Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 По-тъмни цветове при печат, принтер профили
Автор: Alex-dan   
Дата:   16-12-09 13:33

Здравейте, от няколко дни си блъскам главата с един проблем. Обработвам снимките си в Adobe RGB през CS4. Монитора ми е NEC 2090Uxi, за който съм чел, че заводската му настройка е доста близо до тази при хардуерно калибриране. До колкото мога съм го калибрирал максимално добре софтуерно /яркост, контраст, гама/. Печатам с Canon Pro9000 за собствено ползване, само и единствено с оригинални мастила и в 85% от случаите с Canon хартия. От всичко до сега, което съм изчел, навсякъде съветват, че най-добри резултати се постигат когато при печат се изключва цветовото управление от драйвера/принтера, поставяйки го на none за цветово коригиране и се задава само типа харитя /примерно Canon Glossy PP/. След това през PS менюто принт се задава управлението да е от там и се избира също този ICC профил от производителя на въпросната хартия. До тук всичко звучи логично, но крайния резултат не е по-добър. Цветовете са видимо по-тъмни и се различават, въпреки, че като цяло изображението стои добре и разликата се забелязва най-осезаемо при пряко сравнение. Едва ли от калибровката на монитора ми е проблема, понеже чак такава фрапираща разлика ме съмнява да има от реалността. При конвертиране на профилите през PS, задавайки профила на Канон цветовете рязко се сменят и наистина се доближават до крайната по-тъмна разпечатка :) Ок, казвам си, по пътя на логиката ще конвертирам в принт профил, който максимално малко ще се различава от оригинала и после ще го задам за печат по описания вече начин. Ползвам за тестване файла на asahi [beer] с цветните колонки от съседна тема. Имам и разни други, но този ми се струва най-оптимален най-малкото като запълване с мастило за пробите :) Резултата обаче е съвсем друг отново и не ме удовлетворява. Има ли бърз и точен начин за настройка, ако греша някъде генерално, или ще трябва да налучквам с леки корекции докато получа максимално верен резултат :) Може би трябва да пробвам Custom CMYK настройка и да игнорирам тез готови профили? Смятам, че темата ще е интесна за повечето хора.

Отговори на това съобщение
 Re: По-тъмни цветове при печат, принтер профили
Автор: lipostok   
Дата:   16-12-09 13:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: По-тъмни цветове при печат, принтер профили
Автор: didesignbg   
Дата:   16-12-09 13:55

http://www.normankoren.com/makingfineprints1A.html#gammachart
Погледни тук и кажи какво виждаш

Отговори на това съобщение
 Re: По-тъмни цветове при печат, принтер профили
Автор: nikidi   
Дата:   16-12-09 14:03

винаги принта от мастилено струен е по-тъмен
Скот Келби казва около 20%, в неговата книга има описано какво може да направиш или по-простия вариант преди принт коригираш кривата и после връщаш
след няколко проби ще разбереш как ти харесва на твоя принтер и на твоя компютър

http://www.soft-press.com/goto.htm?http://www.soft-press.com/srchead.html?com=viewall&viewbook=750



Публикацията е редактирана (16-12-09 14:05)

Отговори на това съобщение
 Re: По-тъмни цветове при печат, принтер профили
Автор: Alex-dan   
Дата:   16-12-09 14:23

Гамата я калибрирам с Adobe Gamma, която ми се стори най-удобна, на 2.2, до скоро беше 1.8. :)

Отговори на това съобщение
 Re: По-тъмни цветове при печат, принтер профили
Автор: compur   
Дата:   16-12-09 15:33

първо:
с коя операционна система си?
второ:
задължително е да калибрираш (не по метода на окомера, а с метода на калибратора) монитора и принтера си!
трето:
успех с начинанието!

и сподели развитието на нещата!

Отговори на това съобщение
 Re: По-тъмни цветове при печат, принтер профили
Автор: asahi   
Дата:   16-12-09 15:44

Калибрирай си истински монитора.
Конвертирай файла в цветното пространство, в което ще печаташ и наистина печатай в него.
Ползвай оригинални мастила и хартии със съответните им профили.
Ако ползваш нещо неоригинално ще ти трябва специален профил за твоята конкретна ситуация.

Отговори на това съобщение
 Re: По-тъмни цветове при печат, принтер профили
Автор: Alex-dan   
Дата:   16-12-09 16:02

Да, прави сте принципно, благодаря за коментарите. Сега се опитвам практически да го приложа максимално и ще видим до къде ще я докарам, а иначе гледам, че има едно ревю тука, дето сравнението е точно както и при мен :) :) Най-долните 4 квадратчета, като се мине с мишката отгоре...

http://www.photo-i.co.uk/Reviews/interactive/Canon%20Pro%209000/page-6.html




Публикацията е редактирана (16-12-09 16:03)

Отговори на това съобщение
 Re: По-тъмни цветове при печат, принтер профили
Автор: asahi   
Дата:   16-12-09 18:18

Има 2 начина да направиш такива изводи като в ревюто:
1. Да направиш сравнение с друг принтер.
2. Да излъжеш.
Няма обективен начин това да се случи.

Отговори на това съобщение
 Re: По-тъмни цветове при печат, принтер профили
Автор: nik1   
Дата:   17-12-09 12:41

Обработвам снимките си в Adobe RGB - sRGB

Конвертирай



Публикацията е редактирана (17-12-09 12:43)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »