Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Понеже често се пита за пазаруването по нета
Автор: ivodam   
Дата:   05-06-09 12:47

Тъй като често се задават въпроси като се пазарува по Интернет какво става след това тук, малко личен опит от една дребна покупка и освобождаването й - тъкмо се връщам от летището.

Значи, поръчах си от един американски сайт една камуфлажна палатка, знаете, важен артикул за "диваците". Палатката заедно с транспорта струва 120 долара, пратиха я по UPS. В момента са в сила следните митнически правила: пратка на стойност до 45 ЕВРО не се прави нищо, получава се директно. Пратка на стойност над 45 ЕВРО, но по-малка от 150 ЕВРО не се облага с мита и ДДС, но подлежи на митническо деклариране, един Господ знае защо.

И оттук почват да те работят. Куриерът манифестира пратката пред митницата и ми изготвя цесия - един лист хартия, с която да се явя пред митницата. Изготвянето на тая цесия струва 12 лева, моля ви се. След това отивам на митницата. Там ме пращат при едни каки от едно митническо-брокерско бюро, буквално залепено за митницата, да ми изготвят декларацията. Декларацията се изготвя за 16 лева, обаче каките ми обясниха, че ако си платя 40 лв., ще ми минат документите веднага, иначе може да чакам и цял ден. Една жена така чакаше от няколко часа, нещо да си освободи, и продължи да чака, щото точно имаше обедна почивка. На мен въпреки почивката наистина ми подпечатаха шибаната декларация за 3 минути.

Тва е, уж за нещо, дето нема да се облага, пак си заминаха 50 кинта, че и отгоре. Пей сърце...

Отговори на това съобщение
 Re: Понеже често се пита за пазаруването по нета
Автор: taricate   
Дата:   05-06-09 12:56

ееее, нямаше ли в Европата такъв камуфлаж, че от Щатите го купи [smilie7]
Кофти се е получило - ама няма смисъл да казвам в каква държава живеем.
Иначе - нека поне да се кефиш на покупката.Другото го забрави [beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   05-06-09 13:12

Ами аз не съм имал такива проблеми, последно си попълних деклариця за 9лв на митниците до гарата и за 30-40 мин си взех всичко...
ако можеш избягвай тези големите куриерски фирми че там е да си йебе майката...

въпреки че палатката ми дойде от Англия с DHL и си я взех от летището за 5 мин, без никакви документи нищо... ама явно само щото е от EU...

Отговори на това съобщение
 Re: Понеже често се пита за пазаруването по нета
Автор: gbrain   
Дата:   05-06-09 13:13

Ivodam, добре че споделяш горчивия си опит, за да знаят другите хора. Благодаря ! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Понеже често се пита за пазаруването по нета
Автор: rhyan   
Дата:   05-06-09 13:17

ivodam, те хората от това се хранят.
Аз лично съм работил в международния транспорт, и мога да ти кажа, че точно от тези малки неща печелят добър процент всички спедиции и посредници. Ама на тях това им е работата и точно за това са им такива цените - ще ти свършат работа защото имат хора, които цял ден висят в митницата и пият кафета с митничарите. Като имат да минават някакви документи просто влизат при човека, който им трябва, няма опашки, ала бала, стой и чакай...направо по същество. Цесията обаче е най-измисления документ, който може да съществува. Проблема е, че нещата работят така. Стока, която влиза в бг се манифестира(обявява в митница) на име на получател. Тъй като много често не се знае какво с кой самолет пристига, манифеста се пише 'На заповед на...' и името на оператора на авиокомпанията. После обаче за да се промени този митнически документ манифест се пуска документ, че истинския получател си ти.
Е за това ти взимат тези пари. Ако не се лъжа май имаше цени на килограм за цесия, което е пълно безумие, щото и 1 кг и 100 тона с 1 документ се обработват.
Отделно попълването на декларация не е кой знае колко сложно, но ако искаш да си спестиш 2-3 часа време, по-добре да си платиш. В противен случай ще те върнат поне 5 пъти да си пренапишеш декларацията.
Та, така...не се коси - гледай да ползваш европейски доставчици, че работата става 'Евтиното е скъпо'...

Отговори на това съобщение
 Re: Понеже често се пита за пазаруването по нета
Автор: ivodam   
Дата:   05-06-09 15:38

Е не се кося, щото на мен времето ми е скъпо. Затова и много не съм ровил да видя дали има от Европа доставчици на палатки, такива, камуфлажни, саморазпъващи се.

Иначе могат наистина да те ебават както си искат на митницата - аз преди време така освобождавах едно елече за обектив, т.нар. lenscoat, леле, пратиха ме в някакъв отдел на митницата, нещо като митническо разузнаване, та някакъв експерт там се подписа, че това нещо не е опасно за националната сигурност [smilie18].

Карай Джони, всичко тече...

Отговори на това съобщение
 Re: Понеже често се пита за пазаруването по нета
Автор: ecobo   
Дата:   05-06-09 15:46

Мен за един обектив, който беше деклариран за $75, ми разказаха играта - декларации, от пощата в митницата, после в банка, пак в митницата, пак в пощата - цял ден замина. Внесох 26 лева мито и ДДС, които после се оказа, че изобщо не е трябвало да внасям, защото пратката е под облагаемия минимум. Ама каката в митницата била нова и не знаела...[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Понеже често се пита за пазаруването по нета
Автор: rhyan   
Дата:   05-06-09 16:13

Ами всъщност, специално за фото техниката нещата могат да се тълкуват в рамките на закона за контрол на стоки с възможна двойна употреба.
Там почти всичко влиза в списъка с възможна двойна употреба, така че, оптика, и свързани с нея продукти реалнно митничарите могат да ги подложат на 'разузнаване' :).

Освен, че не сме почнали да строим капитализма, още не сме тръгнали и към Ивропътъ в мног отношения, така че просто трябва да преглътнем някои неща за сега. Или да сменяме държавата...

Отговори на това съобщение
 Re: Понеже често се пита за пазаруването по нета
Автор: nacho1   
Дата:   05-06-09 17:34

ivodam ... понеже съм някаква смесица по неволя от "специалист по всичко" всеки ден си троша главата буквално с "оли-специалисти" (оли- не е Олимпус, а олигофрен) [smilie18] , но много ще сбъркаш, ако си мислиш, че са такива ... просто им "изнася" да се правят на такива (спазват закона все пак) без да се замислят, че по този начин определят средата в която живеят т.е. утре и те ревът от други специалисти. Всичко се определя от възпитанието и порядките, а ние нямаме нищо и от двете - порядките се смянят на всеки 4-5 г. Най-добрият съвет е радвай се колкото можеш повече на продобивката ти. Благодарим, че споделяш с нас опита ти с държавната инстанция [smilie24] - митницата

Отговори на това съобщение
 Re: Понеже често се пита за пазаруването по нета
Автор: ssolup   
Дата:   05-06-09 18:04

Или да сменяме държавата... [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Понеже често се пита за пазаруването по нета
Автор: Mec   
Дата:   05-06-09 23:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Понеже често се пита за пазаруването по нета
Автор: Georgi_Kocakov   
Дата:   06-06-09 01:02

Автор: ivodam
Дата: 05-06-09 15:38

Е не се кося, щото на мен времето ми е скъпо. Затова и много не съм ровил да видя дали има от Европа доставчици на палатки, такива, камуфлажни, саморазпъващи се.

Иначе могат наистина да те ебават както си искат на митницата - аз преди време така освобождавах едно елече за обектив, т.нар. lenscoat, леле, пратиха ме в някакъв отдел на митницата, нещо като митническо разузнаване, та някакъв експерт там се подписа, че това нещо не е опасно за националната сигурност .

Карай Джони, всичко тече



А снимаха ли я с служебно апаратче, щото мойта мина пред същите перипетии, но накрая я снимаха за някакъв архив.А ако ти разказвам за флаш екстендера ще се напикаеш от смех.Подобна сцена имаше в един филм, в който едно бушменче разглеждаше бутилка от кока кола изхвърлена от самолет. Накрая останах с убеждението, че за тях съм напълно луд, но дори след дълги обяснения не разбраха за какво служи и от къде свети.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »