Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: prisonbreak   
Дата:   17-06-09 14:30

Абсолютна всеки един фотос ли се коригира, дали в Роу или Жпег.

Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: danbi   
Дата:   17-06-09 14:31

Честно казано, много ми липсва емотикон, който си чеше темето в опит да проумее нещо..

Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: graphix   
Дата:   17-06-09 14:37

абсолютно всяка снимка ТРЯБВА да се коригира по един или друг начин, все пак това е професионална фотография [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: lavrentii   
Дата:   17-06-09 15:10

Най-важни са корекциите направени преди натискане на бутона [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: pmartinov   
Дата:   17-06-09 15:19

Колкото повече детайли от фотографията са ти известни толкова по-малко корекции се правят след снимането.

Друг е въпроса че по-хубавите и скъпи камери имат по-прецизно мерене и нуждата от корекции е символична.

Има разлика и в различните марки апарати...



Публикацията е редактирана (17-06-09 17:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: jekopj   
Дата:   17-06-09 15:37

Оставам с впечатление,че въпросът е за обработка на снимките в края на снимачния ден /примерно/.
Аз снимам в джипег и много рядко коригирам нещо с Пикаса-3.
За тези,които симат в РАУ чувам,че обработват суровия материал с Фотошоп-5 и по-следваща версия.
Но пмартинов е прав,че снимката трябва да ти е предварително в главата,настройките трябва да са ти направени на апарата,тогава едва ли ще има нужда от кой знае каква обработка...ако изобщо има нужда от такава...[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: BirdOfPray   
Дата:   17-06-09 17:35

jekopj написа:

> Оставам с впечатление,че въпросът е за обработка на снимките в
> края на снимачния ден /примерно/.
> Аз снимам в джипег и много рядко коригирам нещо с Пикаса-3.
> За тези,които симат в РАУ чувам,че обработват суровия материал с Фотошоп-5 и по-следваща версия.



Като данби - и аз тука емотикон търсех подходящ [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: ejko   
Дата:   17-06-09 17:38

Фотошоп-5 казваш. Не знам дали има много хора във форума, чийто RAW ще се отвори с тази програма:)

Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: asahi   
Дата:   17-06-09 17:46

И конвенционалните снимки от филм се обработват при копирането - експонация, цветокорекция. Няма технология, която да съобрази това, което виждаме с очите си към онова, което трябва да се получи като краен резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: MarinY   
Дата:   17-06-09 20:05

Мине, не мине, седмица и някой ще зададе въпрос на тази тема.
И ведна идват "пазителите на чистата фотография" (аз не знам какво значи това), и казват: "моите снимки са директно от апарата и истинските майстори не правят постобработка"

Да, ама не!

Може и да се случва на 100-200, че и повече кадъра, някой да не се нуждае от корекции, но по-принцип, просто не съществува кадър на филм или на файл, който да е готов за голям отпечатък или изложба, или за "по-така" ползване и да не се нуждае от пипане.

Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: asahi   
Дата:   17-06-09 20:44

С повече късмет и внимание понякога минавам само с кроп и ресайз. Това обаче не може да бъде правило.

Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: мара   
Дата:   17-06-09 21:02

ми аз мога и без двете. особено ако не качвам тук.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: ALBIREO   
Дата:   17-06-09 21:18

Аз дори през визьора не гледам...

Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: MarinY   
Дата:   17-06-09 21:46

Шапки долу, за Майсторите. [smilie3]

Аз от моята си камбанария, (то си е партер, ама такъв е израза), пипам всичко. [smile]



Публикацията е редактирана (17-06-09 21:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: 2metraninja   
Дата:   18-06-09 00:25

Ако си снимал бай Гочо и останалата част от компанията за спомен, може и да не обработваш. Иначе се обработва според нуждата, според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: slav4cho   
Дата:   18-06-09 01:02

аз гледам да не правя корекции на снимки освен ако не е налойително или не искам да постигна ефект който не може с апарат

Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: BirdOfPray   
Дата:   18-06-09 05:55

slav4cho, ти на колко годинки си, бе момко?

Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   18-06-09 07:02

MarinY [smilie24]

asahi [smilie24]

Някой хора тук постоянно забравят, че НЯМА такова нещо - НЕобработен jpg.

Просто в един случай е обработен автоматично от камерата, а в другия участие има и фотографа. Но след като снимаме в jpg камерата тръгва точно от тази информация, която (с доста уговорки) ние получаваме като RAW и в общия случай сама, вместо фотографа прилага шумоподтискане, шарпене, корекции на експонацията от същия тип, каквито фотографа би направил с инструменти като Levels и Curves. Това, че някой "разглеждал" RAW и му бил почти същия като JPG-то на същия кадър е също странна концепция - не можеш да видиш RAW, за да го видиш съответния вюер/роу-конвертор е направил пак същите неща...

Та "коректване" (егати думата [smilie10] ) на практика се прави за всеки кадър, само дето понякога става автоматично. И следователно не може да има обща рецепта - за това asahi е напълно прав.
Разбира се, дали ще се наложат много корекции, или съвсем малко по принцип зависи и от това, как си е свършил работата фотографа още при заснимането. Но това зависи не само от способностите на фотографа и на камерата, а и от самия кадър - понякога постобработката е естествено продължение на заснимането.

Така че идеалния случай е този, при който още като си планира кадъра - като избира кадриране, ракурс, скорост и бленда, ISO, осветление - фотографа планира цялата работа, включително последната обработка. А за това трябва освен принципите на фотографията да познава добре и конкретните камера и обективи, с които снима, а също така и конвертора и/или редактора с който работи.
Така че - извода от писането на толкова много глупости от моя страна [smile] - отговорите на всички в тази тема не са грешни - по-скоро въпроса е грешен. Ако можеше от напред да се каже за всички кадри как ще се обработват производителите щяха да автоматизират този процес в камерите. Само че фотографията е творчески процес, а камерите и софтуера са инструменти само, не творци [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: geokar   
Дата:   18-06-09 08:02

ejko написа:

> Фотошоп-5 казваш. Не знам дали има много хора във форума, чийто
> RAW ще се отвори с тази програма:)

С Фотошоп елементс 5 става![ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Всяка една снимка ли се коректва ....
Автор: папач   
Дата:   18-06-09 10:34

Ползвате ли гребен за косите си сутрин пред огледалото???

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »