Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Sony developing Foveon-like chip?
Автор: mugen   
Дата:   16-12-09 21:21

На някой може да му се стори интересно [smilie8]

Sony developing Foveon-like chip?

Става въпрос за някакъв патент,
доколкото разбирам идеята е подобна на Foveon сензорите. [smilie11]

SOLID-STATE IMAGING DEVICE, DRIVE METHOD THEREOF AND ELECTRONIC APPARATUS

A solid-state imaging device includes: plural photodiodes formed in different depths in a unit pixel area of a substrate; and plural vertical transistors formed in the depth direction from one face side of the substrate so that gate portions for reading signal charges obtained by photoelectric conversion in the plural photodiodes are formed in depths corresponding to the respective photodiodes.

А твърди изобразителни устройства включва: множествено число фотодиода, учредени в различни дълбочини в пиксел единица площ от субстрат и множествено число вертикалната транзистори, формирани в дълбочина посока от едната страна на подложката, така че порта части за четене сигнал такси, получени от фотоелектрически превръщане в множествено число фотодиода са се образували в дълбочините, съответстващи на съответните фотодиоди.
[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: minolta9   
Дата:   16-12-09 21:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: mugen   
Дата:   16-12-09 21:36

и аз нищо не разбрах, но викам да споделя [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: vgramatikov   
Дата:   16-12-09 21:38

Ми баш като фовеона си е.Ма се таз.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: ilcoin   
Дата:   16-12-09 21:40

Това, че някои е регистирал патент, не значи че има намерение да разработва нещо. Просто регистрира идеята, нищо повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: mugen   
Дата:   16-12-09 21:45

е да, но има 135 страници с някви схеми и разяснения [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: vgramatikov   
Дата:   16-12-09 21:47

Аз единствената фирма ,която се надявам да пуснат нещо ново е Сони.Само те имат смелоста.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: minolta9   
Дата:   16-12-09 21:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: minolta9   
Дата:   16-12-09 22:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: mugen   
Дата:   16-12-09 23:18

нали има а850 за кризистни моменти [smilie5]

ще си смениш ника на minolta8.5 [smilie10] [smilie18] [beer]



Публикацията е редактирана (16-12-09 23:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: minolta9   
Дата:   16-12-09 23:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: rhyan   
Дата:   16-12-09 23:25

Мда, сони ще пусне нещо дето ще работи само със сони. След това се започва едно 10-15 години ходене по мъките кой стандарт ще се наложи, след това още 3-4 години да поомекнат цените, демек след 20 години може и да има нещо на разумни цени.

Това го преживяхме няколко пъти вече - първо бяха аудиокасетите - нормалните магнитни ленти срещу DAT, после CD vs MiniDisc, след товa VHS-C vs Video-8, AAC(или там както беше на сони формата) vs MP3, последната мода беше синия диск срещу голямото двд...

Сега ще очакваме Фове-он срещу Сони-офф...
Не отричам, че сони са гигант, евала, че вече толкова години развиват всичко, може би само дамски превръзки сони няма, обаче са отвратителни от гледна точка на съвместимост. Общо взето я карат на принципа 'My way or the highway', а аз не се радвам на такива неща...

И все пак лошо няма - аз все се надявах я канон я никон да налеят пари във фовеон технологията. Очевидно сони ще са първите с по-сериозна инвестиция в тази посока...то сигма стана ясно, че няма да я докара до никъде с разработките.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: mugen   
Дата:   16-12-09 23:34

пропусна SD vs Memory Stick [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: apollo   
Дата:   16-12-09 23:36

От Сигма се излагат много... технология с безспорни предимства а пръста не си помръдват да елиминират учудващо левашки проблеми в картината при определени условия[smilie10]

Жокер... под малък ъгъл спрямо слънцето, когато то се е скрило било зад покрив или нещо друго то се получава един "прекрасен" като оцветяване ефект около зоната на преход светло-тъмно! Това предполагам би трябвало с нов фърмуер да се елиминира ама не би[smilie11]

Другото е когато има ярки участъци/без да са прекспонирани/ то същите имат отвратителен металически блясък а цветовете почти се губят напълно, което просто е нелепо [smilie8]

При слънчево време специално ДП1 блести но при снимки в контражур все треперя да не стане гаф и леко по леко отново започнах да си нося ДСЛР-а в планината а идеята беше по-различна[smilie8]

Която и да е друга фирма да подхваща тази технология че в случая нямам думи[smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: rhyan   
Дата:   16-12-09 23:59

По въпроса с форматите - като гледам сони са пускали за всяко нещо някога излизало като технология собствена версия.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sony#Products.2C_technologies_and_proprietary_formats

Не може да се отрече, че имат технологии, кога по-добри, кога не чак толкова добри, ама това се прави с пари. Фовеон камери има не повече от 10 модела, като от тях 8 са сигма. Къде ти сигма ще се бори със сони, които продават матрици на кой ли не, пък какво остава за другите неща дето продават. Те сони само от продажба на патенти за другите си изделия сигурно правят толкова печалба колкото Сигма за цяла година от продажба на всичките си продукти...



Публикацията е редактирана (17-12-09 00:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: mitakabus   
Дата:   17-12-09 07:14

Minolta 8.5...е посмях се в темата честно..хихихи!

..Чакаме най-сетне едно БГ ревю на тоя кризисен А850 да видим за ков иде чея! иначе много странно Сигма вместо да развиват тая технология, Сони я патентоват в някаква разновидност...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: ilcoin   
Дата:   17-12-09 09:21

Не виждам как някой друг ще се заеме с фовеон. В "нормалната" технология има ужасно много налято ноу-хау + натрупани разработки. Като качеството е достатъчно високо за почти всички приложения.

За друга технология, трябва да се почне от нулата, да се извърви целия тоя път (да се изхарчат всичките тия пари), за да се получи в крайна сметка нещо не ЧАК толкова различно. Никой нормален мениджър няма да направи това.

Истинско развитие на фовеона може да има, ако от Сигма започнат да правят тялото си с различни байонети. Доста народ биха обмислили серозно възможността за второ тяло. Аз също се включвам в това число. Съответно, сигма биха имали доста по-високи продажби и повече пари за разработки. За съжаление, едва ли ще се решат на тоя ход. Причините са обясними ...

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: rhyan   
Дата:   17-12-09 09:57

И аз съм фен на идеята фовеон, независимо коя фирма ще я развие до степен поне напълно съизмерима с текущите цмос/ццд матрици. Според мен като динамичен обхват няма как да не е по-добре поради простата причина, че не поглъща светлина 'избирателно'.

Ако сигма продават чипове на други производители, както правят Сони, биха имали повече шанс да усъвършенстват сензора тъй като ще черпят ноу хау от външните фирми. Може би наистина технологията е относително скъпа и сложна за 'масовизация'.

Чудя се и друго - пре спокойно сигма могат да разработват дигитални гърбове на базата на фовеон технологията, ама защо не го правят?

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: didesignbg   
Дата:   17-12-09 10:06

ilcoin и да и не.
Да защото в огледално рефлексните апарати с големи сензори нещата наистина изглеждат така. Въпроса е, че те далеч не са нито най-големия пазар на сензори, нито най-иновативния. Големите пари за разработка се хвърлят в миниатюризиация и поевтиняване на процеса.
В посока миниатюризация се преминава към обърнатите фотодиоди, които обаче са доста по-скъпи за производство. Трислойните органични сензори освен че са подходящи за намаляне размера на сензора са и много евтини за производство.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: carl_cox   
Дата:   17-12-09 10:10

SONY + FOVEON = обещаваща и изкушаваща комбинация [smilie24]

която обаче едва ли ще видим в обозримо бъдеще...все пак е стъпка в правилната посока [smilie24]

и аз като фен на FOVEON ще бъда щастлив фирма с ресурсите на Sony да се включи в тази игра...

в интерес на истината и сега моята Sigma SD14 ми служи вярно и съм доволен, представям си какво би станало ако се комбинират модерните х-ки на A900 и един фовеон чип...[smilie24] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: ilcoin   
Дата:   17-12-09 10:38

didesignbg и да и не
Има разходи (при това твърде големи) за развойна дейност, за промяна на технологичния процес, за промяна на машини и поточни линии, за лицензни такси към патентодържатели, за налагане на новите неща на пазара (реклама) и пр. такива неща. И в крайна сметка е възможно да се окаже, че да се развива старата технология е по-лесно и по-евтино.

Аз не се наемам да кажа кое ще излезе по-евтино, нито кое е по-технологично, нито кое ще е по-подходящата технология за развитие в бъдеще. Ако минат към новото, значе са преценили че това е по-доброто. Те разполагат с много повече информация за вземане на дългосрочни и скъпоструващи решения.

Това, което искам да кажа, е че това че са патентовали нещо съвсем не значи че имат намерения да работят в тая посока точно сега. Просто запазват добрата идея, нищо повече. Няма смисъл да правим от мухата слон.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: didesignbg   
Дата:   17-12-09 10:49

Разбира се, че нищо не значи един патент. Въпроса е, че фирмите искат не искат преминават към обърнат фотодиод, включително и Сони. На практика всички производители на сензори имат продукт, някои вече и второ поколение с обърнат фотодиод. Това е новия стандарт. Органичните трислойни сензори ще трябва да достигнат като качество обърнатия фотодиод при по-ниска себестойност.
Всъщност, то и сега е така.
Фовеон няма разпространение, по простата причина че не доставя еквивалентно на байер матриците качество. Фуджи имаха някакво предимство с SR и HR технологиите на сензорите си, но пък ги предлагаха на много висока цена (става дума за продажба на сензори, не на самите фотоапарати).

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: rhyan   
Дата:   17-12-09 11:02

Въпроса е защо, какво му пречи на фовеон да достигне това качество?
Дали на хардуерно ниво нещата не са изчистени от гледна точка на пропускливост, качество на самия сензор, качество на останалите компоненти във веригата, или куц софтуер не позволява по-добър краен резултат.

В крайна сметка всичко опира пак до $$$$$$, а не до технология - ноу хау има, ама не излиза сметката. Щом не излиза сметката зашо да се прави? Корпоративни интереси ....:)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: hotsnail   
Дата:   17-12-09 22:48

rhyan Sony много се променят последните години. Бавно ама сигурно. Малко примери

ДСЛР-ите им всичките работят с нормални карти - Компакт флаш или .

Експерия-та си е съвсем нормална с стандартни жакове за всичко.

Сони се отказаха от идейте да заключват мп3 файлове.

Така де напоследък имаха само сблъсък с тошиба за blue ray ама спечелиха.

Така де хубаво е ако Сони направят нови сензори щото ще имаш хубави апарати от Пентакс, Никон и Сони (ако е малък сензор от Канон също).

Канон и Панасоник каквото и да измислят е само за тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony developing Foveon-like chip?
Автор: rhyan   
Дата:   17-12-09 23:34

Hotsnail, и съм и не съм съвсем съгласен с теб.

Експерия-та е с нормални жакове, защото Сони осъзнаха, че не може да си влачиш навсякъде кабелите за поредното устройство, което трябва да синхронизираш. Още повече, че това е уиндоус мобайл устройство - т.е. по-добре да е стандартно, че да няма ядове.

ДСЛР-ите не са пионерите - още от F727 ако не се лъжа предлагат компакт флаш и мемори стик заедно.

Заключването на МП3 - мда...така е, аз лично имам сони плеър, малко бижу и адска мъка да си качиш музика - то не са права, не са заключвания към компютъра от който си ги качвал, не е истерия адска...Ама това го правеха, защото са едни от най-големите в музикалнта индустрия. Т.е пак корпоративни интереси...

За матриците - дали сони, ако развият най-добрата технология (условно разбира се), ще си шитнат златната кокошка на куцо, кьораво и сакато?!?! Не случайно фул фрейм никона не е със сони сензор, или се бъркам? Ако бяха толкова услужливи да продават на всички, защо не го продадоха на Никон?

Пак казвам, не съм против сони - имат изключителни неща, но са японска компания, управлявана от американци - т.е. преследват се до дупка, с цената на всичко, единствено корпоративните интереси. Технологиите ги имат, не ги изваждат на бял свят докато не се наложи от корпоративните интереси...

Само за информация, до скоро сони вайо имаха ограничителни чипове на видео изхода си към телевизор, който не позволяваше да включиш лаптопа към кой да е телевизор. Виж ако е сони, може...Аз не бих си купил такава джаджа, която да е съвместима само с техни продукти. Това е нов вид робство - или си с нас, или прав ти път.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »