Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Полезно за притежателите на Canon Pixma IP4500 и всички с мастилници CLI8/PGI5
Автор: d_ave   
Дата:   18-08-09 15:54

Реших да пусна нова тема, тъй като старата, в която питах какъв принтер да си взема, се изчерпа с намирането на такъв. Предполагам за всички препоръчали го, а и за използващите принтери с мастилници CLI8 & PGI5, ще бъде интересно да прочетат техниката за пълнене, която им спестява досте големи разходи по закупуване на нови или заместителни мастилници.

И така, преди две седмици купих една Pixma IP4500 втора ръка, като се чувствах голям късметлия за това, че успях да намеря точно този модел. Две от цветните мастилници, както и малката черна, бяха пълнени, жълтата беше нова, изхабена до половина, а черната беше заместител, отново пълнена. Малката черна беше почти на края и тъй като много мразя половинчати неща, както и да помня глупости като това до къде аджеба са ми пълни всяка от мастилниците по отделно, реших преди да го подложа на по-сериозно ползване да взема да приведа мастилниците във вид As New. За целта още същият дето си поръчах от английския ebay ресетер за чип. Остана мастилото. Предишният собственик беше пълнил мастилниците в Арбикас. Моето уважение към хората там, ама си бяха оставили краката – мастилниците бяха наполовина пълни, чиповете не бяха рестартирани, а на всичкото отгоре бяха излъгали човека, че чипа на жълтата мастилница е изгорял, за това той си беше купил оригинална нова. Доколкото разбрах май и голяма черна я беше сполетяло същото, така че имайте предвид ако пълните там какви могат да са последствията. На всичкото отгоре пълненето на цвят е по 6 лева, като за голямата черна е 7.2, което ще рече, че за всички мастилници трябва да платите 31,2 лв, което ми се вижда малко множко, предвид това, че пълнят само с част от целия капацитет на мастилницата. Обаче пък продават много хубаво евтино наливно мастилце на Inktec:) Имат дори два различни вида черно – за CLI мастилницата и за PGI мастилницата, които са различен тип и леко различаваща се косистенция – нищо, че човека във фирмата каза, че двете са еднакви – е, не са:) та докато се сдобия с мастило пристигна и ресетера – малка машинка на цена около 40 лв, чието единствено предназначение е да я допреш до изводите на чипа, да мигне веднъж и… си готов – принтера си мисли, че си му сложил чистак-бърсак нова мастилница от магазина, нищо, че е суха като чер пипер:) тъй като предишния собственик ми беше дал и мастилницата с „изгорелия” чип, взех че я пробвах – сега си имам резервна жълта работеща мастилница… толкова по отношение на пълнячите от гореспоменатата фирма и мнението им по повод читавостта на чипа.
И така, самото пълнене е адски лесно, но си има някой специфични неща.
Като за начало ще ни трябват:
- Мастило от всеки цвят естествено:)
- 4 гумени подложки или дебела гумена ръкавица
- 4 спринцовки с по-дебели игли, най-добре от тези, които вървят към комплектите за пълнене
- Тънко шило или малко пиронче с чук или кабърче от тези за note board
- Hot glue gun или в моя случай ето това чудо – представлява нещо като пластилин, с фиксиращи функции, който седи мек бая дълго, и въпреки това уплътнява:

http://www.master194.com/encyclo/patafix/patafix2.jpg


- Голям пакет салфетки или домакинска хартия, сетете се защо:)

Пълненето става така

- Най-добре е да се изчака мастилницата да е свършила напълно или ако има останало мастило то да е само по гъбичката
- Мастилницата се маха и кръглия отвор отдолу, през който се подава гъбичката, се натиска към гумената подложка или се затиска силно с пръст, облечен в гумената ръкавица. Натиска се доста, за да се уплътни.
- С помощта на шилото или другото избрано средство за пробиване се пробива малка дупка от горе, в долната част на етикета, като през нея трябва да има достъп не до гъбата, а до резервоарчето. Точно в края на етикета има адски удобна за целта заготовка, която само с леко натискане се пробива.
- Изтегля се мастило със спринцовката и започва пълненето. Имайте предвид, че доста мастило попива в гъбата и трябва да се поизчаква докато се стече. Пълни се почи до горе – оставя се само около 1-2 мм отгоре с малко въздух. През цялото това време се държи здраво отвора с гъбата, защото в противен случай мастилото изтича от там доста бързо и мазалото става невъобразимо голямо, а чистенето на мастилото не е лека работа, пък и не е гаранция, че ще излезе.
- След като мастилницата е пълна отвора, през който се пълни, трябва задължително да се запечата. На места препоръчват горещо лепило, ама в крайна сметка е лепило, което може да влезе вътре при самото мастило. За това аз използвах и въпросната жълта субстанция, която запълва дупката идеално, а и при последващо пълнене адски лесно се маха и се слага обратно. Може да се поекспериментира и с други „капачки” – кибритени клечки и т.н., абе всичко, което да запуши здраво въпросната дупка.
- Чак след запушването на дупката може да се пусне долният отвор. Попива се натеклото мастило и воалла – имаме си пълна мастилница.

Вчера за около 15 минути успях да напълня всичките мастилници. Не ползвах ръкавици, поради което ръцете ми станаха в цветовете на дъгата, но установих, че това мастило, за разлика от едновремешното за HP, с което имам опит, се измива доста лесно с търкане с домакинска гъба, а каквото е останало – с белина.

Използваното мастило на Инктек според мен се справя не по-зле от оригиналното мастило. Отпечатаните няколко снимки на оригинална Канон-ска фотохартия изглеждат перфектно – няма разляти цветове, няма кофти преливане, няма проблеми със съхненето на снимката, няма замазване, няма десатурирани цветове…

И така, надявам се съм бил полезен на чудещите се между оригинална мастилница, заместител, пълнене някъде или пълнене в домашни условия. А за тези, използващи само оригинални мастилници – хора, не си струва, наистина няма разлика в печата. Много по-добре е парите, които ще инвестирате в оригинални мастилници, да ги инвестирате в качествена оригинална фото хартия. Пробвах с няколко вида друга и с никоя не постигнах качеството, което постигнах с оригиналната канон-ска фотохартия, а мастилото е едно и също.

Това е от мен, надявам се не съм станал досаден и съм бил полезен на някой.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: autosvet   
Дата:   18-08-09 16:28

Аз ги дупча отгоре над резервояра с бормашината и 2мм свредло. Отдолу слагам оригиналните оранжеви запушалки (които се чупят първоначално) и ги стягам здраво с ластик. Със спринцовката бавно пълня, лепя отгоре тиксо и тогава махам тапата оставям за малко на салфетка за да видя дали не тече. Досега не ми се е случвало. Ръкавици задължително. Хартията на Илфорд не е по-лоша, но пък е по-евтина. Мастилата са ми от Прокарт.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   18-08-09 17:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dedopop   
Дата:   18-08-09 20:42

Повече от година си седят снимките на силно осветено място, но все пак слънцето не ги грее директно. Не са мръднали. Хартия илфорд, най-евтината, мастила от Прокарт. Качеството за мен е перфектно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: autosvet   
Дата:   18-08-09 20:48

Аз ако искам да изкарват векове ще отида да си ги извадя на профи машина като предварително направя тестови копия за да няма разминаване в цвеотовете.
Не виждам логична мисъл в това да си взема домашен принтер за 200лв и да давам по 100лв за комплект консуматив за по 25-30 снимки А4 и 200 страници текст.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: NeDDRaG   
Дата:   18-08-09 21:05

Хм... Едно време пъних, ама качеството на пълнените въонще не е същото. Още повече, че не можеш да ги пълниш до безкрай. Протичат, оставят "опашки", засъхват... Въобще мизерия.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dvda   
Дата:   18-08-09 21:32

Преди няколко месеца имаше тема как се пълнят със спринцовки (абокати). Аз си пълня мастилниците така и нищо не капе.


това е темата

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=938585&t=938585&offset=all&&phorum_uriauth=#reply_938585



Публикацията е редактирана (18-08-09 21:33)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   18-08-09 21:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Tekumze   
Дата:   18-08-09 22:52

Няма смисъл, качеството страда доста .... но за по-непретенциозни неща става....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: autosvet   
Дата:   18-08-09 22:53

Моите снимки които направих преди малко на брата в хола за паспорт (имам си осветление де) са по-добри от тези във фотото така, че ми дреме дали било еднодневка - за 18 стотинки има 8 снимки, а не 4 за 6 лева. Прост пример.
Иначе аз си вадя на А4 стойностните снимки и не виждам чак такава разлика между оригинални мастила и заместителите защото ползвам качествена хартия.

Пигментни мастила това означава Епсън - за домашен принтер без ежедневно натоварване е самоубийство защото бързо ще му се запушат пиезокристалните инжектори.

Човек защо си мислиш, че не сме прочели това онова и не сме си направили сметката?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   19-08-09 00:43

autosvet
мани ги тия Епсон, имах модела 1520, за 8 години дори веднъж ми запуши дюзите, ама сега взе, че се скапа окончателно.
Ми ако на всеки 8 години сменям принтер де ще му излезе края [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: guben   
Дата:   19-08-09 11:50

Нищо не казвате за най-евтината хартия АРО.Аз мисля,че дълготрайноста на отпечатъка зависи повече от хартията, а не от мастилата,които влизат под желирания и слой.
Дали същите мастила от 4500 важат и за канон 4600?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   19-08-09 12:02

Никога не знаеш, каква ще бъде съдбата на една снимка "за семейния албум"

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dil_stil   
Дата:   19-08-09 12:14

guben от Про карт написаха, че стават за 4600, ние ги ползваме добри са, за мен основен проблем е, че ми синеят малко снимките, а аз харесвам топлата гама...и друг проблем с който немога да се справя - корекциите, които правя през програмата на принтера в цветовете не се отразяват на копието изобщо, трябва да ги направя през шопа, за да са актуални, друг има ли такъв проблем...
...относно хартиите много съм доволна от китайските на про карт 260гр. Премиум глоси

Отговори на това съобщение
 Re: Полезно за притежателите на Canon Pixma IP4500 и всички с мастилници CLI8/PGI5
Автор: sirkhann   
Дата:   26-08-09 16:52

autosvet - не е необходимо да е само Epson. Може да е някакъв HP с Lucia мастила (Pro 9500, MX7600, iX7000, въпреки, че последните два са CMYK принтери и вероятно имат отвратителна гама...), а също и новите HP с отделни мастилници (8850 май).

Между другото- мен много ме блазнеше да си взема някой евтин кютук HP със сиви мастила за ЧБ, ама нямат хубави евтини модели за целта. Някой има ли идея дали става хубаво ЧБ с лазерен и дали може да се печата върху по-хубава хартия... някакава?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   26-08-09 18:01

Измекярски истории [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alex070707   
Дата:   26-08-09 21:45

Аз съм с pixma MP140 супер си е [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   26-08-09 22:57

То и аз имам няколко комплекта "водни" боички, дето са супер, ама... кажете за лазерните дали печатат като хората ЧБ върху дебела хартия???

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alex070707   
Дата:   27-08-09 12:50

sirkhann зимаш си 1 такъв и нямаш грижи



Публикацията е редактирана (27-08-09 12:50)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   27-08-09 12:59

Такива имам два, ама нещо е много неудобен за малки формати...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »