Раздел
5. Шум


Проблемът Снимка: Георги Величковс шума в снимката е още от зората на фотографията. Колкото по-високочувствителен материал използваме, толкова повече дребни точици с различен цвят се виждат в снимката (особено в по-тъмните участъци).

Цифровата фотография не успя да разреши напълно този проблем. При матриците е същото, използваме ли по-високи чувствителности за да снимаме по на тъмно, появява се и цветен шум.
Разбира се софтуерните компании работят по въпроса, в много от апаратите има вграден шумоподтискащ софтуер, има и много компютърни програми, които твърдят, че са се справили 100% с този проблем, но аз лично не съм видял още такава измежду десетките, които съм използвал, която да се справя с шума така, както на мен ми се иска.

Каквото и да правите, намаляването на нивото на шума винаги е за сметка на унищожаването на най-дребните детайли, няма начин програмата да е толкова умна, че да направи разлика между цветен шум и снимка на пясък, примерно.
Разбира се, шумът в цифровите изображения е много по-нисък от този на филмовите. Като цяло дори липсата на шум малко дразни в цифровите изображения, губи се част от атмосферата в някои снимки, стоят малко плоски… но все пак шум винаги може да се добави към снимката, а ние се опитваме да дадем съвети как да се изчисти, когато е нежелан.


Лично моетСнимка: Георги Величково мнение е, че това не бива да става със съответните филтри и програми, като се третира целия кадър. Филтри като Smart Blur за фотошоп или програми като Neat Image, въпреки че запазват рязкостта на контурите, според мен “омазват” снимката, унищожават най-фините детайли, правят я стерилна и плоска.
Шумът трябва да се изчиства само ако е много дразнещ и то от определени участъци в кадъра, където няма много фини детайли (например небетата)


Моята рецепта за справяне с шума е добавяне на по-ситен монохроматичен шум към снимката. По-дребните едноцветни точици до някаква степен покриват и тушират цветния шум, без от това да пострадат дребните детайли. Снимката придобива една малко по-различна текстура, но като цяло остава рязка и детайлна.
Всъщност – каквото и да говорим, най-доброто решение е – използвайте по-ниските чувствителности на апарата, които не вкарват шум в снимката. Ако е тъмно и няма друг начин – сложете апарата на статив или подпрете ръката си на нещо твърдо, няколкото секунди които ще ви отнеме да закрепите неподвижно апарата ще ви спестят доста минути неприятни операции и ядове по изчистване на шума. 

Примерът е с една леко недоекспонирана снимка, сканирана от филмова лента, с доста неприятен шум в небето. Начинът по който го изчистихме е следният: селектираме небето с Magic Wand Tool, за да е прецизна селекцията ни и да не обхваща фините детайли - дърветата в далечината. След това задаваме филтъра Noise -> Dust & Stretches, със стойност 4 пиксела. Ефектът е видим, но както казахме по-нагоре, когато става въпрос за едноцветни участъци е лесно. Ако приложим същият филтър върху тревата, ето какво би се получило.


 

........ ........