Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 "Архивът Гибсън" - защо няма никаква информация във форума?
Автор: dau   
Дата:   22-05-09 16:08

Видях тази информация

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=2169231


и се зачудих защо тука няма никакво инфо за тази изложба... [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: "Архивът Гибсън" - защо няма никаква информация във форума?
Автор: CanoniO   
Дата:   22-05-09 16:17

Щото вече имаме страх, като си отваряме хладилника, дали няма да излезе Хаджимишев от там...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   22-05-09 16:18

то това е ясно, ама пречи ли това да посетим да видим изложбата, не са негови снимки все пак, нито той е бил жури [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: "Архивът Гибсън" - защо няма никаква информация във форума?
Автор: CanoniO   
Дата:   22-05-09 16:21

Ми и АЦ/ДЦ да пеят, ако е на митинг на БСП, няма да отида.[smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: "Архивът Гибсън" - защо няма никаква информация във форума?
Автор: Lalinda   
Дата:   22-05-09 17:10

Аз чух за нея по радиото в деня откриването, отидох на място и я видях.
[smilie24]

Видях и чух и семейство Гипсън, и дори Симеон Сакс-Кобургготски, който проявяваше интерес към сниманото от Богдан Филов, за разлика от н. в. КанониО.

На изложбата - или пък на И. Х. - едва ли ще им стане нещо от това, че някои тукашни величества не са я видели...

За щастие, нямаше много фотографи!

Май бяха в съседната зала на НХГ, където се представяше книгата на Симеон Радев...

Има любопитни и дори чудновати неща (калета, джамии, текета, чешми, паметници, руини, хора, носии, автомобили, екипажи, стели, колони, надписи, арки, следи от войната, изтърбушени църкви, девойки на балкони, манастири, попове и калугери, гощавки и изобщо групови снимки), пък и винаги е интересно да погледаш хора и обичаи на старинни фотографии...

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Между другото, има призив познаете ли някое от сниманите населени места или свои близки на кадрите (защо не?), да помогнете на изследователите на архива...

Върху стъклените негативи в архива - 17 кутии - е имало само лаконични надписи, има доста работа по разгадаването на този архив...

Не бъдете чак такива негативисти... Все пак, тези снимки са останали във времето и е хубаво да бъдат видяни...

Отговори на това съобщение
 Re: "Архивът Гибсън" - защо няма никаква информация във форума?
Автор: tan4o   
Дата:   22-05-09 17:15

Някой знае ли до кога е изложбата?

Отговори на това съобщение
 Re: "Архивът Гибсън" - защо няма никаква информация във форума?
Автор: thomas   
Дата:   22-05-09 17:18

Да, това изглежда повече от интересно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   22-05-09 17:30

Lalinda къде точно се намира че не разбрах? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: "Архивът Гибсън" - защо няма никаква информация във форума?
Автор: asahi   
Дата:   22-05-09 17:37

Изложбата е уредена в Етнографския институт с музей при БАН на пл. "Княз Александър I", №1 (бившия дворец) с подкрепата на Националната художествена галерия и Американската фондация за България.

Отговори на това съобщение
 Re: "Архивът Гибсън" - защо няма никаква информация във форума?
Автор: CanoniO   
Дата:   22-05-09 18:04

Лалинда,
семейство Гипсън са всъщност Гибсън, пък сакса е отишъл да провери дали няма нещо за крадене.
Пък И.Х. или както там го наричаш наистина е досадно популярен още от твоите младини.

Отговори на това съобщение
 Re: "Архивът Гибсън" - защо няма никаква информация във форума?
Автор: tan4o   
Дата:   22-05-09 18:11

Стига сте се заяждали, някой да каже до кога е изложбата!

Отговори на това съобщение
 Re: "Архивът Гибсън" - защо няма никаква информация във форума?
Автор: boni   
Дата:   22-05-09 18:27

Вместо да питаш защо няма информация, имаш в профила форма за изпращане на новина - изпращаш новината и веднага се появява информация... За каквото научим, пускаме новини.

Отговори на това съобщение
 Re: "Архивът Гибсън" - защо няма никаква информация във форума?
Автор: Lalinda   
Дата:   22-05-09 22:26

На афиша пишеше Гипсън, в анотацията - също, ваше светейшество, кацало 40 пъти в България.

Не ви ли омръзва да сте толкова черногледи?

И какво сега, никой не я е видял, така ли, а някои вече са против?

Дори Асахито не го видях там...

Семейство Нели и Робърт Гипсън са учредители и на стипендии на тяхно име, с п.

Изложбата е до 30 юни т. г.
Ако искате, вижте я, ако не - останете си с изложбите на автори със сайтови никове...


http://programata.bg/img/gallery/gallery_25729.jpg?649394214




http://programata.bg/img/gallery/gallery_25730.jpg?76835138



Четох тук преди време гениалното прозрение на виден самоизтриващ се редовно потребител, че фотографията се деляла на художествена и приложна...

Е, очевидно има и фотография, която не е нито художествена, нито приложна...

Отговори на това съобщение
 Re: "Архивът Гибсън" - защо няма никаква информация във форума?
Автор: CanoniO   
Дата:   22-05-09 22:33

Lalinda,
ти нали не се връщаше в темите след великите си постове[smilie18] [smilie18]

Гипсън го е измислил някой русофил като теб, но не е И.Х, щото в неговата статия си е Гибсън.

А аз не съм черноглед. Просто ми е кеф да се забавлявам с лакардиите ти [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: "Архивът Гибсън" - защо няма никаква информация във форума?
Автор: tan4o   
Дата:   22-05-09 22:46

Чудесно, значи ще мога да я разгледам.Мерси!

Отговори на това съобщение
 Re: "Архивът Гибсън" - защо няма никаква информация във форума?
Автор: sheyene   
Дата:   22-05-09 23:22

Lalindaaa...[smilie24]
Отново блесна!!!

Отговори на това съобщение
 Re: "Архивът Гибсън" - защо няма никаква информация във форума?
Автор: asahi   
Дата:   22-05-09 23:34

Shine on your crazy diamond [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: "Архивът Гибсън" - защо няма никаква информация във форума?
Автор: dau   
Дата:   23-05-09 00:17

Бони, то хубаво да пращам, ама откриването е било вчера, ако бях разбрал по-рано да пращам... вече хич няма да е новина...

Отговори на това съобщение
 Re: "Архивът Гибсън" - защо няма никаква информация във форума?
Автор: boni   
Дата:   23-05-09 07:47

Абе много важно кога е било откриването. По-важното е до кога могат да се видят снимките.
Както ти казах - ако сме разбрали по-рано да сме пуснали. Стремим се да пускаме новини за всички подобни събития, но все пак не сме новинарска агенция и е възможно някои да ги пропуснем.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: thomas   
Дата:   23-05-09 18:15

Видях ги. Не си струваше особено. Изобщо не ми е за 3-те лева, които плащаш, за да разгледаш етнографския музей, а заради манджата с грозде от три експозиции в него:

1. Архивът Гиб(п)сън (и те не знаят как е явно, защото на големия банер отвън пише Гибсън, на плакатите вътре - Гипсън, а на текстовете към снимките - пак Гибсън. Според мен е толкова просто - вижда се как се пише името на английски и ако е с латинско B, става Б, ако е с латинско P, става П - не знам какво е толкова трудното),

2. Великденски яйца (Великден, таковата, не мина ли) и

3. Еротика?!?! (колкото да загубят цялата публика от родители с деца, на които и без това не им се даваха пари, доколкото забелязах).

Та понеже бях отишъл заради Гибсън, само това и разгледах. Разглеждането на точно тази изложба започва от помещението, в което се продават билетите, като една от снимките дори се намира над главата на жената, която продава самите билети. Тук, в преддверието, впрочем са разположени може би най-атрактивните или поне най-големите по формат изображения, защото е малко трудно да се каже, че нещо в цялата изложба е особено атрактивно, поне не и за човек, чиито роднини не са показани на някоя от снимките.

Минеш ли навътре от фоайето, форматът от 80/60 рязко превключва на нещо под А4 плюс щедро голямо паспарту около снимката, за да не бъде поне рамката толкова обидно малка. Да отворя още една скоба, антирефлексното стъкло само пречи да се види поне малко детайл. При положение, че експозицията е в музейна обстановка, където осветлението е реализирано достатъчно прилично, много по-добър щеше да е резултатът, ако бяха използвали гладко стъкло. Ако човек иска да се наслади на детайла, който може да се види в копията от тези стъклени плаки, със сигурност не му е нужна зърнистата структура на антирефлексното стъкло. Особено пък когато голяма част от изображенията са толкова малки.

Но де да беше само това. Добре, аз разбирам, че събиралите изложбата до голяма степен не знаят какво има изобразено на тези снимки. И все пак може би някакво предварително усилие щеше да помогне там да няма заглавия от рода на "Високопоставен младеж, придружен от военна охрана". Сигурен съм, че точно този високопоставен младеж не може да не е някоя разпознаваема историческа личност и вярвам, че това скоро ще се разбере.

Но даже и това не е най-лошото. Най-лошото е, че всъщност всичките снимки представляват прост менахичен сбор от битово-военно-анонимно-архитектурни снимки, които казват страшно малко на всички нас, които не сме запознати с това кой и защо ги е снимал точно такива. Дали това е личната колекция на някой фотограф или военен репортер, който е събрал в нея и служебни, и лични кадри, или лична колекция на Богдан Филов, каквото предположение Иво Хаджимишев изразява - това трудно може да се разбере. Но посетителят накрая си тръгва почти без спомени, които ще му останат и след като се събуди на следващата сутрин.



Публикацията е редактирана (23-05-09 18:17)

Отговори на това съобщение
 Re: "Архивът Гибсън" - защо няма никаква информация във форума?
Автор: asahi   
Дата:   23-05-09 18:59

Загубиха ме като зрител. Освен ако не ги пуснат на сайт.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »