Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Помощ за избор на апарат
Автор: nassoo   
Дата:   26-08-09 00:36

Решил съм да купя една от т.нар. "турбосапунерки". Наясно съм, че няма да прави снимки като огледалнорефлексен апарат, но имам две сериозни причини да се въздържа засега от покупката на такъв - първо, придвижвам се с мотор и в дисагите само фотографска чанта ми липсва, и второ, същия този мотор ми яде достатъчно финансите, за да почна сега и за една камара обективи да хвърлям хиляди [smilie5] В същото време ми трябва нещо, което да прави възможно най-прилични снимки. Засега окото ми хващат следните модели:
Panasonic Lumix DMC-FZ50
Fujifilm FinePix S100FS
Canon PowerShot G10
Canon PowerShot SX1 IS
Nikon Coolpix P90
Fujifilm FinePix S200EXR
Ето и сравнение между тях
Че всички си имат недостатъци - ясно. Молбата ми е тези от вас, които разбират от този клас апарати, да ме посъветват кое е най-малкото зло в моя случай. Ще се използва за снимане на какво ли не... идеята ми не е да правя снимки за "семейния албум", а да "си играя" - т.е. да се опитам да схвана как се правят снимки и да експериментирам (без никакви претенции за професионализъм - имам си друга професия и от това пари няма да изкарвам[smilie6] ), затова искам да има пълни ръчни настройки машинката. Много ми се ще да има и гривна на обектива за ръчен фокус и варио, както на първите два (които обаче са стари и не знам дали ще успея да намеря накъде). Първото фуджи като параметри май ми звучи най-добре, но тук видях доста негативни мнения за оптиката му... Последното още го няма по магазините, така че и за него най-вероятно няма да има много мнения, но... все пак да питам[smilie8]
Та така - очаквам компетентни мнения и всякакви препоръки за това с какъв апарат да се сдобия (и не е задължително да е от горепосочените) ;)
Благодаря предварително!


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: fitnesman   
Дата:   26-08-09 00:44

http://www.dpreview.com/reviews/Q109superzoomgroup/page16.asp



Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: solar_sea   
Дата:   26-08-09 01:15

Всички тези апарати имат сравнително добри обективи, добро качество на изображението.

За съжеление обаче, нито са със сменяема оптика, нито ще се представят добре на по-високо исо, нито скоростта им на фокус ще ти хареса.

Като човек минал през турбосапунерка, базов дслр и сега по-сериозен такъв - мога да ти кажа, че не си заслужава харча в течение на времето, по-добре е от сега да вземеш нещо, което ще ти свърши работа.

Олимпус Е520/510 - малък, лек, с много добър китов обектив, с възможност за много преходници за обективи от други системи. Има стабилизация на изображението, има и най-ефективната система за почистване от прах, което при пътуване и честа смяна на обективи си е голям бонус. Според мен той би те устроил до много голяма степен за всичко като начало, като след това ще ти позволи да нагдраждаш в зависимост от това точно какво ти е нужно, без да сменяш тялото.

За още по-лек вариант - спокойно можеш да вземеш и Е420 - няма стабилизация, но все пак става.

Пентакс к-м - също е добро тяло, с АА батерии, отново с възможността да му закачиш какво ли не отпред. Скъпи фирмени обективи.

Сони - само А200. Най-добър визьор от ниските класове, най-много фунционалност. Също така, най-тежък от изброените до тук. Скъпи фирмени обективи.

Лично мнение - Никон и Канон не си заслужават в ниските класове. Не че, не харесвам никон - все пак ползвам тяло базирано на Д200 + грип + никонски обективи, но орязват ниските си класове ужасно [smilie23]

Тъй като вече съм част от фуджи сектата, ако трябваше аз да избирам камера с фиксиран обектив, бих взел С200ЕХР. Ако са оправили аберациите, всичко останало е доста прилично, а и от raw файлове може да се извади доста.



Публикацията е редактирана (26-08-09 01:17)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: trupitaka   
Дата:   26-08-09 01:32

Fujifilm FinePix S200EXR [smilie24]

и следващ вариант Canon SX1 IS

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pefoto01   
Дата:   26-08-09 02:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nassoo   
Дата:   26-08-09 10:44

Благодаря за съветите[smile]
solar_sea, знам, че по принцип си прав за дслр-а, но наистина в момента не ми се занимава с много обективи. Ако реша да се занимавам по-сериозно с това, ще си взема така или иначе добър огледалнорефлексен апарат, но "сапунера" пак няма да ми е излишен [smilie3]
Виждам, че дотук мненията ви клонят към Fujifilm FinePix S200EXR... От друга страна виждам, че характеристиките на Panasonic Lumix DMC-FZ50 и Fujifilm FinePix S100FS изглеждат като че ли по-добре. Мислите ли, че си струва да търся под дърво и камък тези стари модели, или би било по-добре да изчакам един месец и да взема новото фуджи?


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: solar_sea   
Дата:   26-08-09 10:48

FZ50 е доста старичък вече. С100ФС аберира ужасно.

От друга страна, С200 има малко по-малък сензор, което означава и по-малък зрителен ъгъл в широкият край. Ако не си почитател на свръх широките пейзажи - изчакай за с200ехр.

Ако ли не си вземи един панасоник лх3 :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mitku   
Дата:   26-08-09 10:57

Един по-ентри дизелар НЯМА да е по-голям и НЯМА да е по-тежък от някой от тези турбосапунери. Аз лично бих ти препоръчал да вземеш един Nikon D80 с Nikkor 18-70 (на старо и двата) за тези около 1К лв.
Все пак ако пък чаааак тооооооооолкоз много държиш на турбосапунерите - Фуджитата са най-добре (но и те си имат недостатъци - главно с оптиката и хроматичните аберации, както си прочел вече). Тогаз вземи направо едно Фуджи С200ехр за тез 1К лв. (от Павилиона, като го докарат след някоя и друга седмица).

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nassoo   
Дата:   26-08-09 11:01

Ами в интерес на истината пейзажите точно са най-малкото, което ме вълнува... единственото ми притеснение от фокусното разстояние, което при S200EXR е 30.5 mm, а не 28 mm, както при S100FS, е дали няма да е проблем при снимането на архитектура, но все си мисля, че ще го преживея някак си[smilie8]
Ето тук има снимки, правени с FinePix S200EXR - ще се радвам да чуя професионално мнение и за тях[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: solar_sea   
Дата:   26-08-09 11:40

Тези там са от Ф200ЕХР - което е апарат с различен обектив [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nassoo   
Дата:   26-08-09 11:44

О, даа... извинявам се за недоглеждането [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   26-08-09 14:40

Сапунерите имат традиционно кошмарно поведение при лошо осветление.

Замисли се за новите Сони-та с Exmor R или новите Канони. Може и да не са още в магазините, но с тях ще имаш по-добри снимки.

Това, ако ти допада снимането тип "сапунера". Иначе, фуджитата имат достатъчно изнесени контроли а-ла-DSLR. Което обаче повдига въпроса, с какво по-добри ще са от някой малък DSLR?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: solar_sea   
Дата:   26-08-09 15:04

Това фуджи ако са му достъпни exr режимите в pasm - ще е голям кеф. Пък и е нов модел, няма да му спрат например батерията както направиха със с5 :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   26-08-09 15:16

новите сапунерки с Exmor R са цъфнали и вързали щото[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nassoo   
Дата:   27-08-09 08:29

Явно ще изчакам да се появи S200EXP... само ме е страх дотогава да не реша да взема един D80[smilie5] [smilie18] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: simbon4o   
Дата:   27-08-09 12:38

Км е чудесен ако намериш К200Д още по-добре!

Д60 предлага добра картинка, ако ти е удобен такъв малък вземай меренето и автофокуса са най-добрите за тия пари.

До тук с малките DSLR-и.
За сапунерите оптично FZ50 още бая време няма да има нещо да му се опре, хубавото на нея машинка е че втора ръка го има често на много малко пари и както и предишния 30-ката са здрава японска техника която няма разваляне. Мойта 30-ка не си знае годините (купих я като излезе модела веднага) и до сега само батерия смених и то щото има един дълъг период в който не снимах с нея, но нова батерия е 30лв.
Като функционалност и скорост е все още идеален за класа си.

Фуджитата са с кофти оптика в този клас.

Канона е с прилична оптика и последния модел с CMOS сензор е доста добър вариант за нов сапунер. Говоря за модела с по-голям зуум и повечко ръчни настройки - PowerShot SX1 IS. Ако ще вземаш апарат с несменяема оптика и малка матрица наблегни на оптиката да е по-сериозна, от 4-6х зуум няма смисъл, по-добре DSLR понеже дори най-евтиния бил той и с по-малко мегапиксела DSLR ще снима по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   27-08-09 12:51

simbon4o, 35 мм на широкото[ezik]
Пък канонския цмос на sx1is е пълен боклук.
Човек и добре да живее си купува дслр...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: simbon4o   
Дата:   27-08-09 12:57

да съгласен съм но като цяло е по-добро от ССD-тата на конкурентите с една идея. А 35мм според зависи може и да върши работа. Толкос години снимах с FZ30 и 35мм ми вършеха работа.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mitku   
Дата:   27-08-09 12:57

@nassoo, щом си почнал да се "замисляш" и да се "плашиш", че ще вземеш Д80... значи вече си се "пречупил". Направо го вземай, без да се плашиш, че иначе само ще направиш една излишна стъпка със сапунера и ще съжаляваш... и после ще трябва да го продаваш след няколко седмици на загуба и пак ще вземеш дизелар. [smilie25]

P.S. (edit) Доста хора сме минали по този път... можеш да си спестиш грешната, излишна стъпка и да се поучиш от чуждите грешки, а не само от своите. [smilie3]



Публикацията е редактирана (27-08-09 12:59)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nassoo   
Дата:   28-08-09 10:27

Добре де, сега ще ме разкъсате, но ще си задам идиотския въпрос[smilie18]
Да приемем, че се сдобия с огледалнорефлексен апарат с базов обектив 18-55мм. Евентуално още един, който ще струва не повече от 400 лв. И до там. Поне през следващата една година. С такова чудо дълбоко се съмнявам, че напълно начинаещ любител като мен ще успее да направи по-добри снимки, отколкото със сапунера. Убеден съм, че има хора, които със "Смяна" ще извадят по-качествени изображения, отколкото аз с техника за 10 000. Просто нямам knowhow, въпреки че искам да експериментирам. При това положение няма ли наистина да ми се отрази по-добре нещо от типа на S200EXP, което ще мога да размъквам навсякъде, да снимам като идиот с автоматичния режим, когато не търся кой знае какво качество, и да мога, когато ми се занимава, да си играя с ръчните настройки в опити да схвана някои основни неща във фотографията и да изкарам що-годе прилична снимка?
Благодаря на всички, които ми дадоха мнението си, както и на всички, които ще го направят [smile]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Tekumze   
Дата:   28-08-09 13:43

Ето и моя съвет:

Съобразявайки се с твоите изисквания:

Г10 отпада защото не е турбосапунер.

Canon PowerShot SX10 IS
Fujifilm FinePix S100fs
и Никона отпадат заради мижавите си матрички

Остават Fujifilm FinePix S200EXR
и Панасоника

И от тях ще ти препоръчам Фуджито, въпреки дългогодишното ми ползване на Панасоника.....

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »