Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: R2LsD2   
Дата:   06-02-10 14:54

Предистория - може и да не я четете! [smile]
В края на миналата година си направих един подарък в лицето на старата 5-ца...щастието ми не продължи много време, защото към момента не успях да го снабдя с желаната оптика и най-вероятно ще го продам и с разликата ще закупя оптика, запален турист съм, но не бих направил компромис с качеството на обективите и да закупя някой туристически зум и прочие.

В близките 4 месеца трябва да си направя портфолиото за кандидатстване в университета, мисля че имам достатъчно време да сменя предимството на фулфрейма с функционалността на кропката в ситуациите, в които ще използвам камерата [shtrak]


Конкретно по темата трябва да си продам 5-цата....след, което идва избора ми между втора ръка 40 или 50д (не намерих старите теми в които се обсъждаха +/- на 2та апарата пък и от тогава доста вода изтече) единственото, което помня беше "и 2та са добри и имат предимства и недостатъци" - бих Ви помолил да ги споменете тук.


На първо четене (но само на четене, тъй като имам опит от 10 кадъра с 50D и 0 с 40D)
50D печели по година на производство/по-нов сензор
- резолюция на дисплея
- повече мегапиксели (които към момента не ме блазнят и не ги считам за +).
- Незнам дали съм разбрал, но AF система е една и съща (от 40д).
Разликата в базара в момента не е повече от 300лв, но пък повечето 50-ки са още в гаранция, което също им дава предимство. При старите ми кадри бях забелязъл, че много рядко съм използвал ISO над 400 и никога над 800.
- никога не съм ползвал Live View виждам, че 50d е с HR Live View, което нищо не ми говори...спрямо "простото" Live View - ако може и коментар по този параграф ще съм благодарен.

Общо взето се самонавивам да взема 50-ката ако не сте разбрали хехе...

П.С. ...оптиката, която мисля да купувам в бъдеще ще е за фулфрейм, защото вярвам, че до година...година и малко отново ще имам достатъчно средства да си се ъпгрейдна на ФФ, освен ако не поема по пътя на репортажа и/или wildlife за където кропката ще е по-удачна. Според нуждата съм се насочил към...17-40 / 24-70 / 70-200 4 IS...най-вероятно 2ра ръка.



Ами това е от мен, малко дълго се получи, надявам се да съм бил достатъчно изчерпателен. Бих се радвал на коментари по темата и отговори на поставения въпрос 40 или 50 и защо, ако евентуално неразбера нещо от отговора ще си попитам :) Cheers !

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: apollo   
Дата:   06-02-10 15:07

Идеята не си заслужава избии си я от главата [smilie10]

Хубавото на 5Д е че можеш да вземеш примерно евтин ЕФ 28/2.8 и ще имаш широко и при това качествено [smilie24]



Публикацията е редактирана (06-02-10 15:07)

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: ALBIREO   
Дата:   06-02-10 15:08

За колко си мислиш, че ще продадеш 5Д-то и с разликата в парите при закупуването на 50Д - какъв обектив очакваш, че ще можеш да си позволиш?

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: R2LsD2   
Дата:   06-02-10 15:20

5д + грип + 2 батерии...скоро ще го сервизирам, за да е на 101% мисля, че 1800 ще успея да му взема.

С разликата от около 500лв спрямо 50D мисля, че до началото на другия месец ще мога да заделя още 400+ за 17-40, което се намира за около 900-1000лв

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: deniac   
Дата:   06-02-10 15:23

И аз не успявам да намеря смисъл в идеята, освен ако не се насочиш предимно към снимане с телеобективи.
Сериозно широко може да се намери достатъчно евтино за фул-фрейм, дори в пъти по-евтино от кропка. Пък и нормални има достатъчно добри и евтини за фул-фрейм Канон.

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: Petri   
Дата:   06-02-10 15:23

Просто си купи 17-40, но не заменяй 5д с 50д.

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: gecata   
Дата:   06-02-10 15:35

но не бих направил компромис с качеството на обективите...
Не знам имаш ли представа каква оптика ти трябва за да запълниш дребния пиксел на 50Д?
Само Л-ки, другото не удовлетворява, а Л-ки за кропка няма.
Колкото до 5Д -ФФ на 12МП - едър пиксел, може да си позволиш и по средна ръка обективи като 28-135 ИС, 35/2, 20/2,8 и снимките ти ще имат достатъчно острота и детайл.
Не сменяй ФФ, съвет.

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: sauron69   
Дата:   06-02-10 15:37

Ако можеш си запази 5Д ,и си намери Тамрон 17-35 вместо Канон 17-40 ще е идеално.
Ако не снимаш спорт/уайлдлайф и да ти трябва по-висока скорост и АФ, е безмислено да заменяш 5-цата [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: vladovg   
Дата:   06-02-10 15:49

Хората са ти го казали ако не си тръгнал да снимаш пилци не продавай 5 цата.

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: pevtimov   
Дата:   06-02-10 15:56

До колкото аз разбирам, искаш да продадеш 5Д и с парите да купиш 40/50Д+ качествен широк обектив. Не искам да те разочаровам, но продажбата на 5Д за 1800лв ще се точи, няма да стане лесно. Колегите нагоре ти обясниха, че от никаква гледна точка няма логика такава смяна, освен от икономия от тяло. Между 40Д и 50Д аз избирам втория по 2 причини-качествен дисплей/най-големият минус на 40Д/ и микроаджъстмънт на обективите. Иначе 50Д им повече шум от 40Д при еднакви условия, каквото и да пише по ревютата. За да имаш аналог на 17-40/4L на 5Д като ширина, ще трябва да си купиш канонския 10-22, който не е по-евтин. Вероятно идеята ти е, да ползваш 17-40 на кропка като универсален обектив. Има логика, на 40Д 17-40/4L се държеше перфектно. Картината на ФФ, обаче, е много по-приятна. И аз, както и колегите преди мен, смятам, че мислиш в неправилна посока.

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: aeobs   
Дата:   06-02-10 15:57

450d [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: R2LsD2   
Дата:   06-02-10 16:07

Както казах съм сигурен, че ще успея пак да си купя ФФ до година и половина, и не смятам да купувам обективи като 10-22 за безумни пари...затова 17-40 като първи и по-универсален, който да мога да ползвам после на ФФ тялото.


Най-тъпото е че фирмата в която работя ми дължат ~1000лв с които мога да си оправя проблема, но като знам, че няма да ми ги преведат преди април пффф. Всички снимате...представете си какво ми е имам 5-ца, която прашасва вече 2 месеца...и поне още 2-3 ще е в същото състояние. Не ми е лесно и на мен....благодаря за подкрепата, засега ме убедихте, единодушни сте. Благодаря за подкрепата [shtrak]

aeobs don't fuck with me mate [beer]

Считайте темата за приключена...освен ако не искате да изгладите 40 vs 50D, което дори и от любопитство ще ми е интересно да прочета.

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: lavrentii   
Дата:   06-02-10 16:09

Не си продавай 5д-то, ще съжаляваш

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: Mixmike   
Дата:   06-02-10 16:14

не заменяй 5д с 50д

Освен това вземи Sigma 15-30mm f3.5/4.5, която ако имаш късмет да намериш върви около 400-450лв. НЕ е HSM и дразни фокуса, но е ултраширок и достатъчно качествен за 400лв. Даже...аз бих тествал моя дори срещу подбирана бройка 17-40[ezik] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: pstoev   
Дата:   06-02-10 16:16

така си е...
за кроп ти трябват по-качествени обективи с по-добра резолюция,заради по-малкия размер на пиксела...на 5д и съветски да сложиш пак ше е екстра..
в ибея е пълно със стари фф обективи за малко пари,с които със сигурност ше изкараш по-добър резултат от каквито и да е други на кроп :)

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: redgy   
Дата:   06-02-10 16:22

Аз имах Канон 5Д преди време, после си купих 5Д2 който продадох, и сега съм с 50Д. Като бързина на автофокуса и кадри в секунда, 50Д е доста по-добър. Шума при 50Д става неприятен от ИСО800 нагоре. Качеството на картинката при фулфрейм е по-добра, но и на 50Д резултатите за отлични с обективите които ползвам. Сега като пуснат ДС4, вероятно ще си оставя 50Д-то като бекъп тяло. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: gecata   
Дата:   06-02-10 16:29

Сигмата 15-30 отнася канонския 17-40 [smilie24]
Прекрасен обектив е Много остър.Ползвам го вече трета година с кропка и с 1Дс.Много снимки в профила ми са с него.
Единствения недостатък е , че иска много прецизно засенчване, често и с ръка защото силно изпъкналата челна леща като улови источника на светлина веднага проявява артефакти, нещо което го няма при 17-40.
За сметка на това пък винетирането и аберациите му са в пъти по малки от на канонския [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: asahi   
Дата:   06-02-10 16:32

За да направиш портфолио за кандидатстване в университета и една сапунерка ще ти стигне. Няма да ти броят линиите на милиметър в картинката, а ще гледат идея, ракурс, композиция - все неща, дето се виждат във визьора на апарата преди да си натиснал копчето. Освен пейзажи ще ти трябват портрети, стрийт, архитектура, други жанрове. Съсредоточи се върху това, а не върху смяна на фотоапарата.

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: sauron69   
Дата:   06-02-10 16:41

Аз пак ще си туря един глас за Тамрона 17-35. Наистина като изработка отстъпва на канона 17-40, но оптически по мое скромно мнение е по-добре. Сложихме ги двата на 7Д, апарат който си е изпитание за обективите, и тамрона отнесе L-ката [shtrak] .
Странно обаче защо почти не се намира нов този хубав обектив [smilie2] .

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: Canon   
Дата:   06-02-10 18:12

Я да вдигнат ръце тези, които са снимали и с трите апарата - пиша снимали, не щракнали 100-на кадъра.
После ще им прочетем само техните коментари.
Останалите са форумски лафове.

почвам с Гецата
но не бих направил компромис с качеството на обективите...
Не знам имаш ли представа каква оптика ти трябва за да запълниш дребния пиксел на 50Д?
Само Л-ки, другото не удовлетворява, а Л-ки за кропка няма.


Самата Л-ка 17-40 е серозен компромис, за разлика от кропските не Л-ки 17-55 ф/2.8 и 10-22 ф/3.5-4.5- и двата са оптически много по-добре от нея на тяло 50Д. Пак там е и Сигма 10-20 - старата версия, Тамрон 17-50 ...

А на комисията, последното нещо, което ще те попитат, хахаха, не за линийките, а за това дали ти е Л обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: pevtimov   
Дата:   06-02-10 18:21

Аз съм снимал и с трите. Ако може да става дума за компромис при 17-40, то това може да се отнася за ФФ. На кропка обективът се държи перфектно. Със 17-55/2.8 не съм снимал, но 10-22 оптически по-добре...

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: mikluho   
Дата:   06-02-10 18:33

брейййй
ще взема да си бартеросам 50-ката за някоя 5-чка

таман се навих и си разгледах на ПЦ-то фотките и се отказах

хора вие откачате , 5Д та 5Д . Хубав е, доказан но си е вече морално остарял[smile]

И аз много се харесвам ама последно време съм трудно ликвиден на пазара[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: dido2   
Дата:   06-02-10 18:44

Тая замяна по-добре я забрави. 5-цата е чудесна за снимане на пейзажи (това разбирам под думите ти запален турист). Аз имам под ръка известно количество зоомове и твърди обективи, които ползвам за целта. Статистиката ми показва, че ползвам най-вече 24-105. Обхвата + стабилизацията го правят безценен универсален обектив за туристически цели. 17-40 е ОК, но специално на мен ми иде твърде къс на 5Д. На кропка ще дойде точно.

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: pevtimov   
Дата:   06-02-10 18:44

За да бартеросаш 50Д за 5Д, ще трябва да доплатиш, не е невъзможно, очевидно в случая имаш надежда[smilie3]. Аз бартеросах преди време 40Д за 1Дс и това е най-хубавия бартер, който съм правил. Нека е морално и физически остаряло.



Публикацията е редактирана (06-02-10 18:45)

Отговори на това съобщение
 Re: От 5D към ххD....съвети в избора
Автор: Canon   
Дата:   06-02-10 18:57

Финансово - отчитайки и загубите от препродажби си остани на 5Д и най-много един тамрон 17-35 (и чистене на ХА)- ама и той защо ли ти е?
За изпит заложи на ЗАУ-то - избора на сюжети, на гледни точки, на артистичен/репортажен стил на работа.
Демонстрирай мислене, последното, с което ще впечатлиш комисията е с оптиката си.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »