Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Nikon и директната слънчева светлина
Автор: LubanskyJR   
Дата:   19-08-09 07:52

Много ми е интересно... И много съм пробвал. Ама все немога да го докарам, та затова реших да питам. Срам не срам... :)

Та значи, става въпрос за това как да ги докарам снимките да изглеждат добре когато снимам под директна слънчева светлина.
Използвам Д300 и Д700 чат пат. Играя си най-вече с меренето. Някога става, но някога изобщо. Малко it's a kind of magic... [smilie18]
Виждал съм много добри снимки по разни сватби директно под слънцето. Но никога не знам точно кое как ползват.
Някакви съвети?
Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: navy   
Дата:   19-08-09 08:05

Марката няма нищо общо в случая [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: LubanskyJR   
Дата:   19-08-09 08:08

Съгласен. Просто не знам почти нищо за каноните (и другите) и дали мерене и всичко е същото.
Ама, ок. По принцип питам тогава.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Dekov   
Дата:   19-08-09 08:10

Не виждам какво им е лошото на снимките ти на слънчево време, а и надали някой друг вижда нещо такова.
Снимай на пълна автоматика или си вземи някоя сапунерка дето има един режим означен със зелен цвят.
[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: LubanskyJR   
Дата:   19-08-09 08:15

кефи ме как ме мислиш за молоумен, Деков. :)
Мислех ако някой има съвет нещо, бих бил благодарен. Ако не, ще се оправям някак. :)
ама ай... нема да се заяждаме.



Публикацията е редактирана (19-08-09 08:16)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nelvis   
Дата:   19-08-09 08:20

Че покажи някоя снимка, да видим какъв е проблема.............[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   19-08-09 08:21

Тъмен обектив, светкавица и СТО, какво повече му трябва на един сватбар по обед?
Ако имаш и нещо да разсейва светлината от светкавицата и чалъм да не е на фотоапарата ...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   19-08-09 08:59


http://jumboland.org/cp/albums/userpics/10001/_DSC0492.jpg



Camera Make: NIKON CORPORATION

Camera Model: NIKON D700

Image Date: 2008:01:08 09:04:13

Flash Used: No

Focal Length: 14.0mm (35mm equivalent: 14mm)

Exposure Time: 0.0020 s (1/500)

Aperture: f/11.0

ISO equiv: 200

White Balance: Auto

Metering Mode: Matrix

Exposure: program (Auto)


проблеми никакви


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mitku   
Дата:   19-08-09 10:18

Б@ф м@@ му... @LubanskyJR, дай някаква снимка да видим какви "проблеми" има. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: navy   
Дата:   19-08-09 10:40

Ееееее, Джъмбич, не само технически добре... ами мнооо ме кефи тва кадро бе!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MartenBG   
Дата:   19-08-09 10:40

Страхотна перспектива изкара с този 14-24 никор Джъмбо [smilie24]
Даваш идеи как да го ползувам [smilie3]
Танк ю.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: rhyan   
Дата:   19-08-09 10:42

LubanskyJR - дефинирай хубаво, и какво точно имаш предвид под пряка слънчева светлина. Аз проблеми с матричното мерене при нисък контраст на силна светлина нямам. (снимам с D90)
Може би понякога прегаря бялото, затова по принцип държа компенсацията на -0.3 Виж обаче на силно слънце / дълбока сянка, от време на време наистина го карам на магия. Централно претегленото мерене понякога работи като спот, ако обекта в средата е тъмен и голям, и тогава яко ми изгърмяват светлите. Матричното пък обратно, пази светлите и сенките стават много тъмни. С вградената светкавица да запълня сенките не става, освен ако не събера блендата и скоростта да падне до 1/200, тогава обаче губя плиткия DOF...Т.е. трябва ми или допълнителна светкавица, която да може да синхронизира на по-голяма скорост, или отражател.

В противен случай съм изправен пред следния избор: ще трябва да се лиша от плиткия dof и да компенсирам с вградената, или да изгоря светлите за сметка на добре експонирани сенки, или с шопа да вадя от сенките разни физиономии.

Аз предпочитам шопа, ама сега се уча, та някой спец ако даде акъл няма да е зле...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   19-08-09 10:44

ами....
по принцип обичам широкото и често го използвам по извратен начин.. нисък ракурс за да се засили преспективата

особено ме кефи в катедрали....


http://photo-cult.com/pics/433/pic_00014_0433074.jpg




http://photo-cult.com/pics/388/pic_00014_0388473.jpg



и тук оспамихме...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   19-08-09 11:28

Чак пък да си оспамил... [smilie24]

Каква по-добра илюстрация на директна слънчева светлина от слънце в кадъра?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: navy   
Дата:   19-08-09 11:33

Контражур при залез [smilie7]


http://vista-vision.net/photos/vesi_rd1.jpg


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   19-08-09 11:52

Абе джъмбич, ти откога снимаш на ауто? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   19-08-09 11:54

под ауто разбирай режим Р (простак)... а аз много снимам на тоз режим... всъщност го ползвам от както снимам на никон... щот не съм имал проблем с меренето.... а ако се наложи да сменям диафрагмата то и на Р е възможно без проблем

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: navy   
Дата:   19-08-09 12:10

То след като минах на никон и аз започнах да се чудя защо съм се 'гърчил' досега с тоя канон... ама хайде, темата е друга [smilie7]
Дори муха не пускам!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: peter_s   
Дата:   19-08-09 12:14

"Та значи, става въпрос за това как да ги докарам снимките да изглеждат добре когато снимам под директна слънчева светлина."


[smilie11] [smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   19-08-09 12:36

че що пише в exif-a Auto, а не Program [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: apollo   
Дата:   19-08-09 12:39


http://212.36.3.59/site_pics/184/o_1231844452_IMG_8307a.jpg



Ниското слънце през зимата и особенно през често срещаните тогава "кристални" дни заедно със снежец... и се оказва че по-хубави стават кадрите със слънце в кадъра[smile]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: antoan   
Дата:   19-08-09 12:44

Снимам на "P" със СБ900 и СБ600 те си имам висока синхронизация режим "FP" Под открито небе става добре, друго е обаче ако отзад имаш силно осветено място а обекта ти е в сянка тогава и режима "P" не се справя трябва да пробваш на М но пак ти трябва външна светкавица!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: BotsRevenge   
Дата:   19-08-09 13:07

D300 - никакъв проблем.

http://212.36.3.59/site_pics/160/o_1249246759_1.jpg



Тук малко HDR

http://212.36.3.59/site_pics/165/t_1248533142_1.jpg



Тук единична експозиция.

http://212.36.3.59/site_pics/199/t_1224366066_SSS_2384a.jpg



Ако питаш за портрети в 2 на обяд на директно слънце, е добре да помислиш за мощна светкавица (вероятно и преносимо студийно осветление), голям дифузьор за слънчевата светлина и един рефлектор (+ някой, който да ти ги държи [smilie25] ).

Тогава вече ако имаш проблем със снимането, ще знаеш, че техниката ти не е виновна.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: rhyan   
Дата:   19-08-09 13:10

Antoan,
е това ми беше въпроса / чуденката... Ако основния ти обект е на сянка, например под дърво, а отзад имаш силно осветена зона - например открита поляна, единствения начин е да 'пълниш' сенките с външна светкавица. Отражателя в такъв случай според мен няма да е от голяма полза, ако няма от къде да вземеш светлина, която да насочиш...
Т.е. да хуквам към магазина за светкавица...иначе да си реша какво да прежаля.
На нейви контрата си личи на лицето, че е пълнено със светкавица.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   19-08-09 13:13

щом има слънце няма начин да не мога с отражател а взема светлина.... друг е въпроса че ти трябва асистент дето може да го прави

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »