Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Никкор 18-105 с лош рисунък и пластика?
Автор: gbrain   
Дата:   26-08-09 17:51

"...Доста разпространено е схващането, че "острите" обективи са по-качествени, но не е съвсем така! Изображенията предадени от тях са резки, изобилстващи от детайли, но често са някак груби - с лошо преливащи светлосенки и цветови нюанси, т.е. без пластика!
На пръв поглед изглежда, че рисунъкът и пластиката са противоположни характеристики, но при висококласните фотообективи те са умело съчетани: Рисунъкът е способността на обектива да предава отчетливо контурите на предметите и изобщо - резките линии в сюжета, но при качествената оптика това е съпроводено с "потапянето" им в лек ореол, който скрива ненужните детайли и подчертава непрекъснатостта на линиите - създава се усещане за гладкост и изящество на фигурите. Това се постига с умишлено допусната, но добре премерена сферична аберация в схемата на обектива. Умението на фотографа да борави с диафрагмата също допринася за постигането на ефекта. Не бива обаче да се мисли, че обективите с ниска разделителна способност имат по-добра пластика - при тях "пластиката" идва от размазания образ, т.е. рисунъкът им е лош! "

източник http://www.geocities.com/markishky/Photo2.htm#expo

Ето защо се съмнявам (снимката е правена с д90 + 18-105).

http://212.36.3.59/site_pics/199/r_1251018348_Untitled_Panorama1.jpg



Забележете скалите и камъните. При обработката малко е завишен контрастта и цветовете.
Нещо не е както трябва ми се струва!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   26-08-09 18:00

"Рисунък" и "пластика" не могат да се измерват, а сравняването им е субективно.
Що не поразсъждаваш повече за това, което наистина прави картинката - светлината?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Пешо   
Дата:   26-08-09 18:55

gbrain явно е решил да се бори за титлата титан.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e.stanev   
Дата:   26-08-09 19:24

Аман от retardos-ki теми [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danny_falin   
Дата:   26-08-09 19:31

да не повярваш че тоя пласмасарляк може така да снима
дай някой 100% кроп и да видим от какво си я кропнал тая снимка

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gbrain   
Дата:   26-08-09 19:54


http://212.36.3.59/site_pics/197/b_1251305623_crop2.jpg


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gbrain   
Дата:   26-08-09 19:57

Пешо, много е дразнещо това "титан", не знам какво искаш да кажеш, но ми звучи подигравателно

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: next_time   
Дата:   26-08-09 20:07

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Не е просто подигравателно а си е откровенно обидно.Тази титла се присъжда не на всеки които иска да блесне със слабоумие а само на тези които упорито и с постоянство отстояват откровенно малоумни концепции.
Може да провериш в по-стари теми как беше учредена тази титла, мисля че са преместени в клубния живот.

Пешо не е прав да ти присъжда толкова лесно тази величава титла - има все още друг носител на жълтата фЛанелка, не че и ти не се стараеш де.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   26-08-09 20:12

Не обръщай внимание на Пешо. Той е добър фотограмф но е малко самовлюбен и много се страхува някой да не го измести от трона. Та затова е жлъчен, малко повече от необходимото. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gbrain   
Дата:   26-08-09 20:15

За малко да си помисля , че нормалните хора са изчезнали, мерси ,MarinY [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: AndreyIst   
Дата:   26-08-09 20:33

В този ред на мисли - снимам с този фотоапарат и този обектив. Хич не съм съгласен с теб и с големите критици. зависи как ги използваш, за много цели са идеални.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   26-08-09 20:40

Проблема на снимката ти не е обектива. Тя "боде" по цялата си площ. Няма "център", "водеща линия" "разказ". Основно и липсва "сфуматото" - всички обекти по дълбочината на кадъра са с еднаква светлина и рязкост. Като го е нямало на място, може да се оправи (частично) с програма, но НЕ с БЛУР.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gbrain   
Дата:   26-08-09 20:43

Доста добре казано [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danny_falin   
Дата:   26-08-09 21:05

мога ли да попитам къде си фокусирал и на каква бленда е снимана ?
мисля че фокуса определено не е бив в тази дълбочина от която е 100% кроп-а



Публикацията е редактирана (26-08-09 21:05)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gbrain   
Дата:   26-08-09 21:12

Фокусирах някъде посредата на ф8



Публикацията е редактирана (26-08-09 21:12)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danny_falin   
Дата:   26-08-09 21:15

на мен снимката много ми харесва, и този панорамния кроп е добре

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: simbon4o   
Дата:   26-08-09 21:27

и аз мисля че трябваше да се барне така че да стане по-интересна, да се акцентира на някой обект, пластиката както я описваш става лесно, детайла може да се тушира с един блърнат слой отгоре и доста прозрачен ще омекне. А 18-105 е чудесен обектив![shtrak] Рязкоста е по-добре да я има от колкото да я няма, другото почти винаги се постига.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   26-08-09 21:35

Както казах по-нагоре, блъра не е решение в този случай.
С маски за додж и бърн, може и на места с цветен баланс да подсилиш сенките, а на осветеното да "грейне" по-топло. Леко да омекотиш (намаляваш контраста), далечния план ... и снимката ще стане друга.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gbrain   
Дата:   26-08-09 21:37

Лелее, нямам чак такива познания за Фотошоп. Иска ми се да ги оставям както съм ги заснел. Само контраст и сатур малко да има слагам

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: SLR   
Дата:   26-08-09 21:37

Ми то на F/8 няма лоши обективи[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: navy   
Дата:   26-08-09 21:41

има

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gbrain   
Дата:   26-08-09 21:43

Е, аргументирайте се де [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   26-08-09 21:57

Ми тогава ще се наложи да ставаш преди изгрев слънце и да чакаш, чакаш, чакаш ... осветлението може и да дойде ... Ако не дойде, снимаш на залез, (както се твърди по фото форумите и книгите)
[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: navy   
Дата:   26-08-09 22:23

казах - има

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Пешо   
Дата:   26-08-09 23:55

next_time
aaa моля... Аз не я присъждам титлата, просто казвам, че се бори за нея. С този темп на писане скоро може да се окаже сериозен претендент.

gbrain, мамин... C кои други никори си снимал? Имам предвид истински снимал, а не щракнал 10-15 кадъра в магазина. Освен това на ясно ли си, че половината от нещата в първия ти пост са откровенни глупости...

Не ти е виновен обектива прегледай си ЗАУ-то...

Марине..от 'де ти дойдоха на тебе тия глупости в главата и на теб.

Да ме измести от къде? Че аз никъде не съм. Ничие кисело мляко не взимам с точките дето ги дават тук, че да ме изместват от някъде или да ме е страх от това.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »