Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Острота при различни бленди
Автор: harvester_vn   
Дата:   01-09-09 10:46

Така... преди няколко дни май написах една глупост за която се замислих после... Няма да уточнявам какво точно, който е любопитен мисля че може да намери.

Въпросчето ми е следното- От какво зависи остротата на обективите при различни бленди? От количеството светлина която преминава, или има и други фактори?
Понеже там дето писах глупости ставаше въпрос за конвертори, да направим следната постановка:
Имаме обектив със стойност на максимално отворена бленда 2, приемаме че дадения обектив е най-остър на бленда 4, слагаме му конвертор 2х, като условно приемаме че той не влияе на остротата, само намалява количеството светлина, което ще бъде същото като при бленда 4. И следва въпроса: При снимане с конвертора, обектива каква разделителна способност ще има? Като на бленда 2 или като на 4?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: harvester_vn   
Дата:   01-09-09 10:53

В разсъжденията може да се обсъждат два варианта- с чисто теоретично пренебрегване на промяната на фокусното разстояние (например става въпрос за 50мм със и без конвертор) и по-реалистичния 50 и 100мм.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kapitancho   
Дата:   01-09-09 11:24

При затворена бленда дифракцията действа, така че там няма какво да се обсъжда.

Нека вземем бленда 2 и бленда 4. При формирането на изображението, светлината идваща от даден обект (точка) преминава през обектива и се изобразява върху матрицата, но не в една точка, а в набор от точки. Точно къде зависи от това по какъв път минава даден лъч през обектива. Когато е по-отворена блендата, възможните пътища са повече и грубо казано, доста по-вероятно е даден лъч да се изобрази по-далеч от "правилното" му място. Като се затвори блендата, възможните пътища на лъчите са по-малко и освен това са по-близо до центъра на оптичната система. А това води до по-точно изобразяване, т.е. изображението си идва по-на мястото. Разбира се, природата на светлината е такава, че няма как да се разбере къде точно попада, но за това си има вероятности и точно чрез тях се вижда къде би могла да попадне.

Затова когато всяка точка се изобразява по-точно, имаме по-остро изображение.

По въпроса с конверторите - ако имаме обектив на бленда 2, който е най-остър на 4, това не значи, че с 2х, където макс. блендата става 4, ще е най-остър на 8. По-вероятно е това да става примерно при 11. Причината е, че с конвертора освен изображението се увеличават 2 пъти и съпътстващите дефекти.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dimitar_p   
Дата:   01-09-09 11:35

ха мерси за отговора и на мен ми беше полезна тази информация.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: NeDDRaG   
Дата:   01-09-09 11:39

" доста по-вероятно е даден лъч да се изобрази по-далеч от "правилното" му място. "

[smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] Аз пък защо си мислех, че всеки лъч се изобразява там, където законите на физиката и оптиката го "пратят"? И кой, по дяволите, позволява на такива своеволни лъчи да се разхождат из пространството и най-вече във фотокамерите?



Публикацията е редактирана (01-09-09 11:40)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: CanoniO   
Дата:   01-09-09 11:51

Гледам календара - все вторник си стои....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   01-09-09 12:03

[smilie18]
Това е най-уникалния отговор[smilie24] [smilie24]
Ебаси гадните точки

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: NeDDRaG   
Дата:   01-09-09 12:06

Че и гадни конвертори бе, всичко по 2 умножават...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: harvester_vn   
Дата:   01-09-09 12:14

Много слабо засега бе. Къде са спецовете по оптика? [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: docenta   
Дата:   01-09-09 12:32

Няма нужда от спецове. Ето един цитат от Маркишки: "При по-свита диафрагма нараства процентът на дифрактиралата светлина от краищата на действащия отвор, а при по-отворена - по-осезаемо се проявяват някои оптични дефекти, характерни за простата леща."

От това можем да си направим извод на 2, 2.8, 4 и 11 как ще влияе блендата върху разделителната способност на обектива.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: loveforever   
Дата:   01-09-09 12:38

Лелеее ... [smilie18]

(след прочетеното оставам без думи)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: harvester_vn   
Дата:   01-09-09 12:44

docenta написа:

> "При по-свита диафрагма нараства процентът на дифрактиралата светлина от краищата на действащия отвор, а при по-отворена - по-осезаемо се проявяват някои оптични дефекти, характерни за простата леща."


Добре, в случая действащия отвор е максимален, тоест няма дифракция (или е минимална), а светлината е по-малко.
Какво става в този случай?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kapitancho   
Дата:   01-09-09 13:04

Като цяло това е неформално обяснение. Иначе си има достатъчно статии, които ползват и техническите термини. Това за което трябва да се чете е например в
уикипедия - доста по-точно е написано.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   01-09-09 14:40

Резолюцията на една оптична система от n елемента, елементарно се смята така (без отчитане на въздушни междини):
Р1 - 1 елемент (обектив) - променя се при различни f
Р2 - 2 елемент (конвертор 2х) - константа
Р3 - 3 елемент (матрица) - константа
...
Рn - n-ти елемент
...
Рс - системата

резултата:

1/Р1 + 1/Р2 + 1/Р3 + ... +1/Рn= 1/Рс

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: docenta   
Дата:   01-09-09 14:54

harvester_vn

опитвам се да отговоря на този въпрос:

От какво зависи остротата на обективите при различни бленди?

Това което аз съм чел по темата съм го цитирал:

"При по-свита диафрагма нараства процентът на дифрактиралата светлина от краищата на действащия отвор, а при по-отворена - по-осезаемо се проявяват някои оптични дефекти, характерни за простата леща."

Отчитам, че има разлика между максимален отвор и светлосила.

Не твърдя, че съм дал правилния отговор. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: riddick   
Дата:   01-09-09 16:02

[smilie10] [smilie10] [smilie10]
[smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »