Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 fine zoom, digital zoom
Автор: checho   
Дата:   07-12-09 15:05

здравейте
имам апарат олимпус мю 9000, който има опции за включване и изключване на fine zoom и digital zoom
някой може ли да ми обясни какво представляват тези опции, защото не съм наясно, а обясненията, които намерих, само ме объркаха

благодаря

\/

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   07-12-09 15:18

digital zoom - означава, че просто апаратчето ти ще ресайзва картинката. по същия начин, както го прави фотошопа примерно. няма логика изобщо да се използва такова нещо според мен...

fine zoom на Олимпус май беше нещо като extended optical zoom като го въведоха в FZ50 май на Панасоник - кропим на по-малка част от носителя (съответно полученото е с по-малка резолюция) и зрително изглежда, че сме имали повече оптично увеличение... Това е увеличение точно толкова, колкото за DSLR с кроп матрици използват приравнени фокусни разстояния...

Откажи се и от двата варианта, ако питаш мен.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: checho   
Дата:   07-12-09 17:38

не съм сигурен, че разбрах нещо
досега в моите представи дигитален зуум беше следното: снимам и вече готовия кадър мога да го увелича, ако реша, че искам
как може това да е включено или изключено - тази функция или я има на апарата ти или го няма; или я ползваш или не...не е ли така?

а второто обяснение съвсем нищо не ми говори :) и причината съм аз, не обяснението :)
какво е кроп матрици, приравнени фокусни разстояния? как като е кропнато на по-малка част от носителя, ще изглежда по-голямо?

така или иначе, и аз бях на мнение, че няма да има голяма полза от тези есктри, но все пак трябваше да питам :)

мерси много

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   07-12-09 17:54

checho

правилно си разбрал по принцип.
Като си зумваш на апаратчето по принцип зумва обективчето - това е оптическия, нормален зум.
Много сапунерки имат и дигитален такъв - в смисъл не да го ресайзваш после в шопа. Натискаш си копченцето за зума (или каквото е там) и до един момент наистина го прави обектива. От едно увеличение нататък апарата почва да ресайзва софтуерно. Ако имаш например 3 пъти оптичен зум и да речем 5 пъти цифров, това означава че обектива ти може да увеличава до три пъти. Ако продължиш да зумваш след това до 15 пъти той ще ресайзва и софтуерно. Ако изключиш от менютата тази опция като зумваш с апаратчето то ще стига само до 3 пъти увеличение - ще използва само истинското оптично. Това е смисъла само.

Относно второто - прочети това първо:
https://photo-forum.net/ebook/page2-2.htm


https://photo-forum.net/ebook/page2-3.htm


или още по-добре това цялото

https://photo-forum.net/ebook


и тези неща сигурно ще ти се изяснят.
После си помисли, че това fine zoom кропи само централната част от кадъра върху матричката [smile]

Аналогично е при Панасоник FZ 50, който има 12 кратен оптичен зум и е 10 Мегапиксела, но има и режим при койото е само 3 мегапиксела и оптичното увеличение (но върху много по-малък размер на носителя - само върху част от сензора) е вече 21 пъти (друг е въпросът за ползата от това - нали можеш да си кропнеш част от кадъра и при постобработката [smile] )

Та по тази причина - за FZ50 можеш да хвърлиш и един поглед на ревюто за него на Бони и доц. Абаджиев - мисля че има някакво описание на ползата от тази функция, ама не ми се чете сега:
https://photo-forum.net/boni/fz50/page8-1k.htm

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   07-12-09 18:04

Обяснете му просто на момчето.
Дигиталния зуум не приближава реално обекта до теб ,а се получава идентично като зуумнеш във фотошоп примерно.
Демек дали ще е на дигитален зуум апарата ти или ще зуумнеш после на компа е едно и също.
Истинския зуум е оптичния.Т.ест този който ти позволява обектива.Оптичния зуум не влошава резолюцията и качеството на снимката.


Ако искаш голям зуум търси "Optical zoom" не "Digital zoom"

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: checho   
Дата:   07-12-09 18:22

ХСГеоргиев, мерси много, схванах, то било близко до акъла, съответно - далеч от мен :)

пд, мерси, но с това, което разясни, бях наясно, просто не бях сигурен как така можеш да включваш или изключваш дигиталния зуум, а това ставало дума и за момента преди снимане :)

още веднъж - благодаря, бяхте много полезни :)

\/

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »