Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Заминаване за USA
Автор: dechobek   
Дата:   14-05-09 12:05

Здравейте, в неделя заминавам за щатите на студентска бригада и имам нужда от малко информация. Интересува ме нужно ли е да декларирам на летището техниката, която ще нося. Става дума за канон 400д + 50мм + 70-300мм + един двуок ролайфлекс. Съответно нужно ли е да нося документи за произход (гаранционни карти) и т.н. Отделно искам да взема 15тина ролфилми - тях как трябва да декларирам, че да не ми ги осветят на скенера. Проблем ли ще е, че са с изтекъл срок ?
Има ли някой опит с проявяване на филми в щатите ? Аз ще бъда в Уилямсбърг - близо до Вашингтон, доколкото проверих там ще има къде да ги проявявам, но ако няма, по принцип възможно ли е да се праща филм по пощата и после да ти го връщат проявен и съответно изгодно ли е?
Голямата ми дилема е дали изобщо да го взимам ролайфлекса, ако ще ми излиза прекалено скъпо и трудно проявяването по-добре да го оставя. А мога и да си върна изсниманите филми и да ги проявя тук (след 4 месеца).

Общо взето всякаква информация ще ми е от полза, благодаря предварително :)

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: snooper   
Дата:   14-05-09 12:50

Мой човек, след малко си провери личните в Графила [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: asahi   
Дата:   14-05-09 12:51

Нищо не прави.

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: taricate   
Дата:   14-05-09 12:55

Да, asahi е прав. Нищо не е нужно да декларираш - все пак това си е твоят багаж.
Обаче е хубаво да си запишеш на един лист всички серийни номера на техниката и ... в джоба.
Това в случай (дано не става), че нещо се обърка с багажа или се загубят/откраднат.
УСПЕХ !!!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: neuromancer   
Дата:   14-05-09 13:18

абе не пречи да попълниш една декларация, може да ти спести ядове, а губиш само 5мин на летището, т.е. така или иначе чакаш

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: alsash   
Дата:   14-05-09 13:19

просто ги пази...и НИЩО чупливо е багажа дето го пускаш на лентата ,само в ръчния...не е истина как ги мятат куфарите по летищата

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: algaivel   
Дата:   14-05-09 13:55

Дечо, имаш лично съобщение[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: drkskwlkr   
Дата:   14-05-09 14:15

taricate написа:

> Да, asahi е прав. Нищо не е нужно да декларираш - все пак това
> си е твоят багаж.
Дрън, дрън, ярина! Разбира се, че трябва да се декларират скъпите неща, защото как ще докажеш на връщане, че не си ги купил от там и трябва да плащаш мито?

Към автора на темата: след като минеш скенера и преди паспортната проверка на излизане отиди при заспалия чичко митничар, поискай си декларация и опиши техниката по модели и серийни номера, за да ти е мирна главата. На практика е твърде малко вероятно някой да те спре през зелената пътека на връщане, но митничарят е като кучешката тения - гадно и коварно същество, затова всяка мярка против заяждане от тяхна страна трябва да бъде взета.

Допълнение: не са ти нужни документи за произход и гаранционни карти, за да си попълниш декларацията.



Публикацията е редактирана (14-05-09 14:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: asahi   
Дата:   14-05-09 14:19

Най-добре продай Канона и стъклата в България. След 2-3 месеца работа ще имаш пари за нов апарат и време за снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: victorcito1978   
Дата:   14-05-09 14:56

Верни си луд - купи си от там един 450Д на цената, на която ще продадеш тук твоя 400Д. Има купища форуми на американски фотографи, които продават техника точно какво ние тук. Цъкаш града, в който ще си и готово. Иначе аз миналата година ходих до Щатите - никви грижи с техниката, носи си я даже с теб в самолета.

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: snooper   
Дата:   14-05-09 15:05

Защо трябва да е луд [smilie11] Може човекът да е доволен от техниката си и да не ламти за последни модели. Моя милост предпочете да си инвестира парите основно в снимачни проекти и пътуване, с една камера отидох и се върнах, добавих някои и друг обектив, да, но след като дадена камера работи екстра за теб и/или клиентите ти - тя е добра камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: IDA   
Дата:   14-05-09 15:11

Щом пътуваш за дълго, е абсолютно задължително, на излизане от България да декларираш всичко скъпо, за да не ти се стъжни живота на връщане!

Не мен преди няколко години ми се случи да пътувам на конференция, на която си бях взел лаптопа. На връщане, от целия препълнен самолет, митничарят реши да провери точно мен. Ако не си бях декларирал лаптопа на излизане, щяха да го задържат за оценяване, а после да олекна с минимум 600 лв. от мито, ДДС и митнически такси. А какво ходене по мъките е да освобождаваш задържана на митницата стока, бедна ти е фантазията!

Не ти препоръчвам да носиш филми в Щатите. Пращат ги за проявяване само в определени щати, където е разрешено ползването на съответната химия и това е доста скъпа процедура, която се предлага само в специализирани магазини. Ако обезателно искаш да снимаш на филм, виж там на място, в кои магазини предлагат филми с проявяване.

Приятно изкарване и внимавай със снимането по улиците, особено на хора и частна собственост (то друга почти няма, освен някой паметник), че да не ти се случи случка!

Успех и приятно изкарване!

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: IDA   
Дата:   14-05-09 15:14

И още нещо. Всичко скъпо, пари и документи САМО В РЪЧЕН БАГАЖ !!! Иначе, загубят ли ти багажа, губиш всичко!

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: dechobek   
Дата:   14-05-09 15:16

благодаря ви за информацията:)

asahi, да замина без апарат не е вариант за мен, нов така или иначе ще си купя, но ще е накрая на бригадата, дотогава не мога да си помисля да не снимам..

victorcito1978 да сменям 400 за 450 не е много оферта, целта ми от пътуването е да си взема фулфрейм, сегашния ще го продавам в последствие:)

за филмите нищо не казахте, сега се обадих на летището и ми казаха, че при всички положения ще минат през скенер, имате ли представа дали емулсията може да издържи на един от двата (скенер за ръчен багаж или скенер за 'голям' багаж) ?

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: itilien   
Дата:   14-05-09 16:00

със скенерите имам богат опит :))
Скенера за големия багаж май няма да го издържи, там е силен, макар и да не съм го пробвал.

През другите скенери ще минат филмите без проблем, стига да не са много чувствителни. Нямам опит в прекарване на над 100 асови филми, но 100 асовите на 7 скенера държат и нищо им няма. Не помня дали имах филми които са минали през всичките 12 скенера през които съм минал. Аз на част от летищата ги пренасях направо като контрабандист, за да намаля бройката от 12 на 5-6-7 скенера :) Ролфилмите бяха без найлончета, залепени в ивици по 5-6 бройки с изолирбанд за пластмастите горе и долу. Като патрондаши. Пъхах във вътрешните джобове на полара и така стигах до 24 филма пренесени в джобовете без да ме забележат. Те не пищят на скенерите щото няма метал по тях. Но все пак ги пренасях така по аржентински и чилийски летища, а не през европейски и щатски. Особено щатските може и по долни гащи да те съблекат за проверка, така че нямаш шанс да пренасяш така, но не е и нужно. За 100 асов филм ти давам гаранция че нищо няма да му стане до 7 скенера, особено ако е черно бял.

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: varushev   
Дата:   14-05-09 16:10

IDA:
Не мен преди няколко години ми се случи да пътувам на конференция, на която си бях взел лаптопа. На връщане, от целия препълнен самолет, митничарят реши да провери точно мен. Ако не си бях декларирал лаптопа на излизане, щяха да го задържат за оценяване, а после да олекна с минимум 600 лв. от мито, ДДС и митнически такси. А какво ходене по мъките е да освобождаваш задържана на митницата стока, бедна ти е фантазията!

..............

по закон имаш право да не декларираш личен лаптоп - 1 брой, така че това са глупости..



Публикацията е редактирана (14-05-09 16:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: equinox   
Дата:   14-05-09 16:27

По-принцип митничарите няма да настояват да попълниш декларация, но е хубаво да го направиш. И понеже не проверяват какво си записал може да си запишеш бъдещият си фотоапарат или да го напишеш така, че после да може да го допишеш. [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: shama   
Дата:   14-05-09 16:38

аз мога да ти кажа от личен опит че на митницата в САЩ на никой не му дреме за апаратчето ти минавал съм 3/4 пъти с доста повече техника и никога никой не ми е обръщал внимание ама различни хора различен опит . Относно филмите можеш да си ги сложеш ж пликче и преди скенера просто им кажи пък те ще ти кажат ако ще се прецакат.

Нз за тоя град където ще ходиш как е с проявяването ама тука където съм аз е по ефтино от Бг + тва защо си си ги купил в Бг въобще Б&Н и адорама продават на добри цени
или
http://www.freestylephoto.biz/index.php



Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: drkskwlkr   
Дата:   14-05-09 17:05

varushev написа:
> по закон имаш право да не декларираш личен лаптоп - 1 брой,
> така че това са глупости..

Такъв закон няма. Имаш право да изнасяш и да внасяш повторно стоки до някакъв лимит, който не го помня колко е, но по летищата го пише, във всеки случай не е малък. Друг е въпросът дали ще се заяждат или няма да се заяждат митничарите, а ако се заядат, тогава ТИ трябва да докажеш кое колко струва.

Иначе на митницата в САЩ си прав, че никой няма да се занимава с фотоапарати, но въпросът е в българската митница на връщане.

Колкото до това което написа някой по-горе - да се дописва техника, това е твърде невъзможно, понеже митничарят огражда написаното с химикалка.

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: vga   
Дата:   14-05-09 17:21

Ще идваш ли на лекция след 1 час да ти обясня какво е положението? Или утре при г-н Абаджиев?

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: ejel   
Дата:   14-05-09 21:42

Преди години по летищата в САЩ питаха дали носим филми над 800 ИСО. Казваха, че само за такива имало опасност от скенерите.

Напоследък обаче нещо не питат. Не знам дали това се дължи на различни скенери или защото филми 800 ИСО не са масово явление...

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: Grandpa   
Дата:   15-05-09 01:33

Гаранцията, дето ти дава Итилиен за 7 скенера може и да е вярна. Аз обаче да си кажа - имам познат, на който му се съсипаха (точно рол филми от 100-400ИСО) с не-повече от два скенера (вътрешен полет с едно прехвърляне). Не знам къде ги беше държал (и той не помнеше кое е било в ръчния багаж и кое в големия куфар), но резултатът беше налице...ефектно е ако търсиш визия тип "глей кво праи LSD-то"...

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: whammy_boy   
Дата:   15-05-09 02:37

Dechobek,

Az jiveya v US i ot opit za filmite moga da ti kaja slednoto:

1. Mnogo zavisi s koya aviokompania letish. British i Lufthansa sa nay-svyastni i razbirashti. Vseki pyt kato minavash na skener im pokazvay prozrachen naylonov plik s filmite vytre. Nyakoi moje da te pomolyat da izvadyat filmite i da gi pregledat rychno - za tova nyama problem. Vytre v US ako letish nikoy ne moje da ti kaje kopche ako pravish syshtoto. Na mnogo mesta ima spetsializirani skeneri tochno za filmi.

Vnimavay obache ako letish s Italiantsi, chehi i polyatsi. Tam moje da ne ti se razmine skaniraneto. Kakto veche nyakoy kaza po-gore, ako filmite sa 800ASA i nagore, togava ima problem, inache nay-mnogo da se poyavi neznachitelno voalirane tuk-tame, a nay-veroyatno nishto nyama da stane. Problem ima, ako filmite se skanirat 4-5 pyti i nagore.

2. Za nadejdno proyavyavane vinagi mojesh da pratish filmite po poshtata na www.bhphotovideo.com ili nay-dobre na www.adorama.com. Idi na saytovete i razuchi kak tochno stava. Mnogo e vajno adresyt ti da ne e PO Box, hotel ili neshto drugo podobno. Nay-dobre e da polzvash return address na nyakoy priatel. B&H sa malko chuvstvitelni na taya tema. Adorama sa po-dobrite i izpitani v tova otnoshenie.

Rezultatite s kachestvenoto proyavyavane sa garantirani. Tova sa nay-golemite i nay-nadejdni foto dealer-i v US, a moje bi i v tselia svyat.

Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: batzeto   
Дата:   15-05-09 05:11

И аз супер-много на кратко ще споделя мнение по въпроса.

Както се каза по-горе нищо не ти пречи да напишеш в митническата декларацийка (и без това си 3 часа по-рано ан летището преди самолетния полет) какво изнасяш, като отварям две скобки тук:
1. задължително пишеш и други продукти, които възнамеряваш да си закупиш от САЩ при престоя ти там, дали това ще е ново тяло, обектив, лаптоп... никой не ти проверява какво всъщност носиш, просто го опиши като марка, пример:
фотоапарат Никон, обектив Никор, преносим компютър дел... не е нужно да изпадаш в подробности и спецификации, а иначе е напълно вярно, че чичкото митничар ще огради всичко, което напишеш, но няма и да провери това, което носиш... най-малкото, защото нещата може да си ги оставил в големия багаж, а ти минаваш при него след като този багаж вече не е в теб!
Т.е. нека той си огражда, ти просто полълни всичко, което възнамеряваш да си купиш от там + това, което на практика носиш!
2. на връщане в БГ никой няма да ти гледа митническата декларация, не за друго ами защото директен полет от САЩ до БГ още няма! Това, което казвам е, че винаги летиш през европейски град, който ти се явява междинна спирка, а сега като членки на ЕС не дължим такова обмитяване, т.е. винаги можеш да си купиш продуктите от безмитната зона на всяко европейско летище или ако си имал и престой дори от самия град. Така, че смело напред! За твоя сигурност си пусни декларацииката, но да знаеш, че проблеми за това няма да имаш.
Аз като се прибрах преди 2 месеца митническия служител в БГ нестига, че не ме погледна минавайки с един сак с технока и спътници :) ами продължи да си клати краката и да си чете вестник "24 часа" без да обърне внимание дори кой полет от къде пристига.

Задължително само слагаш всичко най-скъпо и ценно само в ръчния багаж,а това че е до 8кг лимит, не му се връзвай! Имам над 25 полета и никъде никой не ми е мерил ръчния багаж, само гледай да можеш да го носиш ;)

За филмите не знам какви ги говорите, но лично аз съм пренасял няколко пъти 100 исо и никога не съм вадил (от ръчния), всички са невредими. Също не знам от къде излезе това със специалноте лаборатории с химикали за проявяване, но в Балтимор (съшо близо до Вашингтон, където ти отиваш) съм носил филми в 2-3 различни студия в молове и винаги са ми свършвали работа.

Успех ти желая, много снимков материал и весело лято в страната... на (не)ограничените ;)

После да показваш кадри, там не е като да няма...и до там [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Заминаване за USA
Автор: IDA   
Дата:   15-05-09 05:21

Варушев, Варушев,

Ти говориш глупости, братче, при това пълни! Такъв закон няма, а лимитът за недекларирани стоки е все още 100,- лв. Пише го във всяка митническа декларация. А аз тогава също не бях сигурен, дали да си декларирам лаптопа или не и попитах митничаря, който даваше декларациите. Той се оказа добронамерен и ми обясни всичко с най-големи подробности. Декларирах го и точно това ме спаси, защото на връщане по никакъв начин нямаше да мога да докажа, че не съм го купил от Щатите, а съм го изнесъл от България. Тогава лаптопите бяха скъпи, а моят беше марков и един от най-скъпите модели. Щяха да го оценят на минимум 2000,- лв.

Аман от разбирачи, които хал хабер си нямат нито от Закон, нито от митнически разпоредби, ама непременно трябва да дадат "компетентно" мнение, за да се направят на интересни.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »