Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     всички  напред  последна
 Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: Пърпъла   
Дата:   07-02-10 14:25

някога в този форум.

Собственници, админи и прочие, моля не се сърдете. [smilie25] Знам, че предложения се пращат на e-mail, ама ми е инстесно да чуя какво мисли народа по този въпрос. Пък ако искате обсъждайте идеята, ако искате пък просто отговорете с две букви, "не" или "да"
И понеже знам че ще започнат накой да се аргументират "как се познава и какво въобще означава без фотошоп" да поясня:
Сложих заглавието популистично и леко глуповато, да грабва окото. Дали ще е Фотошоп или друга фото-редактираща програма, разбира се - няма значение.
Мисълта ми е всъщност за категория Без фотo-манипулация, но в която разбира се, всяка снимка би могла да си има фото-корекции (било в апарата или в програма) - като например exposure, levels, saturation, sharpness, може би Black and White photography и други.
Със сигурност не би трабвало да има леърс, маски, геометрични изкривявания, градиентни и каквито и да е било филтри, може би също без бърн и додж и други такива . Тоест неща, които изкривяват грубо действителността, които змаестват съществуващото с нещо нереално.
Бих направил такъв аналог: Нещо като чешмана, от извора, филтриарана, йонизирана, омекотена, минрална вода (и може би газирна -с вкаран шум), но не и швепс, лимонада или сок от бъз макар и разреден с вода.
В тази тема например бихме могли да поговорим например каде е границата между фото-коркция и фото-манипулация. Наскоро участвах в един конкурс на шведска организация на фото-журналистите и те там бяха написали такива критерии - искаше са снимките да са само фото-коригирани. Ако се разровите из книги (или из нета) - също можете да намерите дефиниции за фото-манилпулиране и фото-коригиране.


Мисля, че ако се обособят едни прости правила (какво е допустимо за такъв тип снимки), и ткава категория се създаде, фото- форума само би спечелил, би стнал още по-компетативен и интересен. Лщбителите на лентата биха били щастливи да се приютят в такава категория, нали?

Весела неделя на всички [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: graphix   
Дата:   07-02-10 14:31

а кому е нужно???

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: Пърпъла   
Дата:   07-02-10 14:33

Много хубав въпрос.[smilie24] Аз си имам отговор, и дори не еднозначен, но нека да чуем какво ще кажат другите?

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: thomas   
Дата:   07-02-10 14:35

Извинявайте, ама на конкурсите за красота има ли категории "без грим", "без прическа" и "без парфюм"?! PhotoShop далеч не се ползва само за хирургични намеси все пак - нека отличим нормалната му употреба от онази, с която от основното съдържание не остава нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: graphix   
Дата:   07-02-10 14:38

това е все едно да има категории: "снимки от RAW" и "директен JPG"

[smilie25] [smilie25] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: jokevcv   
Дата:   07-02-10 14:38

Аз лично не мисля, че има нужда от такава категория. Но би било хубаво (както във Photo.net) да си има отметка - със софтуерна намеса - без софтуерна намеса. Един вид този, който гледа да добие представа как точно е постигната фотографията.
Иначе категория без фотообработка би била безинтересна. Там ще се публикуват портрети, пейзажи, животни ... общо взето всичко без фото обработка.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: CyberGene   
Дата:   07-02-10 14:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: apollo   
Дата:   07-02-10 14:40

А сега ми отговорете... нормално ли е примерно да се ползват градиентни и пол. филтри?! Те също изкривяват действителността особенно първите... нагледал съм се на прекрасни кадри с качествени градиентни филтри, които обаче човешкото око няма никакъв шанс да ги улови по подобен начин - явно трябва и тях да забраним [smilie11]

Виж за отделна категория лентова фотография съм напълно ЗА [smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: loveforever   
Дата:   07-02-10 14:41

Ако се направи подобна категория, след това ще почнат питания от сорта на:
- Защо се гласува предимно за "напудрените "снимки, а не се обръща внимание на галерията с истинските, неманипулирани кадри.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: graphix   
Дата:   07-02-10 14:44

"Любителите на лентата биха били щастливи да се приютят в такава категория, нали?"

искаш да кажеш, че любителите на лентата не правят корекции и манипулации?
От проявяването на филма до публикуването на снимката тук, всяко отклонение от "правилата" може да се смята за манипулация. Примерно, какво би станало ако промениш температурата на разтовира или времето за проявяване?

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: dampkring   
Дата:   07-02-10 14:49

За категория "лентова фотография" и аз съм ЗА [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: Amigo   
Дата:   07-02-10 14:51

Принципно съм ЗА такава категория - би било интересно. [smilie24] [smilie5] Иначе нямам абсолютно нищо против шопа, дори напротив - творческото му използване, особено без това да личи, е чудесно. [smilie24] [smilie6] [smilie6] Но все пак има разлика между корекция и манипулация. [smilie6] И аз преди време бях попаднал условията на един фото конкурс, където именно това беше отбелязано - само минимални корекции от рода на контраст-яркост и шарп. [smilie6] Иначе сопата е голяма работа, за когото може да я използва. [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: мара   
Дата:   07-02-10 14:58

ми че аз в половината от случаите поне няма да мога да позная има ли или няма...и въобще не знам има ли сигурен начин да се каже "тука няма шоп"

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: steeens   
Дата:   07-02-10 15:01

Пърпъла , ако бях админ отговора на въпроса ти щеше да е : не.

С обработката и корекциите се поправят несъвършенствата на техниката и снимката се прави да изглежда така, както иска автора.И мисля и сега си има такава категория, където прекалената обработка не е желателна- репортаж май и викаха.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: autosvet   
Дата:   07-02-10 15:03

За мен пък фотографията не трябва да се дели на филмова и цифрова, благородни процеси и полароиден процес - това са просто технически похвати за получаването на изображението.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: flipbeat   
Дата:   07-02-10 15:11

подкрепям

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория
Автор: aeobs   
Дата:   07-02-10 15:11

А бе винаги са ми били много чудни хората които повдигат такъв въпрос, който даже е лишен от смисъл и звучи като някакъв оксиморон.
Все едно да кажеш, дайте да видим фотография без наличие на изразно средство, няма как да стане.



Публикацията е редактирана (07-02-10 15:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: exile   
Дата:   07-02-10 15:12

А категория "без мозък"?

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория
Автор: Пърпъла   
Дата:   07-02-10 15:18

Автор: graphix
Дата: 07-02-10 14:31

а кому е нужно???


1. На фографията като цяло, на всикчи нас, дори на тези които са изкусни майстори на финното фото-манипулиране. Всичко кото искат да се научат да снимат. Не помня кой от признатите свтовни фотографи беше написал в една книга "аз лично вярвам, че магията основно е в момента на щракването на затвора"[shtrak]. Хубаво уоловения суров кадър има свелина, композиция, настоение, "скритата фотография" както пише в една друга тема. Вярно е че фото-манипулцаия е имало далче преди компютърната обаботка, но забележете че тези от колегите, които са почнали преди 20-40 години да снимат си имат много хубави снимки, просто защото са се учили да правят снимки предимно без да разчитат на фото-манипулацията.

2. Журнализма, така охулваната тук преса.

3. Историята. Архивите.

4. Хора които никога не биха си инсталирали Фотошоп или Корел, и които не биха си инсталирали дори софтуера които идва с апарта им, и снимат само на JPEG. А какво става, когато такива хора (неиндефициращи се дори като фотографи) се окажат на правилното място в правилния момент? За изхвърляне ли са техните случайни, но накак си стойностни снимки. Или такива случайни попадния ще потънат в сивотата на безталантието, само защото са завинаги обчечени да живеят в "представяне" . Аз виждам в този форум много такива примери.

5. Всички които обичат магията на ленатата и сканирането.

6. Всички които практикуват фотоманипулацията. Защото от хубави продукти - хубави манджи стават нали.

Бони, ако обичаш, пусни в темата като много хубав пример онези снимки: черно-белите от една сватба - директно от Сонито, които ми ги прати като аргумент преди месец-два.



Публикацията е редактирана (07-02-10 15:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория
Автор: Пърпъла   
Дата:   07-02-10 15:25

Генерално питане:
Кой е казал че фотографията трабва да бъде само АРТ? Ай сега прочтете как започва страницата на фото-форума.
Здравейте, скъпи приятели! ..............


Автор: exile
Дата: 07-02-10 15:12

А категория "без мозък"?
Ми ти кажи - каде трабва повече мозък: за слайдване на плъзгачи в софтуера; или за подготовката на фотоапарата за снимка. Или и за двете.[smilie8] Чакай, чакай, май има малко разлика, едното можеш да го undo другото май че не [smilie19]



Репортаж наситина е подходяща категория, но без установени правила за девственност не е същото. Пиатм се колко ли от снимките там са само фото-коригирани, без манипулация.

Thomas, прочети първия постинг, използвам photoshop като нарицателно за фото-манипулация. Разбира се че ако си правиш фото-коригирането с photoshop - защо пък не.


steeens § Thomas,
Предвам ви най-добри благопожелания от Monsanto Corporation [smilie3] Ще ви пратят ГМО домати- с коригирани дефекти, изящни като фотомделки гримирани, без черни точки като доматите от градината на баба.



Публикацията е редактирана (07-02-10 15:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: wiseacre   
Дата:   07-02-10 15:42

Подобна категория не смятам, че би допринесла с нещо. Винаги си личи, когато е пипана снимката и всеки я оценява както подобава.
Да се направи такава категория малко ми прилича на цял нов форум.


Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: exile   
Дата:   07-02-10 15:43

Не искаш да знаеш мнението ми за връзката между количеството мозък и наличието на тази тема, повярвай ми.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория
Автор: aeobs   
Дата:   07-02-10 15:48

Противоречиш си във всяко изречение.
Съвсем са ти объркани представите, заради, което и цялата тема и така поставен въпроса са лишени от смисъл. [beer]

Пърпъла написа:

> Генерално питане:
> Кой е казал че фотографията трабва да бъде само АРТ?

Думата фотография произлиза от "изкуството да рисуваш със светлина." Така, че въпросът ти е риторичен. Това, че хората са приели термина за нарицателно за самия процес на заснимане и съответно всяка снимка е фотография е погрешно.

Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория "Без Фотошоп"
Автор: Пърпъла   
Дата:   07-02-10 15:54

exile
Накара ме да погледна в профила ти. Браво [smilie24]

aeobs, какъв бил пак превода на фотография [smilie5] Сеизмографа и той ли артъ прави. Я погледни преводните значения на "граф"


Отговори на това съобщение
 Re: Ще има ли категория
Автор: boni   
Дата:   07-02-10 15:54

Не, защото няма кой да се наеме да разграничава от уеб картинката в сайта, дали ефектът е постигнат с фотошоп или без фотошоп. Дали пред обектива не е имало ефектен филтър, дали не са използвани маски в химическата лаборатория, дали не са използвани специални методи на химическа обработка, дали не е правен ръчен ретуш и т.н.
Какво да кажем за тилт-шифт обективите, за рибешкото око и т.н.?
Всъщност в сайта има специална галерия "експеримет" , която е точно за колажи, монтажи и др, видове експерименти и манипулации.
Предполага се, че в категориите репортаж и стрийт са снимки без груби манипулации.
Освен това не знам кой би се наел от снимки в уеб резолюция да каже, че е сигурен относно това има или няма манипулация в една снимка. Има майсторски манипулации, които не се забелязват.



Публикацията е редактирана (07-02-10 16:00)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »