Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: ivodam   
Дата:   01-02-10 21:20

Вихрещите се теми тия дни около това кой какво и колко и къде може да снима и как да пречи или не пречи на другите, желаещи да гледат или снимат, пораждат някои въпроси от сходно естество, но по-друг ъгъл. Какво мислите за снимките, направени благодарение на привилегирован статут, произтичащ най-често от служебно положение, специфична професия, или други, обстоятелства, не е важно в случая какви, но осигуряващи на снимащия присъствие на място, където е ограничено свещеното право на свободна конкуренция. Нарочно няма да давам конкретни примери, защото абсолютно не се съмнявам, че без много труд ще се досетите за такива примери и в тукашния форум. Въпросът е следва ли да се адмирират и да се припада по такива снимки, а още по-важният въпрос е следва ли такива снимки да се допускат до участия в конкурси, съревнования, да бъдат основания за някакъв подбор и от този сорт. Въпросът очевидно е най-вече от етично естество, но не само...

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   01-02-10 21:28

Иво,
аз лично много добре разбирам какво искаш да кажеш, но нали пък ти разбираш, че така както си го написал - "монополно или привилегировано положение" - се разбира нещо друго :))
Иначе - колкото и да си прав - и на теб трябва да кажа нещо подобно на това, което и на г-н Марукян днес - нека да е цитат тоз път - "Господи, дай ми сили да променя нещата, с които не мога да се примиря; да се примеря с нещата, които не мога да променя; и най-вече, Господи, дай ми сили да различа първото от второто" [smile]
Защо се захващате с проблеми, които в България са неразрешими за съжаление ...

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: MarinY   
Дата:   01-02-10 21:39

Иво, така поставен, въпросът ти е много йезуитски.
Да присъстваш някъде "служебно изпратен" не е привилегия, нито "служебен статут". Това си е задължение, което за съжаление се приема, като привилегия.
Прочетете какво мисли и какъв е подхода на един истински професионалист и го сравнете с ръчкането при нас.
Линка е от gecko от съседната тема. Ще го пусна пак с П.П.

П.П. При редакция не мога да го постна като линк.
http://www.kenrockwell.com/tech/musical-performances.htm

Научих се ...[smilie3]



Публикацията е редактирана (01-02-10 21:42)

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: J0R0   
Дата:   01-02-10 21:42

Нещо не схващам въпроса?
Монополно положение днас във фотографията едва ли има. Поне аз не се сещам за такова.
Привилегии имат фоторепортерите, ама пък това си е съвсем нормално, щото хората вършат работа и е нормално да ги пускат примерно по-напред, от тия дето снимат не по работа.
Свободна конкуренция - да има - всеки може да се кандидатира за репортер, дори тука във форума често търсят хора за тая работа.

Може би за нещо друго става дума, дето не се сещам...

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: Stefoto.Art   
Дата:   01-02-10 21:50

Е, аз веднага мога да ти дам един пример:
http://www.dobrichmedia.com/novini/30_11_2009_1.php

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: next_time   
Дата:   01-02-10 22:09



Живота е пълен с неща които когато ни изнасят определяме като спрведливи , а когато не ни изнасят като несправедливи.В крайна сметка да го духат бедните.


Финансовата обезпеченост също води до привилигировано положение.Ако си на заплата 600лв едва ли ще си със същите възможностти за снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: J0R0   
Дата:   01-02-10 22:10

Е, това наистина е привилегировано, ама какво общо има с фотографията? То по тая логика и в РПУ-тата са "привилегировани" да снимат за документи.

Нещо друго навярно има предвид авторът на темата.

Въпросът е следва ли да се адмирират и да се припада по такива снимки, а още по-важният въпрос е следва ли такива снимки да се допускат до участия в конкурси, съревнования

На мен ми се струва че Иво негодува, дето той трябва да си гони пилетата по блатата, а някой шеф на птицеферма ги има с хиляди на една ръка разстояние.

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: yang   
Дата:   01-02-10 22:20

Преди доста години, на една Фотоваканция един колега се беше разбрал да снима в студиото на фирма, която внасяше студийно осветление и беше наела площ за студио. Колегата си беше наел /доколкото помня/ модел и гримьор за бодиарт и се бореше с едни спотове да подреди доста специфично за случая осветление. Тъй като студиото беше достъпно за всички гости на Фотоваканцията /акредитирани и неакредитирани/ , познайте на другият ден колко кадъра от "събитието" бяха изпратени да участват в конкусите от приходящите....

Наскоро:

Снимаме БЕЗПЛАТЕН концерт с колеги от медии за медии. Имаме пропуски да сме точно до сцената при засилена охрана. Зад нас има ограждение от "зрители" допуснати след "фейсконтрол" /за да няма пияни, дрогирани и др./. Цялата талпа зад тях крещи и от време на време хвърчат бутилки с вода към сцената и по нас, щото кво сме правили отпред и сме им пречели на снимките...

Та за какъв монопол говорим....?


Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: Stefoto.Art   
Дата:   01-02-10 22:21

Даа, сигурно сте прави...Аз мисля, че е време в "Ритуална Зала" да назначат и фризьорка, която ако не се ползва от булката, трябва да се плати такса от 30лв(толкова струва 1 свясна прическа), после младоженката да мине през магазина за рокли, собственост на Рит.Зала и ако не си купи рокля, да заплати такса от 400лв. ...и т.н....до обувките на младоженеца...[smilie24]

S'est la vie!

...в БГ!

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: Amigo   
Дата:   01-02-10 22:26

басимус и темите и разискванията тука последните 2 дена [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: yang   
Дата:   01-02-10 22:27

Истината е че с колегите ми е много по-лесно да се разберем, отколкото с ...-мнайстият собственик на сапунер или телефон с 1.2 МП камера...който се изживява като само "Тук и Сега..."

[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: ilia_dm   
Дата:   01-02-10 22:32

Иво,ами ако привилегирования направи страхотни снимки? Тогава какво,този момент да го изключим ли ?
Ще дам един пример:преди две години идва много известен фотограф/млад/ да прави снимки за каталог/мястото е пещера "Орлова чука"/Като свърши най неочаквано попита може ли да направи няколко снимки на самата пещера.Отговорът ми беше-Да ,разбира се...
После поисках да видя-на лаптопа пещерата "оживя",действително магията,визията...чувството предадени ,уловени
въздействащи.
ПП-във Форума се запознах с немалко творци,които не са фотографи,но имат вълнуващи снимки.Ами ,който го може го може-привилегии или непривилегии няма значение.

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: asahi   
Дата:   01-02-10 22:36

Бих разгледал въпросът в ракурса "що той да може, пък аз да не мога?" Вероятно и отговорът е близо.

Организаторът на събитието определя кой може да снима. Тъй като организаторът носи пълната отговорност той може да въведе и някои ограничения и забрани. Оплакванията - към него. Похвалите - също.

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: J0R0   
Дата:   01-02-10 22:43

Няма справедливост в тоя живот!

Ето например Сас си е осигурил привилегировано положение спрямо тази моделка.
Никаква свободна конкуренция няма.
Ако някой друг я публикува в профила си, задължително после шари пачките.

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: 4i4obenjy   
Дата:   01-02-10 22:44

Така нареченото "привилегировано" положение доста често за нас фоторепортерите е задължение, което не винаги вършим с невероятен мерак и желание! Адски досадно е да ти се пречкат "мераклии" фотографи отишли там да си правят кефа без да се съобразяват, че ако техните снимки не станат най-много да бъдат недооценени във форума, докато за нас кофтите снимки означават ритане на трудовата книжка. Така че моите уважения Иво, но като пускаш подобни теми: Thing about it !!! [smilie21]



Публикацията е редактирана (01-02-10 22:47)

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: Stefoto.Art   
Дата:   01-02-10 22:52

4i4obenjy
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: danbi   
Дата:   01-02-10 22:54

MarinY [smilie24]

Аз пък, докато четях заданието на ivodam и веднага се сетих за укритието в Маджарово примерно. Може ли Сульо да иде да снима там? Теоретически да, на практика не.

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: ivodam   
Дата:   01-02-10 23:09

Мда, ще трябва видимо все пак малко да поясня, защото мисленето тръгна пак най-вече в посока професионални фотографи, репортери, и т.н., а не това имах предвид в случая. Имах предвид, че примерно ред най-различни професии, нямащи сами по себе си нищо общо с фотографията, дават възможност на моменти за привилегировано положение - типичен пример са снимките от въздуха например, които се правят от летци, или от хора с познати летци и т.н. Понякога има направо доста некрасиви моменти - например снимането в Боянската църква е абсолютно, строго, напълно, ама не мога да ви обясня колко много е забранено. Обаче Божидар Димитров си направил снимки, че даже си ги публикувал в една от книгите си, и си писал - собствена фотография. Въпросът не е и сега да кажете чисто по български - що не ни пускат, искаме и ние там. Не, аз не държа непременно да съм "там". Не държа да се катеря например по високи мостове или кранове, нито пък особено ми се ходи на Антарктида. Но тези, на които това им е професия, редно ли е да участват наравно с други в общи конкурси, примерно? Или да им се позволява да се фукат, че са големи фотографи, тъй като са щракнали нещо от НЕОБИЧАЙНО място, или на НЕОБИЧАЙНО място, макар че снимката сама по себе си, дори чисто технически погледнато, не е нищо особено? Надявам се, че става по-ясно за какво иде реч.

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: ivodam   
Дата:   01-02-10 23:18

ilia_dm: Ами примерът ти е добър, но не е добре изложен, затова нека да го разработим, за да стане ясно за какво е темата. В тази пещера има ли свободен достъп и свободно разрешения за снимане? Ако има, то няма проблем и всъщност не е ясно за какво го даваш този пример с младежа, жив и здрав да е. Ако обаче е забранено снимането, и само на него сте разрешили да снима, или само пещерняците могат да си снимат, а сигурно има красиви и уникални гледки, мислиш ли, че е много честно и етично след това примерно да си изтъпачниш снимките в някакъв конкурс да речем за земята и хората, или нещо от сорта. Или пък, да тръгнеш да звъниш по вестници и издателства - копелета, аз имам снимки от пещера еди-коя-си, никой друг нема.



Публикацията е редактирана (02-02-10 00:02)

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: asahi   
Дата:   01-02-10 23:19

От гледна точка на фотографията като изкуство не виждам проблем. Добре е и да се спазват правилата на конкурса. Ако там е забранено ползването на монополно положение значи не може.

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: MarinY   
Дата:   01-02-10 23:26

Иво, мое мнение.
Това е форум. Това, например, че някой скача с бънджи и прави снимки, не го поставя в "привилегировано положение" вместо мен. Всеки си е луд за себе си [smilie3].
Тези снимки са уникални и интересни и тук е мястото да си ги показваме. Пари не взимаме, а и не даваме, за да сме "ощетени". Само печелим от контакта.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: next_time   
Дата:   01-02-10 23:47

Иво мисля че леко преиграваш.Ако ти не искаш да се качиш на К2 или ти е скъпо или си физически непригоден за подобно нещо означава ли че във всеки конкурс където ти участваш снимки а К2 не трябва да се представят.Ами ако не можеш да плуваш подводни снимки трябва ли да са разрешени.Ами ако има условие да се снима само с акредитация която е платена, бедните може да кажат че са в неравностоино положение.Ами самото наличие на скъп обектив върху твоя апарат би могло да се приеме за неетично ако в конкурс за пилци участва сиромах снимал врабче със сапунер.

Да прав си че понякога се случват краино нередни и неетични неща, но не мисля че на Нийл Армстронг е трябвало да му забраняват да снима на луната само защото е бил облагодетелствуван от НАСА да бъде там.Ако някоя снимка е по темата на обявен конкурс няма значение как е снимана.Ако има конкурс за "снимка в баня" мислиш ли че е редно да спечели снимка направена в женската баня където мъжете нямат достъп, а в мъжката баня където жените нямат достъп или снимка от твоята собствена баня където всички ние нямаме достъп.

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: Стефан   
Дата:   01-02-10 23:57

Още като прочетох първия ти пост си помислих, да не би да имаш предвид глупостта да държим сметка на хора като пилота tkostov за страхотните му снимки от въздуха [smilie10] Егати наглеца, да е пилот и на всичкото отгоре да лети най-редовно над такива планини като Тян Шан и Фуджи, че и да ги снима - веднага да му се забрани да участва в конкурси [smilie22]


http://87.121.7.213/site_pics/180/k_1121846341_IMG_7047.jpg




http://87.121.7.213/site_pics/184/k_1127125849_Mt-Fuji.jpg




Ами как така, като се замислиш не само ivodam, ами и най-големия професионалист с техника за стотици хиляди едва ли може да си позволи толкова пъти да прелети над Тях Шан и да я хване в такива изключителни светлинни условия, по залез, по здрач и т.н. [smilie18] (Някъде Костов беше споделил че една от редовните линии по която лети минава над Тян Шан и е по такова време на деня, че в зависимост от сезона прелитат над планината в доста подходящо време)


http://87.121.7.213/site_pics/111/o_1122187532__MG_9122.jpg



Ами морските капитани - абсолютно да им се забрани да държат фотоапарати на мостика. Само като слязат на сушата за една туристическа разходка, тогава може, така като туристи. Ама в открито море да ми снимат едни такива бури, дето иводам не може да ги види от офиса си, ааа не [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: ilcoin   
Дата:   01-02-10 23:59

Бих разгледал въпросът в ракурса "що той да може, пък аз да не мога?" Вероятно и отговорът е близо. - с това асахи напълно изчерпа темата.

Въобще, идеята за пълното и гарантирано равенство си отиде, заедно с комунизЪма. Да, за някои работи не може! Факт ...

next_time, също много си прав [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За използването на монополно или привилегировано положение във фотографията
Автор: ivodam   
Дата:   02-02-10 00:29

Некси, знаеме се не от вчера в тоя форум, знаеш много добре, че съм от хората, които са на принципа, че пазарната икономика е цинична и безмилостна, и всеки да се оправя както може. Дълбоко противно ми е сиромахомилството, в частност неведнъж съм критикувал, че ми е блудкаво и противно, когато ми навират снимки на циганета или нищи хора, опърпани старци и т.н.
Тука става дума за нещо по-друго - Нийлс Армстронг, казваш. Аз не съм чул някога да е участвал в конкурс със свои снимки от Луната, нито пък съм чул и да е продавал своя снимка. Не твърдя, че не е ставало, всичко е възможно, но няма да се учудя, ако наистина НЕ Е, и знаеш ли защо - по никакви етични причини, ами просто дълбоко се съмнявам, че изобщо има каквито и да било права на собственост върху тези снимки, записи и каквото и да е като информация, получена от тая експедициия. Тези неща също могат да бъдат регулирани и в цивилизованите фирми и организации не се съмнявай, че са регулирани. Например, понеже по-горе имаше подмятания и за колеги-птичари - вероятно не знаете, но на колегите от "Зелени Балкани", които се грижат за Царските орли, ако ги снимат, не им е разрешено да използват тези снимки за комерсиални цели. И така и трябва във всички професии.
А Костов летеца не го закачайте, познаваме се лично с него. Снимките му са страхотни, но не мисля, че би злоупотребил да използва предимствата, които има, за да се прави на велик с тези снимки, не вярвам да тръгне и целенасочено пари да изкарва с тях. Напротив, много свестен и земен човек е, а въпросът е принципен. Изобщо не беше визиран той със снимките "отвисоко", но както казах, няма да се обсъжда конкретика. Който трябва, сетил се, а темата наистина призовавам, нека продължи на принципна основа.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »