Автор: d_ave
Дата: 18-08-09 15:54
Реших да пусна нова тема, тъй като старата, в която питах какъв принтер да си взема, се изчерпа с намирането на такъв. Предполагам за всички препоръчали го, а и за използващите принтери с мастилници CLI8 & PGI5, ще бъде интересно да прочетат техниката за пълнене, която им спестява досте големи разходи по закупуване на нови или заместителни мастилници.
И така, преди две седмици купих една Pixma IP4500 втора ръка, като се чувствах голям късметлия за това, че успях да намеря точно този модел. Две от цветните мастилници, както и малката черна, бяха пълнени, жълтата беше нова, изхабена до половина, а черната беше заместител, отново пълнена. Малката черна беше почти на края и тъй като много мразя половинчати неща, както и да помня глупости като това до къде аджеба са ми пълни всяка от мастилниците по отделно, реших преди да го подложа на по-сериозно ползване да взема да приведа мастилниците във вид As New. За целта още същият дето си поръчах от английския ebay ресетер за чип. Остана мастилото. Предишният собственик беше пълнил мастилниците в Арбикас. Моето уважение към хората там, ама си бяха оставили краката – мастилниците бяха наполовина пълни, чиповете не бяха рестартирани, а на всичкото отгоре бяха излъгали човека, че чипа на жълтата мастилница е изгорял, за това той си беше купил оригинална нова. Доколкото разбрах май и голяма черна я беше сполетяло същото, така че имайте предвид ако пълните там какви могат да са последствията. На всичкото отгоре пълненето на цвят е по 6 лева, като за голямата черна е 7.2, което ще рече, че за всички мастилници трябва да платите 31,2 лв, което ми се вижда малко множко, предвид това, че пълнят само с част от целия капацитет на мастилницата. Обаче пък продават много хубаво евтино наливно мастилце на Inktec:) Имат дори два различни вида черно – за CLI мастилницата и за PGI мастилницата, които са различен тип и леко различаваща се косистенция – нищо, че човека във фирмата каза, че двете са еднакви – е, не са:) та докато се сдобия с мастило пристигна и ресетера – малка машинка на цена около 40 лв, чието единствено предназначение е да я допреш до изводите на чипа, да мигне веднъж и… си готов – принтера си мисли, че си му сложил чистак-бърсак нова мастилница от магазина, нищо, че е суха като чер пипер:) тъй като предишния собственик ми беше дал и мастилницата с „изгорелия” чип, взех че я пробвах – сега си имам резервна жълта работеща мастилница… толкова по отношение на пълнячите от гореспоменатата фирма и мнението им по повод читавостта на чипа.
И така, самото пълнене е адски лесно, но си има някой специфични неща.
Като за начало ще ни трябват:
- Мастило от всеки цвят естествено:)
- 4 гумени подложки или дебела гумена ръкавица
- 4 спринцовки с по-дебели игли, най-добре от тези, които вървят към комплектите за пълнене
- Тънко шило или малко пиронче с чук или кабърче от тези за note board
- Hot glue gun или в моя случай ето това чудо – представлява нещо като пластилин, с фиксиращи функции, който седи мек бая дълго, и въпреки това уплътнява:
http://www.master194.com/encyclo/patafix/patafix2.jpg
- Голям пакет салфетки или домакинска хартия, сетете се защо:)
Пълненето става така
- Най-добре е да се изчака мастилницата да е свършила напълно или ако има останало мастило то да е само по гъбичката
- Мастилницата се маха и кръглия отвор отдолу, през който се подава гъбичката, се натиска към гумената подложка или се затиска силно с пръст, облечен в гумената ръкавица. Натиска се доста, за да се уплътни.
- С помощта на шилото или другото избрано средство за пробиване се пробива малка дупка от горе, в долната част на етикета, като през нея трябва да има достъп не до гъбата, а до резервоарчето. Точно в края на етикета има адски удобна за целта заготовка, която само с леко натискане се пробива.
- Изтегля се мастило със спринцовката и започва пълненето. Имайте предвид, че доста мастило попива в гъбата и трябва да се поизчаква докато се стече. Пълни се почи до горе – оставя се само около 1-2 мм отгоре с малко въздух. През цялото това време се държи здраво отвора с гъбата, защото в противен случай мастилото изтича от там доста бързо и мазалото става невъобразимо голямо, а чистенето на мастилото не е лека работа, пък и не е гаранция, че ще излезе.
- След като мастилницата е пълна отвора, през който се пълни, трябва задължително да се запечата. На места препоръчват горещо лепило, ама в крайна сметка е лепило, което може да влезе вътре при самото мастило. За това аз използвах и въпросната жълта субстанция, която запълва дупката идеално, а и при последващо пълнене адски лесно се маха и се слага обратно. Може да се поекспериментира и с други „капачки” – кибритени клечки и т.н., абе всичко, което да запуши здраво въпросната дупка.
- Чак след запушването на дупката може да се пусне долният отвор. Попива се натеклото мастило и воалла – имаме си пълна мастилница.
Вчера за около 15 минути успях да напълня всичките мастилници. Не ползвах ръкавици, поради което ръцете ми станаха в цветовете на дъгата, но установих, че това мастило, за разлика от едновремешното за HP, с което имам опит, се измива доста лесно с търкане с домакинска гъба, а каквото е останало – с белина.
Използваното мастило на Инктек според мен се справя не по-зле от оригиналното мастило. Отпечатаните няколко снимки на оригинална Канон-ска фотохартия изглеждат перфектно – няма разляти цветове, няма кофти преливане, няма проблеми със съхненето на снимката, няма замазване, няма десатурирани цветове…
И така, надявам се съм бил полезен на чудещите се между оригинална мастилница, заместител, пълнене някъде или пълнене в домашни условия. А за тези, използващи само оригинални мастилници – хора, не си струва, наистина няма разлика в печата. Много по-добре е парите, които ще инвестирате в оригинални мастилници, да ги инвестирате в качествена оригинална фото хартия. Пробвах с няколко вида друга и с никоя не постигнах качеството, което постигнах с оригиналната канон-ска фотохартия, а мастилото е едно и също.
Това е от мен, надявам се не съм станал досаден и съм бил полезен на някой.
|
|