Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За съхранението на снимките
Автор: karan4o   
Дата:   14-05-09 11:05

Чудя се от доста време какво да правя. Напоследък снимам само в RAW формат, след което си обработвам по малко снимкте и ги правя и в jpeg. Така обаче станаха толкова много снимки, че даже не смогвам да ги правя всичките в jpeg. Отделно няма как и да ги съхранявам, това трябва да става на двд-та, но имам мнооого снимки :)
Та въпросът ми е към снимащите в RAW формат - правите ли си отделни папки на снимките в jpeg и как си съхранявате архива, на какво и само в суровия формат ли [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: varushev   
Дата:   14-05-09 11:08

raw+jpeg, външен харддиск 1TB примерно:)
raw-овете на него
jpeg-а на пц-то :)

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: karan4o   
Дата:   14-05-09 11:10

Да ти кажа и аз се замислям за външен хард, въпросът е ако даде фира - губиш всичко [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   14-05-09 11:13

За целта си вземаш два диска, а най-добре три [smilie5]

С единия работиш, а другите два са ти бекъп -- единия у дома, другия някъде другаде -- при приятел, на работа...
Избягваш да ги държиш всичките включени едновременно (едно токово ударче и може да ги отпишеш всичките заедно) и тъй.

Добра идея е архива ти да е на някой сървер някъде в Интернет (може пак да е у дома/офиса). Дисковете вече са достатъчно евтини...

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: sayman   
Дата:   14-05-09 11:18

1.Сваляш папката на компа
2.Преименуваш си я примерно 2009_05_14_някакво пояснение
В тази папка правиш една нова, която именуваш RAW и в нея местиш RAW-овете
3. Конверираш ги в JPG в основната папка
4. Цялата папка "2009_05_14_xxx" с джепезите заедно с подпапката "RAW" я записваш на едно DVD и на външен хард (ползвам 2.5" LG 500GB)
5. Ако вече няма място на компа ... триеш PAW-овете от папките "RAW"
...ако ти трябват за последваща обработка...имаш ги и на DVD и на външен хард

аз така парвя [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: mitakabus   
Дата:   14-05-09 11:19

Аз ги записвам на ДВД! Имам ги и на харда на две места - т.е. на два физически ХДД! Единия е преносим с кутийкя, другия си е на ПС-то! Последния път от как ми гръмна харда със снимките на дъщеря ми от раждането до навършване на годинка - от тогава ги имам поне на 2 места! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: Lalinda   
Дата:   14-05-09 11:53

[smilie3]
Трий смело и често и бъди по-взискателен към себе си.
[smilie24]

Преди двайсетина и повече години започнах да снимам диапозитиви и ми излизаше твърде скъпо да слагам в рамки и боклучавите кадри. Изхвърлях ги директно в кошчето за боклук. Доста бързо се научих да не снимам кадри, които после ще изхвърлям на боклука.
[smilie18]

Снимането с цифров апарат подвежда, като те кара да смяташ, че правенето на много кадри не ти струва нищо... наистина не струва нищо, но нещата трябва да струват нещо, за да има смисъл от тях...
[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: karan4o   
Дата:   14-05-09 11:54

Снимките от една фото-разходка са да кажем 2-3гб, след това следва обработка в jpeg и така стават много големи. Единственото решение е външен хард, защото вече се чудя къде да ги дявам. Най-вероятно на него ще слагам само RAW файловете.

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: karan4o   
Дата:   14-05-09 11:57

Абе да ти кажа струва много време след това като седна на фотошопа и като трябва всяка снимка да я пооправя малко. Така че и при цифровите снимки си е играчка.
Преди време като ходих на сватба на приятел, винаги снимах, но после всеки вика дай снимки, така се случи при един приятел, че докато му дам снимките, той се разведе, друг пък му се роди дете :))) Е, вече не снимам по сватби [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: Пешо   
Дата:   14-05-09 11:59

NAS e думичка вълщебна
На всеки фотог(р)аф потребна

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: krist   
Дата:   14-05-09 12:00

мдаа, и аз постепенно затъвам в снимки, особено с 25-мб raws на с5-цата..

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: karan4o   
Дата:   14-05-09 12:01

Какво е пък това NAS

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: karan4o   
Дата:   14-05-09 12:02

25мб raw е доста, там не знам как се справяш вече, ще ти трябват 5-6 външни харда [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: varushev   
Дата:   14-05-09 12:06

http://en.wikipedia.org/wiki/Network-attached_storage

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: evelinster   
Дата:   14-05-09 12:06

network attached storage

другото решение е интелско дъно с райд конторолер и 3х1000 гб на райд 5, с хубаво захранване, ups, гигабитова мрежа метнат в някой дрешник да не шуми. по желание на клиента може да е с някое линуксче, но там работата със софтуерен райд не е много читава

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: pc_genius   
Дата:   14-05-09 12:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: varushev   
Дата:   14-05-09 12:14

а защо ги изхвърли преди да запишеш нови..

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: krist   
Дата:   14-05-09 12:15

да бе, дай и цяло климатизирано помещение да му сложим на тоя NAS[smilie5] а, какво става като се скапат хардовете, както някой по-горе написа? аз лично за сега пека на двд-та като за по-важните неща правя по две копия..

бтв, една питанка пак по темата: като записвате финалните си шопски версии в psd на някой ваш шИдьовър, слагате ли отметката за съвместимост с по-стари версии, която реално прави плоско копие на картинката върте във файла? Аз по-рано я държах пусната, после като разбрах какво, в същност прави, реших, че само излишно ми раздува и без това огромните файлове на 16 бита и я махнах, но наскоро с изненада открих, че една от снимките, като я отворя в шопа, едни градиентчета, дето бях сложил на морето и водата, много неприятно си личи как се бият на хоризонта, докато като отворя същия файл (за щастие записан с включена отметка) в ACDSee няма проблем с хоризонта. Излиза, че шопа не отваря/записва коректно собствените си файлове, поради което се замислям да включа пак отметката или да правя винаги плоско копие на финалната версия в отделен файл..



Публикацията е редактирана (14-05-09 12:18)

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: karan4o   
Дата:   14-05-09 12:21

Засега май се спирам на закупуването на два външни харда. Единият ще е бекъп а другия ще го ползвам. Ако се скапе - заменям с нов и прехвърлям от бекъпа, ако се скапат и двата - лош късмет [smilie5]
Това ми се струва най-добре, малко повече пари, но пък да записвам всичко на двд-та, много играчка

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: evelinster   
Дата:   14-05-09 12:26

купи си 2 еднакви харда и ново дъно с райд контролер и си направи RAID 0 - miror. Записва информацията и на 2-та диска и ако се скапе единия си имаш информацията на другия. Винаги могат да изгорят и 2-та но се случва доста рядко, а липсва хамалогията да копираш на външен диск.

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: nsirakov   
Дата:   14-05-09 12:27

Lalinda написа:

> [smilie3]
> Трий смело и често и бъди по-взискателен към себе си.
> [smilie24]
>
> Преди двайсетина и повече години започнах да снимам диапозитиви
> и ми излизаше твърде скъпо да слагам в рамки и боклучавите
> кадри. Изхвърлях ги директно в кошчето за боклук. Доста бързо
> се научих да не снимам кадри, които после ще изхвърлям на
> боклука.
> [smilie18]
>
> Снимането с цифров апарат подвежда, като те кара да смяташ, че
> правенето на много кадри не ти струва нищо... наистина не
> струва нищо, но нещата трябва да струват нещо, за да има смисъл
> от тях...
> [smilie3]


с теб в 99% от случаите НЕ СМЕ на едно мнение...това е от тези 1%!
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   14-05-09 12:39

mirror е RAID1, в случай, че някой реши да експериментира.

Моя професионален опит с "RAID" контролерите вградени в дънните платки на Intel е доста покъртителен, и макар да не загубих данни, личния ми избор е НИКОГА ПОВЕЧЕ!!!

Най-добре е с външни дискове, както описах по-горе. Писането на DVD е много бавен и досаден процес (трябва да ги провериш, след като си ги записал. Най-добре на друго устройство). Освен това, записваемите DVD-та нямат особено голям живот (има и изключения, но те са 1) скъпи и 2) не се знае дали ще попаднеш на истински читави).

Не подценявайте фактора "захранване". Резервното копие трябва да е наистина резервно -- да не бъде включено към захранването, когато и оригинала е включен.

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: karan4o   
Дата:   14-05-09 12:59

засега ще взема за 200лв 1000гб външен хард, после още един и това ще е [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: deathzone   
Дата:   05-10-10 22:11

Аз от години записвам на двд дискове, но първокачествени. Проблеми нямам.

Отговори на това съобщение
 Re: За съхранението на снимките
Автор: navy   
Дата:   05-10-10 22:19

Ще го кажа само ВЕДНЪЖ [smilie7]

Заравяте се в помията, която създавате [smilie7]

Така е...

Ако не беше помия... то:

1. нямаше да е толкова много

2. нямаше да се чудите какво да я правите

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »