Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Митове и легенди II - DLP или LCD проектори???
Автор: matasel   
Дата:   01-07-09 12:10

Според моето скромно мнение на редови гражданин има доста "ФАКТИ" и "ТЕОРИИ" от фотографската практика, които ако не изцяло, то поне частично са АНТИФАКТИ или АНТИТЕОРИИ. Та предлагам в тази тема да поразнищим някои от тях. Ще предложа първия мит в следващия пост, за да може да се добавят и следващи митове чрез редактиране. Ше се радвам ако в темата се запази добрият тон и се привеждат логични аргументи и доказателства за тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: matasel   
Дата:   01-07-09 12:10

1. АНАЛОГОВА ЛИ Е ФИЛМОВАТА("АНАЛОГОВАТА") ФОТОГРАФИЯ.
Без да претендирам за абсолютна терминологична точност ще напомня, че под аналогова величина се разбира такава величина, която може да заема произволна стойност, т.е. стъпката на промяна на тази величина може да бъде безкрайно малка. (Разбира се в рамките на класическата, а не на квантовата физика) И един пример свързан с темата: ако свържем една лампа през един потенциометър (реостат, но не класически жичен) към източник на енергия, то регулирайки плавно тока през лампата можем да изменяме плавно интезитета на излъчената светлина. Ако свържем обаче същата лампа през един стъпален превключвател или през "класически" жичен реостат, тогава интензитетът на лампата ще може да се изменя на стъпки, броят на които зависи от броя на позициите на превключвателя или от броя на навивките на реостата.

Сега отново към фотографията. При "цифровата" фотография матрицата се състои от "пиксели", всеки от които представлява един фотодиод свързан към малък кондензатор. Колкото по-силно осветен е фотодиодът, толкова по-голям ток протича през него и толкова по-голям заряд се натрупва на кондензатора. Дотук в класически смисъл процесът е аналогов, но в квантов не е, защото фотоните са дискретни, а и зарядът се "състои" от електрони, които между другото никак не са много като брой, особено при "дребните" пиксели и слаба интензивност на светлината. Така че още оттук процесът е дискретен, макар и от гледна точка на квантовата физика. След това сигналът от всеки "пиксел" се усилва (аналогов процес) и дикретизира по ниво, което го преобразува в дискретен (цифров) сигнал - вече и в класическия смисъл.
В заключение при "цифровата" фотография имаме определен брой пиксели, на които се разделя образът, т.е. пространсвена дискретизация, както и дискретизация по ниво на сигнала, получен от всеки "пиксел".

При филма имаме фотографска емулсия, съществената част на която са малки, но все пак с КРАЙНИ размери, кристалчета от сребърен халогенид. Когато във всяко едно от тези кристалчета попаднат определен брой фотони по време на експониране, се формира скрит образ, който след проявяване (превръщане на халогенида в метално (черно) сребро) се превръща във видим образ. При това, доколото си спомням, кристалчето не може да бъде проявено частично, а или се превръща цялото в метално сребро или си остава непроявено.

Извод - при филмовата фотография имаме краен брой кристалчета от сребърен халогенид, които са разположени хаотично в емулсията , т.е. отново имаме дискретни "пиксели" и след проявяването всеки "пиксел" може да има САМО 2(ДВЕ) нива черно (0) или бяло (1), което е равносилно на еднобитово преобразуване. Разбира се поради големия брой на кристалите, случайното им разположение и различния им размер се получават много нива и плавни тонални преходи, но тези нива не са безкраен брой, както би трябвало да бъдат при аналогов процес.
Та въпросът ми е: Къде е аналоговото тук? И кое всъщност е "по-аналогово" или кое може да даде повече нюанси и по-плавни преходи - фотографията с матрица или фотографията с филм?

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: matasel   
Дата:   01-07-09 12:10

2. DLP проекторите са по-добри от LCD!?! До скоро бях убеден, че е така, но вече се колебая сериозно. Да уточня - говорим за проектори от един и същ ценови клас, което ще рече, че трябва да сравняваме 1DLP и 3LCD проектори, тъй като 3DLP проекторите са в съвсем друг ценови клас - поне за сега. (Под 1DLP проектори се разбират проектори с 1DLP чип и така нареченото "colour wheel", а под 3LCD - проектори с 3 LCD матрици.) В момента това са масово разпространените проектори на достъпни цени за домашно кино и мултимедейни представяния.



Публикацията е редактирана (17-07-09 14:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: matasel   
Дата:   01-07-09 12:11

3. Трети мит

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: matasel   
Дата:   01-07-09 12:11

4. Четвърти мит

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: bgprinter   
Дата:   01-07-09 12:41

[smilie24] Накрая да не стигнем до извода, че радиоприемникът и фотоапаратът са едно и също нещо [beer] [beer] [beer] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: El_Fuego   
Дата:   01-07-09 12:43

Дай първо да решим светлината вълна ли е или частица.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Тед   
Дата:   01-07-09 12:51

Уважавам Myth Boosters [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: taricate   
Дата:   01-07-09 13:01

Аз пък си мисля, че разсъждаваш погрешно - няма "безкрайно" малко/голямо !!!
Съжденията са верни, но на практика не е така.
Давам пример:
аналоговият аудио сигнал е хармоник,изменящ се във времето (ако си представим графиката,която е синусоида).Тази крива се изменя, с течение на времето със стойности, близки, или далечни една от друга... Идеята е след това, чрез определен алгоритъм да може да се преобразува максимално точно, всяко изменение на аналоговия сигнал - това е дигиталното !!!


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ilcoin   
Дата:   01-07-09 13:09

хахаха, El_Fuego [smilie24] [smilie24]

Аз залагам на корпускулярно-вълновия дуализъм на светлината [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: slivenski   
Дата:   01-07-09 13:30

Черното и бялото цветове ли са или не са? [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: El_Fuego   
Дата:   01-07-09 13:33

Тази тема вместо Myth Buster ще вземе да стане Myth Booster.
[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Тед   
Дата:   01-07-09 13:40

Като няма ловци, ще има поддръжници на митове [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: nrk   
Дата:   01-07-09 13:45

...във фотографската практика ?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: PeterPAN   
Дата:   01-07-09 14:21

Колкото обектива е по скъп и по светлосилен толкова по убави снимки прай - Шъ Знайти[smilie5]

Същуту съ утнасъ и зъ телата както е казал мечо пух колкото повече толкова повече ....

[ezik] [beer] [shtrak] [thankyou] [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: ivodam   
Дата:   01-07-09 14:27

За мен е голям мит широко пропагандираното и в този форум от "разбирачите" прословуто експониране надясно. Изключително условна история в най-добрия случай.

Иначе по темата по-горе, интересно ми е все пак какво става и какво влияние оказват разстоянията между диодите, щото те са си дупки, които остават облъчени със светлинна информация, но непокрити, или по-скоро непрочетени пространства, така или иначе, колкото и да са малки. Това го няма като проблем при филма, и без да съм специалист-физик, си мисля, че там е ключът от бараката за аналоговостта. Щото колкото и малки и крайни да са кристалчетата, пространството между тях предполагам, че е пренебрежимо малко по сравнение с дупките между пикселите на матрицата. Разбира се, ако не съм прав, ще се радвам да ме облъчите, т.е. да ме светнете :)

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: tofo   
Дата:   01-07-09 14:27

Абе, това със само две нива при сребърния халогенид ми е мноого чудно....[smilie11] Сигурно ли е, че няма сиво...[smilie8]



Публикацията е редактирана (01-07-09 14:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: stoyan71   
Дата:   01-07-09 14:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   01-07-09 15:20

Любопитно, как ще потвърдиш или обориш нещо, когато не са ти ясни понятията.

Сигнал
Аналогов сигнал
Дискретен сигнал
Квантован сигнал
Цифров сигнал

Също така трябва да изясним, окото аналогов или цифров прибор е, както и мозъка, а както впрочем и светлинните източници, например Слънцето.

Освен всичко, струва ми се, че доста хора бъркат понятията 'Цифров' и 'Дискретен'.

Един пример [smilie5]

Имате тротоар от плочки. Те са очевидно дискретни (плочките). Пита се, плочките цифрови ли са? [smilie18]

После се замислете, защо всъщно цифровите фотоапарати се наричат 'цифрови'. [smilie7]

ПП: да не ми забравите мястото при титаните, ей! [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: bgprinter   
Дата:   01-07-09 15:30

"На практика обаче, всеки сигнал в природата е аналогов."

Данби, надяваме се това да не си го писал ти в Уики-то [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   01-07-09 15:37

Не съм бе... не съм чак такъв комсомолец [smilie18]
даже се въздържах по-горе да коментирам, че в тия текстове има и някой друг бисер. Ама това разбира се, за да елиминирам конкуренцията [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: matasel   
Дата:   01-07-09 15:40

Данби, благодаря за чудесните "препратки". Там могат да се намерят впечатляващи твърдения, като например:
"Цифров сигнал е аналогов сигнал който е дискретизиран във времето, и квантуван по ниво."
Е, все пак се е намерил някой, който е добавил:
Тази статия се нуждае от подобрение.
А дали наистина се нуждае, как мислиш, а?

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   01-07-09 15:45

matasel, горя от нетърпение да се запозная с твоята "научна" дефиниция на "цифров сигнал". [smilie5]

Аз мнението си за Wikipedia съм споделял не веднъж, но темата е за фотографията и митовете в нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: langel   
Дата:   01-07-09 15:50

Дупките се попълват от интерполацията.

Плочките обикновено се подреждат матрично, по определен математически модел, следователно могат да се класифицират като "цифрови".

Тъй погледнато излиза, че и киното, още от самото си възникване, е "цифрово" - всяка секунда се описва с определен брой кадри.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   01-07-09 15:51

Много теоритизирате...
Съвсем очевидно е какво е цифров сигнал и какво е аналогов сигнал. Или поне би било нормално да е очевидно за всеки, държал "Теория на сигналите" и излязал с оценка, различна от 2.00

Обаче също така е очевидно, че в случая това няма нищо общо.
Произхода на фрази от рода на "аналогова фотография" е съвсем друг - просто някой хора приемат в един момент, че "аналогов" е думата с обратно значение на "цифров" или "дигитален".
В тях термина "аналогов" или "аналогова" е употребен без да се разсъждава за неговия смисъл.

Също така - цифровите фотоапарати са цифрови не защото матриците им са цифрови устройства, а заради последавщата дигитална обработка. Пък май между матрицата и процесора в дигитална фотокамера има точно АЦП...

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: n1x0n   
Дата:   02-07-09 00:25

За мен е голям мит широко пропагандираното и в този форум от "разбирачите" прословуто експониране надясно. Изключително условна история в най-добрия случай.

Иво, прави ми впечатление, че ти като не можеш нещо - адски държиш да го пробутваш за невъзможно, невярно, условно и т.н.

Не те кефи - добре, ама айде не налитай на неща, дето хора доста по-напред от теб и мен в тази материя са ги демострирали че действат.

Ми то всяко едно експониране е "изключително условна история", реално погледнато.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: lax   
Дата:   02-07-09 01:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: pefoto01   
Дата:   02-07-09 01:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: ivodam   
Дата:   02-07-09 11:03

n1x0n: Ее, Никсъне, айде сега, молим, какво значи в случая да "не можеш" - не мога да си погледна хистограмата и да завъртя малко компенсацията към плюс, така че да се измести надясно? Не вярвам сериозно да го мислиш. Всеки МОЖЕ да го направи, и ще се убеди, че не дава кой знае какви резултати, а в ред случаи даже само може да влоши
нещата. Ето защо че това е мит не е само мое мнение, виж например тука:

http://www.rags-int-inc.com/PhotoTechStuff/ETTR/


И не е само това, в нета изобилства от мнения, че това е мит от времето на филмовата фотография, и т.н. Т.е., първо, това не е мое лично мнение, щото "не мога", второ, доказва, че наистина нещата не са еднозначни.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: matasel   
Дата:   02-07-09 11:07

Здравейте,
За съжаление до този момент не виждам нито един коментар по темата, а именно аналогова (непрекъсната) или дискретна е филмовата (сребърно-халогенната) фотография.
Нека да оставим термините на мира - те не винаги са точни и едва ли ние ще успеем да ги направим по-точни - аз лично такива претенции нямам.
Както вече писах, емулсията се състои от отделни (дискретни) кристали (обуславящо крайната разделителна способност на фотоматериалите) и освен това след експонирането и проявяването всеки кристал може да има само 2 състояния: проявен (черен) и непроявен (безцветен, който след фиксирането се отстранява напълно).
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   02-07-09 11:08

ivodam, какви хистограми, от времето на филмовата фотография..... [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: ivodam   
Дата:   02-07-09 11:13

danbi: Става въпрос не за самата хистограма, а за това да се бута компенсацията към плюса дее (то пак е надясно), айде сега, не се прави, че не разбираш.



Публикацията е редактирана (02-07-09 11:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   02-07-09 11:36

matasel, проблема в който си се оплел произлиза от това, че не дефинираш ясно понятията и съответно въпросите си.

Първо, понятието 'филмова' фотография не се свързва само със сребърно-халогенидната фотография. Дори в известен смисъл, употребата на термина 'филмова' фотография в този форум доста рядко се свързва именно със сребърно-халогенидни емулсии.

Второ, трябва да правиш съществена разлика между дискретна и цифрова.

Тук ще се въздържа от дефиниции, а вместо това ще обърна внимание върху думичката 'дискретен'. (търсете си сами дефинициите)

Тази думичка описва обект или явление, което може да бъде измерено, оценено. Въпроса за точността на измерването или оценката е всъщност разликата между 'филмовата' и 'матричната' фотография.

В този смисъл популярния писател Кен Рокуел има доста интересно прозрение за 'истинския RAW' което се състои в това, че при цифровата матрица, каквото си дискретизирал, си го направил в момента на снимането. Докато при снимането на светлочувствителен филмов носител, при заснемането и последващата химическа обработка ти извършваш само част от дискретизацията. Останалата част от дискретизацията може да извършиш с повече или по-малко съвършени инструменти по-късно, от което да получиш по-добре или по-зле дискретизиран краен резултат.

Нещата се усложняват допълнително и от нуждата да дискретизираш вече дискретни обекти, но това става вече твърде теоретично [smilie5]

По въпроса с крайната разделителна способност на фотоматериалите, нещата не са така прости. Първо, кристалите може да не са напълно проявени -- те И поради тази причина са с различни размери в крайна сметка. Освен това, сребърните кристали не са сами, те са част от емулсията, с която донякъде може и да взаимодействат (това, по отношение на черно/бялото). Не обсъждаш въпроса за цветните емулсии.... А най-важното в случая е, че кристалите в емулсията са както различни по размери, така и разположени тримерно в пространството, припокриват се и т.н. Различните методи на осветяване на емулсията дават съответно различна проекция. А от там и много повече нюанси на 'разделителната способност'.

Предполагам, заради последното много хора предпочитат да наричат филмовия носител 'аналогов'. За разлика от 'цифров', където нещата наистина са 'тука има, тука няма'.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matasel   
Дата:   02-07-09 12:30

danbi, благодаря за мнението ти. [beer]
Не съм твъдял, че всички фоточувствителни материали са на базата на сребърно-халогенни емулсии, но така или иначе тези емулсии са намерили най-широко приложение в обикниовената а и в много области на техническата и научна фотография. Не обсъждам въпроса за цветната фотография, защото там няма нищо принципно различно, поне в контекста на поставения въпрос.
Ще пропусна без коментар твърдението: Кои величини могат да се измерват и кои не и с каква точност може да става това - не е за тук просто[smilie2]

Ще се радвам да прочета и други мнения![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: borisyankov   
Дата:   02-07-09 13:29

ivodam, това въобще не е мит от времето на филмовата фотография. А статията която си дал е пълна с факти + странности + нелогични заключения.

Винаги е полезно като четем мненията и разсъжденията на някой фотограф, да видим и какво снима:
http://www.rags-int-inc.com/PhotoSamplers/

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: samadhi   
Дата:   02-07-09 13:41

Един основен мит за мен е че човек който има хапарат със сменяем обектив, може да натиска копчета,дзяпа в дисплея повече отколкто във визьора и мърда хистограмата насам натам се нарича фотограф. А профотографи са тия дето изкарват пари от щтракане- това е другият мит за мен [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Caro-Anton   
Дата:   02-07-09 14:11

Данби,
сподели с нас, понятието филмова фотография с какво още може да се свърже, освен сребърния халогенид? ... просто чуденка...

Друго... днес стоях по едно време и си мислех за цифрови процеси в биологични системи (то ест животински организми в моя случай)... не мога да схвана къде да търся цифровото в един човек... в крайна сметка, ако разглеждаме на ниско ниво, все се стига до две положения - тука има, тука нема...

... явно имам много свободно време за размисъл...

Аз съм мързелив фотограф, обичам да натискам копчето на фотоапарата повече, отколкото копчетата на компютъра... затова и не мога да се инфилтрирам в тази тема...

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Lalinda   
Дата:   02-07-09 14:14

pefoto1

Какъв символ въвеждаш за изписване на "ѝ"?

Много ме интересува.
Може и на лични.


Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: langel   
Дата:   02-07-09 14:15

Човешкият начин на мислене, самата втора сигнална система, философията и всички науки, са обвързани изцяло с математиката. Възприемането, анализа, описването и пресъздаването на природните явления, съответно, също са математически определени, дори и неосъзнато. Това обаче не означава, че всички тези процеси са "дигитални". За "дигитална" трябва да се счита само тази информация, която е "оцифровена"(дискретизирана), по специално създаден за целта математически модел (алгоритъм), а не следствие на естествен природен процес.
Писаната реч, записана с букви, думи, изречения (евентуално препинателни знаци и други символи и емотикони) дигитална ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: asahi   
Дата:   02-07-09 14:43

Админите на фото-форум са единствените апологети в световен мащаб на терминологията "аналогова фототехника". С това не целя да ги обиждам или възхвалявам ненужно, а да им припомня самотността в това им начинание.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: El_Fuego   
Дата:   02-07-09 14:55

asahi [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: ivodam   
Дата:   02-07-09 14:56

asahi: На върха винаги е самотно...

[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   02-07-09 16:19

caro-anton, интересен въпрос. Може би изречението ми не беше построено правилно, за което се извинявам.

По-скоро имах в предвид сребърните 'зърна'. В цветния филм, когато е необработен има сребърен халогенид. Но в обработения цветен филм няма нито сребърен халогенид, нито сребро (поне не би трябвало да има, ако е обработен правилно :))

А за биологичните системи -- да, така е, но тези неща са всъщност дискретни. Което не означава непременно, че са цифрови.

Най-общо казано, нещо е цифрово, защото се обработва обработва с цифров алгоритъм.

Инак и аналоговата изчислителна машина ще се окаже цифрова [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: taricate   
Дата:   02-07-09 16:33

danbi,
Сядай - 6+ !!! [smilie24]
Единствена забележка:
"Най-общо казано, нещо е цифрово, защото се обработва обработва с цифров алгоритъм.

Просто алгоритъм... без цифров !
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   02-07-09 16:40

може ли само да споделя... много, ама много ми липсва емотикон на човече дето замислено се чеше по темето

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: грегари   
Дата:   02-07-09 16:42

аз пък като по-прагматичен човек си обяснявам нещата простичко.
едно време като си правихме 15ти презапис от магнетофонните ленти и касетите, винаги след всяко копиране качеството се сговняше все повече и повече. а при мп3-ките не е така.

същото е и при репродукциите на снимките и копи/пейст на джипе-ците.

а колкото до хората - не са циврови.
на никакво ниво. щото не можеш да възпоизведеш две абс. единтични копия. винаги, всеки е уникат.(даже клонингите)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matasel   
Дата:   02-07-09 17:07

Лелее, тук чак и до клонинги се стигнало и до цифрови и аналогови ЧОВЕЦИ. Даже и въпрос има как да пишем "ударено И" само дето човекът, който го умее го използва мнесто "Й".
А на въпроса на "caro-anton" дали има "безсребърна" фотография отговорът е ДА, ИМА и то на най-различна основа. Една от възможностите е Хромови съединения, другата са полимери. Дори разтвор на плексиглас е известен и много добър "ресист" са електронно-лъчева фотография.
Освен това и т.н. електрофотография, на които някои викат "Ксерография", а ние направо му викаме "Ксерокс".
Знам и други разни, но едва ли знам всички.[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: lavrentii   
Дата:   02-07-09 17:22

Аз съм лаик, но дигитално не е ли това, което използва битове като основа за съхраняването и обработката на информация?

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: harvester_vn   
Дата:   02-07-09 18:25

Заглавието на темата е "Митове и легенди във фотографската ПРАКТИКА" а аз засега не виждам обсъждане на нещо практическо.
ivodam спомена нещо от практиката, но нищо не се получи по-нататък. Спорът кое какво е може и да е интересен, но не виждам какво практическо приложение имат тези разтегливи теории.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Caro-Anton   
Дата:   02-07-09 18:31

Метасел, забрави да споменеш любимите ми железни комплекси, без които не бихме могли да се радваме на явлението "пруско синьо" или цианотипия... [shtrak] [shtrak] [shtrak]

Добре, поне се успокоих, че няма цифрови хора... че взех да се притеснявам днес... понеже невроните реагират на принципа - или всичко, или нищо, което е "тука има, тука няма"... и малко бях озадачен днес... защото за мен нервонът е като черешката на сладоледа... уж най-умната клетка в човешкия организъм... за растителните не зная...

Физиката има много богат набор от уравнения, които описват процесите в природата, но, доколкото съм физик, схващам, че това се прави с известно приближение... (волокине, къде си?)

... апропо... харесва ми, когато някой филмовак каже - обичам филма, защото там са истинските цветове... като снимах първата велвия, чак аз се шашнах от цвета на тревата и небето... то няма такива цветове в природата никъде...

също ми харесва, когато някой пишман дигиталист каже, че възможностите на лайката (имайки предвид малкия формат) били еди колко си мегапиксела... с кой филм? какъв обектив? какъв проявител? какво копиране?...

един чичко ми каза в един форум преди много време, когато се чудех каква е разделителната способност на обективите ми - пиленце, харесват ли ти снимките? - Отговорих с "да". - Ами, тогава, снимай си и не се занимавай с глупости, защото ти не снимаш от статив неподвижни обекти...

явно работното време е свършило и имам малко време преди да ида да видя една изложба... (този път, по изключение, фотографска)...

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Caro-Anton   
Дата:   02-07-09 18:39

Добре, почваме да морим митовете в маранята... (това е от оня виц, ама няма да го разказвам тук, че ще ме баннат за неприлично поведение)..

МИТ

Теза
Всеки начинаещ реве за техника. За да прави добри снимки.

Антитеза
Няма нужда от някаква скъпа техника, за да се получават смислени и въздействащи кадри.

Синтеза
Когато техниката се използва с необходимата вещина, се получават добри снимки, независимо от нивото на техниката.


МИТ

Теза
Начинаещите искат да снимат всичко - портрет, пейзаж, макро, улицата. Искат всичко в един фотоапарат.

Антитеза
Не е възможно да сме добри във всички жанрове на всички изкуства. Човек трябва да може да усети какво го влече...
Мен ме влече джаза, но това означава ли, че трябва да си купя тромпет, флигорна, саксофон и туба? Саксофонът стига, нали?

Синтеза
Обединена с антитезата в горните редове

...

лека вечер от мен

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   02-07-09 18:39

Лошото на не-сребърните емулсии е много ниската чувствителност. Но май напоследък стават модерни за хартията?

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Caro-Anton   
Дата:   02-07-09 18:47

Ами не зная дали стават модерни, аз преди 10 години вече бях надул гайдата за цианотипия, но се срещнах с една госпожица, която преди известно време ми светна с една лампичка... и ето ме, стоя и въздишам по липсата на слънце, че не ми се копира в това облачно време...

Но пък е много вълнуващо да се копират снимки на светло... просто няма нищо общо с тъмната стаичка...

Появиха се хубави хартии... едно време в България на какво да прави човек благородни процеси, като нямаше ни пари, ни стоки, ни нищо... камо ли хартия...

Данби, вади на баба си бокса, слагай ролфилм и снимай, после две стъкълца на слънце за 5 мин и си готов откопирал първите кадри... само от Теоком си вземи зелен фериамониев цитрат и червена кръвна сол ... и почвай...

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: lakosta   
Дата:   02-07-09 19:39

[beer]
цифровите фотоапарати са характерни с по големи цифри въпреки промоциите[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Canon   
Дата:   03-07-09 00:46

написа:


> Тук ще се въздържа от дефиниции, а вместо това ще обърна
> внимание върху думичката 'дискретен'. (търсете си сами
> дефинициите)
>
> Тази думичка описва обект или явление, което може да бъде
> измерено, оценено. Въпроса за точността на измерването или
> оценката е всъщност разликата между 'филмовата' и 'матричната'
> фотография.

Горките аналогови обекти. Въобще не могат да бъдат измервани и оценявани, щото не са дискретни.
Данби, поздрави за петъчните бисери, днес е твоя ден
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Canon   
Дата:   03-07-09 01:00

Аналог, аналогично, аналогичен....
Смислово означава много близко подобие на оригинала. По някакви параметри.
Дали всъщност (това си мое мнение) дигиталната фотография не е по-близо до това определение, поне според качеството на образа, което е доста по-близо до образа на оригинала, отколкото "филмовата"

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: vgramatikov   
Дата:   03-07-09 01:23

1 Мит. Като си купя д700 и сигма 50 1.4 ще правя острилки като нави.
Грешите:Тва го може само нави,без значение тялото и обектива [smilie18]

2 Мит. Като си купя фуджи С5 про ще почна да снимам като Бони.
Грешите.Така снимат само малко или много можещите фотографи без значение тялото и обектива.

3 Мит.Като си купя 300мм ф/4 + 1.4 тц ще направя яки кадри на птици.
Грешите:Пд си взе и все още пуска бози.

4 Мит.Ще си купя 5д2 и ще правя снимки като на иводам.
Грешите.Единствената 5д2-ка с читав автофокус е на иводам.Вие не сте иводам следователно автофокуса ви ще е калпав.

5 Mит.Пентаксия кит е по добър от Никонския и Канонския

6 Мит.Пазарния дял на олимпус е малък.
Грешите:Пазарния дял на олимпус е 100% понеже тяхния пазар е отделен [smilie18]

7 Мит.Сони ще измести Канон и Никон от лидерските позиции.
Грешите.Историята е показала ,че в специализираната техника печели уникалноста и качеството не количеството и производствените мощости.

8. Мит.Рейтинг Б са само способни фотографи.
Грешите.Рейтинг Б се става като имаш приятели рейтинг Б.Тоест това е секта.

9. Мит. Канон е по добър от Никон.
Грешите.Единственото тяло което няма аналог и конкуренция спрямо Никонските си аналози е 5д2.
Всички останали тела са по слаби по повечето параграфи.

10. Мит.Като си купя ДСЛР ще почна да снимам по хубаво.
Грешите.С ДСЛР почвате да снимате по лошо.Защото там наистина снимате вие.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   03-07-09 10:02

Canon, аналогичен случай, в наше село...

Както казах, съчувствам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Canon   
Дата:   03-07-09 10:09

Аналогичен случай с ротния фатмак.
Много обичаше да репликира:
"Не съм казвал, ноооо ... пак ще повторя"
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: matasel   
Дата:   03-07-09 10:39

Деразайте, моля, че идва време за следващия мит.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: vgramatikov   
Дата:   03-07-09 13:09

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Lalinda   
Дата:   03-07-09 15:05

11-ти мит.
Истинската фотография е чернобялата.

12-ти мит.
Бъдещето е на цветната фотография (приписва се на Хитлер).

13-ти мит.
Фотографията е изкуство.

14-ти мит.
Фотографията е занаят.

15-ти мит.
И аз мога така.

16-ти мит.
Никое изкуство или наука не е било подлагано на такава степен на презрение и на предположението, че майсторите му са такива без да си дават много зор. (Хегел за философията, но заето от Бурдийо и други за фотографията).

17-ти мит.
Изображенията надживяват хората, изобразени на тях (филмова фотография).

18-ти мит.
Изображенията умират преди хората, изобразени на тях (цифрова фотография).

19-ти мит.
Фотографията създава образи, които са нетрайни.

20-ти мит.
Фотографията не създава образи, които не са нетрайни.

21-ви мит.
Фотографската практика е спонтанно и дълбоко индивидуално занимание.

22-ри мит.
Фотографската практика е добре структурирана и систематизирана културна дейност.

23-ри мит.
Практикуването на фотография зависи от културния и икономическия потенциал на практикуващия.

24-ри мит.
Не казвам! Изненада!

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: tziko   
Дата:   03-07-09 15:31

За 17тия може да се поспори дали е мит. а 20тия направо ме срази (не можа да не ме срази)

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: IvoZafirov   
Дата:   03-07-09 15:37

Абсолютен мит е, че голяма част от пребиваващите във ФФ могат да снимат

В тях влизат и Б-та...

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: kaiser.soze   
Дата:   03-07-09 15:40

митовете не са това което бяха [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: ivodam   
Дата:   03-07-09 15:44

Ти не си ли Беееее бе, адашче? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: IvoZafirov   
Дата:   03-07-09 15:47

ми аз не съм се изключил бе адашче
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   03-07-09 17:38

много митологични станаха митовете

всички мълчат като партизани и нищо не казват! [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: trace74   
Дата:   03-07-09 22:03

А това наистина ли е така?
Книгата е "Летящият цирк на физиката"

http://photo-zona.net/images/user31517/album18277/large/1246647637_abbr5980_P1200289.JPG



Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: penchev79   
Дата:   03-07-09 23:02

аз предпочитам следните понятия :

- класическа фотография или фотография по класически процес
- дигитална фотография (където името ясно обяснява, че процеса на съхранение и последваща обработка на информацията е посредством електроника/компютри)

така няма място за такива "разсъждения" :)

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: nelvis   
Дата:   04-07-09 00:54

Poneve nqmam време да чета всички глупости,написани по темата,ето мнението ми с няколко думи:matasel,явно от електроника разбираш,но с теорията на добрата стара и адски трудоемка сребърна фотография си скаран.Латентният образ не се изгражда от кристалите на сребърните халогениди,а вътре в тях,т.е. в дефектите на кристалната решетка и впоследствие при окислително-редукционният проявителен процес се натрупва метално сребро,пропорционално на големината на латентните ядра,а пропорционалното е синоним на аналогово,т.е.имаме един плавен процес на чернеене на фотографската плака.След което фиксирането цели освен прекъсването на пр. процес,да отстрани останалите кристали на ср.х-ди,като ги превърне в разтворими във вода комплексни съединения.В резултат остава един мно-о-о-о-го плавен,полутонов,аналогов, тоест ,образ.Така че прегърни тази истина и не я обиждай на мит.Всъщност мит са знанията ти по въпроса.Ако искаш да се поограмотиш,чети "Теория на фотографския процес" на Т.Х.Джеймс,но това вече е празна работа,ако ме питаш....Хайде ,със здраве и не се обиждай........

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: bozo   
Дата:   04-07-09 02:40

Без да засягам никой, но тази тема лека-полека тръгва по пътя на тиристорното управление...

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   04-07-09 08:03

pd написа:


> 3 Мит.Като си купя 300мм ф/4 + 1.4 тц ще направя яки кадри на
> птици.
> Грешите:Пд си взе и все още пуска бози.
>

Абе, pd, голямо си диване [smile] [smile]
що да са ти бози кадрите с птици - аз например ги харесвам, ставаш все по-добър с времето [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: alextu   
Дата:   04-07-09 08:52

За Матасел - за разлика от цифровата, филмовата фотография е аналогова по отношение на предаването на цветовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Canon   
Дата:   04-07-09 09:15

nelvis
Я не въвеждай нова митология.
Някаквато условна пропорционалност на големината на латентните ядра има подобна еквивалентност като пропорционалност при сензора, но това е само частично.
Това е пример за конкретен сензор.
http://home.comcast.net/~NikonD70/GeneralTopics/Sensors_&_Raw/Sensor_Analysis_Primer/Photon_Transfer...


Реално, при сребърно-халогенидната фотография нарастването НЕ Е пропорционално. Тази пропорционалност е също такъв мит, защото имаш закон на Шварцщилд според който, нарастването е експоненциално и е различно за различните емулсии.
Ако не се лъжа, е свързано и с маскиращата роля на вече експонирания сребърен халогенид.


Прекъсването на проявяването се прави с киселинни стоп разтвори, а не с фиксажа. Подкиселяването на фиксажа е това, което ДОБАВЯ стопиращо действие (проявителя е алкален разтвор), но това не е присъща функция на фиксажа

Не съветвай кой да се ограмотява, преди сам да си го направил със себе си.


Та се сетих за поредния мит:
За получаване на видим образ на сребърно-халогенидна емулсия е необходимо да се прояви филма/хартията (т.е. да се обработи с химикали)

Образа се получава без никакви обработки. Прост експеримент го потвърждава. Контактно се експонира снимка на контрастен технически филм върху фотохартия в продължение на 1-2 часа на директно слънце. След махането на тех.филм, отдолу, на фотохартията се вижда копие на образа.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: luboombre   
Дата:   04-07-09 09:19

25-ти мит.
Всички ползват легален PHOTOSHOP

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tvk75   
Дата:   04-07-09 09:20

Тук почти всички не внимават по темата, а се надявах да прочета нещо ново и интересно.
Каквото и да се пише тук, истината е, че в нашата природа всичко има крайни величини, т,е, всичко е дискретно. Изводи може да се правят оттук нататък вече. Или както е казал един тип "две неща са безкрайни на този свят-човешката глупост и вселената, като за второто не сме сигурни"

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Canon   
Дата:   04-07-09 09:49

alextu написа:

> За Матасел - за разлика от цифровата, филмовата фотография е
> аналогова по отношение на предаването на цветовете.

Усреднена спектрална чувствителност на цветен филм
https://photo-forum.net/static/forum/2009-07/rdjq2391.JPG


http://www.sapiens.itgo.com/documents/foto/photo/images/sensitation%20color%20film.jpg




Усреднена спектрална чувствителност на матрицата на K100D
https://photo-forum.net/static/forum/2009-07/rdjq2391.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2009-07/qgao6318.JPG


http://newarts.com/images/Bayer-W47B.jpg



Не позна, има видимо липсващи области в спектъра, опитай отново...

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   04-07-09 10:26

За къде сме без диаграми и високопарни твърдения.

Когато кажеш нещо от сапунената кутия, то става истина. Направо ви се чудя, защо не станете политици... вий си знаете кои [smilie3]

Най-обезпокоен съм, че се опитвате да ми отнемете узурпираната от мен първа класация за тюрлю-гювеч! [ezik]

ПП: уф, омота ми се поста...
Няма да се разсърдя на Canon да сподели масов химически процес със стоп разтвор. Различен от "сипваме там малко оцет, лимонтузу или сярна киселина"...

Пък за ефекта на Шварцщилд (щото то не е точно "закон").... [smilie3] [beer]



Публикацията е редактирана (04-07-09 10:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: bgprinter   
Дата:   04-07-09 10:51

Това за което се спори тук е отдавна сдъвкано на така наречената копенхангенска конференция по физика.
Фотографската плака е типичен проявител на така наречения принцип на кореспондиране, т.е. квантовата механика и класическата за големи квантови числа не се отличават една от друга асимптотично в резултатите си. В началото на осветляване на една снимка прекъснем процесът и проявим - то там няма да намерин нищо подобно на образ, а "случайно" пръснати тук там бели "точки". Ако прекъснем осветляването на плаката малко по-късно то ще имаме някаква друго разпределение, точките ще са се увеличили, но за образ още далеч да се говори. И едва когато количеството на тези "точки" тане достатъчно голямо, може да се види нещо като образ, които става "истински" едва при правилна експонация на плаката.

П.п точки използвам за по-лесно онагледяване на резултата или картината.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: nelvis   
Дата:   04-07-09 10:52

Цаноне,една вечер преди години ти го зачуках на тема ШварЦШИЙлд-ефект,но явно не си си взел поука.Рязкото прекъсване на проявяването става със стоп разтвор ,брато.След като натриевият тиосулфат трансформира кристалите на AgHall във разтворими съединения,как ще продължиш проявяването,че не мога да се сетя.А що се отнася до пропорционалното натрупване на сребро,то става в проявителният разтвор,а Шварцшийлд -ефекта е ефект не на проявяването,а на експозицията.Човек на възраст си ,не се излагай така.На младите им е простено,те не четат,но ние сме стари кремъклийки от миналия век и не може така.....

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: jivkojj   
Дата:   04-07-09 10:54


Автор: Canon
Дата: 04-07-09 09:49

alextu написа:

> За Матасел - за разлика от цифровата, филмовата фотография е
> аналогова по отношение на предаването на цветовете.
....

Не позна, има видимо липсващи области в спектъра, опитай отново...


Егати капацитетите са някои тука. Че и с претенции! [smilie10] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   04-07-09 10:55

bgprinter, аз се въздържах, ама.. сега теб ще дъвчат [smile]

Най-малкото не си уточнил, дали точките са аналогови, дискретни или цифрови [smilie18]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: bgprinter   
Дата:   04-07-09 11:06

"Най-малкото не си уточнил, дали точките са аналогови, дискретни или цифрови"

И аз много се замислих дали да говоря за точки, че това отделна и сложна тема, но си мислих, че понятието точка би могло да кореспондира с пиксел, а хората поне пиксели са виждали достатъчно на екрана увеличавайки онова което са снимали.
За дъвкането няма проблем, стига да стигнем до консенсус. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: bgprinter   
Дата:   04-07-09 11:13

Нелвис не си прав с това "пропорционално". Всъщност "не си прав" не е точният израз, по скоро си объркан. Когато говорим за пропорция при изброими елементи става въпрос, че при едната са примерно Х на брой с тези свойства, при другата У на брой елементи. Всеки по отделно е или от сорта Х или от сорта У, а няма междинни нива.
Приложено това върху плаката имаш или черно или бяло, сивото се получава от много високият брой на бели и черни клъстери смесени по случаен начин. Начинът на смесване можеш естествено да променяш при проявяването, но не можеш черната да направиш сива, нито пък бялата. Можеш от черното да направиш или бяло или да го оставиш черно.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: bgprinter   
Дата:   04-07-09 11:28

Канон, тази диаграма с липсващите спектри не е в полза нито на едната теза нито на другата. Нещо може да е аналогово и да му липсват част от кривите, може да е дискретно и отново да липсват дискретни стойности или направо серия от дискретни стойности.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   04-07-09 12:12

Дотук изяснихме, че изображението от сребърни кристали е дискретно. Не за друго, ами защото е съставено от сребърни атоми и няма как една 'точка' да е по-малка от сребърен атом. За това надявам се няма спорове...

Това обаче не го прави цифрово.

Всеки път при подобни спорове ми хрумва, че в основата е неточната дефиниция на 'аналогово'.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Canon   
Дата:   04-07-09 12:56

написа:


> Няма да се разсърдя на Canon да сподели масов химически процес
> със стоп разтвор.

"Масов", алоьо, какво е това химично понятие. Новата "Данби химия" може би...
То и едноразтворни процеси (фиксиращ проявител или проявяващ фиксаж, кой както иска) има, но в случая колко често се прилага е без значение. Принципно фиксажа никога не е служил като стопиращо средство: Натриев тиосулфат, 250 г
Вода, до 1000 см3

Кисели соли и киселини за стопиране(като отделен разтвор или във фиксажа)
сярна, оцетна, борна, калиев метабисулфит, натриев бисулфит

"Масов" като израз се използва точно от политици, които нищо не казват. И от Данби и руснаците "...Сказали масовость!"

При обратимите процеси (това в градината на чукача nelvis ) след избелителя вече имаш позитивен образ, изграден само от непроявен халогенид. Има си "Масов" стоп разтвор. Дали ще го проявиш вторично до метално сребро и след това фиксираш или не, няма значение, образа си е реален и позитивен.
Фиксажа в този процес нищо не стопира (той е накрая и и преди него има няколко други процеса)
Аналогично при цветните процеси фиксажа има само една единствена функция - да отстрани нереагиралия сребърен халогенид, без да спира никакви появявания.

Явно Данби и Нелвис са бягали от часовете по обработки и са позабравили/не знаят много неща от химията на фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Canon   
Дата:   04-07-09 13:10

bgprinter,
Моята теза (тук във форума, отпреди над половин година) е еквивалентна на matasel-овата.
Отговора ми е към:

alextu написа:

> За Матасел - за разлика от цифровата, филмовата фотография е
> аналогова по отношение на предаването на цветовете.

Т.е и двете имат повече или по-малко прекъснат (дискретен) характер по отношение на предаването на цветовете.

Еквивалентно на схемите с припокриване при спектърите, припокриване на единичните дискретни стойности от сензорите се реализират чрез АА филтрите, които, омекотяват пикселните прагове, т.е., се внася частична псевдоаналоговост във получения образ

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Lalinda   
Дата:   04-07-09 13:24

Не, масов се използва за масово изкуство, каквото е фотографията.
[smilie3]

Практиката на фотографията, не само според мен, включва първо снимането (замислете се над това и ще ви стане тъпо), и дори най-първо избора на сюжет или жанр, и чаааак след това проявяване или пък прехвърляне (примерно) на файлове, да не говорим пък, че включва и гледането и консумация на продукцията.

Както и да е.

А изборът на сюжет и жанр май е тема, която е табу из фотофорумите...

Да ви върна малко в темата, така както е зададена от автора...

"Напоследък фотографията се превърна в почти толкова широко разпространено забавление като секса и танците - което означава, че подобно на всяка масова форма на изкуството, фотографията не се упражнява от повечето хора като изкуство. Тя е преди всичко социален ритуал, защита от неизвестното (аз не бих го превела точно така, здраве да е) и средство за власт."

Сюзан Зонтаг, За фотографията (гледам на гърба, че някога съм дала за нея цели 3 500 лв.), С., Златорогъ, 1999 г.
Оригиналният текст е от 1977 г., тъй че това напоследък се отнася за 30 г. по-назад...
[smilie3] [smilie3] [smilie3]

Опасявам се обаче, че точно тези социални аспекти на заниманията или забавленията (ви) не ви интересуват ни най-малко (вкл. данби, струва ми се).
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Canon   
Дата:   04-07-09 13:25

jivkojj
написа:

> Егати капацитетите са някои тука. Че и с претенции! [smilie10]
> [smilie18]

Започни да четеш за цветните пространства, щото и децата вече го знаят, че там са дефинирани липсите/неточностите при цветовъзпроизвеждането (обусловени точно от спектралната характеристика на РГБ филтрите). След това може и да може да даваш по-верни оценки.
Опа, забравих че си фен на Никон, а те са непоправими в злобата си към ника ми [smilie5] .

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: gbrain   
Дата:   04-07-09 13:40

Много сте се задълбали гледам. Вие физици или фотографи сте? Ако искате да се осведомите по тези въпроси се свържете с инженерите от никон и канон да ви обяснят малко за какво става въпрос. Кое е най-важното за една снимка? Въздействието от композицията, да усетиш идеята, чувства, емоции и т.н. Това е.



Публикацията е редактирана (04-07-09 13:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Lalinda   
Дата:   04-07-09 13:42

Мда, сетих, че напоследък на много места тук в сайта, пък и навън, някои автори твърдят, че трябвало да минат по целия път на фотографията и копират чуждите образци...

Предполагам, че и това, че, заемайки/купувайки чуждото вдъхновение ще създадеш шедьовър, също е мит...

Предполагам, че и професионалистите и художниците заемат вдъхновение от любителите, не само обратното...
[smilie3]

Дали бихте могли да развенчаете този последен мит от фотографската практика?


Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: caro-anton   
Дата:   04-07-09 14:18

ЛаЛинда, това, последното, не е мит, истина е. Много професионалисти се вдъхновяват от разни емоционизирани любители...

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: langel   
Дата:   04-07-09 14:23

това, че в природата има крайни величини, си го измисляме ние, за да можем да я изучаваме[ezik] в природата няма такиви неща като "крайна" или "дискретна" величина и въобще не и пука нито за цифрите нито за математиката. изобщо всичките ни закони важат само до 1х10 на n-та. От там нататък всичко е 100% аналогово[smilie18]



Публикацията е редактирана (04-07-09 14:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   04-07-09 14:50

langel по тази логика 'аналогово == непознаваемо, неизмеримо'.

Всъщност, 'аналоговото' е въпрос на възприятие. Всяко нещо, което 'наблюдателя' не може да дискретизира е аналогово за този наблюдател. (това си има и математическа терминология, с която често се злоупотребява... и в този форум)

Lalinda, а ти какво обяснение имаш за опитите ми да избягвам на всяка цена теоретичните постановки във фотографията от сферите на физиката, химията и най-вече математиката. Описването на тези процеси в подобни "научни" методи не би било от практическа полза на никого --- а това е все пак фотографски форум, нищо, че си чешем езиците и се закачаме.

Canon, не употребих "масов" в химическия или физическия му смисъл. Става въпрос за масово използваните (комерсиално, примерно) химически фотографски процеси. Както правилно си се сетил, има и 'едноразтворни' процеси. Но това няма нищо общо с темата.

А с взаимстване на чужди идеи шедьовър не се създава. Най-много да постигнеш по-добра версия от оригинала. В много редки случаи количествената разлика води до ново качество...

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: langel   
Дата:   04-07-09 15:10

по-скоро проблемът е, че човешката философия, логика, наука, математика поставят казуса "неизмеримо = непознаваемо". Иначе няма нищо лошо всичко да се цифровизира - стига да върши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: caro-anton   
Дата:   06-07-09 00:07

Хора, аз мисля, че математиката не обяснява нищо, така че разни математически постановки не биха имали значение за фотографията... обаче, друго нещо е физиката, защото това все пак е алфата и омегата... тя съдържа в себе си и математиката, и химията, и биологията... бих могъл да кажа, че има две науки - едната е философия, която е социална, и физика, която е природна...
относно фотографията... хубаво е да се знаят някои основни и важни неща... без трудносмилаеми подробности от квантовата механика...

Наскоро схванах, че май учените са се объркали за кварките и май електроните нямат градивни частици, самите те си били градивни частици... ?

И нещо четох за времето, че започнало да тече по-бързо... обаче нали времето е илюзия... здраве да е...

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Canon   
Дата:   06-07-09 00:45

danbi написа:


> Canon, не употребих "масов" в химическия или физическия му
> смисъл. Става въпрос за масово използваните (комерсиално,
> примерно) химически фотографски процеси. Както правилно си се
> сетил, има и 'едноразтворни' процеси. Но това няма нищо общо с
> темата.
>

Аз да разбирам ли, че обратимите (диапозитивни) процеси не са масови и комерсиални. Или само, че това си е лично твое разбиране за масовость

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   06-07-09 00:56

Моите разбирания нямат значение тук.

Но щом не желаеш да защитиш изказаната от теб позиция.. твоя си работа [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: bgprinter   
Дата:   06-07-09 01:35

Лангел, светът е дискретен, иначе какви проблеми настъпват, а всеки електрон е перпетум мобиле [smilie10]



Публикацията е редактирана (06-07-09 03:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: ivodam   
Дата:   06-07-09 09:55

caro-anton: А кво правиме със струните? [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: matasel   
Дата:   06-07-09 10:18

Темата доста се е развила.
Няма И да се опитвам да отговарям на всички.
Бих направил коментар на въпроса на trace74 .
Опитът на Ленд е много известен и доколкото знам описаният ефект се използва при цветния процес на Polaroid. Аз се каня да го повторя (опита, не процеса) от много години, ама още не съм се наканил. Що се отнася до описанието в цитираната книга - не мисля, че е терминологично точно, но като идея става. Ленд има сериозни статии по изучаване на човешкото зрение, една от които е публикуван в най-авторитетното научно списание.
За Едуин Ленд съм писал няколко пъти в този форум - той и неговата фирма Polaroid са колоси (според мен) във фотографската химия. Ленд е и един от първите (а може би и първият), който прави поляризационни филтри.

nelvis, не се обиждам - как можа да си го помислиш - и понеже аз се старая да не редактирам писанията си, можеш да видиш какво съм написал в основния си втори пост:
Когато във всяко едно от тези кристалчета попаднат определен брой фотони по време на експониране, се формира скрит образ, който след проявяване (превръщане на халогенида в метално (черно) сребро) се превръща във видим образ.
Не ми е ясно как от тези изречения правиш извода, че скритият образ се формира ОТ кристалчетата, а не в самите тях.
Разбира се ЦЕЛИЯТ скрит, както и видимият образ не могат да се получат в едно кристалче, а всъщност всяко кристалче носи част от този образ (независимо дали е скрит или видим). Спорен остава въпросът дали експонираното кристалче може да има различна степен на проявяване, в зависимост от броя на попадналите фотони (тук намесването на Шварцфилд не променя нищо, защото този ефект влияе само на линейността на процеса, но не и на монотонността на оптическата плътност, в зависимост от експозицията). Както казах според моите спомени от преди 25 години не може, но това все пак са спомени, а и не съм сигурен в достоверността на източниците, които съм ползвал тогава.

За непрекъснатостта на спектъра - Само един фотографски процес, донесъл Нобелова награда на автора си в началото на 20 век, дава спектрално вярно цветопредаване (и то при спазване на доста строги условия) - това е Липмановия метод. При него жълтото е 560-600нм, оражевото 600-630, синйо-зеленото 490-510нм (числата са по памет, но са близки до истината). Т.е. всеки спектрален цвят от обекта се възпроизвежда като спектрален, а не като комбинация от 2 или повече "основни" цвята. При съвременните фотографски методи - филмови или матрични "всички" цветове се синтезират от три основни цвята (RGB) или от допълнителните - пак три. И тогава жълтото вече не е 580нм и оранжевото 620, а и двете са комбинация от червено и зелено, но в различни пропорции. Така че, ако на снимката виждаме зелено + червено и го възприемаме като жълто, по никакъв начин не можем да познаем дали в снимания обект е имало зелено + червено или там е било наистна спектрално жълто.[beer]

danbi, ти наистина нямаш умора[beer]
Всъщност, 'аналоговото' е въпрос на възприятие. Всяко нещо, което 'наблюдателя' не може да дискретизира е аналогово за този наблюдател.
Значи, ако се придържаме към този "постулат" сребърният филм е бил аналогов преди да се появят скенерите, защото не е можел да се дискретизира, но след тяхното появяване, вече не е аналогов, защото може и да се дискретизира и даже да се оцифрява.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   06-07-09 10:21

написа:

> Но щом не желаеш да защитиш изказаната от теб позиция.. твоя си
> работа [beer]

Ти изказваш някакви фриволни твърдения за стоп-разтвора, че не е масов. А ти показвам един масов процес - обратимия, със стоп разтвор - но ти явно не си чувал за диапозитивните процеси. Та аз едва ще докажа красотата на дъгата на слепия.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   06-07-09 11:16

matasel, това тук е форум, в който аз по една или друга причина изказвам мнение. Анализа, който си направил на коментара ми според мен не е валиден. По-конкретно, нещата които си предположил там, са твое твърдение, не мое.

Canon, ти сериозно ли? Ако беше посочил име на процес и съставните му стъпки/разтвори, нещата щяха да са доста по-прости. А да.. и процеса да се ползва на достатъчно много места. [beer]

Аз нямам проблем да се окаже, че съм сгрешил, защото нямам претенции за безгрешност. Разбираш ли разликата?

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Lalinda   
Дата:   06-07-09 11:40

https://photo-forum.net/static/forum/2009-07/elxx7793.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: mondragon   
Дата:   06-07-09 12:40

Моето скромно мнение е следното:
Не веднъж, включително и в този форум, хора са казвали как докато са си лежали в леглото са видяли на тавана на стаята
проекция на улицата и ходещите хора по нея. Това станало защото много плътните пердета образували лека цепка помежду си
или в някое от тях има дупчица. Така работи камера обскурата, нали?
И тук идва моето лично собствено обяснение за нещата:

Във Филмовата фотография (или както някои я наричат аналогова) протичат физични и химични процеси, но като цяло можем да я определим като
механичен процес. Да вземем камера обскура: Имаме кутия, отвор през който да преминава светлината и светлочувствителен елемент (хартия),
който да я улови. При филмовите (лентови, аналогови) фотоапарати схемата е същата, но има и оптичен елемент, който подобрява образа, а също механизиран
затвор, който замества ръката на снимащия, която затъмнява дупката на камера обскурата.Естествено работата се улеснява, става по-прецизна и по-качествена.
Така значи дотук всичко е механично и няма НИКАКВО електричество.

Във дигиталната фотография нещата са принципно същите, но процесът, от едно положение нататък, протича по коренно различен начин.
Думата digital произлиза от същия източник, както думата digit (цифра) и digitus (латинската дума за пръст (на ръка)), тъй като пръстите се използват
за дискретно преброяване. Думата дигитален е най-често използвана в компютърните технологии и електрониката, особено в случаите, когато информацията от
реалния свят е конвертирана в цифров вид посредством двоичен код, както в цифровото аудио и цифровата фотография. Такива сигнали, носещи информация,
пренасят електронни или оптични импулси, амплитудата на всеки от които представлява логическа 1 (единица) (пулса до момента и/или по-висок) или
логическа 0 (пулсът липсва и/или е много нисък).

При елементарно сравнение веднага виждаме къде е основната разлика в двата типа фотография. Тя е един основен елемент без който дигиталната фотография
НЕ ФУНКЦИОНИРА. Това е ЕЛЕКТРИЧЕСТВОТО. Без ток апаратите за по 5-6000 лева НЕ работят.

В заключение мога да кажа, че според мен дигиталната фотография е много по-сложен процес от филмовата от гледна точка на съставните части и процесите,
които протичат в цялата система на един дигитален фотоапарат. Тя (дигиталната фотография) обаче е много даже да не
кажа изцяло зависима от елемента ЕЛЕКТРИЧЕСТВО.

Така, че най-общо според мен:
Аналоговата фотография запазва нещата механично, чрез промяна в структурата на сребърната емулсия, а после чрез физико-химични въздействия от и върху
материалите.(проявители, избелители, фиксажи, фотохартия и т.н.)

Цифровата фотография, добавя и други дялове от физиката и химията и пренася нещата на едно
тотално различно ниво. Информацията, се обработва с помощта на диоди, трансформатори резистори и т.н., които обработват
поетапно получените сигнали и ги трансформират в поредица от единици и нули. Поредицата от единици и нули, както и тяхната последователност биват
разчетени от друга система, която вече визуализира крайният продукт.


И въпреки всичко, за да имаме "ИСТИНСКА" снимка трябва да я копираме на хартия, защото снимките, които в цифров вид можем да гледаме само на монитори
реално представляват ето това 101010001110011010110010100011110010110100000111110101011111010010001101110111100001111011, което обаче никой от нас не може да види като кормораните
и чаплите на ivodam, пейзажите на danbi и насекомите на matasel.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: tofo   
Дата:   06-07-09 14:42

Ами то отдавна без ток и аналоговите не работят. [smilie5] Копирен апарат, червена лампа, подгряване на разтвори....[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   06-07-09 14:50

Не е задължително. Слънцето грее безплатно за всички.. засега [beer]

В не-цифровия свят електричеството е само за удобство.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: mondragon   
Дата:   06-07-09 14:52

Точно така Данби, Тофо-Асахи Пентакса ми и стария ми Велтафлекс работят без батерии :-)
Ти за Канон ЕОС и за Ф3 и 5 ли ми говориш?

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   06-07-09 14:56

аз имах в предвид копирните апарати и разтворите в случая.

нали съм малко чалнат, представих си как може да си сложиш кондензор на покрива и със система от огледала да си докараш светлината до прожектора (т.н. увеличител). и други такива забравени неща... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matasel   
Дата:   06-07-09 15:13

Ами вие нещо много пряко свързахте електричеството с цифрите и едва ли не твъдите, че цифрово устройство може да е само електрическо. Ами спомнете си, че не много отдавна имаше сметачни машини, които бяха изцяло механични и се "захранваха" с една манивела. След това се появиха такива, които се задвижваха с електродвигател, но със същия успех този двигател можеше да се замени, с водно колело, пружина, топуз, двигател с вътрешно горене или парна машина или турбина.
И като вървим назад да отбележим и сметалото - то е изцяло цифров прибор, които се управлява без ток и предтсавлява устройство за DSP (Digital Signal Processing). Така че, чифровата техника се е развила мноооого преди електрониката, ама мнооого[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   06-07-09 15:30

matasel, че кой говори за тези неща?

Аз само уточних, че не ти трябва електричество, за да се занимаваш с фотография!

Сметалото впрочем, се занимава с аритметика. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: platinum   
Дата:   06-07-09 15:50

Ъ-ъ казвал ли съм вече, че логическите разсъждения по невярно твърдение винаги водят до логически правилен грешен резултат.
Накратко аналоговият сигнал се цифровизира с метода квантуване /АЦП/. Остават само 1 и 0 /да, не/, които после могат да се върнат в оригинален вид с ЦАП. Обяснявам просто и може да бъркам някъде [smile]. Относно фотографската емулсия и матрицата искам да питам какъв процес е изпичането на хляба и има ли значение в микровълнова или обикновена фурна се пече [smile].

Китайска поговорка: "Не е важно какъв цвят е котката, важно е да хваща мишки."

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   06-07-09 16:07

> Ъ-ъ казвал ли съм вече, че логическите разсъждения по невярно
> твърдение винаги водят до логически правилен грешен резултат.

Това трябва да се напечата на голям плакат, който да виси на входа на форума![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: matasel   
Дата:   06-07-09 16:11

platinum каза
Накратко аналоговият сигнал се цифровизира с метода квантуване /АЦП/. Остават само 1 и 0 /да, не/, които после могат да се върнат в оригинален вид с ЦАП.
Аналоговият сигнал се квантова по ниво и на тези отделни нива се присвояват числа (цифровивизация на сигнала) тези числа могат да са двоични, осмични, шестнадесетични или десетични или каквито там ви се иска - ако искате ги пишете и с римски цифри. Това се прави от АЦП. Но от този цифрово кодиран сигнал НЕ може да се възстанови оригиналния сигнал (в частност с ЦАП). Сигналът след ЦАП вече няма да е цифров, но ще е дискретен по ниво, т.е. отново квантуван, защото ЦАПът има ограничена разрядност и може да даде на изхода си ограничен брой стойности на сигнала. Т.е ако триъгълен сигнал (линейно изменяш се във времето) "премине" последователно през АЦП и ЦАП, то на изхода на ЦАПа ще се получи стъпалообразен сигнал, което е различно от оригинала и на вид и математически.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   06-07-09 16:22

Изобщо, човешките технологии още са много далече от идентичното копиране на каквото и да било. Освен всичко друго, това може да се окаже и невъзможно.

Мен ми е интересно, защо все пак никой не дефинира "аналогов" [smilie7]

Няма как да твърдиш, че А не е Б, след като не знаеш какво е Б.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: matasel   
Дата:   06-07-09 16:27

Как никой да не е дал? Нали ТИ даде препратки за дефиниции на какви ли не сигнали и даже аз цитирах една от тях, която ми се видя особено достойна за цитиране.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   06-07-09 16:32

Аз съм лаик, не ми се връзвайте [smilie18]

Пък и нищо не твърдя [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: mondragon   
Дата:   06-07-09 17:28

Матасел, баце какво говориш? как пък прозря, че механичната пишуща машина е дигитална? и това че има електромотор, динамо, трансформатори, резистори и съпротивления не прави уреда дигитален.
За мен дигитален уред е уредът, който се управлява от операционна система, която всъщност осмисля уреда и той може да прави сам определни неща(да записва глас, да снима, да пресмята и т.н.).
Сметалото ако не му преместиш топченцата и не сметнеш наум числата НЯМА само да ти ги изчисли!!!
Всичките уреди, за които споменаваш по-горе са ЕЛЕКТРИЧЕСКИ, но НЕ и ДИГИТАЛНИ (според смисъла на думата дигитален, а това кой как си я тълкува си е друг въпрос).

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: bgprinter   
Дата:   06-07-09 17:53

"За мен дигитален уред е уредът, който се управлява от операционна система, която всъщност осмисля уреда и той може да прави сам определни неща(да записва глас, да снима, да пресмята и т.н.).
Сметалото ако не му преместиш топченцата и не сметнеш наум числата НЯМА само да ти ги изчисли!!!
Всичките уреди, за които споменаваш по-горе са ЕЛЕКТРИЧЕСКИ, но НЕ и ДИГИТАЛНИ (според смисъла на думата дигитален, а това кой как си я тълкува си е друг въпрос).
"

А е сега става интересно.

Значи ти правиш разлика или дефинираш така дигиталното, че едното е програмирано предварително от човек и работи едва след цялостното написване на програмата, а другото работи на момента, след като всяка стъпка се осъществява от операторът?

Споменах в една друга тема, като ходите в Лондон непременно посетете музея на науката.
Там има цял сектор застъпил именно тази тематика - дигитален, компютърен и т.н.
Има много интересни машини, правени от АйБиЕм примерно, които правят икономически анализи в началото на миналия век, когато изразът "операционна система" е бил най-много в някой научно фантастичен роман.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: bgprinter   
Дата:   06-07-09 17:55

"Сметалото ако не му преместиш топченцата и не сметнеш наум числата НЯМА само да ти ги изчисли!!!"

Ако се придържаме към "сам/о", да задам въпроса, нали не си мислиш, ще компютърът сам прави това което прави?

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: mondragon   
Дата:   06-07-09 17:56

А относно думата ЦИФРОВ:
това според мен е българската дума за ДИГИТАЛЕН и тя е избрана за по-лесно обяснение на масовия потребител. Друг е въпросът колко хора знаят, че реално снимките са съставени от цифри и числа и че под цифрова техника се има предвид двоичния код, който се използва за управление в повечето съвременни дигитални устройства (компютри, диктофони, Мр3 плейъри, Джи ес еми и т.н.)

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: mondragon   
Дата:   06-07-09 18:07

bgprinter: със сигурност повечето неща ги прави сам, а ти само кликаш с мишката или с копчето на апарата или с клавиатурата, а ако имаш предви, че преди това някой ги е заложил в компютъра как да ги прави това е съвсем друга тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: bgprinter   
Дата:   06-07-09 18:31

Тогава ти препоръчвам един друг музей - Аритмеум в Бон, там има доста машини напълно механични, с някой от тях можеш да се поиграеш даже, правени от хора като Паскал и други величия от онова време, които правят много неща "сами" но нямат нищо общо с твоята представа за цифров/а уред/машина.
В техническият музей във Виена пък има компютър, който е направен от тръбички в които тече някаква течност и той извършва елементарни сметки "сам". Резултатът ти го представя във формата на числа, чиито цифри са образувани пак от прозрачни стъклени тръбички - нещо като ненонови лампи, но пълни с течност. Пълна ли е тръбичката с формата "9", значи че резултатът ти съдържа цифрата 9. Дали това 9 ще е IX, дали ще го пише с букви е все тая, говорим за елементарна сметачна машина.
Машината за която ти говоря в лондонския музей е голяма колкото една детска стая и има някой друг електромотор, който да завърта някоя друга ос, която пък от своя страна чрез система от зъбни колела успява да извърши истински икономически анализи. Твоята работа е да зададеш само параметрите и готово, машината прави останалото "сама".

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: bgprinter   
Дата:   06-07-09 18:41

Ако наредя едно домино дълго 10 км, нареждайки го така, че задвижвайки различни разклонения (наредени пак от мен) да извършва определени задачи, за това ми е необходима една година и в края на годината бутна първото елементче от него и то продължи да "работи" час и половина да речем изминавайки всичките 10 километра, то само ли върши всичко?

Това сега го пренеси в алгоритмите използвани в нашите компютри. За свястна програма могат да отидат понякога и години на екип от програмисти, действието на програмата може да трае секунди, мунути или часове след запускането и.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: bgprinter   
Дата:   06-07-09 18:55

http://ru.wikipedia.org/wiki/Никон_(Патриарх_Московский)

Легендата, че Никон е Японска фирма [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Dohtora   
Дата:   06-07-09 18:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: bgprinter   
Дата:   06-07-09 19:02

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Напъвам се, но не успявам да се сетя за митове, то затова си има митолози[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Canon   
Дата:   06-07-09 22:52

написа:


> Canon, ти сериозно ли? Ако беше посочил име на процес и
> съставните му стъпки/разтвори, нещата щяха да са доста
> по-прости. А да.. и процеса да се ползва на достатъчно много
> места. [beer]

Е ти си живял сигурно в 22век и случайно си се върнал в 21, та не си си чувал за диапозитивна обработка. Добре, всички разбраха проблема ти, но си е той - ниска обща култура. Там и Господ не може да ти помогне.

И гледам са изживяваш като съдия, некви доказателства искаш, после експертизи, вещи лица. После статистика за честота на използване с вероятни девиации, ще искаш...
Как забравих, че си учил даскалите си на четмо и писмо, докато си ти преподавали "висшето" (това е по твои твърдения във форума, ама те бяха ли там по това време)

[beer]



Публикацията е редактирана (06-07-09 23:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Lalinda   
Дата:   07-07-09 10:40

Аналогов идва от аналогичен, което на гръцки е означавало пропорционален...

Общо взето, терминът аналогов се използва най-вече по отношение на сигнали, променящи се във времето, които следват измененията на някаква непрекъсната във времето физическа величина... Не е необходимо сигналът да е електрически, естествено, а величината може да е всякаква - температура, налягане, влажност...

За аналогов се счита и всеки измервателен - или измерителен (има фенове и на двата термина, а и основателят на института ни дори е писал по този спорен въпрос в българския език) уред, чиито показания се отчитат посредством стрелка, маркер, пойнтер, показалец (примерно), а не се визуализират с цифри.

Доколкото съществува известно подобие между фотографското изображение и фотографирания обект, може да се говори и за аналогия, но не непременно за аналогова фотография (формално тук липсва промяна на образа във времето [smilie3] - нали това отличава фотографията от кинематографията, примерно, въпреки прекъснатостта на изображенията във втората), или още по-объркващо - и изображението върху емулсията на филма, и това върху матрицата са аналог, подобие и дори са пропорционални на снимания обект.

[ezik]

Забавлявам се.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   07-07-09 11:08

Canon, ти вярно си в много напреднал стадий....

Не знаеш името на диапозитивен процес който се ползва масово? Или процеса за който си мислел, че има стоп баня, всъщност май няма?

Толкова ли е трудно да признаеш, че си сбъркал?

Ама че фотографски форум... никой да не знае името на масов диапозитивен процес и дали този процес ползва стоп баня. [smilie7]

Lalinda, и аз се забавлявам. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Canon   
Дата:   07-07-09 11:44

danbi
Ти като оня шоп пред клетката на жирафата, дето тъпо твърдял че: "те такова животно нема"

Ето ти я на руски.

“ОРВОКОЛОР 37”
Раствор для прекращения проявления (рН=4,0—4,4)

(останавливающий раствор)

Натрий уксуснокислый ....................... 15,0 г

Кислота уксусная концентрированная .... 25 мл

Вода ....................................................... до 1000 мл

Последовательность стадий и режимы обработки
цветных обращаемых фотопленок “ОРВОХРОМ” (процесс 9165)

Стадия обработки
Обрабатывающий раствор
Продолжительность стадии, мин
Температура, ° С

Черно-белое проявление “ОРВОКОЛОР 07”
5—12
25+0,25

Промывка душевая 1
12—15

Прекращение проявления “ОРВОКОЛОР 37”
2
23—25

Промывка 5
12—15

Засветка 2—5


Цветное проявление “ОРВОКОЛОР 17”
10—12
25±0,25

Промывка 20
12—15

Отбеливание “ОРВОКОЛОР 50/2”
5
23—25

Промывка 5
12—15

Фиксирование “ОРВОКОЛОР 71”
5
23—25

Промывка 15
12—15

Смачивание Р905(1+200)
0,5
23—25

Сушка До 40


Хайде със здраве, аз ти казах, че нищо не разбираш от фотография, що ти трябваше пред форума да го демонстрираш

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Canon   
Дата:   07-07-09 11:51

Сега чакам да обясниш колко не е масов процеса за диапозитивна обработка ОРВО 9165
след като това е единствения за ОРВОХРОМ диапозитиви.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: vgramatikov   
Дата:   07-07-09 11:51

Canon на тебе кой ти каза че разбираш от фотография бе лйолйо [smilie18] Бегай с 300 по некой негорнище...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   07-07-09 11:56

Благодаря Canon [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Canon   
Дата:   07-07-09 11:57

pd
Споко, още водиш на Данби с няколко обиколки.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: vgramatikov   
Дата:   07-07-09 12:02

Данби е казал достатъчно много неща в този форум за да имам някакъв респект към него.

А ти с твоето инфантилно държане като на 6-класник в някой минали теми.Включително и в тази едва ли вече впечатляваш някой :)

Мен още по малко.Скучен си :) Кадрите ти са сучни :) И от горе на това и мно дрънкаш и обиждаш хората без причина.

Дето се вика превръщаш се в едната порода в тоя форум дето само дрънкат а не снимат...

Свободен си [smilie18]

И лентичката си я наври..знаеш къдйе [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Canon   
Дата:   07-07-09 12:10

Пд, много се нервиш бе момче. Пий си хапчетата редовно. А ъкъла от теб, помага колкото очилата на слепия

п.п. За лентичката.., май да си я извадиш ..знаеш откъде [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: vgramatikov   
Дата:   07-07-09 12:13

Че кой дава акъл? [smilie8]
[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matasel   
Дата:   07-07-09 12:16

Момчета и момичета, по леко моля ВИ! На всички ни е горещо, но пийте по една студена ... бира или вода и охладете страстите, моля. Забравихте ли, че ВИ помолих за това още в първото писание в тази тема?[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   07-07-09 12:47

написа:

> Благодаря Canon [smilie5]

Можеш да се извиниш на форума, че занимаваш всички с широчините на незнанието си. И да престанеш да си на всяка манджа мерудия в области, които не познаваш.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: PuertoVaras   
Дата:   07-07-09 13:16

matasel написа:

> Извод - при филмовата фотография имаме краен брой кристалчета
> от сребърен халогенид, които са разположени хаотично в
> емулсията , т.е. отново имаме дискретни "пиксели" и след
> проявяването всеки "пиксел" може да има САМО 2(ДВЕ) нива черно
> (0) или бяло (1), което е равносилно на еднобитово
> преобразуване. Разбира се поради големия брой на кристалите,
> случайното им разположение и различния им размер се получават
> много нива и плавни тонални преходи, но тези нива не са
> безкраен брой, както би трябвало да бъдат при аналогов процес.

Грешен ти е извода.
:) имаш грешка в доказателството

Истината е, че при краен брой кристалчета
и при безкрайно многото им вариянти за разположение в пространството
се получават безкрайно много нива и плавни тонални преходи.

В този смисъл по-лесно е да се докаже, обратното - че дигиталната фотография е аналогова.

Само че тези бла-бла на тема дигитално/аналогово имат стойност само за дървената философия.
В живота думите си имат собствен смисъл и служат на хората по определен начин.
То е същото ако се опитваш да обясниш, че всъщност дамското бельо не е дамско бельо, щото нито е бяло нито Евгени Минчев е дама.

Махни го този мит номер 1


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   07-07-09 13:37

В живота думите си имат собствен смисъл и служат на хората по определен начин.

Мда... а в училище упорито учат хората иначе... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matasel   
Дата:   07-07-09 13:42

PuertoVaras, кристалчетата са краен брой - (съгласие).
Начините на подреждане са безброй - строго погледнато може би са краен, но мнооого голям брой, но приемаме, че са безкраен. (условно съгласие).
Но този безкраен начин на подреждане не важи за един единствен кадър, който ние разглеждаме. Във всеки кадър кристалчетата са разположени по някакъв случаен начин, но в рамките на конкретния кадър кристалчетата си стоят разположени по някакъв ФИКСИРАН начин, както се е случило при заливането на емулсията. Всяко кристалче си е "харесало" място и желатинът изсъхвайки го е заковал на това място. От там натътък мърдане няма. Така че в рамките на един кадър, чиито преходи и нюанси обсъждаме няма безкраен начин на подреждане на кристалчета, а една фиксирана "наредба", която разбира се е различна за всеки друг кадър (докато при матрицата е еднаква, докато някой пиксел не се разгорещи дотолкова, че да почне сам да "свети".[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   07-07-09 14:33

matasel, следващата стъпка е да добавиш "осветяването" на кадъра в уравнението [smilie5]

А по-нататък може да има и други променливи. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: PuertoVaras   
Дата:   07-07-09 15:52

matasel написа:

> Начините на подреждане са безброй - строго погледнато може би
> са краен, но мнооого голям брой, но приемаме, че са безкраен.
> (условно съгласие)

Термина "краен брой" означава съществува цяло неотрицателно число (0,1,2,3,...,n,...) с което може да се измери този брой

Термина "безкраен" означава - каквото и цяло неотрицателно число да си изберем, то броя е по-голям от това число
- демек няма такова число с което да означиш броя - казват му безброй

Нека по-просто да вземем само един кристал.
По колко начина този кристал може да се разположи върху плаката?
Еквивалентния математически модел с който сме свикнали е
в колко точки от правоъгълник може да изберем да бъде кристала.
Демек колко точки има в един правоъгълник.
Безброй много точки има в един правоъгълник.
т.е. по безброй много начина може да се разположи един кристал върху една плака.

Аз имам математическо образование и ако твоето не е такова, би трябвало да ми повярваш,
ако не ще си доказваме:)

Иначе твоето чувство не те лъже че в света всъщност може би няма нищо безкрайно, но математиката си е създала едни модели в които "безкрайното" и върши работа
иначе ще трябва да се навираме на молекулите под полите чак, за да видим и там какво има.

---
Нататак в размислите си тотално си се заплеснал и нито личи какво искаш да кажеш нито някаква вярна посока на мислите ти забелязвам.
Това че

> в рамките на един кадър, чиито преходи и нюанси обсъждаме няма
> безкраен начин на подреждане на кристалчета, а една фиксирана
> "наредба"

на български език се казва "Снимката не мърда"
да, аз знам че не мърда, иначе нямаше да е снимка а телевизия
и какво от това?


Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: PuertoVaras   
Дата:   07-07-09 16:18

аз по-скоро ти предлагам 2-ри мит

- Като снимам с лентов (аналогов) фотоапарат
снимките си ги печатам на хартия през дигитални скенери/принтери
и си ги гледам на дигитални монитори

ама пусто друго си е лентовото (аналоговото) качество!


Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: jivkojj   
Дата:   07-07-09 16:21

Абе чудя се, сериозно ли си мислите, че някой ви ги чете тея дългите фермани?! [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: bgprinter   
Дата:   07-07-09 16:21

"Нека по-просто да вземем само един кристал.
По колко начина този кристал може да се разположи върху плаката?
Еквивалентния математически модел с който сме свикнали е
в колко точки от правоъгълник може да изберем да бъде кристала.
Демек колко точки има в един правоъгълник.
Безброй много точки има в един правоъгълник.
т.е. по безброй много начина може да се разположи един кристал върху една плака.
"
PuertoVaras

PuertoVaras, правиш голяма логическа грешка.
Кристалите ги приравняваш на точки. Откъде на къде? Кристалите са с крайни размери и от там краен брой, може да е много голям, но са краен и изброим, има си уреди с които се преброяват ако някой се интересува.След като кристалите са краен брой и рамката (филмовия кадър) е крайно голяма, то следва, че начините им на разположение също е краен брой.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Lalinda   
Дата:   07-07-09 16:26

Ами аз исках (понеже тук други момичета няма, явно има обръщение към мен) да се говори за митовете и легендите във фотографията, а не да се обсъжда какво е аналог и какво цифра, което НЕ Е фотографски проблем.

Предложих ви други митове, но явно никой не се интересува точно от фотография, запецнали сте в емулсията и матриците.

То и аз не съм фотограф (надявам се да ми личи, въпреки че думата не ми се струва обидна), но ей Богу, интересува ме защо снимате и митовете и легендите, КОИТО ВИ КАРАТ ДА СНИМАТЕ.

Интересува ме, с други думи, митологията на фотографията, не материалната й част.

Данби, наздраве!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: matasel   
Дата:   07-07-09 18:09

Lalinda,
Обръщението ми "Момчета и момичета" е общо и не визира никого конкретно. Ако бях написал само "Момчета" някой можеше да ме обвини в дискриминация.
Основният ми въпрос беше дали филмовата фотография е "аналогова" по същество. Че не е цифрова е почти сигурно (не че във филмовите апарати няма процесори, контролери, АЦП-та..., но те не се "занимават" с пряката обработка на образа), но виж, че се оказала дискретна[beer].

PuertoVaras аз с математическите дефиниции не се и опитвам да се боря. Съгласявам се дори, че само и едно единствено кристалче да имаме в нашия "кадров правоъгълник" и то да е с доста големи крайни размери има безброй начини да се разположи, защото желатинът е квази "аналогова" среда. Тук ако ме чуе някой химик ще дава заето цяла нощ!
А по-нататък искам да кажа, че освен, че "снимката не мърда", то и елементите (проявените кристали), от които е създаден образът са си на местата още от времето когато са ги разливали върху подложката при производството на филма (Е, разбира се атомите трептят, но....Някое кристалче също може да се поизмести при определени условия). Така че нашата снимка е изградена от определен краен брой зърна и всяко зърно си стои на мястото. Разбира се ако тази същата сцена я "запечатим" на друг кадър от филма, образът ще бъде изграден от друг брой зърна, разположени по съвсем различен начин. Ако пък направим много такива кадри (безкраен брой не можем) и ги усредним ще получим образ с по-висока разделителна способност и по-фини тонални преходи.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: PuertoVaras   
Дата:   07-07-09 18:30

bgprinter,
подмени в изреченията ми "кристала" с "центъра на кристала" - центъра на кристала е точка.
Старая се да пиша кратки изречения, щото съм милостив към четящите и разчитам че имат и мисъл в главата си.
Останалото което си написал са глупости.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: PuertoVaras   
Дата:   07-07-09 18:32

Lalinda,
пусни нова тема,
тази се замаза

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: PuertoVaras   
Дата:   07-07-09 19:25

matasel написа:
> Основният ми въпрос беше дали филмовата фотография е
> "аналогова" по същество. Че не е цифрова е почти сигурно (не че
> във филмовите апарати няма процесори, контролери, АЦП-та..., но
> те не се "занимават" с пряката обработка на образа), но виж, че
> се оказала дискретна

Като казващ "аналогов" ти имаш предвид "непрекъснат".
Ами филмовата фотография е "аналогова" до толкова до колкото аналогов (непрекъснат) си представяш света и материята.
Това са размисли за философи и физици и не касаят само фотоапаратите.

"цифров" е този апарат които обработва и съхранява данните си в цифров вид.
В този смисъл лентовите фотоапарати са не цифрови.
Вероятно думата "аналогов" е започнала да се ползва във смисъла на "не цифров".
Понеже смисъла на "не цифров" не съвпада перфектно с "аналогов" и ти се вторачваш в нейното значение на "непрекъснат" и
от там нататък тръгва философстването на тема "има ли нещо непрекъснато в този свят или няма"

А простото нещо е че "аналогов" фотоапарат е този, в които няма цифрова обработка и съхранение на данните.

Плаката и кристалите не са цифрови данни, иначе нямаше да мога да ги пипна, щото цифрите са абстракция :)

Е ся вече си еа маата [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: platinum   
Дата:   07-07-09 20:17

Фотографията в основната си част от как се е появила насам си е физико-химичен процес нямащ нищо общо с аналогови процеси /може да бъркам/.
Сегашната фотография си е същата, но вместо четката за зъби да е нормална е със батерийки и се врътка сама. Останалото е фотошоп заместващ лабораторната работа. Ега ти примера [smilie23]. А не е петък нито подивелник.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   07-07-09 22:02

Мдам, четката с батерийка няма сама да ти се движи из устата. А ако се движи, най-много да ти изкърти някой зъб (по спомени от немите филми).

Lalinda, аз се опитах да прокарам няколко теми в сферата на възприятията, но за съжаление като няма тръпка Канон-Никон или Цифра-Лента (или там както му викат) и умряха..

Например, един любопитен мит, както във фотографията, така и в други области е, че ако си професионалист, то това значи, че си по-добър от любителя.

Друг мит е, че без специализирано образование си неспособен да бъдеш добър в някаква област.

А най-големия мит всъщност е, че знаене, можене и разбиране на една материя/дейност са едно и също нещо.

Е, мога и други митове да измисля, отдава ми се --- но три стигат [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: bgprinter   
Дата:   08-07-09 10:07

"Иначе твоето чувство не те лъже че в света всъщност може би няма нищо безкрайно, но математиката си е създала едни модели в които "безкрайното" и върши работа"

PuertoVargas, математиката е създала МОДЕЛИ както сам казваш и наистина безкрайното може да върши работа тук там, но в повечето случаи не върши, че и пречи. Това че можеш да разположиш един кристал по достатъчно много начини в един правоъгълник и въз основа на това да си градиш логиката в случая е грешно, затова хората са измислили различни статистики (пак математика).

Разположението или броя на разположенията които може да вземе един кристал в правоъгълника нямат в случая никакво значение. Така както в една купчина пясък ако разместиш песъчинките няма да промениш нищо.
И кристалите не са плътно разположени един до друг и НЕ СА ТОЧКИ а обекти с реални големини .
Kaкто Матасел се опитва да ти расясни, че в готовата завършена емулсия броят на кристалите е точно определим но не и безкраен (то ако беше безкраен, всичкото сребро ба Земята нямаше да ни стигне за един единствен правоъгълник 24х36).

Ето ти един линк да добиеш представа какво представляват кристалите в един филм:
http://www.kodak.com/US/plugins/acrobat/en/motion/support/h1/H1_23-27.pdf

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: ivodam   
Дата:   08-07-09 10:58

Аз пак да попитам, че по-горе питах, ама това за специалистите изглежда не е проблем: между кристалите на филма нали има все пак някакви разстояния? Те пренебрежимо малки ли са, или все пак водят до загуба на информация?

А какво ще кажете за кристалите на добре изстудената мастика? [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   08-07-09 11:05

Пак да попитам, а какво се случва когато осветиш кристалчето от различен ъгъл и с различен източник. Това пак ли се определя по време на създаване на емулсията?

А защо никой не повдига и въпроса за промените в емулсията, като например окрупняване на зрънцата/кристалите при протичането на различни химични (че и физични) процеси -- например по време на проявяването на емулсията? И тези неща ли са заложени при създаването на емулсията?

А за допълнителните процеси, например на хиперсенсибилизация какво да кажем?

Математиката впрочем е единствената смислена "наука" в случая и факта, че в един момент всички останали "науки" започват да оперират само с математика е показателен.
Но все пак, надявам се да не сведем фотографията до математика [smilie18]

Според мен, именно неперфектността на фотографската емулсия я прави "аналогова". По-конкретно, полученото с помощта на тази емулсия изображение.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: bgprinter   
Дата:   08-07-09 11:05

Има разстояние. Виж линка по-горе.
Загуба на информация зависи в какъв смисъл на информация, коя информация, за кого и т.н. Поради причини за различната информация има и различни филми с различни качества, различни спектри на чувствителност, различни разделителни способности.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   08-07-09 11:14

ivodam, филма не е като матрицата. Няма подредена структура. Макар, че някои производители правят опити да има.. Кристалите на филма са разположени както облаците на небето -- на различни височини, може да се припокриват -- тогава няма разстояния между сенките които хвърлят, макар това да зависи (пак) от осветяването... -- а може да не се припокриват и тогава между сенките им има разстояния. На всичкото отгоре, всеки път е различно, дори филма да е "един и същ" [smilie5]

За мастиката, аналогичен случай [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: PuertoVaras   
Дата:   08-07-09 11:17

ivodam написа:

> между кристалите на филма нали има все
> пак някакви разстояния? Те пренебрежимо малки ли са, или все
> пак водят до загуба на информация?
>
> А какво ще кажете за кристалите на добре изстудената мастика?

Аз експериментално съм доказал, че въпреки пренебрежимо малките разстояния между кристалите на добре изстудената мастика,
това води до големи загуби на информация.
Обикновено последната информация, която мога да възстановя след експеримента е "Дай още по едно"

Явно при плаката кристалите са твърде близо и дори един върху друг, шото с плаки загуба на информация не ми се е получавала.


Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Insight   
Дата:   08-07-09 11:23

написа:

> ivodam написа:
>
> > между кристалите на филма нали има все
> > пак някакви разстояния? Те пренебрежимо малки ли са, или все
> > пак водят до загуба на информация?
> >
> > А какво ще кажете за кристалите на добре изстудената мастика?
>
> Аз експериментално съм доказал, че въпреки пренебрежимо малките
> разстояния между кристалите на добре изстудената мастика,
> това води до големи загуби на информация.
> Обикновено последната информация, която мога да възстановя след
> експеримента е "Дай още по едно"
>
> Явно при плаката кристалите са твърде близо и дори един върху
> друг, шото с плаки загуба на информация не ми се е получавала.
>


Това от своя страна опровергава мита, че фотографите носят на пиене.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   08-07-09 11:46

написа:

> Нека по-просто да вземем само един кристал.
> По колко начина този кристал може да се разположи върху
> плаката?
> Еквивалентния математически модел с който сме свикнали е
> в колко точки от правоъгълник може да изберем да бъде кристала.
> Демек колко точки има в един правоъгълник.
> Безброй много точки има в един правоъгълник.
> т.е. по безброй много начина може да се разположи един
> кристал върху една плака.

Това е интересна теза.
Ако я развием за 2 еднакви кристала в два правоъгълника, всеки от тях има безбройно много точки на разполагане, но общия им брой след пълното комбиниране на двете множества от безкрайности е само една единствена безкрайност от възможности. Поне така учехме в 6-ти клас, че няма две различни безкрайности, има само една.
Но е възможно да се сменят местата на кристалите (вътрешно емулсионно дифундиране, промяна на физическите размери на емулсионния слой - задъбване, одраскване) т.е. от гледна точка на образа, при размяна на местата от "кристал 1/правоъгълник 1 и кристал 2/правоъгълник 2", ставайки "кристал 1/правоъгълник 2 и кристал 2/правоъгълник 1"
получаваме "безкрайност - 1" комбинации. При три елемента е "безкрайност - 3" и така нататък, т.е. никъде не се достига безкрайността, а някакъв краен брой комбинирания.
В друг крайностен случай, когато правоъгълника е голям колкото образа и кристала е само един, но е много по-голям от правоъгълника, при много от позициите се формира един еднакъв образ - кристала припокрива 100% образа, т.е. се анулира влиянието на позиционирането му.
От това следва, че презумпцията, че влиянието на позиционирането внася аналогост на образа не е съвсем вярна или по-точно, вероятно има само една-единствена позиционно-размерна комбинация за аналоговост на образа с вероятност тя да се случи 1/безкрайност

нещо такова [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: PuertoVaras   
Дата:   08-07-09 11:55

Canon,
сложи му на това дето си го написал една корица
и можеш да се надяваш и на Нобелова награда.
(във физиката или в литературата, щото в математиката Нобелова награда няма)


Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Dohtora   
Дата:   08-07-09 15:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: tofo   
Дата:   08-07-09 15:22

Цитат и от една съседна тема:

Вълшебната пръчка за увеличаване на ДОФ-а се нарича сапунер.


[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: matasel   
Дата:   08-07-09 16:56

Темата се "фундаментализира" щом вече имаме и "номинация" за Нобелова награда.[beer]

Макар и да не е свързано директно с разглеждания въпрос отново ще кажа за усредняването. Вече май има апарати, които правят по няколко снимки (на неподвижни обекти), след които усредняват получените "образи" с цел подобряване на параметрите на изображението.
Така че усредняването освен, че е математически метод, като се приложи при измервания прави "чудеса" като например "изваждане" на сигнал от шума. Тук под "изваждане" моля да не се разбира аритметичното действие изваждане, а подобряване на отношението сигнал/шум, което визуално (и не само) е свързано с това, че сигнал, който е бил невидим, бидейки маскиран от шума, "изплува" вследствие на едно просто усредняване.

Та подобен ефект съм наблюдавал още навремето когато на кинофилм се заснеме неподвижна сцена - ако се прожектира един "стоп" кадър визуалното качество е много по-ниско в сравнение с нормалната прожекция (18 кадъда/сек за филм супер 8, напимер).

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: ivodam   
Дата:   08-07-09 17:08

Леле, откъде се взе пък сега такова правило, да не слагаме повече от три цвята в кадър! [smilie10] Отидоха пчелоядите у реката... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: danbi   
Дата:   08-07-09 21:12

Canon, интересна концепция. АКо правилно съм разбрал, редицата безкрайност-1, безкрайност-2,... стига до безкрайност-безкрайност (защото, какво пречи описаните от теб събития да се случат безкрайно много пъти). Тоест, резултата е 0.

А трябваше да е 42! Имаш бъг [smilie5]

От друга страна, в една паралелна вселена, може да има друга безкрайност, различна от тази в нашата. :) Разбира се, не и в математически смисъл....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: caro-anton   
Дата:   08-07-09 21:15

Защо, Иво, какво лошо има в един кадър, цветен, да няма повече от 3 цвята? (говорим за студийни снимки... не за бабалюги)

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Canon   
Дата:   08-07-09 22:04

danbi
42 - това е отговора от Пътеводителя ...- внася художествен елемент в математикоподобен модел.
Сам по себе си арт елемента е форма на бъгавост


Да, резултата клони към 0, като зависимост от позицията, която внася аналоговост.
А съм го дефинирал "с вероятност тя да се случи 1/безкрайност". Интересно колко е разликата:
1/безкрайност - 0 = ?

И да, има и такава вероятност, дори за непаралелна вселена. Тук се включват допълнително позициите на вселените във времето и пространството с пълно комбиниране. Пак може да се приложи по някаква схема f(t)*{(безкрайност)*(безкрайност)}! - 1, (това последното "1" е от едната вселена и от изначалното съждение, !- факториел) и така свеждаме до първия случай, но с повече комбинации.

[beer]



Публикацията е редактирана (08-07-09 22:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: ivodam   
Дата:   08-07-09 22:21

caro-anton: Ми само по себе си няма нищо лошо, ама аз така го разбрах това "правило", че в никой случай не трябва да има повече от 3 цвята, което ми се видя много странно. Когато Господ е правил света и животните, очевидно не е подозирал за това правило...


https://photo-forum.net/static/forum/2009-07/lawz1159.JPG


http://212.36.3.59/site_pics/111/o_1178490028_bee-eater1c.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди във фотографската практика!
Автор: Canon   
Дата:   08-07-09 22:31

ivodam
Ти си ги докарал в горната снимка до 3 цвята- RGB
[smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди II - DLP или LCD проектори???
Автор: matasel   
Дата:   17-07-09 14:26

2. DLP проекторите са по-добри от LCD!?! До скоро бях убеден, че е така, но вече се колебая сериозно. Да уточня - говорим за проектори от един и същ ценови клас, което ще рече, че трябва да сравняваме 1DLP и 3LCD проектори, тъй като 3DLP проекторите са в съвсем друг ценови клас - поне за сега. (Под 1DLP проектори се разбират проектори с 1DLP чип и така нареченото "colour wheel", а под 3LCD - проектори с 3 LCD матрици.) В момента това са масово разпространените проектори на достъпни цени за домашно кино и мултимедейни представяния.



Публикацията е редактирана (17-07-09 14:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди II - DLP или LCD проектори???
Автор: Canon   
Дата:   18-07-09 00:38

DLP проекторите са по-добри от LCD по-скоро не е фотографски - поне пряко.
От прякото съпоставяне на "оптично копиране" срещу "дигитално копиране", определено има нова конфликтна възможност

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди II - DLP или LCD проектори???
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-07-09 01:10

Като направят 50 мегпиксела ФФ с нисък шум на 60000 аса сичко ще е точно и всички ще сме щастливи [smilie3] 100к/сек със 32 инча лсд отзад и автофокус които цепи ядрото на клетката на роговицата на окото.


Какво му трябва на човек [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди II - DLP или LCD проектори???
Автор: danbi   
Дата:   18-07-09 12:45

Кои матрици са по добри, CMOS или CCD? [smilie7]

Мит #X: единия вид матрици са по-добри от другия.

Мит #X+1: моя батко ще натупа твоя батко, щото знаеш ли колко е добър а Counterstrike, а?!

Отговори на това съобщение
 Re: Митове и легенди II - DLP или LCD проектори???
Автор: iordanov   
Дата:   19-07-09 22:17

Мит едикой си - ПД е скучен. Напротив, днес е доста свеж. Особено с ядрото на клетката на роговицата на окото [smilie5]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »