Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Поредният тъп въпрос за цветове
Автор: mihajlov2   
Дата:   26-09-09 23:42

Наскоро, импулсиран от една препоръка на Асахи в поредната тема за монитори, си взех приличен монитор - HP LP 2475W. Естествено, веднага се сблъсках с всички "прелести" на Wide Gamut-а - "термоядрени" цветове[smilie5] . Воден от максимата, че ако имаш брадичка, трябва да си купиш гребенче, се снабдих и с калибратор - SpyderS3Pro. След като го поразучих и попрочетох това-онова от препоръчаната литература в съответните теми, си поиграх с калибриране и съставяне на профили. Разучих и цялата тема от 86 страници за монитора на ixbt.com. Обучих и 2-3 вювъра да използват сътветния зареден профил от C:/Windows/System32/Spool/Drivers/Color - ACD See Pro, Faststone и дори най-новия IrfanView. С RAW-файловете нещата се нормализираха.
Обаче забелязах една интересна особеност - ако се отвори необработван във Фотошоп или Лайтрум JPEG файл от сапунерка или DSLR, термоядрените цветове се връщат. За оправяне на положението е достатъчно файлът просто да се отвори във Фотошопа или Лайтрума и да се запише отново като JPEG. Под ръка имах JPEG файлове от три сапунера - Панасоник FZ-50, Панасоник LX-2 и Фуджи F11. Естествено и трите нямат в менюто възможност за избор между sRGB и AdobeRGB. Аз изобщо нямам представа в какво цветово пространство записват джипезите си.
Интересното е, че и джипезите от DSLR-а ми Фуджи S5Pro имат същото свойство. Там камерата е настроена на sRGB.
Та въпросът ми е: това означава ли, че за да си оправя JPEG файловете, трябва задължително да ги отворя във Фотошоп или Лайтрум и да ги запиша отново? Не че малко обработка ще им навреди[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mihajlov2   
Дата:   26-09-09 23:50

Между другото ,"Бързият камък" отказа да се обучи, независимо че му сложих чавка на опцията "Enable Color Management System" (CMS)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   26-09-09 23:50

Обучих и 2-3 вювъра да използват сътветния зареден профил от C:/Windows/System32/Spool/Drivers/Color - ACD See Pro, Faststone и дори най-новия IrfanView.

Най-вероятно това ти е проблемът...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mihajlov2   
Дата:   26-09-09 23:56

Тоест? Да оставя един "обучен" вювър и да затрия останалите?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   27-09-09 00:01

Един е достатъчен.

Когато имаш проблеми с цветовете трябва винаги да можеш да отговаряш на въпороса "В какво точно цветно пространство е моят файл и какъв е ембеднатия профайл."

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mihajlov2   
Дата:   27-09-09 00:08

Благодаря за разяснението.[beer] Явно е крайно време да се запозная малко по-подробно с теорията в тази област.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   27-09-09 00:50

Автор: mihajlov2

Да оставя един "обучен" вювър и да затрия останалите?


Не. Да кажеш как точно го "обучаваш" и защо изобщо го правиш.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mihajlov2   
Дата:   27-09-09 23:58

Същността на проблема беше, да намеря вюър, който да изпълнява следните условия по отношение на разглежданите файлове:
1.Enable color management set display color profile - current monitor profile или custom ICC/ICM RGB profile file ( ръчно се указва пътя до въпросния profile file).
2. Apply also for images without embedded color profile.
Конкретният ми проблем беше, че не бях задал второто условие на изпробваните вюъри.
В момента съм се спрял на Photo mechanic и Irfan View, които вече изпълняват и двете условия. В резултат вече няма проблеми с цветовете на разглежданите JPEG файлове.[beer]



Публикацията е редактирана (28-09-09 00:07)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »