Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Повечето от нас са визуално неграмотни
Автор: aliengg   
Дата:   27-09-09 14:36

"Повечето от нас са визуално неграмотни" - Питър Грийнауей

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   27-09-09 14:42

Тоя Питър за оригинален ли се има?
Отделните индивиди в интелектуално отношение масово са много назад от върховете в съответните области на познанието. Един го избива на визуални изкуства, друг на музика, трети - на алкохолизъм.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   27-09-09 14:44

Един го избива на визуални изкуства, друг на музика, трети - на алкохолизъм.

А четвърти на всичките тия... [thankyou] [thankyou] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: captainme   
Дата:   27-09-09 14:49

Питър Гринуей не се взима просто за оригинален....а за най-оригиналния;)

Аз намирам истина в думите му.Неграмотността се дължи предимно на липса на информация.А за това не са виновни само индивидите.Понякога дадена среда е ограничаваща и възпрепятстваща достъпа до такава информация. По отношение на съвременното изкуство да сравним достъпа до информация между Ню Йорк и Кабул примерно;)


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: autosvet   
Дата:   27-09-09 14:56

Тъй като казва НАС явно и той се включва в тая група така, че всички сме в кюпа. Повечето фотографи не могат да снимат, повечето художници не могат да рисуват, а пък повечето писатели да пишат, но Земята се върти.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   27-09-09 15:27

Какво може да се очаква от човек чието име завършва на у_й ?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: captainme   
Дата:   27-09-09 15:42

на родния му език името му завършва на "way" -"път" в превод на български.

всеки има право да се дразни на просташките забележки,нали?

наздраве;)


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodam   
Дата:   27-09-09 16:37

Повечето хора, и навън и в този форум са въобще откровено неграмотни или полуграмотни в най-добрия случай, по отношение на теория на изкуствата - история, предмет, изразни средства, анализ и т.н. Вероятно за някой изследовател-народопсихолог би трябвало да е интересно и да даде обяснения на някои явления, за които аз например нямам свои обяснения. Конкретен форумски казус: Някой някъде, най-вероятно в Интернет е прочел преди време за важността на композицията и в частност за използването на "златното сечение". Съответно, това се излага "авторитетно" тука и става като магическо начало и край на цялата фотографска естетика. Що теми има изписани по въпроса, що линкове докарани, не е истина. Тия дни пак последно се въртеше нещо по въпроса. Това става база на оценката на всяка снимка - очите ще ти избодат и ше те разпнат моментално, ако не дай си Боже си центрирал някой обект, или хоризонтът ти не е на ниво две трети (нема значение отгоре или отдоле). В същото време никой не говори и не пише тук например за нещо много по-важно в създаването на големите, истинските произведения на изкуството - символиката. Използването на символите е крайъгълен камък в зданието на съвършеното произведение и символите са нещо много силно въздействащо на съзнателно и подсъзнателно, на емоционално и рационално ниво. Но си изисква и много добро познаване на материята и страшно задълбочена подготовка. Разбира се, прав ще е онзи, който веднага ще възкликне - ами откъде да са грамотни хората, да не би и преди десети ноември и след това някой да се е строшил да преподава изкуствознание по разните техникуми и гимназии? Наистина се броят на пръсти елитните училища, където по-скоро извън програмата са ограмотявани децата на такива неща. Така че, вероятно неграмотните не са виновни, че са такива, но наистина пък и да не рипат много-много, когато им го кажат в очите...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   27-09-09 16:44

То не може символизъм навсякъде. Някои неща сами са си смволи.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodam   
Дата:   27-09-09 17:08

asahi: Разбира се, използването на символите в изкуството далече не се изчерпва и свежда до течението "символисти". Има ги и в "естествен" вид в природата символите, ама нали пак човек трябва да има око и представа за тая работа...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   27-09-09 17:49

"Повечето от нас са визуално неграмотни" - Питър Грийнауей

Аз пък съм сигурен, че бат Пит в училище е бил абсолютен провал по биология и психология.

Това да си прочел много за изкуствата и гледал много може единствено да помогне на двете полукълбенца в черепчето да интерпретират повече информация на дадена тема.

Има племена и народи, които не са чували нито за Ню-Йорк нито за световните културни центрове, но създават истински произведения на изкуството, като статуетки, накити, рисунки и т.н.

На върха на пирамидата при висшите гръбначни животни са хищниците! Визуално..буквално.
Използването на 'визуално' за да се дефинира нещо в абстрактното пространство може, да бъде признак а познаване на материята в темата или пълно изкрейзване на някой, който се взима на сериозно... а такива люде все повече се навъждат в наши дни..

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: captainme   
Дата:   27-09-09 18:14

d256h , то има термини като "примитивно изкуство" и "етно изкуство"...грамотност според мен е да знаеш разликата между едното и другото. Дали е нужно да се сравняват по между си на база кое е "по-изкуство" от другото не знам:)


Колкото до Peter Greenway, няма смисъл да гадаеш дали е бил силен или слаб ученик.Има достатъчно написано по въпроса.

Да твърдиш обаче, че е бил провал по психология и биология означава, че малко или въобще не си запознат с творчеството му.

за тези които се интересуват що е то визуална култура малко инфо в wiki


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   27-09-09 18:59

Прав си е човека:
"Повечето от тях са визуално неграмотни" - разбирай средата на Питър Грийнауей.
Не виждам как обаче може да генерализира въобще за всички, то и с китайския им език (на средата му), положението е същото - тотална неграмотност, но това не пречи на 1/4 от хората на земята да си го говорят.



Публикацията е редактирана (27-09-09 23:21)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: digitalgab   
Дата:   27-09-09 20:45

Прав е човекът. Повечето хора не забелязват това което трябва да се види, не обръщат внимание, а тия които снимат обикновено не снимат това което трябва и както трябва.



Публикацията е редактирана (27-09-09 20:47)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   27-09-09 20:48

Иводам, каквато неграмотност по отношение на история на визуалните изкуства ти си показвал в някои теми... Моля ти се...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodam   
Дата:   28-09-09 12:35

exile: Ами аз съм икономист, не съм изкуствовед по професия и нямам претенции фотографията, която правя, и която се търси в съответните специализирани среди, да е артЪ. Но тъй като по стечение на житейски обстоятелства наистина имам определена подготовка по история на изкуствата, ще трябва да посочиш конкретно какво имаш предвид и къде съм я демонстрирал тая "неграмотност по отношение на ИСТОРИЯ на визуални изкуства", защото най-малкото изобщо не си спомням да е имало такива теми тука, по ИСТОРИЯ на каквито и да било изкуства. Така че бъди добър да посочиш за кои теми иде реч, ако не искаш да те считам за поредния нискочел нереализиран злобар, чудещ се на кого да си го изкара заради скапаното си ежедневие и провален живот в тинята на посредствеността.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   28-09-09 14:14

Ако всички бяха грамотни във всичко, щеше да е една Утопия, чак да ти се догади. "В разнообразието се крие таината на всичко" беше казал пък един друг дето не му помя името....[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jino   
Дата:   28-09-09 15:08


Автор: asahi
Дата: 27-09-09 14:42

Тоя Питър за оригинален ли се има?

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
нещо друго [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: comorex   
Дата:   28-09-09 15:22

Един от Законите на Мърфи гласи: "Всички сме невежи, но в различни области". [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »