: asahi   
Дата:   19-02-10 13:01

Сложи 50мм обектив на апарата, метни си го на врата и в събота и неделя се разходи до близките църкви. Влез вътре със сватбарите, разгледай ритуалите, пощракай. Ако знаеш в коя църква ще е събитието иди там. Не взимай раници, светкавици, моноподи. Прави се на турист. Снимай на джипег.

Вечерта анализирай снимките. Така ще събереш най-безболезнено опит къде, какво и как да снимаш. Ще се сетиш и за светлината, обективите, ракурсите.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: mitakabus   
Дата:   19-02-10 13:26

Единствено БОНИ написа нещо хубаво в темата!
[smilie24] [smilie24] [smilie24]
..Според мен трудно ще се справиш само с твърдите, 12-24 е страхотен но за ФФ 24-70 /2.8. А за теб, като човек не свикнал с тази обстановка ще ти е много по удобен! Някой профи фотограф, специализирал във заснемането на сватби и запознат с ритуалите на ирландците ще се справи - СПОР НЯМА! Обаче за човек непознавщ обичаите им, по-добре да имаш универсално светло варио. За да не изпаднеш в ситуация да не можеш достатъчно да се доближиш / отдаличиш и крачното варио за не сработи за доброто кадриране.. . [smilie18]
Друго важно според мене е ако имаш някое кропско телце или вземеш под наем с 85/1.4 или 50-ката да си правиш портретите а на д700 да стои закачен постоянно 24-70 + в ресторанта 12-24. но един твърд на друго тяло закачен постоянно на рамото е незаменим помощник! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: elrisha   
Дата:   19-02-10 13:30

Основното,което трябва да знаеш е как протича самият ритуал,да нямаш изненади. Ако можеш,разгледай местата преди самият ритуал и си направи проби с наличните обиктиви.
Аз също не съм голям привърженик на светкавиците.

Това,което за мен е най-важното - стреми се да улавяш НАСТРОЕНИЕТО, позьорските снимки се харесват предимно на бабите ;)
Както спомена Бони - прави си майтапи през цялото време ако искаш хората на снимките да са засмяни и весели.
При общите снимки много е полезна техниката на " Едно,две,три!" както и "зеле" може да го замениш със "сеееекс!" тогава пада яко смях ;)
Снимките на скачащи сватбари станаха супер изтъркани вече,но пък клиентите здраво им се кефят :)
Това,което ще зарадва младоженците най-много е тяхната лична фотосесия - колкото по романтично-нереална,толкова по-добре ;))
След години булката ще трие сол на мъжа си " ето,виждаш ли какъв мил и влюбен беше, а сега..!" [smilie5]

За обективите - работиш с това,което ти е удобно на теб! Не е нужно да се съобразяваш с техниката на другите.
Предварително си намисли какви снимки искаш да направиш, дали ще има супер изкривени от супер широк обектив,на които всички изглеждат като карикатури,или ще заложиш на класическа визия.

Снимай на РОУ(или както там е Никонския файл ;) )

Ако се сетя още нещо - ще пиша пак.

УСПЕХ и ВЯРВАЙ В СЕБЕ СИ![smilie24] [beer]

(удари едно питие за кураж)[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: elrisha   
Дата:   19-02-10 13:43

И още : Колкото повече карти - толкова повече карти![smilie24]
Ако ще влачиш светкавица - същото се отнася и за батериите!

Обличаш си хубав,удобен костюм, с който да засвидетелстваш уважение към хората,че като видя някой да се довлича по дънки и шушляк- направо полудявам.

Обувките трябва да са супер удобни също!

Стреми се да имаш снимки и с гостите,че обикновено се набляга на булката ;)
По време на танците-манците трябва да се движиш като командос - незабележимо,но на точното място ;)
Очите на 4 - да не изтървеш моментите! [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: elrisha   
Дата:   19-02-10 13:46

ох, и още : НЕ мисли за количеството снимки!!! Като започне някой да се хвали ,че е наснимал стотици хиляди кадри и ми се реве. То от тях я стават стотина,я не!

След сватбата прегледай внимателно и отсей!
Опитът ми показва,че хората ( интелигентните) не се впечатляват от броя на снимките,а от изображението на тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: imitev   
Дата:   19-02-10 14:23

Съобщението е изтрито като спам

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: dd5   
Дата:   19-02-10 14:40

И аз не съм привърженик за хилядите снимки ама като искат мнооого снимки-кво да ги правиш [smile]
Понеже автора на темате е попитал -горе долу колко кадъра правим- около 700-800,след пресявката остават около 500 и кусур обикновено

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: volenE   
Дата:   19-02-10 15:01

Колега, снимал съм с комбинацията Д700+24-70 + СБ900. Въпреки, че беше инцидентно и само веднъж, бях много доволен.
С тези обективи, дето ги имаш доста ще се измъчиш. Не знам при ирландците как е, ама в българия никой не те чака да ходиш напред-назад щото не си със варио обектив.

Според мен си наеми 24-70 - ще те улесни много.
50 и 135 са за църква и "candid shots".

За светкавичката - правилно мислиш, изтегли й също така бялата пластинка за да отразява допълнително.
За снимките навън можеш да ползваш директна светкавица, така ще им добавиш блясък в очичките.
Протоколни кадри (където всички са подредени) прави по няколко, щото хората мигат, въртят се и т.н. Ако имаш възможност хвани младоженците и ги поснимай в парка с 135-ата, малко портрети.

Може цяла книга да се напише по въпроса, но най-добре ще е някой можещ да ти покаже.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: BirdOfPray   
Дата:   19-02-10 15:15

AKO имаш две тела - вземи ги и двете. НА едното слагаш твърд светлосилен - който сменяш според желанието си, а на другото слагаш едно варио - според мястото където си 14-24 или 24-70
МНОГО улеснява работата ако не се налага да сменяш постоянно.
И после да покажеш снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: pefoto01   
Дата:   19-02-10 15:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: antoan   
Дата:   19-02-10 15:33

Ако искаш можеш да изключиш помощния лъч за фокусиране на светкавицата и фотоапарата...да не разбират в кой момент точно ще ги снимаш и да не се стягат. Това се отнася за ресторанта иначе за официалните снимки си го ползвай.....

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: pefoto01   
Дата:   19-02-10 15:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: demiman   
Дата:   19-02-10 15:57

... казах ли ти, че рано или късно ще стигнеш до 24-70 [smilie3] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Помолиха ме да заснема сватба.Бих се радвал на съвети от съфорумци с опит:)
Автор: mitakabus   
Дата:   19-02-10 16:10

написа:

> ... казах ли ти, че рано или късно ще стигнеш до 24-70
> [smilie3] [shtrak]


и аз това имах в предвид! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »